N°. 2765. Zaterdag A". 1S%; 13 Februari. BINNENLAND. LEIDSCH DAGBLAD. dat PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 5.00. f 2' Franco per post3.85. jo(| Afzonderlijke Nomraers0.10. 4,(583 loeiden, 12 Februari. 12 Hoe meer de tijd nadert waarop het voor gesteld wetsontwerp op de afschaffing van het •s en in behandeling zal komen, hoe feller van tnd, sene zijde de oppositie daartegen wordt. Een gemakkelijke taak hebben zij ook niet, die Zich eenmaal voorgenomen hebben om dit ^^'wetsontwerp te bestrijden. Te bewijzen dat de g?afschaffing van de belasting op de couranten en op de advertentiën verderfelijk zal werken is eene onmogelijkheid; en daarom worden er allerlei argumenten aangevoerd, waarmede alles wordt behalve juist dat wat moet be wezen worden. R£ Want hetzij men nagaat welken invloed de ...afschaffing van elke andere belasting gehad heeft, jhetzij men zich de vraag stelt welken m- vloed de afschaffing van het zegel op de cou ranten en advertentiën in andere lauden gehad RI- heeft steeds blijft het antwoord dat de N1 afschaffing niet dan heilzaam op onze dagbla- )08, den kan werken. En wat de aequivalenten betreft, zijn de te- -genstanders deerlijk in de war gebracht. Ter wijl eerst in de plaats der af te schaften belas ting eene verhooging van dc belasting op de ovd thee en op de tabak was voorgesteld, werden vlag J er aandoenlijke betoogen gehouden over bet tedijkopje tbee en bet pijpje tabak dat de krek arme man in het vervolg zou moeten ont- beren. Doch die verbooging van de thee- en tabak- belasting vond ook bij de Tweede Kamer groo- ten tegenstand, en daarom trok de minister g dit voorstel in, en in plaats van deze belastin gen stelde hij voor om de belasting op het ge distilleerd, die thans f 50 per vat is, met 3 te verhoogen. 647 Men zou meenen, dat hiertegen weinig be- _'5 zwaar kan bestaan. Dat de jenever duurder wordt, dat de jenever die zooveel onheil sticht hooger wordt belast, en dat het steeds toene mend verbruik daardoor eenigszins wordt tegenge houden, wie zou zich daarover niet verheugen Niet de tegenstanders. Zij verklaarden dat de verhooging van deze belasting eene onmogelijk- j, heid is, dat de staat er schade bij lijden zal dat nu reeds het verbruik vermindert, en dat door de voorgestelde verhooging dat verbruik nog minder zal worden. Wij kwamen voor eenige dagen reeds daar- tegen op. En het is in waarheid opmerkelijk dat niettegenstaande die belasting in 1S6G van 35 op ƒ50 per vat verhoogd werd dit is toch nog belangrijk meer dan de thans voor- iani gestelde verhooging toch nog het verbruik 30tv in I86S grooter was dan het laatste jaar, waarin belasting 35 bedroeg. J Met vertrouwen zien wij dan ook de behan deling van deze wetsontwerpen bij onze beide f0 gemoet. Yraagt men niet, wat is het belang van dezen of genen, maar vraagt men ag,1 naar het algemeen belang, dan kan bet niet twijfelachtig zijn, of de afschaffing van de be- J lasting op couranten en advertentiën nuttig en heilzaam zal werkenen de vrees dat het Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 1-6 regels 0.75iedere regel meerf 0.12* Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels/0.90 iedere regel meer0.15 voorgestelde aequivalent niet toereikend zou zijn, i3 ongegrond. LEIDEN, 12 Februari. Men schrijft ons het volgende: In de vorige week zijn te Noordwijk twee tentoonstellingen gehouden. De vereeniging //Flora van Noordwijk" hield hare jaarlij ksche tentoonstelling van bloem- bolgewassen, waaromtrent de bekroningen in dit blad zijn meegedeeld. Als vanouds was de zaal netjes en eenvoudig versierd en waren de verschillende verzamelingen zoo aangebracht, dat ze op 't voordeeligstuitkwamen. Menige schoone variëteit was met zorg behandeld en deed dus den opmerkzamen beschouwer gevoelen, hoeveel met hyacinten, tulpen enz. gedaan kan worden, wanneer kennis en goede smaak de keuze leiden. Dat ineu te Noordwijk niet ach terblijft ten opzichte van de veredeling der soorten, werd voldingend bewezen door vele goede nieuwe variëteiten (conquesten) vooral van hyacinten. Eenige bloeiende en altijd i;roene heesters ter afwisseling aangebracht, maakten een aaugenamen indruk't geheel ver plaatste den bezoeker van het begin van Febr. naar den welriekenden en schitterenden zomer. Heeft de tentoonstelling van bloembolgewassen veel vreemdelingen naar Noordwijk getrokken, wij weten het