der gem. St.-Odiliënberg, H. H. Timmermans, wethouder dier gemeente. De Staats-Courant bevestigt ons vroeger bericht, dat aan den luit. ter zee 2de kl. M. Rochussen, op zijn verzoek, een eervol ontslag is verleend uit Zr. Ms. zeedienst, met vergun ning om de activiteits-uniform, aan zijn rang verbonden, te blijven drageD, zijnde hij te ge lijker tijcl benoemd tot attaché militaire bij Zr. Ms. gezantschap te Londen, buiten bezwaar van 's rijks schatkist. Tot opluistering van de tentoonstelling van wapenen en krijgskundige voorwerpen vanwege de Maatschappij Arti et Amicitiae te Amsterdam te houden, zullen eenige voorwerpen uit de verzameling van 's-Hage daarop worden inge zonden. De gemeenteraad van Aalsmeer heeft den 22sten December jl. besloten, dat, te beginnen met 1S69, in die gemeente veemarkt zal worden gehouden op den tweeden Dinsdag der maan den April en October en paardenmarkt op den derden Woensdag van Maart en den eersten Dinsdag van October. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maandag des namiddags te 5 uren 34°, Wind: N. O., des avonds te 8 uren 33°, te 10 uren 34°. Dinsdag 's morgens te 5 uren 34°, te 8 uren 36°, N., 's namiddags te 12 uren 40°, te 4 uren 39r', N. W. KOLONIËN. Door den gouverneur-generaal van Neder- landsch Indië zijn o. a. de volgende beschikkin gen genomen: Civiel departement. BenoemdTot 3de corn- miesen bij het dep. van binnenl. bestuur, de ambten, op wachtg. J. T. A. W. F. Obdam, laatst, dezelfde betrekk. vervuld hebbende bij het dep. van fin., en de klerken ter algem. secr. H. E. Prins en H. D. Van "Wely; tot control, der lste kl. bij het binnenl. best. in de res. Lampongsche districten, de contr. der 2de kl. bij het binnenl. best. in het gouv. Celebes en Onderhoorigheden, F. A. Koks tot boekh. bij de wees- en boedelk. te Samarang, de ambt. op wachtg. P. M. Leidel- meijer, laatst. 1ste comm. bij het postk. aldaar; tot veearts bij den burg. dienst, ter beschikk. van den dir. van onderw., eered. en nijverh., F. H. Voigt, thans met de waarn. dier betr. belast; tot lsten stads-geneesh. te Samarang, de 2de stads-geneesh. Dr. J. A. Van Dissel; tot 2den stads-geneesh. te Samarang, Dr. J. P. Dozy, partic. geneesh. aldaartot lid in den raad van justitie te Amboina, W. Hubers van Assenraad, dirig. offic. van gez. 2de kl. aldaar; tot lid van het college van boedelm. te Batavia, de ambten, op non act. J. F. Eyzendooren, laatst hoofd- comm. bij 's lands kas te Bataviatot contr. 1ste kl. bij het binnenl. bestuur in de res. Palem- bang, de ambten, op non-activ. C. J. Braun, laatst, contr. 1ste kl. bij het binnenl. bestuur in de res. Wester-afd. van Borneo; tot pred. bij de Prot. gem. te Soerabaya, de pred. bij de Prot. gem. te Samarang J. K. Kamtot pred. bij de Prot. gem. te Samarang, de tijd. pred. bij de Prot. gem. te Palembang, A. Van Davelaar; bij het dep. van onderwijs, eeredienst en nijver heid tot hoofdcomm., de boekh. bij de wees- en boedelk. te Samarang, H. Veuger Kuiper en de ambt. op wachtgeld H. C. Kal, laatst, comm.- eip. ter algem. secretarie. Verleend: Een 2jarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den raadsh. in het hoog-ge- rechtshof van Ned. Indië, Mr. J. J. C. Gay mans; aan den res. van Timor J. G. Coorengel; aan den hoofdonderw. aan de openb. lagere school te Grissee (Soerabaya), W. A. G. Bakker; aan den lsten comm. op het res.-kantoor te Batavia L. F. Vaillant; aan den comm. op het ass.