N°. 2774. Woensdag A°. 1869. 24 Februari. BINNENLAND. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf b.00. ranco per post3.85. fzonderlijke Nommers0.10. LEIDEN, 23 Februari. Dat van den nieuwen tekst door onzen Ne- derlandschen dichter Dr. J. P. Heije, geleverd voor Beethovens Ruïnen von Athen, ook in het buitenland met belangstelling kennis is geno men, was reeds bekend. Ook in Spanje is daar aan veel lof toegezwaaid. Merkwaardig is 't dat de Spaansche berichtgever in het tijdschrift //El Artista" bij die gelegenheid ons verzet tegen Philips II noemt //een worstelstrijd van de vrijheid tegen de verdrukking". Men kan de geheele passage lezen in den Navorscher van deze maand. Dit werd geschreven in October 1867, toen Isabella nog op den troon zat. Het is wel erg dat mannen als de heer Brouwers en geestverwanten zich dus door Spanjaarden de les moeten laten lezen. De rechtbank te Arnhem heeft, in overeen stemming met de conclusie van het openbaar ministerie, beslist dat het door zekeren E. her haaldelijk koopen van spiritus, wetende dat die frauduleus was ingevoerd, daarstelt medeplich tigheid aan dien frauduleusen invoer, dat de regelen voor de compliciteit, in het wetboek van strafrecht neergelegd, ook gelden bij be lastingwetten, en alzoo den beklaagde veroor deeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van vijftien dagen. Dit vonnis geeft de regeering een krachtig middel aan de hand om den smokkelhandel tegen te gaan. In de memorie van beant woording op het wetsontwerp tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd verklaarde de minister van financiën dan ook, dat, werd dit beginsel door de jurisprudentie aangenomen, aan den sluikhandel een groote slag zou zijn toegebracht. Dat overigens, zoo leest men in diezelfde me morie van beantwoording, de sluikhandel in de laatste maanden niet in die onrustbarende mate toeneemt, als van sommige zijden met veel ophef beweerd wordt, blijkt ook weder uit de opbren'gst van het middel over de afgeloopen maand, die nagenoeg 96,000 hooger is geweest dan over de maand Januari 1868, en bijna ƒ100,000 hooger dan over Januari 1867. Naar wij vernemen zal u Sempre Crescendo" in het begin van Maart haar 31ste invitatie- j concert geven, waarop als solisten zullen op treden de violist Bargheer van het conserva toire te Detmold en Mevrouw Yilma von Balas-Bognar, zangeres, aan de opera te Ha nover. Men schrijft ons uit Voorschoten dd. 22 Febr.: Hedenmiddag heeft Z. K. H. Prins Frederik, voorzitter van de hoofdcommissie voor het nationaal gedenkteeken voor November 1813, een bezoek gebracht aan de Kon. Ned. fabriek van gouden- en zilveren werken van den heer J. M. Van Kempen alhier, om de werkzaamhe- Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagenuitgegeven. den voor dat monument in oogenschouw te nemen. Zondag-avond te halfacht arriveerde te Utrecht Z. K. H. de Prins van Oranje, tot het bijwonen der vergadering van het Cen- traal-comité van den Weerbaarheidsbond, waar van Z. K. H. eere-voorzitter is. Met de equipage van Z. Exc. den commissaris des Konings reed Z. K. H. naar het hotel //les Pays-Bas" op het St.-Janskerkhof, alwaar de burger- en studen ten-weerbaarheid, onder bevel van den heer Straatman, kapitein der infanterie, in uniform geschaard stonden om den Prins te ontvangen. Na afloop hiervan trokken de weerbaarheids- korpsen naar de Botermarkt, alwaar zij namens Z. K. H. voor de hem bewezen eer door den kapitein Straatman werden bedankt, met bij voeging dat Z. K. H. verder voor de eer eener eerewacht bedankt had. Zondag-morgen is de Prins uitgereden naar het gebouw voor kun sten en wetenschappen tot bijwoning der ver gadering van het centraal-comitó. Voor de Prins het gebouw binnen ging, inspecteerde hij de eerewacht der beide weer ba rkeids-korpsen, die aldaar gestationneerd was. De Nieuwe Utrechtsche Courant maakt thans melding van het gerucht, reeds sedert geruimen tijd in omloop, dat de internationale tentoonstelling niet te Utrecht maar te Am sterdam zal worden gehouden. Een inzender in het Utrechtsch Dagblad geeft het denkbeeld aan de hand om eenige openbare gebouwen, die alle op grooter of kleiner^ afstand van elkander verwijderd zijn, voor de tentoonstelling in te richten. De raad schijnt ernstig gemeend. De gemeenteraad van Ouderkerk