jV°. 2768. Woensdag A°. 1869. k 17 Februari. BINNENLAND. ■3% i.] LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf d-00- q oc Franco per post Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagenuitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels 0.75iedere regel meerf 0.12'' Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels j 0.90 iedere regel meer0.15 Leiden, 16 Februari. Het wetsontwerp betreffende de maten, ge wichten en weegwerktuigen dat thans bij de Tweede Kamer in behandeling is, heeft eens deels ten doel om de verschillende besluiten, die omtrent dit onderwerp bestaan, in éene wet samen te vatten, en anderdeels om het metrieke stelsel zoo zuiver mogelijk in- toepassing te brengen, en ook om een toezicht op weegwerk tuigen en gasmeters in te voeren. Terwijl echter de minister van binnenlandsche zaken bij de eerste indiening van dit wetsont werp had voorgesteld, om aan alle maten en gewichten louter wetenschappelijke namen als: meter, are, stere, liter, kilogram enz. te geven, heeft hij bij een gewijzigd ontwerp naast deze nog de oude namen behouden. De regeering meende eerst, dat alleen door het publiek er aan te gewennen om niet meer van pond, el enz. te spreken, de misbruiken zouden ophou den en eindelijk bij ons te lande werkelijkheid zoude worden, wat wel sinds 50 jaren is voor geschreven, maar wat helaas! en niet het minst door de schuld van het vrouwelijk deel on- lor bevolking, iu den kleinhandel zeer weinig wordt toegepast. Voor de meeste menschen toch heeft nog een el vier v err els, acht achtsten, en zestien zestienden, en een pond vijf ons al is ook reeds in 1820 voorgeschreven dat een el tien palm en honderd duim, en een pond tien ons heeft. De regeering w ilde nu eerst (was het als boete doening voor de SOjarige schuld dat men nooit meer van ellen of palmen, van ponden of onsen, zelfs niet van een kan of een kop zou mogen spreken, maar dat men voortaan alleen meters, decimeters en centime ters, kilogrammen, hectogrammen en dekagrammen, liters, hectoliters en deciliters zou kennen. Velen meenden echter, en wij deelen deze meening, dat men hier wellicht van de wal in de sloot zou geraken. Reeds nu nog ondervindt de invoering van het metrieke stelsel zoo groote tegenwerking; hoe zou het gaan, wanneer men aan het volk de verplichting oplegde om onuit sprekelijke, onbegrepene namen te gebruiken? De regeering begreep dit, en heeft daarom voor gesteld, dat voorloopig nog de dubbele naam zal gelden, en men dan van een meter of el, van een pond of kilogram zal mogen spre ken, maar zij heeft tevens hierbij gevoegd, dat zij blijft meenen, dat het een groot voordeel zou opleveren, wanneer men zich gewende om hier de namen te gebruiken, die door geheel beschaafd Europa verstaan worden, en dat zij daarom eene herziening der wet over tien jaren in de wet zelve verplichtend heeft gesteld, op dat men zich in de tien jaren aan de nieuwe namen gewennende na dien tijd gemakkelijker de Hollandsche zal kunnen missen. Voor goed is echter reeds geschrapt de last, die niet in het metrieke stelsel thuis behoort. Om nu het gebruik van de vereischte maten en gewichten in de hand te werken, is ten eerste door de regeering voorgesteld dat het ijken kosteloos zal geschieden, en voorts, dat dagvaardin gen en requesten, waarin andere benamingen van maten en gewichten dan de wettelijke voorkomen, nietig zullen zijn, dat zoo in onderhandsche acten of koopmansboeken niet de wettelijke benamingen worden gebruikt, boeten zullen moeten worden betaald en evenzoo, wanneer op eenigerlei wijze koopwaren worden te koop aangeboden, bij an dere dan de voorgeschreven maten en gewich ten. Hiertegen hadden echter, blijkens de dis cussie van gisteren, verscheidene leden der Tweede Kamer bezwaar, die dan ook door amendemen ten, welke heden in stemming zullen komen, de strengheid dezer bepaling willen verzachten. Terwijl verder op het gebruik en voorhanden hebben van andere dan wettelijke maten en gewichten bij het wetsontwerp, evenals vroe ger, straffen zijn gesteld, is ook nog straf baar gesteld het hebben van bijzondere merk- teekenen op de maten met het doel om bij an dere dan wettelijke maten te verkoopen. Wordt deze bepaling aangenomen, dan zullen verschei dene winkeliers zich zeker nieuwe ellen moeten aanschaffen. De