N°. 2767. Dinsdag A°. 186 16 Februari. kas Afzonderlijke Nommers0.10. LEIDSCH KI DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 3.00. Franco per postn 3.85. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagenuitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels 0.75iedere regel meerf 0.12' Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels ƒ0.90 iedere regel meer0.15 BINNENLAND. PhJ Stai /10i 9.50.. rRic I i.OO 1 m .00. - 1.60, LEIDEN, 15 Februari. De G-rieksche regeering heeft ten slotte aan de eischen der mogendheden toegegeven, en er is een ministerie gevormd, dat de verklaring der Parijsche conferentie heeft aangenomen. En terwijl voor eenige dagen uit Athene werd gemeld, dat het Grieksche volk elkeen met den dood had bedreigd, die als minister deze daad voor zijne verantwoording wilde nemen, brengt thans de telegraaf uit Athene het bericht over, dat er aldaar volmaakte rust heerscht. De besluiten, waarbij de instelling eener natio nale garde en eene buitengewone werving van troepen zijn bevolen, zijn ingetrokken. Smaakt de Porte alzoo de voldoening van wederom aan een groot gevaar ontsnapt te •alTS zijn, en zal zij hare Westersche vrienden s zeker dankbaar wezen voor de diensten, die 1 deze baar opnieuw bewezen hebben, juist op slot hetzelfde oogenblik treft haar een slag, die hare vrienden haar niet kunnen vergoeden. Fuad-Pacha, de groot-vizier, de eerste van de weinige staatslieden, die Turkije heeft, is Zater dag overleden, dij was de man, die in de laatste 25 jaren belast was met alle moeilijke onder handelingen, die Turkije met de andere mo gendheden had te voeren, en zicli steeds op uitstekende wijze vau zijn last kweet. Hij wist tegenover de groote mogendheden voor Turkije dat gezag te behouden, waarop het als onaf hankelijke staat meende aanspraak te moeten maken. Het was vooral in 1860, toen aan de Porte verweten werd, dat zij de schuld droeg van den moord van 6000 Christenen in Syrië, en de Fransche regeering eene interventie der vreemde mogendheden in Syrië had weten te bewerken, dat Fuad-Pacha door zijn cordate optreden, zijne activiteit, en door aan de Fran sche regeering zijne medewerking te verzekeren, het gezag van Turkije in deze zaak wist te be waren. Uit Spanje beginnen thans de berichten meer belangrijk te worden. De Cortes, die eene nieowe constitutie zullen moeten vaststellen, zijn bijeen gekomen. Niettegenstaande de woelingen van de partijen, die öf eene herstelling van Isabelle of haren zoon wenschen, óf, ontevreden over den loop van zaken, in eene republiek het eenige redmiddel voor Spanje zien, nog steeds de be staande orde van zaken bedreigen en eene be vredigende oplossing van den provisioneelen toestand tegenwerken, is er reeds veel gewon nen, dat nu de Cortes zijn bijeengekomen. De voorloopige toestand heeft reeds lang genoeg geduurdde partijen zijn door den uitslag der verkiezingen op de hoogte van hare krachten; gekozen uit het volk zullen de Cortes krach tiger hun gezag kunoen doen gelden, dan de voorloopige regeering; en vooral mag men nu de hoop koesteren, dat zij er spoedig in zullen slagen, om eenstemmig te worden in de keuze van een regeeringsvorm. Men schijnt daarom trent nog steeds in het onzekere te verkeeren en nog blijft het de vraag, of de regeerings- tal vorm zal zijn een republiek onder een directorium of een monarchie met den hertog van Mont- pen9ier, of Don Ferdinand van Portugal aan het hoofd. De keus van den heer Rivero tot president der Cortes wordt als gunstig voor eene bevredigende oplossing der quaestie be schouwd. Eene voor de stad onzer inwoning hoogst belangrijke vergadering had Zaterdag-avond hier plaats. Het was eene vergadering van de//Yer eeniging tot verbetering van de Volksgezond heid te Leiden." Onder praesidium van Prof. Bogaard brachten achtereenvolgens de secretarissen der drie af- deelingen der Yereeniging verslag over het door haar gehouden onderzoek uit. Mr. F. B. Coninck Liefsting deed uitvoerig verslag van de werkzaamheden der eerste af- deeling, speciaal belast met het onderzoek der woningen van mingegoeden binnen onze stad. Terwijl verschillende commissiën het onderzoek in de andere wijken voortzetten, was dit voor de eerste vier, bevattende bot gedeelte van de stad aan de zuidzijde van den Rijn gelegen, afgeloopen. Het onderzoek had omvat 144 hui zen in de Iste, 427 in de 2de, 143 in de 3de en 46 in de 4de wijk: van deze 