KOLONIËN. ■lotte mijn vertrouwen te kennen, dat dit mijn ■chrijven zal mogen medewerken om uwe wel willende gezindheid te bevestigen tot het be vorderen van den maatregel, dien de regeering heeft noodig geacht om aan de kerk hare on afhankelijkheid, in het beheer van hare goede ren, te helpen verzekeren." 's Konings 52ste verjaardag is te 's - H a g e met bijzondere plechtigheid gevierd. Van alle openbare en tal van particuliere woningen wap perde 's lands vlag. Gedurende den ganschen dag deed zich het klokkenspel bij afwisseling hooren. In de Maliebaan had tegen den mid dag eene luisterrijke parade van het garnizoen en het Koninklijk scherpschutterskorps plaats. Officieren van de schutterij van 's-Gravenhage waren daarbij tegenwoordig. Naar men verneemt, is uit Amsterdam een adres aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal gezonden ten gunste van de aanne ming van het wetsontwerp tot afschaffing van het zegel op de drukwerken en de nieuwspa pieren, en is dat adres van ongeveer 420 hand* teekeningen voorzien. Het adres, uit Goes aan de Tweede Ka mer opgezonden, telt meer dan 100 handtee- keningen. "Volgens beslissing van den kantonrechter van Wageningen, voorkomende in het //"Week blad van het Begt" van 11. Maandag, maakt men zich door deB nachts over straat het //"Volks lied" te zingen, aan geene verwekking van bu rengerucht schuldig. Dit schijnt alleen het ge val, wanneer eenig ander lied gezongen wordt. Uit Enschedé wordt geschreven Tegen over hetgeen in het voorloopig verslag over het bij de Tweede Kamer aanhangige wetsontwerp tot verhooging van den accijns op het gedistil leerd wordt aangevoerd, als zou de sluikhandel op onze grenzen meer en meer toenemen, kan het wellicht nuttig zijn, de verklaring te stel len, door de kamer van koophandel en fabrie ken alhier in haar adres, waarin zij, ook ter wille der nijverheid en van den handel, de af schaffing van het dagbladzegel enz. vraagt, af gelegd, dat namelijk in deze streek het smok kelen van spiritualia, bij een jaar of tien ge leden vergeleken, aanmerkelijk minder is ge worden, //ondanks de in dien tijd plaats gehad hebbende verhooging op het gedistilleerd," waar van de reden is te zoeken in de veel verbeterde surveillance. In deze moet dan ook volgens haar oordeel de waarborg tegen het sluiken ge zocht worden, waarvoor de lust, bij den thans geheven wordenden accijns, toch reeds zeer ge prikkeld wordt, zoodat de nu voorgestelde ver hooging daartoe weinig bijbrengen zal. Dit oor deel van een lichaam, dat door zijne vestiging in eene grensgemeente eigenaardig in staat is den toestand ten deze na te gaan, is voorzeker van groote waarde bij de appreciatie van ge noemd ontwerp. Op 1 Januari 11. bedroeg het aantal ca detten aan de Koninklijke Militaire Academie te Breda als volgtA. cadetten, infanterie hier te lande: 3de studiejaar 18, 2de idem 24, lste idem 13. B. cavalerie hier te lande3de studie jaar 2, 2de idem 4, lste idem 1. C. artillerie hier te lande 3de studiejaar 6, 2de idem 12, lste idem 23. D. genie hier te lande: 3de studiejaar 3, 2de idem 6, lste idem 4. E. in fanterie Oost-Indië3de studiejaar 19, 2de idem 18, lste idem 8. E. cavalerie Oost-Indië: 3de studiejaar 1, 2de idem 1, lste idem 3. G, artillerie Oost-Indië3de studiejaar G, 2de idem 6, lste idem 11. H. genie Oost-Indië3de stu diejaar 3, 2de idem 3, lste idem 3. I. infante rie West-Indië: 3de studiejaar 1. J. artillerie West-Indië: 3de studiejaar 1 en 2de idem 1. Op Donderdag den 25sten Februari a. s. zal de gewone audiëntie van den minister van financiën piet plaatshebben. Bij