ijk op het vaatwerk is door de aanneming van een amendement behouden, maar is niet verplichtend. Evenzeer is de bij dit wetsont werp nieuw ingevoerde ijk van gasmeters facul tatief. Het loon hiervoor - want deze ijk geschiedt niet kosteloos - verschilt naar den inhoud en bedraagt van f 0.25 tot f 20. Eindelijk zullen ook de weegwerktuigen geijkt worden. De invoering van het wettelijk ge wicht voor geneesmiddelen, drogerijen en chemicaliën wordt binnen twee jaren na het in werking treden der wet door koninklijk be sluit geregeld. LEIDEN, 16 Februari. Volgens de voorgedragen verandering in de kiesdistricten, zal ook het district Leiden ge wijzigd worden. De gemeenten Leimuiden, Lisse, Uithoorn, Alkemade en Rijnsaterwoude worden gevoegd bij het district Haarlem, terwijl het district Leiden, voor den afstand dier gemeenten, Wassenaar van het district 's-Gravenhage, en Alphen en Zwammerdara van het district Gouda verkrijgt. De bevolking des rijks bereikte den 31sten December 1868 het cijfer van 3,628,229 zielen. De N. R. Courant verklaart met zekerheid te vernemen, dat de regeering, ten gevolge der berichten omtrent het opnieuw uitbreken der veeziekte in het buitenland, reeds eenige dagen geleden last heeft gegeven om het benoodigd personeel naar Zevenaar te dirigeeren en dat het ook reeds daarheen vertrokken is, om langs de Duitsche grenzen toezicht te houden op den invoer van vee. Door den heer W. Hoven te 's-Hage, lid van de kamer van koophandel en fabrieken aldaar, is onder dagteekening van 30 Jan. jl. aangaande de verzending van bandelscirculaires onder kruis band een adre3 aan den minister van financiën gericht, waarin gezegd wordt //Dat volgens art. 13 der wet van 12 April 1850, Staatsblad N°. 15, het port. o. a. van cir culaires, niet vallende onder de bepalingen van art. 12, doch behoudens de daaropvolgende be palingen, vastgesteld op 2 centen voor ieder geheel vel, 1 cent voor ieder half vel en een halve cent voor ieder kwartvel druks. //Nu zegt de 2de alinea van art. 14 dier wet dat die stukken, derhalve ook de circulaires, geheel gedrukt of gesteendrukt moeten zijn, zonder eenig handschrift. //Eene circulaire wordt meestal in den han del gebruikt als eene kennisgeving aan ver schillende personen van zekere handeling of van zekere aanwijzing, bijv. der daarstelling of ont binding eener maatschappij of vennootschap, het verleenen van procuratie enz. en als zoodanig verbindend voor den kennisgever. //Dat bet derhalve noodzakelijk is de hand- teekening van den kennisgever goed teköDnen zal Uwe Excellentie ongetwijfeld toestemmen zooals hierboven gezegd is, is juist de handteeke- ning volgens onze wet niet geoorloofd, terwijl onze naburige mogendheden dat terecht anders begrijpen. //De Eransche wet zegt, sprekende van ver zending van circulaires per post//Elles ne doi- vent contenir ni chiffres ni aucune espèse d'écri- ture a la main, si ce n'est la date et la signature de l'expéditeur." //Daar nu door sommige ambtenaren de wet in toegevenden zin wordt toegepast, zoo meent adressant met bescheidenheid de vrijheid te mo gen nemen Uwe Excellentie in overweging te ge ven of het niet wenschelijk zoude zijn, om, in het belang van den handel, hieraan eene am- pliatie te geven, opdat de handel evenals in het buitenland de circulaires als hierboven bedoeld met handteekening zal kunnen voorzien." Reeds bij beschikking van den 6den dezer, N°. 99 Posterijen, heeft de minister van finan ciën den adressant te kennen gegeven dat dit onderwerp bij het eerlang aan de Staten-Gene- raal in te dienen wetsontwerp tot herziening van sommige bepalingen der bestaande wetge ving op de brievenposterij, nader onderzocht zal worden. Te Amsterdam is overleden de heer Wil helmus Smits, de man die meer dan 25 jaren zich vol ijver gewijd heeft aan de verbetering van bet zangonderwijs hier te lande. Gisteren is de coustitueerende vergadering voor al de lsraëlietisehe kerkgenootschappen te 's-Hage, in het departement van Hervorm de en andere eerediensten, vergaderd geweest, on der voorzitterschap van Mr. A. De Pinto. Er waren zeventien leden afgevaardigden tegenwoor dig. Afwezig waren de leden van Groningen. Aan de beslissing der vergadering werden de volgende vragen onderworpen

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 1