-res. kantoor te Baugkallan (Madura) F. Wiggers van Kercheraaan den ing. 2de kl. bij den waterst. en 's lauds burgerl. openb. werken P. J. Sieden- burg, en aan den contr. 2de kl. bij de landel. ink. en cult. H. J. Van Swieteneen verlof naar Nederland voor den tijd van éen jaar, buiten bezwaar van den lande, aan den klerk op het ass.-res. kantoor te Madioen F. C. P. Van Bos- straeten. Toegevoegdaan den secr. van den raad van Ned. Indië, de 3de comm. ter algem. secr. F. De Lange. Bij besluit van den gouv.-gen. van Ned. Indië zijn de residenten van Soerabaya en van Batavia aangeschreven en gelast om de eerwaarde heeren A. G. Terwindt en A. P. C. Van Moorsel te erken nen respectievelijk als pastoor bij de Roomsch- Katholieke gemeente te Soerabaya en als onder pastoor bij de R.-Kath. gemeente te Batavia, en hen te stellen in het genot van de burgerlijke voordeelen aan die geestelijke bediening ver bonden. Militair departement. Verleend Een tweejarig verlof naar Nederland, aan den kapit. der artil lerie H. W. Ketjenwegens ziekte, aan den onder-int. der 1ste kl. van de milit. adm. L. J. Van der Maesen en aan den lsten luit. der inf. A. H. A. C. Nistelrooy; aan den magazijnm. der art. van de 1ste kl. D. Kerrebijnaan de kapits. der inf. G. J. Gerritsen en F. M. Muller. OntslagenOp verzoek eervol uit Z. M. mil. dienst, met behoud van recht op pensioen, de kapit. der inf. L. J. F. A. De Lassasieals adj. bij het thans opgeheven garn.-bat. in de Lampongsche districten, de 1ste der inf. C. F. Van Middeldijk; en op verzoek eervol uit Z. M. mil. dienst, met behoud van recht op pensioen en onder toekenning van den titulairen rang van luit.-kol. de maj. der art. F. C. Weber. Bevorderdbij het wapen der infant.: tot kapit. bij het 12de bat., de 1ste luit. C. H. C. Dumont, van het garn.-bat. der Moluksche Eilandentot 1ste luits. bij het 15de bat., de 2de luits. C. F. Engelhard, F. W. Beeckman en A. S. H. Booms, resp. van de garn.-komp. van Benkoelen, het 2de bat. en het garn.-bat. der Wester-afd. van Borneobij het 17de bat., de 2de luit. H. Bouman, van het bat. BUITENLAND. Feankeijk. Het Parijsche dagblad //Paris" deelt eene correspondentie mede uit Havana, waarin gewag wordt gemaakt van de vreeselijke gebeurtenissen, die in de hoofdstad der parel van de Antilies" zouden zijn voorgevallen. Den 21sten Januari werd in den schouwburg Villa- nuova eene voorstelling gegeven ter benefice van eene Creoolsche actrice, op Cuba geboren. Het publiek, dat wist dat de opbrengst moest strekken om de opstandelingen te ondersteunen, juichte de artisten levendig toe. Een der acteurs zong in zijne opgewondenheid een nationaal lied, waardoor de algemeene geestdrift ten top steeg. Eenige dagen daarna circuleerde eene lijst om de Creolen uit te noodigen ter bijwoning eener voorstelling ter eere van de insolventes. De Spaansche vrijwilligers, bekend met hetgeen er in den schouwburg Villanuova was voorge vallen, besloten om allen die aan die voorstel ling deelnamen, de keel af te snijden. De avond kwam, waarop de tooneelvoorstel- ling zou plaats hebben. Het publiek juichte den vertooners op de meest enthousiastische wijze toe. In de pauze begaf men zich in een nabijzijnd koffiehuis; een jongmensch springt daar op een tafel, spreekt de menigte toe en wijst daarbij op de vanouds bestaande vrijhe den. Een agent van politie vertoonde zich en verzocht de menigte den schouwburg weder binnen te gaan, en toen daaraan geen gehoor werd gegeven, haalt de agent een pistool voor den dag en geeft dadelijk vuur. Op dit sein vertoonen