V in dit college, in de plaats van Mr. P. C. baron Nahuys benoemd tot commissaris des Konings in de provincie Overijsel opgemaakt de volgende aanbeveling: Mr. F. L. Ram bonnet, officier van justitie bij de arrondissements-rechtbank te Tiel Mr. C. E. Van Tricbt, officier van justitie bij de arrondissements-rechtbank te Nijmegen Mr. C. Dronsberg, vice-president van de arrondisse ments-rechtbank te Arasterdam Mr. J. H. André de la Porte, substituut-griffier bij het provin ciaal gerechtshof van Gelderland Jhr. Mr. C. J. O. H. Van Nispen, rechter in de arrondisse ments-rechtbank te Arnhem; Mr. W. Van de Poli, rechter in de arrondissements-rechtbank te Tiel. Men schrijft uit Utrecht dd. 22 Fe bruari De werkzaamheden van den Weerbaar- heidsbond, heden onder voorzitterschap van Z. K. H. den Prins van Oranje gehouden, beston den in het aannemen van de navolgende voor stellen Op 16 Augustus e. k. zal er een schietwed strijd gehouden worden in de nabijheid van het dorp Soest, gelegen in deze provincie. Z. K. H. zal daarbij tegenwoordig zijn, en er zijn reeds prijzen toegezegd door de heeren, welke HD. gisterenavond een souper hebben aange boden. De contributie aan den bond van leden der atdeelingen, meer dan 100 leden tellende, wordt verminderd. Ingekomen was een telegra- phisch bericht van Zijne Excellentie den minis ter van oorlog, inhoudende Zr. Ms. last, om miliciens, die blijken van geoefendheid geven, nadat zij vroeger tot de Weerbaarheid behoord hebben, in het vervolg vroeger met groot ver lof te zenden. Z. K. H. heeft, naar aller ge tuigenis, op de minzaamste wijze, ieder voor stel in behandeling gebracht, en met onverbe- terlijken tact de vergadering geleid, waarvoor de heer Schubart Z. K. H. uit aller naam heeft dank gezegd. Onder de verschillende sprekers bracht de heer Mackay den Koning dank voor het aan den bond geschonken prachtig stam boek. Den heer Schimmelpenninck werd dank gezegd voor al hetgeen hij, als Zr. Ms. com missaris, voor den bond reeds heeft verricht. Onder het geroep van //leve de Koning! leve de Prins van Oranje!" werd de vergade ring gesloten, nadat Z. K. vooraf nog had geconstateerd, dat HD. meer dan vol daan was over hetgeen Z. K. H. bij deze gele genheid van de leden van den bond, en bijzon der van verschillende particulieren hier ter stede heeft mogen ondervinden, al hetwelk bij Z. K. H. de aangenaamste herinnering zal nalaten. Na gebruik van het Z. K. H. aangeboden dejeuner dinatoire vertrok Z. K. H. uit het gebouw van Kunsten en Wetenschappen te tien minuten over halfzes naar Rotterdam, uit geleide gedaan wordende door Z. Exc. den com missaris des Konings dezer provincie en verdere autoriteiten, na vooraf nogmaals HD. dank aan den kommandant der eerewacht betuigd te heb ben, en door de aldaar verzamelde belangstel lenden met luide kreten van //leve de Prins van Oranje" begroet te zijn. Naar men met zekerheid verneemt, heeft Ds. A. F. Eilerts de Haan, van Ternaard, eene uitnoodiging ontvangen om zich als predi kant te vestigen in Benton-County, staat Min nesota. Hij zal zich in de maand April a. s. derwaarts begeven, ten einde zich van de weu- schelijkheid zijner vestiging aldaar te overtuigen, om in de maand Juli in het vaderland terug te keeren en een besluit te nemen, of hij zich voor goed in het verre Westen zal nederzetten. Yrijdag-avond heeft te Arnhem op de openbare straat eene worsteling plaats gehad tusschen officieren van het garnizoen, personen uit den adel- en burgerschool en