N°. 2775. Donderdak: Au. 18 25 Februari. #'^3 LEIDSCH h V- DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagenuitgegeven PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 1-6 regels 0.75iedere regel meerf 0.12^ I Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels 0.90iedere regel meer. 0.15 LEIDEN, 24 Februari. 5, Het adres aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal, houdende adhaesie aan het bekende adres van het Anti-Dagbladzegel-Yerbond, is beden van hier verzonden, voorzien van 137 handteekeningen. Naar men. verneemt, is door de Centrale Afdeeling van de Tweede Kamer besloten, dat het wetsontwerp tot herziening van het kies stelsel in de afiieelingen zal onderzocht worden op Dinsdag 2 Maart. Het hoofdbestuur der Maatschappij voor Land- bouw en Nijverheid, te Djokjokarta gevestigd, heeft zich naar aanleiding van het gesprokene in de Tweede Kamer op 15 Juni, tot den minis ter van koloniën gewend, 's Ministers voorne men was de regeling der uitgifte van woeste gronden ten behoeve der landbouw-onderne- mingen in Ned. Indië te doen plaats hebben. Ofschoon nu daarmede niet in onafscheidelijk verband staande, heeft de landverhuur van Euro peanen in de Vorstenlanden evenwel hetzelfde doel van voortbrenging van producten, voor de Europeesche markt geschikt, en verdient alzoo dezelfde aanspraak op behartiging en rege ling. Adressanten zeggen evenwel: dat aan de ontwikkeling en uitbreiding van den landbouw van Europeanen in de Vorstenlanden hinder palen in den weg staan, wier opruiming meer dan wenschelijk moet worden geacht; dat tot die hinderpalen behooren, ten eerste: de ge brekkige rechtstoestand, waarin de landverhu ringen krachtens de bestaande bepalingen ver- keerenten tweedede korte termijnen van duur der overeenkomsten, waarvoor die onder nemingen door het gouvernement vatbaar zijn gemaaktdat op herhaalde verzoekschriften, om in den rechtstoestand der landverhuringen in de Vorstenlanden verandering te brengen, door het gouvernement steeds afwijzend is beschikt; dat de Maatschappij voor Landbouw vermeent, dat die min gunstige beschikkingen voor een groot gedeelte te wijten zijn aan de omstan digheid, dat vroeger in de gedane verzoeken de weg, dien het gouvernement in deze zaak te bewandelen had, door de adressanten te nauw afgebakend is geweest; dat de rechts toestand, aan de landverhuringen in de Vor stenlanden thans eigen, van dien aard is, dat die niet genoegzaam het belang van particu liere ondernemers, vooral van minderjarige erven, verzekert en een wijde deur voor min edele praktijken opentdat op een punt evenwel de maatschappij vermeent bijzonder meer de aandacht des ministers te moeten vestigen mocht vroeger bet belang der landverhuur in de Vorstenlanden hebben medegebracht, datjde indigo-cultuur tot den voomaamsten tak van landbedrijf werd verheven, de gereede oplossing van het vraagstuk van een goedkoop vervoer, die wij nu te gemoet gaan door den aanleg der spoorwegen van de Vorstenlanden naar Samarang, zal bewerkstelligen, dat de suiker cultuur meer op den voorgrond zal treden, wijl het ondernemen daarvan onder die gunstige omstandigheden kan plaats vinden, als elders op Java het geval zal zijn; dat tot de verwe zenlijking van deze vooruitzichten echter groo- ter kapitalen en als een noodzakelijk gevolg daarvan meerdere winsten over een langer tijd vak voor de ondernemingen zullen worden ver- eiscbt, zoodat een langer termijn van duur der huurcontracten alsnu dringend noodzakelijk is geworden, wil men aan de suiker-cultuur die wijde vlucht bezorgen, die voor haar in de naaste toekomst schijnt te zijn weggelegd. Adressanten verzoeken ten slotteten eerste om aan den rechtstoestand der landverhurin gen van Europeanen en daarmede gelijkge- stelden in de residentiën Soerakarta eu Djok jokarta een meer verzekerd karakter te willen j verleenenten tweedeom aan den duur der bedoelde landverhuringen een langer termijn te willen gunnen, voor zoover de wederzijdsche partijen daartoe kunnen overeenkomen, welke duur tot een maximum, Uwe Excellenti zal vermeenen te behooren, dient te worden primitieve hersenen en ook in twee //labi cerebri" verdeeld. In beide nieuwe hersenholten ont dekte men een kleine cel, die met een vloei stof gevuld was, en