na het aanschroeven, komt te liggen, afloopend maakt. Aan de tegenovergestelde zijde hebben zijn kalkoenen den gewonen vorm. In de zoo straks opgegeven verdiepingen in het ijzer nu wordt dat schuins afloopende einde van de kal koen, nadat deze aan het ijzer is vastgeschroefd, en nadat het eenigszins is omgebogen, ingesla gen, waardoor de kalkoen zeer stevig zit en volstrekt niet draaien kan. Moet een nieuwe kalkoen aangebracht worden, dan buigt men dat omgebogen en ingeslagen stuk uit het gat waarin het is opgesloten, schroeft vervolgens de kalkoen er uit, en vervangt die door een nieuwe, die men er inschroeft en welker eene einde men weer ombuigt en vastslaat. Afbeel dingen er van komen voor in de D. ill. Gewerbe- Zeit. 1869, N°. 2. LandbCourant.) Zaterdag-avond heeft de Haagsche af- afdeeling van de Maatschappij //tot Nut van den Javaan" eene eerste openbare vergadering met dames gehouden, onder voorzitterschap van den heer A. Ising, daar de heer Boorda van Eysinga wegens ongesteldheid verhinderd was zich met het voorzitterschap te belasten. Als spreker is opgetreden de heer Enklaar uit Arn hem, die in sprekende trekken en in populairen trant de nadeelen, uit het cultuurstelsel voort vloeiende in het licht stelde. Zijn betoog strekte hiertoe, dat dit stelsel den Javaan verarmde, de productie van Indië belemmerde, den Neder- landschen handel eene verkeerde richting gaf, den particulieren ondernemingsgeest tegenwerkte en dat de voordeeleu, uit dat stelsel verkregen, onrechtvaardig en Nederland onwaardig waren. Zijne rede werd door daverende toejuichingen afgebroken en gevolgd, welke ook ten deele vielen aan de warme toespraak, waarmede de heer Ising de aanwezigen aanspoorde om zich aan deze Maat schappij aan te sluiten. Men schrijft uit 's-Gravenhage: BI en verneemt dat het onderzoek in de zaak van J. De Vletter en 13 andere personen, waaronder de persoon die zich aan brandstichting heeft schuldig gemaakt bij gelegenheid der ongeregeld heden, die te Botterdam in het laatst van het vorige jaar zijn gepleegd, is afgeloopen, en dat bij de raadkamer van het provinciaal gerechts hof wordt overwogen, of er omtrent al de ver dachten termen bestaan om te worden geren- voyeerd naar de openbare terechtzitting. Al de brievenbussen te 's-Hage zijn thans ook ingericht voor het daarin werpen van gefrankeerde gedrukte stukken. De open stelling voor het publiek zal spoedig plaats hebben. De kiezersvereeniging //Burgertrouw" te Haarlem heeft tot candidaat gesteld voor de Tweede Kamer Mr. W. Wintgens, oud-minister van justitie. De N. B. Courant verneemt, dat de heer T. J. Stieltjes voor de hem door twee kiesver- eenigingen te Groningen, tegenover een an deren liberalen candidaat (Mr. S. Van Houten), aangeboden candidatuur als lid der Tweede Kamer heeft bedankt. Het bericht dat Dr. J. M. Van Bemme- len besloten had de betrekking van directeur der hoogere burgerschool te Arnhem niet aan te nemen, schijnt voorbarig te zijn geweest. De nieuw benoemde directeur heeft kennis ge geven, dat hij bereid is de betrekking te aan vaarden. Naar de Tilburger Bode verneemt, is Dr. E. W. Krecke, leeraar aan de hoogere burger school te Tilburg, benoemd tot eerste assistent bij het scheikundig laboratorium der hoogeschool te Utrecht; zoodat hij binnen kort de hoo gere burgerschool van Tilburg verlaten zal. Te Assen is benoemd tot directeur der gemeente-gasfabriek de heer C. Corver, laatst predikant bij de Doopsgezinde gemeente te Groningen. Te Slikkerveer is Donderdag van de werf van den scheepsbouwmeester M. Van der Kuyl, te water gelaten de schroefstoomboot //Volharding NG. 4", gebouwd voor rekening der vennootschap //Leidsche Stoombootdienst", bestemd om dienst te doen tusschen Leiden en Gouda. Te Amsterdam is gisteren onder voor zitterschap