politie-beamb- ten, ten gevolge waarvan eenige personen den nacht op het politie-bureau hebben doorgebracht. De officier van justitie kwam in persoon op de plaats van het gevecht. Na vergelijkend examen zijn bij het departe ment van koloniën, met ingang van den lsten April 1869, tot tweede klerken benoemdJ. T. Yiehoff, C. G Corporaal, Jhr. H. A. Clifford, J. J. Perk, allen te 's-GravenhageJ. Dolk, te Leur, in Noord-Brabant; A. J. Rotteveel, B. N. Tuinenburg. beiden te 's-Gravenhageen G. A. De Koning, te Utrecht. De audiëntie van den minister van binnenl. zaken zal op Zaterdag den 27sten Februari aan staande niet plaats hebben. De Koning-Groothertog heeft den kolonel J. H. Schnak, kommandant van het lste regi- i ment infanterie, benoemd tot kommandeur der i orde van de Eikenkroon. Z. M. heeft benoemdmet ingang van den lsten April a. s., tot subst.-griffier bij de arr.- rechtbank te Rotterdam Mr. J. H. Sluiter, tbans substituut-griffier bij de arr.-rechtbank te Gor- kum; op verzoek, een eervol ontslag verleend aan Mr. S. P. J. Kros, als plaatsverv.-kantonr. te Den Helder; aan Mr. H. J. De Carpentier, 1 als plaatsverv.-kantonr. te Hindelopen aan Mr. i J. J. De Berset, met ingang van den lsten April 1 a. s., als substituut-griffier bij de arr.-rechtbank i te Rotterdamals blijk van goedkeuring en te vredenheid aan D. Dreesser, schippersknecht te Stokhem (België), verleend de zilv. medaille en een loffelijk getuigschrift, wegens het met levens gevaar redden van vijf personen op de rivier I de Maas bij Obbicht, in den avond van 5 Jan. U« Het Indisch Genootschap zal op Dinsdag, den 2den Maart 1869, des avonds te zeven uren, eene algemeene vergadering houden. Het onder werp ter behandeling isDe suikerindustrie op Java. Alsdan zal beraadslaging worden ge voerd naar aanleiding der door den heer Mil lard, met betrekking tot dit onderwerp, gege ven toelichting van de volgende hoofdpunten. I. De suikerindustrie op Java beschouwd in verband ]tot die van andere bezittingen of ko loniën en tot die van den beetwortel. II. De werkelijke toestand van de suiker industrie op Java: hare verhouding tot: a. het gouvernement; b. den fabrikant; c. de inland- sche bevolking omvattende de onderlinge be trekking van kapitaal, arbeid en grond. III. Middelen tot vestiging eener duurzaam bloeiende suikerindustrie op Java. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dinsdag des namiddags te 5 uren 38°, Wind: N. W., des avonds te 8 uren 38°, te 10 uren 38'. Woensdag 's morgens te 5 uren 36°, Z. W., te 8 uren 38°, 's namiddags te 12 uren 46°, te 4 uren 42°. BUITENLAND. Duitschland. Te Keulen hoeft eene vrouw, die eerst onlangs na eene driejarige gevangenis uit het tuchthuis was ontslagen, verklaard, dat zij den schouwburg had in brand gestoken. Zij zegt, dat zij den dag te voren bij den bureau list was in dienst genomendat deze haar, om dat hij niet tevreden met baar was, dadelijk den dienst had opgezegd, en dat zij toen uit wraak 's nachts alle gaskranen opengezet, er eenige van aangestoken, en voorts nog eenige lichtontvlambare stoffen daarbij gebracht heeft. Yerder vertelt deze vrouw nog, dat zij uit ge wetenswroegingen hare schuld heeft willen biech ten, en dat de geestelijke haar heeft aangemaand om de zaak aan de politie aan te geven. Zij werd, voor het raadhuis zittende, door eene an dere vrouw daar gevonden, en daar haar uiter lijk hevige gemoedsbewegingen aanduidde vraagde deze wat haar scheelde, waarop zij zeide dat zij den schouwburg