tusschen beide een afschei ding (septum). De heer Yan Parville maakt melding van amputatie en wederaangroeiing der hersen- hemispheren, welke het resultaat zijn der jongste onderzoekingen van den heer Voit van de academie te Munchen. Sedert 1822 toonde Flourens met de grootste evidentie aan, dat het bij verscheidene dieren mogelijk is, een gedeelte der hersenen weg te nemen, zonder dat zij daarom sterven. Hij ging nog verder. Hij nam katten, konijnen, opende hun voorzichtig den schedel en nam de herse nen er uit. De dieren leefden nog een jaar na de operatie. Leven is dus ook mogelijk zonder hersenen. Alleen de op die wijze verminkte dieren verliezen zintuigen en denkvermogen, en worden eenvoudig automaten. Dezelfde proef kan ook met dat gedeelte der hersenen geno men worden, dat de bewegingen regelt, en dan beweegt het geopereerde dier zich zonder doel, niet ongelijk aan een dronkaard. De heer Voit van Munchen heeft een nog zonderlinger resultaat erlangd. Hij nam van verscheidene duiven de hersenen weg, en na eenige maanden constateerde hij tot zijne ver bazing, dat ze weer aangegroeid waren. Na het wegnemen der hersenen, zegt do geleerde phy- sioloog, steken de duiven den kop onder een vlerk en blijven onbeweeglijk met gesloten oogen, alsof zij slapen. Die toestand duurt eenige weken. Dan ontwaken zij eindelijk, uit hun schijnbaren slaap, openen de oogen en be ginnen te vliegenzij vermijden daarbij alle hindernissen en ontwijken degenen die haar willen grijpen. Het is dus duidelijk dat ze weer goed zien en hooren. Eenige dezer dieren wer den vijf maanden na de operatie gedood, en men vond in de hersenpan een witte zelfstan digheid, die er geheel en al uitzag als die der Het wetsontwerp tot bekrachtiging van wij zigingen in de concessie van den spoorweg van Samarang naar de Vorstenlanden, welke wijzi gingen de strekking hebben om de oorspron kelijk door den staat verleende rente-garantie aan de maatschappij voor dezen spoorweg aan merkelijk te verhoogen en uit te breiden, heeft bij het onderzoek in de afdeelingen der Kamer over het algemeen een pijnlijken indruk ge maakt. Men gevoelde zich door deze voordracht teleurgesteld. Zeer algemeen werd op den voorgrond ge steld, dat de Staten-Generaal niet behoorlijk verantwoord zouden zijn, indien zij de aange vraagde verhoogde rente-garantie toestonden, zonder omtrent den staat van het werk, waar voor zij moet worden verleend, omtrent den toestand der met den aanleg belaste maat schappij, en omtrent de oorzaken der geldelijke ongelegenheid, waarin die maatschappij zich be vindt, voldoende ingelicht te zijn. Ook degenen, die zich niet ongunstig voor de wet gestemd toonden, maakten hunne goedkeuring afhankelijk van het verkrijgen van moreele zekerheid, dat de gevraagde hulp voldoende zou zijn. Met leedwezen moest men verklaren, in de memorie van toelichting te vergeefs gezocht te hebben naar hetgeen men verlangde te weten. Zeer uitvoerig wordt in het verslag in finantieele berekeningen getreden, om aan te toonen dat de raming der kosten voor den Indischen spoor weg 4 millioen te laag is. Ook wanneer al omtrent sommige der aan gevoerde bezwaren bevredigende inlichtingen te geven waren, zouden zeer veel leden bezwaar moeten maken om tot de voorgestelde wijziging in de concessie mede te werken. Indien dan ook, naar veler oordeel, de gedane voordracht verwerpelijk was, rees de vraag wat dan met opzicht tot deze zaak in het wezenlijk belang zoowel van den staat als van onze overzeesche bezittingen behoort te worden gedaan. Sommige leden wilden verwerping der voordracht met het bepaalde doel om tot vervallenverklaring der concessie te komen anderen deinsden echter voor zulk een uiterste terug en wilden de ver werping der wet alleen beschouwd hebben als eene aanmaning aan de maatschappij om zich zelve te helpen. Bij verwerping der wet zou van het conce- deeren der lijn Batavia-Buitenzorg aan,de Indische spoorwegmaatschappij niets kunnen komen. Maar zulk eene nieuwe concessie aan deze maatschappij wilde men dan ook niet, en verschillende gronden worden in het verslag aangegeven waarom men daartegen gestemd is. Het provinciaal gerechtshof van Gelder land heeft voor de betrekking van raadsheer

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 1