Zr. Ms. besluit van den 8sten Februari jl. n°.9,is, beschikkende op het ingediend verzoek schrift van den hoofdcommissaris en de commissa rissen van politie te Amsterdam om verhooging van jaarwedde, goedgevondende jaarwedden van den hoofdcommissaris en de commissarissen van politie te Amsterdam vast te stellen als volgt voor den hoofdcommissaris van politie op 3500t'; voor de commissarissen aan het hoofdbureau op 2800; voor de commissarissen van politie der lste, 2de en 3de sectie op [2500-, voor de commis sarissen van politie der 4de en 5de sectie op 2200, welke regeling wordt gerekend te zijn inge gaan denlsten Januari 1869. De Koning-Groothertog heeft bij besluit van 19 dezer enz., bij de orde van de Eikenkroon be noemd tot grootkruis den schout-bij-nacht Uhlen- beck en den kapitein ter zee Gregory; tot officier de heeren J. Josephus Jitta, hofjuwelier te Am sterdam, O. Th. baron Sloet van Toutenburg, ja- germeester, J. A. baron Yan Hardenbroek, ka merheer des koninga in buitengewone dienst, en Dr. J. W. Cramer, te Amsterdam, en tot ridder den kapitein-adjudant Ongerboer, van het regiment grenadiers en jagers, alsmede de hee ren B. Severin, photograaf, J. B. Tom, kunst- schiller, A. C. Oltmans, commies bij het kabinet des konings en P. De Meijer, lste luitenant-kwar tiermeester bij het Koninklijk scherpschutters- korps en fabrikant van gouden en zilveren werken te 's-Hage. Z. M. heeft aan A. Merkx, te Udenhout, en C. Jacobs, te Losser, vergunning verleend tot het aannemen en dragen van het kruis //Fidei et Yir- tuti", hun door den paus geschonken de be noeming van H. Vaalman tot 2den luit. bij de dd. schutterij te "Wildervank ingetrokken aan G. Bruynis, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van het coll. van reg. over het huis van ar rest te Brielle, en in zijne plaats benoemd Mr. C. P. E. Hanegraaif, kantonr. te Brielle; den lsten luit. der inf. van de landmacht in W.-I., J. W. O. Van Dijck, bevorderd tot kapit., en tot luit.-gen. komrn. van het leger in Ned. Indië benoemd den gen.-maj. tit. van genoemd leger W. E. Kroesen, gep. lid in den raad van Ned. Indië. Z. M. heeft verleend, als blijk van goedkeuring en tevredenheid 1°. aan C. Dunn, schipper van de Engelsche visschersboot Criterion, de zilveren medaille, alsmede een loffelijk getuigschriften eene gratificatie van 722°. aan ieder van de overige bemanning van de Criterion een loffelijk getuig schrift, benevens eene gratificatie aan J. Baines, stuurman, van 36aan P. Larsen, matroos, en J. Bowen, kok, van 30 voor ieder, en aan J. Soren- sen, jongen, van ƒ12en zulks wegens het redden van de bemanning van het verongelukte Nederl. schoonerschip Grietje, van Yeendam, den lsten December 1868 op de Doggersbank en de vol gende pensioenen aanJ. D. Cochius, contr. der dir. bel. en van hot kadaster, 1374; M. Yan Gel deren, postbode, 122; H. Gerritsen, brievenbe steller, 175; G. J. Baltus, commies 3do kl. bij 's rijks bel., /"172; J. C. M. Textor, commies 2de kl. bij 's rijks belast., 336J. De Bruin, postbode, 98A. C. Yan Slijpe, wed. G. Frerichs, in leven ontv. der dir. bel., in- en uitg. rechten en acc., 231M. C. Peter, zich noemende en schrijvende Oerder, wed. van "W. C. Ovink, in leven visiteur bij 's rijks bel., ƒ651; C. A. Bulijs, wed. van H. W. C. Hollander, in leven comm. lste kl. bij 's rijks bel., ƒ199; C. Yan Baay, visiteur bij 's rijks bel., 972; Mr. J. T. Yan Coeverden, gew. kantonr. te Doetinchem, ƒ400; en J. Arents, volgens aange nomen geslachtsnaam J. Scheidemans, gew. rijks- veldw., opz. der jacht en visscherij te Bijsen, ƒ233. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een adres van de leden der balie te 's-Hertogen- bosch, die hunne bezwaren kenbaar maken tegen de opheffing der vacantie van de rech terlijke colleges, zooals die zal plaats hebben, indien de eerste afdeeling der wet van 31 Mei 1861 (Stbd. n°. 49) mocht worden ingevoerd. Zij hopen dat de Tweede Kamer hare goed keuring zal onthouden aan de invoering van de eerste afdeeling der gemelde wet, zooala die is liggende. De Thermometer van Fahrenheit teekenij alhier Zaterdag des namiddags te 5 uren Wind: N. W., des avonds te 8 uren 40°, faA uren 38°. Zondag 's morgens te 5 uta 38°, N. O., te 8 uren 38°, 's namiddags te 12 uren 43°, te 4 uren 43°, 's namiddags te 5 uren 42', 's avonds te 8 uren 40°, te 10 uren 38°. - Maandag 's morgens te 5 uren 34°, te 8 ure} 34°, 's namiddags te 12 uren 36°, te 4 uren3i Batavia 12 Januari. De inkomende en uitgaande rechten op Ja?s en Madura hebben gedurende de elf eerste maan den van 1868 opgebracht 6,630,377.77, dat u 1,361,611.55s minder dan gedurende de elf eerste maanden van 1867. De opbrengst van het vervoer met dei N. I. spoorweg gedurende de maand Novembe: 1868 is geweest ƒ11,587.28. Met het Nederlandsch schip J. C. Scho tel, gezagv. Knijf, is te Batavia aangekomen een detachement militairen, sterk 25 Europeesch? en 50 Alrikaansche manschappen, onder beve: van den kapitein der infanterie F. A. Gits, medegeleider de lste luit. van dat wapen A, J. Prager. Yolgens de Sumatra-Courant zijn de officieren van het garnizoen te Padang het me eens kunnen worden over het houden eene: meeting, in navolging van het door de garn: zoenen van Batavia, Samarang en Soerabays gegeven voorbeeld. //Tegenwoordig, zoo wordt uit Samarang geschreven dd. 1 Januari, bestaat er, naar het schijnt, in het geheel geene communicatie mee: met de reede: de prauwen, welke naar bui ten willen, blijven vast zitten op de bankslaac dikwijls dwars zee's en geraken lekmaar komen niet buiten; alleen met kleine open prauwen is er nog eenige kans, om op de reede te ko men, maar met natte lading. //Dat die toestand onhoudbaar is, zal door niemand worden betwijfeld. Wij vermelden der halve eenvoudig het feit, dat gisteren de sol daten en goederen, bestemd voor het stoom- schip //Koningin der Nederlanden," dat nar Batavia vertrok, weder op de bank zijn blijv- vastzitten, zoodat de boot zonder hen is ve trokken." Onlangs werd te Samarang door de schöü ten B. en v. Y. eene prachtige aanhaling van clandestine opium gedaan, die tevens geleid 1 heeft tot de ontdekking eener voor onze politie nog onbekende wijze van smokkelen. Eene kist, waarvan de Chinees, bij wien ze in huis ge vonden werd, zich niet als eigenaar wilde ver klaren, evenmin de door hem aangewezen sin- kee, die sinds vijf dagen van Singapore was aangekomen, werd op het politiebureau geopend, doch ledig bevondener was niets anders in dan een Chineesch zeemansbaatje. Dit gaf den aanhalers des te meer lust om het vermoeden tot zekerheid te brengen, dat in die kist opium verborgen was; en daar in het deksel, dat met schroeven bevestigd was, twee geheime berg plaatsen (doch ledig) gevonden werden, beslo ten zij om ook den bodem der kist, waarvan de klammen insgelijks met schroeven bevestigd waren, los te maken, en ziet, hun pogen werd glansrijk bekroond. Immers werden in de wanden der kist tien uithollingen gevonden, die in de dikte der planken waren uitgebeiteld; - acht dezer uit hollingen hielden ieder een blik in, met opium gevuld, ter waarde van ruim //honderd" thail

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2