aan den IJsel heeft de gewone kermis of jaar markt in die gemeente afgeschaft, welk besluit den 9den dezer door gedeputeerde staten van Zuid-Holland is goedgekeurd. Eergisterenavond heeft een driotal huzaren in een bordeel te 's-Hertogenbosch woest huisgehouden. Zij hebben met hunne sabels alles kort en klein geslagen; geen flesch, geen drinkglas, geen glasruit is heel gebleven; een van hen moet zelfs een agent der politie ge wond hebben twee huzaren zijn in arrest ge nomen, de derde is het ontkomen. De heer J. A. P. Van Deinse, apotheker en chemist te Middel b urg, deelt het volgende aan de Midd. Courant mede: //Eenige dagen geledeu werden mij door een geacht handelshuis, hier ter stede, eenige mon sters meel ter onderzoek toegezonden, en daar onder ook éen dat als surrogaat ter vermenging met meel door een Duitsch fabrikant hier ter stede ten verkoop was aangeboden. Reeds dade lijk trof mij de uitstekende witte kleur en fijnte van dit monster; op het gevoel was er geen de minste zanderige of harde stof in te bespeu ren; maar boe verwonderd was ik niet, toen ik ondervond dat het in de gloeihitte bijna geen verandering onderging? Nauwkeurig ingestelde proeven deden mij toen zien, dat dat bewuste monster bestond uit circa 1 pCt. meel (daarin PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels 10.75iedere regel meerf 0.12° Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels/0.90iedere regel meer0.15 misschien nog bij toeval gekomen), en 99 pCt. van een mineraal, bestaande uit Aluminium, Natrium en Fluorium, en wel de Kryolith (van Kqvoq ijs, dus ijssteen) afkomstig van Groenland te Isikaet, aan de zuidzijde van het Arksud Fjord, 30 mijlen van Julianeshaven, of de Chiolith (van Xvoq sneeuw, dus sneeuw- steen), gevonden in het Zevengebergte. Beide mineralen komen met elkander overeen in eigen schappen en bestaan uit dezelfde stoffen, alleen is hunne verhouding onderling eenigszins ver schillend. De hoeveelheid, mij ter onderzoek af gestaan, was te gering om dit te bepalen. //Ondertusschen was uit dit onderzoek geble ken, dat dc voedingswaarde van dit zoogenaamde surrogaat voor meel was gelijk nul, en om te voorkomen, dat dit artikel ook hier ter stede gebruikt worde, zooals, naar ik vernomen heb, in andere plaatsen reeds geschiedt, doe ik hierbij een middel aan de hand, waardoor elkeen zich gemakkelijk kan overtuigen of die stof in meel of brood aanwezig zij. //Men neme namelijk een porseleinen kopje, doe daarin 100 greinen van het te onderzoe ken brood of meel en plaatse dit gedurende een kwartier uurs in een goed trekkenden haard op de doorgebrande gloeiende kolen. Het over blijvende mag alsdan (wanneer het brood of meel onvervalscht is) hoogstens 4 greinen bedragen, daar nauwkeurige onderzoekingen mij geleerd hebben dat het aschgehalte van fijn en grof meel of brood afwisselt tusschen 1% en 3 pCt. //Ook eenige soorten hier te lande ingevoerd wordende Engelsche biscuits zijn door mij onder zocht, en bevatten allen 10 a 15 pCt. dier stof. In hoeverre het gebruik dier biscuits schade lijk voor de gezondheid is, laat ik ter beoor deeling aan heeren geneeskundigen over." Uit Luxemburg wordt aan de Amst. Ct. geschreven, dat, blijkens een daar ontvangen dépêche van prins Hendrik, stadhouder, de Koning-Groothertog, aan de Luxemburgache nijverheid een nieuw débouché willende geven, verlangt dat de voornaamste voortbrengselen dezer nijverheid permanent zullen zijn ten toon gesteld in het Paleis voor Volksvlijt te Am sterdam. De kosten, daaraan verbonden, zullen, naar het schijnt, door de Luxemburgache re geering gedragen worden. De kapitein-luitenant ter zee Jhr. A. R. A. M. Clifford Kocq van Breugel, laatst behoord heb bende tot het eskader in Oost-Indië en van daar den 14den dezer in Nederland teruggekeerd, wordt met dat tijdstip op non-activiteit gesteld. Bij resolutiën van den minister van finan ciën is het kantoor der directe belastingen en accijnzen te Oosterhout, gerangschikt in de vierde klasse, en dat te Vreeswijk c. a. in de vijfde klasse. Z. M. heeft tot ridder der orde van den Nederlandscben Leeuw benoemd de heeren Mr. J. B. Hengst, burgemeester der gemeente Boxmeer, en D. Kaan Az., burgem. der gem. Wieringerwaardvoorts benoemd tot burgem.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 1