zich de vrijwilligers en 600 a 800 gewapenden geven vuur op een ongewapend publiek. Men kan zich moeilijk een denkbeeld maken van de verwarring en het vreeselijke van het tooneel, dat hierop plaats greep. In- tu8schen gelukte het der politie ten slotte de ongeregeldheden te bedwingen, doch de vol- gende dagen werden diezelfde tooneelen in meerdere of mindere mate herhaald. Meer dan 200 familiën hebben het land verlaten; er be. staat trouwens voor niemand de minste zeker heid. Niemand gaat na vijf uren des avonds uit, want onder den kreet van //leve Spanje" ver moordt men vrouwen en kinderen. In een tunnel bij Parijs heeft eene vree selijke botsing plaats gehad tusschen een goe derentrein van la Vilette naar Bercy en een passagier3trein. Door een verkeerde manoeuvre zouden de twee genoemde sneltreinen op dezelfde rails zijn afgereden en niet hebben kunnen ingehou den worden ondanks alle pogingen der machi nisten. De verwarring te midden der groote duister nis is onbeschrijfelijk. In het nauwe bestek struikelden de reizigers, die behouden waren gebleven, over de gekwetsten en de stuk ge slagen wagens, te midden van een dichten rook. Omstreeks veertig gekwetsten werden naar onderscheidene hospitalen vervoerd. Velen waren 1 vreeselijk gehavend. De machinist en de stoker van den passa- gierstrein zijn letterlijk verpletterd. Die van den goederentrein zijn zwaar gewond. Vijf gekwetsten zijn reeds overleden. De //Constitutionnel" doet opmerken, dat de heer Frère-Orban aan het votum van den Belgischen senaat vooruit elke jegens Frankrijk minder vriendschappelijke beteekenis heeft trach ten te ontnemen. De toekomst zal de bedoelin gen der Belgische regeering in het licht stellen, Men moet het gebruik afwachten, dat zij van de wet zal smaken. De sympathieke verzeke ringen van den heer Frère laten hopen, dat daden onze goede opinie omtrent de wijs heid en de vriendschappelijke gevoelens onzer naburen zullen rechtvaardigen." Eene gisteren gehouden vergadering van aandeelhouders in het //Crédit Mobilier" heeft met 184 tegen 134 stemmen goedgekeurd de voorloopige overeenkomsten, gesloten met de oude administrateuren van het //Crédit Mobi lier" en het //Crédit Immobilier." Het //Journal Officiel" maakt noggeene melding van den uitslag der stemming van den Belgischen senaat over het ontwerp betreffende den afstand van spoorwegen en ook niet van eenige opheldering vanwege den minister Frère- Orban. Geiekknland. Volgens een te Londen ont vangen telegram uit Athene van den 19den 11., zou de koning Zondag met zijn oom, hertog Frederik, naar den Peloponesus vertrek ken, om aldaar 20 dagen door te brengen. De Fransche gezant heeft bekend ge maakt, dat de Fransche consuls de passage tot de terugreis der vluchtelingen van Candia zullen betalen. De Amerikaansche gezant heeft het Grieksche gouvernement geschreven, dat zijne regeering den vrede tusschen Griekenland en Turkije wenscht gehandhaafd te zien. Rumenie. De zoogenaamde roode partij, die jegens de regeering vijandig gezind is, heeft in alle steden verkiezings-comité's opgericht. De //Monitorul" weerspreekt de in som mige dagbladen verspreide geruchten, volgen3 welke de vorst, geene ondersteuning bij de con servatieve partij vindende, de regeering zoune- derleggen en dat hem van bevriende mogend heden, voor het geval van onlusten, eene militaire macht zou zijn aangeboden. TOONEELiNIEUWS. //De orgeldraaier en zijn pleegkind," een

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2