760 huizen werden voldoende geoordeeld 177, en onvol doende 583, deels om den toestand der riolen, deels om dien der muren, deels om het ge brekkige onderhoudbij verscheidene gaf ook meer dan éen oorzaak tot afkeuring aanleiding. Het is vooral wijk II, waar de woningen het ongezondst zijn bevonden. Als slotsom van het onderzoek in deze 4 eerste wijken is gebleken, dat nog geen vierde van de onderzochte huizen voldoende geoordeeld is, en dat ruim 2/5 der woningen slecht zijn bevonden. //Men zal ons moeten toegeven," zoo eindigde dan ook de verslaggever, //dat onze uit wijk I aanvankelijk opgevatte vermoedens, dat de levensvoorwaarden voor de lagere volksklasse ongunstig waren, door het plaatselijk onderzoek van Leiden bezuiden den Rijn op treurige wijze zijn bevestigd en versterkt." Niet minder belangrijk waren de verslagen der andere afdeelingen: de eene die met het on derzoek van het drinkwater belast was geweest, de andere die zeer belangrijke mededeelingen deed omtrent den gezondheidstoestand in de door haar onderzochte wijken. Ons verslag zou te uitvoerig worden, wilden wij in verdere bijzonderheden treden. De ver slagen, zoo deelde de president op het einde der vergadering mede, zullen spoedig gedrukt worden, en onze lezers zullen zich dan op de hoogte kunnen stellen van de belangrijke resul taten, die thans reeds door de commissie zijn De derde afdeeling heeft daarbij met bijzon dere zorg kaarten vervaardigd van de door haar onderzochte wijken, waarop voor de afzonderlijke perceelen zijn aangeteekend de gevallen van typhus of cholera, die gedurende 15 jaren daarin hebben plaats gehad. Is eenmaal het onderzoek afgeloopen, dan mag men hopen, dat ook krachtig de handen ineengeslagen worden, om aan den treurigen toestand, die door den ijverigen en nauwkeu- rigen arbeid der Yereeniging is geconstateerd, een einde te maken. Daarvoor waarborgt ons de sympathie, die deze Vereeniging bij het da- gelijksch bestuur ondervindt, en waarvan op het einde der vergadering nog bijzonder door onzen burgemeester, die evenals de wethouders deze vergadering bijwoonde, de verzekering werd gegeven. Moge dan ook reeds thans datgene gedaan worden tot verbetering der volksgezondheid alhier, waaromtrent een nader onderzoek niet behoeft afgewacht te worden. "Wij rekenen hier toe vooral de verbetering van het drinkwater. Moge toch eindelijk eens tot den aanleg eener duinwaterleiding besloten worden. Sinds bet besluit genomen is, dat den Haag en Leiden een gemeenschappelijk onderzoek zouden in stellen, hebben wij niets meer van deze zaak vernomen. Zal dat onderzoek voortduren, totdat wederom de cholera in ons land uitbreekt? In een zeer lezenswaardig blaadje, getiteld: //De vriendenkring te Vlasdorp", uitgegeven door de Maatschappij tot Nut van't Algemeen, wordt op eenvoudige wijze de circulaire, door deze maatschappij onlangs uitgevaardigd, nader toegelicht en besproken. Wat de Maatschappij steeds heeft voorgestaan, hoe zij haar doel: volkswelvaart door volksbeschaving, steeds heeft getracht te bereiken, wordt daar in weinige woorden uiteengezet. //Een groot, ik zou haast zeggen onverbreke lijk verband bestaat er tusschen de Volksschool en de Maatschappij", zoo zegt een van het viertal vrienden, in wier kring de schrijver ons binnenleidt. Het oordeel over beiden hangt nauw te zamen bet is daarom dan ook, dat de schrijver van dit blaadje juist gezien heeft, door eerst de vraag te beantwoorden, wat de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen steeds beeft voorgestaan, sinds zij voor de eerste maal, in 1786, het werk van den R.-Katholie- ken priester Schouten//Over het bestaan van God", bekroonde, 4tot den dag van heden toe, om daarna (gelijk hij belooft in volgende blaad jes te zullen doen) de school van het verle den, de school van het heden, en eindelijk de school van de toekomst te behandelen. De //Zaandamsche kiesvereeniging" te Zaan- dam, de uVrijzinnige kiezersvereeniging" te Westzaan en de //Kiezersvereeniging" te Wor- merveer, hebben allen met algemeeno stemmen Mr. C. J. F. Mirandolle tot candidant gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer bij de aanstaande verkiezing in het hoofdkiesdis trict Haarlem. Door de Hollandsche IJzeren-Spoorweg- Maatschappij (lijn AmsterdamRotterdam Helder) zijn gedurende de maand Januari 1869 113,336 reizigers vervoerd; opbrengst van

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 1