N°. 2763. Donderdag A°. 1869. 11 Februari. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 3.00. Franco per post3-85. Alionderlijke NommersO-10- BINNENLAND. LEIDEN, 10 Februari. Maakten we gisteren melding van eene te 's-Gravenbage gehouden bijeenkomst met dames door de aldaar gevestigde afdeeling der Maat schappij //tot Nut van den Javaan", het doet ons genoegen onzen lezers uit eene goede bron te kunnen mededeelen, dat in de volgende week door de ook hier onlangs gevestigde afdeeling n het Nutsgebouw eene openbare meeting zal worden gehouden, waarin, zijn we wel onder richt, de boogleeraar Yeth in de eerste plaats als spreker zal optreden. De koloniale aangelegenheden beginnen ge- lukkig hoe langer hoe meer de aandacht van eenijieder te trekken, zoodat wij ons overtuigd houden dat het bestuur der afdeeling op eene meer dan buitengewone belangstelling van de zijde van het publiek zal mogen rekenen. Mogen nu maar de vertegenwoordigers der beide richtingen ook op dat gebied //behoud" ?1 of //vooruitgang", zich bij de meeting doen vin- 'D den, dan zal er zeker, na het gesprokene, tot 1 wisseling van gedachten ruime gelegenheid zijn. Wriiviug van denkbeelden toch baart de waar- heid. Eenige inwoners van Amsterdam, gepaten- teerd als wijnkoopers, grossiers en slijters van D! likeuren en andere sterke dranken en distilla teurs, hebben zich bij adres tot de Tweede Ka mer gewend, waarbij zij bezwaren opperen tegen de voorgestelde opheffing van het zegelrecht op dagbladen en advertentiën, zoowel uit een finantieel als politiek oogpunt beschouwd. Naar hun oordeel strekt de desbetreffende wets- voordracht der menschheid en den fiscus tot nadeel. //Tot nadeel van de menschheid!" Een ieder zal 'deze wijnkoopers, grossiers en slijters zeker erkentelijk zijn voor hunne zorgen tot heil der menschheid. Wat kan ook in hun oog ver derfelijker zijn, dan een goedkooper courant, wanneer de prijs van de jenever tegelijk met een paar pCt. verhoogd wordt? dagblad: Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagenuitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels 0.75iedere regel meerf 0.12ft Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels 0.90iedere regel meer0.15 zang zeer worden gewaardeerd, en haren ver dienstelijken directeur den heer K. De Jong allen lof verdient voor zijne uitmuntende lei ding. De zang werd op de piano geaccompagneerd door den heer C. M. Timmermans, en, zoowel de solo-partijen als koren, leverden het bewijs van grondige studie en liefde voor de kunst. Behalve dat enkele nummers op uitdrukkelijk verlangen der vergadering werden herhaald, werden achtereenvolgens ten gehoore gebracht de volgende stukken: 1°. Lofzang aan den Schepper, van de Nederl. Koraal-vereeniging; 2°. Ode aan God, Cantate van Broekhuijzen door J. E. Schmitz;3°. Yertra uen auf Gott, van Bertelsmann; 4°. Psalm 121, van Fer- din. David; 5°. In t Duin, van de Nederl. Koraal-vereeniging; 6°. Psalm 95: 1, van Mendelssohn Bartholdj, en 7C. Het Hallelu jah der Schepping, van de Nederl. Koraal- vereeniging. Aan luide toejuichingen der hoorders ont brak het niet, en menig liefhebber van verge lijkingen heeft zeker reeds nu in stilte den wensch geuit, dat de VeL'Beniging haar voor name doel: //verbetering van het kerkgezang", reeds mocht bereikt hebben. Naar wij vernemen, zal door de Yereeniging een deel van dit programma a. s. Maandag in de Volksvoorlezingen ten gehoore worden ge bracht. Yinden we 't van de Commissie der Volksvoorlezingen een gelukkig denkbeeld om op die wijze deze bijeenkomsten steeds meer en meer aan haar doel: veredeling van den volks smaak voor alles wat schoon en goed is, te doen beantwoorden, wij prijzen evenzeer de leden der Koraal-vereeniging dat zij niet schro men om de talenten hun gegeven ook aan dat doel dienstbaar te maken. We wenschen haar ook dan een even goed succes toe, en hopen dat de steeds toenemende belangstelling onzer stadgenooten hare pogingen tot verbetering van het kerkgezang door zede lijke en stoffelijke bewijzen zal schragen. Bij de loting voor de nationale militie, op gisteren alhier plaats gehad hebbende, kwam een loteling op. Op de vraag of hij reden van vrijstelling had, gaf