niet, maar allen was eene aange name verrassing bereid; in eene aangrenzende zaal werden eenige voorwerpen, in het werkhuis vervaardigd, dat in den loop van den vorigen zomer gebouwd en dezen herfst geopend is, aan den belangstellenden bezoeker ter bezichtiging aan geboden. Geen entreegelden belemmerden den toegang tot eene waarlijk belangwekkende ver zameling; ieder die belangstelde in Noordwijk en zijn bloei was welkom. Men vond er koffers, pan toffels, voetbankjes, necessaires, brieventasschen, ja eene mengeling, die niet weer te geven is, en alles in zijn soort opperbestook zaken die meer door doelmatigheid dan elegance uitblon ken, en daarvoor ook minder berekend waren, als bollenzakken en kousen in alle afmetingen. De zaal had haar zondagspakje aan, en wat tot haar tooi verstrekte was in het werkhuis ge maakt onder veel zij slechts eenige tropeeën ver meld, netjes uit bordpapier gesneden. "Wanneer men bedenkt, dat al het genoemde gemaakt was door lieden, de éen eenige weken, de andere weinige dagen geleden nog schop en spa ban- teerende of met verfkwast of truffel werk zaam, dan stijgt onze ingenomenheid ten top. Hoe een onhandig werkman (de bekwaamsten komen niet in het werkhuis) in betrekkelijk korten tijd zoo geheel herschapen kan worden, is ons een raadsel; daartoe worden meer dan gewone talenten vereischt. Eere den directeur, die het raadsel heeft opgelost! En nu de finan- tieele quaestie die werd ook bevredigend beantwoord 0.50 voor een paar net ge werkte pantoffels is toch niet te veel Welk een zegen het werkhuis voor Noord wijk is en meer en meer worden zal, blijkt met iederen dag duidelijker. Eere een bestuur, dat zoo de verloren krachten eener plaats weet productief te maken Mevrouw Niemann-Seebach werd beden door de commissie voor den schouwburg uit bet Leid- sche Studentenkorps, en de eerewacht te paard die baar gisteren van 't station van den spoorweg ge leidde - van de woning van den heer Driessen af gehaald en naar het station teruggebracht, waar zij, gevoelig voor de genoten onderscheiding, een hartelijk afscheid van de commissie naiu. Door Z. M. is eervol ontslag verleend als laten luitenant bij de dd. schutterij alhier aan den heer C. J. Leembruggen, en benoemd tot lsten luit. de heeren L. Foreman en Mr. J. N. A. Bucaille, bei den thans 2den luit., en tot 2den luit. de heer Mr. A. Van Traa, thans sergeant. De raad van beheer der Nederl. Indische spoorweg-maatschappij heeft aan de leden der Staten-Generaal aangeboden eene schetskaart van den spoorweg, waarop de stand der werken in November jl. is aangeteekend, en voegt daarop onderscheidene mededeelingen, waaraan men het volgende ontleent: De lijn is verdeeld in vier sectiën, als1®. van Samarang naar Kedoeng-Djatie, lang 34% mijl2°. van Kedoeng-Djati naar Soerakarta, lang ongeveer 73% mijl; 3°. van Soerakarta naar Djokdjokarta, lang 58 mijl; en 4°. de zij tak naar de vesting Willem I, lang 33% mijl. De werkzaamheden op de eerste sectie werden geopend den 17den Juni 1864. Den lOden Augustus 1867 werden de eerste 25 mijlen van Samarang naar de halte Tangoeng voor het publiek verkeer opengesteld; sedert Juli 1868 is de geheele eerste sectie in exploitatie. De tweede sectie is verdeeld in drie afdeelingen, als: 1°. van Kedoeng-Djatie tot de Serang; 2°. van Serang tot het station Djenkilon; 3°. van Djenkilon tot Solo. Er bestaat vooruitzicht, dat in April dezes jaars de aardebaan tot Solo vol tooid zal zijn. De exploitatie van de geheele tweede sectie zal in het najaar van dit jaar een aanvang kunnen nemen. Op de derde sectie zijn de benoodigde gronden grootendeels ver kregen met het opwerken der aardebaan is nog niet begonnen, doch het grondverzet is aldaar niet belangrijk. In de vierde sectie volgt de spoorweg over de eerste zeven mijlen den loop van de rivier Toentang, van welke twee bochten worden afgesneden. De tot die afsnij dingen noodige afdamming der rivier beeft veel moeite veroorzaakt. Herhaaldelijk zijn de dam men öf bezweken öf sterk beschadigd door het geweld van den stroom. Dit bezwaar is echter overwonnen, en thans is de spoorweg op dit gedeelte nagenoeg geheel gereed. Bij de uit voering der werken in deze sectie zijn vele teleurstellingen ondervonden. Sedert Juli 1868 werden op de eerste sectie vervoerd: Juli 5840, Augustus 7596, September 5387 en Octo-

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 1