had in brand gestoken. Geheel zeker is men echter niet of de opgaven van deze vrouw waar zijn, want in de mede- deelingen omtrent de wijze, waarop zij den brand heeft gesticht, komen vele dingen voor, die een persoon, met de localiteit zeer go;] bekend, voor onjuist verklaart. Wat echt; doet vermoeden dat zij wel waarheid spree! is dit, dat terwijl men vermeende dat met familie van den bureaulist ook de dienstman verbrand was, van haar lijk geen spoor ia^ vonden. Oostenbijk. Het huis van afgevaarcu.M heeft het Duitsch-Oostenrijksche telegraai;-J drag goedgekeurd. De keizer en de keizerin worden te Oj verwacht en zullen van daar naar Agram ver reizen. De verkiezingen van afgevaardigden Hongarije zullen den 18den Maart plaats hebw Het congres van de Israëlieten te Pest', gesloten. Feaneeijk. In het wetgevend lichaam be de heer Thiers eene uitvoerige rede gehou: tegen de stedelijke administratie van Parijs De //Public" zegt, dat de Belgische re? ring op het oogenblik bezig is met te over, gen, welk antwoord zij geven zal op de Fran: dépêche, betreffende de economische quaest welke met de wet op de spoorwegen san hangen. Ook spreekt de //Public" het gerucht teg: dat de pourparlers ter zake van eene tol-i tusschen Frankrijk en België zouden her] zijn. Het gerucht, als zou de baron Yon Wert. den heer Yon der Goltz als Pruisisch gezi te Parijs vervangen, is voorbarig. Meer dan 2000 mijlen van den Frani Atlantischen kabel zijn gereed. Eene lengte ri 1245 mijlen is aan boord van de //Great Easte: ingescheept. Engeland. In het Lagerhuis heeft de a Fortescue verklaard, dat het gouvernemen: gevangen genomen Fenians niet in vrijheida| stellen, omdat daardoor nieuwe onlusten zouif kunnen ontstaan. De minister Grant Duff, de ondersecreta voor Indië, heeft gezegd, dat de regeering t hoopt, als het eenigszirja mogelijk is, de IndiSi begrooting eerder dan gewoonlijk in het H. in te dienen. Uit Engelsch Indië zijn per telegr;: tijdingen ontvangen, volgens welke de staat: den Pundjaub en de centrale gewesten v: Indië ten opzichte der voedingsmiddelen ra verbeterd is. De heer Peabody heeft den wensch kennen gegeven, dat de bestuurders van L] door hem te Londen gevestigde fonds ten hoeve der arbeidende klassen, een verslag i len maken over den toestand van het fo:; Daaraan is gevolg gegeven en uit dat ver: blijkt, dat de som oorspronkelijk 150,000 pd. et- droeg, welke door huren voor arbeiderswon gen aan interest van onuitgegeven kapitaal e: aangegroeid is tot 173,313 pd. st. Daarbij he de heer Peabody in Januari 1866 nog ee 100,000 pd. st. gevoegd en in December 18t nogmaals dezelfde somzoodat thans het kap taal ongeveer 350,000 pd. st. bedraagt. De stuurders hebben voor de hun vertrouwde ge den arbeiderswoningen gebouwd, welke do 1971 personen bewoond worden, welke gemi deld f 12 per week verdienen. Het aanbouwe van woningen gaat nog steeds voort. De koste van beheer, druklooneu enz. bedragen slecbü 271 pd. st. per jaar, tegenover welke som zee geklaagd wordt over den druk der belastingen welke van de gronden en gebouwen van 't fond geheven worden en die per jaar niet mind dan 744 pd. st. bedragen. Italië. De kamer der vertegenwoordigers heelt de voorloopige begrooting met 182 tegen stemmen aangenomen. Spanje. De ex-koningin is voornemens, alle mogendheden een nieuw protest te richten tegen de door de Cortes gepleegde schendin van hare rechten en die van haren zoon de Spaansche kroon.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2