bij ten antwoord dat hij tot hedenmorgen reden van vrijstelling als eenige zoon had gehad, maar dat de hemel hem juist hedenmorgen die reden van vrijstel ling had ontnomen, door hem een broeder te schenken. Met ingenomenheid woonden we gisteren avond, in de zaal van het Nutsgebouw, de tweede openbare uitvoering bij door de Leidsche Ko raal-vereeniging: //Oefening baartKunst", voor dit seizoen aan hare donateurs gegeven. De talrijke opkomst der donateurs met hunne dames, was wel het bewijs dat de pogingen der Yereeniging, tot verbetering van ons kerkge Aan een brief van de Goudkust, den 7den Januari met de mailboot verzonden, ontleent de Arnhemsche Courant het volgende De gezondheid der Europeanen laat voor het tegenwoordige niets te wenschen over; zooals ik boven reeds meldde is echter de handel van weinig beteekenis, hetgeen op rekening van den tegenwoordigen toestand moet worden gesteld, daar er anders, tegen de nieuwjaarsfeesten, nog al wat omgaat. Aangaande den stand der zaken te Elmina kan ik u niet veel goeds melden; sedert de Engelsche gouverneur-generaal Kennedij te vergeefs getracht heeft, een vergelijk tusschen de oorlogvoerende partijen te treffen, is de toestand niet verbeterd, en wanneer daarin geene verandering komt of wordt gebracht, zal het beter zijn de vlag op te rollen en het ge- heele personeel met het te verwachten oorlog schip naar Holland over te voeren. Binnen een paar maanden is de zaaitijd daar, en uit de volgende feiten zult gij kunnen af leiden, dat daar weder niets van zal komen. In het laatst der vorige maand begaven zich de vrouwen yan Elmina naar het bosch, zooals men hier zegt, tot het halen van pisang, peper, brandhout enz. en werden als naar gewoonte begeleid door het garnizoen, dat haar tot be scherming wordt medegegeven; toen zij onver wachts werden aangevallen door de bevolking van Agoonab, met het ongelukkig gevolg, dat eenige personen werden gevangen genomen, waaronder de korporaal Yan Dijk, wiens hoofd, zoo men zegt, naar Cape Coast is gezonden met drie Snider geweren, die den aanvallers in handen vielen. Een paar dagen geleden heeft de gouverneur de barkas naar Commanda gezonden met een brief, waarin de onderwerping der bevolking wordt gevraagd, terwijl hun te gelijker tij deen Hollandsche vlag werd aangeboden. Wat was het antwoord!? Een tal van kano's met gewapenden werd onmiddellijk te water gebracht en de bood schapper had groote moeite om met de vlagen den brief te ontkomen. Men begrijpt niet dat de gouverneur dezen stap tot toenadering heeft kunnen doen zonder van een goeden uitslag verzekerd te zijn öf Z. Exc. is misleid en slecht geraden öf zij begrijpt den toestand niet. Wat er ook van zij, het prestige van het gezag heeft er niet bij gewonnen. Men deelt mede, dat weinige dagen ge leden een brutale diefstal door middel van insluiping te 's-Hage plaats heeft gevonden. Ten huize van den heer S., in de Korte Poo- ten, waren op boven elkander gelegen kamers de late luitenant D., gedetacheerd bij het de partement van oorlog, en de heer B., solist in het orkest van den Kon. Franschen schouw burg. Tegen den avond kwam een persoon, H. A. genaamd, om den laatstgenoemden be woner te spreken, die hem toeliet en tevens aan de oorzaak van zijne komst, het vragen om een aalmoes, voldeed. De officier, die op een achterkamer bezig was, meende te gelijker tijd dat hij iemand van boven hoorde komen eQ geraas in zijn voorvertrek te bespeuren. Toen hij daar kwam, miste hij dadelijk van de plaats waar dit gewoonlijk hing, zijn gouden horloge en dito ketting. Terstond gaf hij hier van kennis aan de benedenbewoners, die hem het bovenvermeld bezoek mededeelden. Daarop spoedde bij zich om met een en ander de po litie bekend te maken, die spoedig alle pogin gen in het werk stelde om den vermoedelijken dader op te sporen. Nadat het onderzoek te dier plaatse eenige inlichtingen had opgeleverd, die konden doen veronderstellen, dat de dader de stad verlaten had, schreef de commissaris van politie, de heer Wulfers, onmiddellijk naar Scheveningen, Am-, sterdam en Rotterdam. Aan de politie van laatstgemelde stad mocht het dezer dagen ge-

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 1