van den heer Mr. A. J. Hovy de buitengewone algemeene vergadering gehouden van aandeelhouders in het Paleis voor Volks vlijt. De uitkomst van de laatste vijf maanden was reeds betrekkelijk zoo gunstig, dat commis sarissen gemeend hebben niet langer te moeten wachten met den aandeelhouders de ontworpen plannen voor te dragen. Zij wenschen namelijk eene leening te sluiten tot een bedrag van een millioen gulden, verdeeld in 400,000 obli gation, ieder van f 2.50. De opbrengst dier leening zal hun in staat stellen (na voorafgaande transactie met de hypotheekhouders) alle schul den te delgen, een gedeelte der leening zelve op 1 Juni e. k. met belangrijke premiën af to lossen, een waarborgfonds te stichten, waaruit binnen 61 jaren door middel van oploopende rente, de geheele leening kan worden afgelost, en om eindelijk de middelen te vinden tot het aanbrengen van eenige belangrijke verbeteringen aan de gebouwen en tuinen, die voor het be houd van de zaak, de eischen der exploitatie en het genoegen der leden noodzakelijk worden. Aan de uitloting der obligatiën zullen hoogst belangrijke premiën verbonden worden. Beeds heeft de regeering goedgevonden de obligatiën dezer leening voor 14/15 van zegelrecht te ontheffen. Door den voorzitter werd daarna gewezen op de wensehelijkbeid, dat het Paleis worde ontheven van zijn hypothecairen last. Om daartoe te geraken, is het bestuur van meening aan de hypotheekhouders te betalen 50 pCt. in geld en voor de overige 50 pCt. hun, als vergoeding voor de concessie door hen te doen, af te staan de helft van de jaarlijksche netto winst. De meestehouders van hypothecaire obligatiën hebben zich reeds bereid verklaard met deze schikking genoegen te nemen, en nu wordt de machtiging der aandeelhouders ge vraagd. De voorzitter onderwierp een in dezen geest geformuleerd voorstel, houdende ook goed keuring tot het aangaan der leening bovenver meld, aan het oordeel der vergadering. Het voorstel werd bij acclamatie aangenomen. Z. M. heeft benoemd tot rechter in de ar- rond.-rechtbank te Zwolle, Mr. W. E. E. baron Van Aerssen Beijeren van "Voshol, griffier bij het kantongerecht te Zwolle. Z. BI. heeft den baron Beaulieu, buitengew. gezant en gevolm. minister van Z. M. den ko ning der Belgen, benoemd tot grootkruis der orde van den Nederlandschen Leeuw; aan den gewezen binnenloods bij het loodsw. van Texel voor den dienst op het Noord-Holl. kanaa. te "Willemsoord H. Zuidewint of Zuidewind, een pensioen toegekend van ƒ416 'sjaars, en aan W. Damen, te Ewijk, en B. H. Erankenhofl, te Valburg, vergunning verleend tot het aan nemen en dragen van het kruis //Eidei et Vir- tuti", hun door den paus toegekend. Bij Kon. besluit van 5 dezer n°. 10 zijn op geheven de ontvangkantoren der directe belas tingen, accijnzen en zeevaartrechten te Vrees wijk c. a. en der directe belastingen en accijnzen te Houten c. a. (Utrecht); is ingesteld een nieuw ontvangkantoor voor de dir. bel. en acc. te Vreeswijk voor de gemeenten Vreeswijk, Jut- phaas, Houten, Schalkwijk en Tuil en't Woud, en is W. H. J. Van Hien eervol ontslag ver leend uit zijne betrekking van ontvanger der dir. bel. en acc. te Houten c. a. Z. BI. heeft J. C. P. baron Van Alderwerelt Houtwijn eervol ontslagen als ontv. der dir. bel. en acc. te Voorst, thans tijdelijk belast met de waarneming van het ontvangkantoor der dir. bel. en acc. te Twello, benoemd tot ontv. der dir. bel., in- en uitg. rechten en accijns Wehl c. a. (Gelderland). Naar men verneemt, heeft zich te 's-Hi eene maatschappij tot exploitatie van ze. -I scherijen met loggerschepen gevormd, war de heer Leendert De Jager tot directeu noemd is. B'Ien verneemt dat de exploitatie val'51 Luik-Limburgsche spoorweglijn van onzen; schappij tot exploitatie van staatsspoor^; op de Eransche spoorweg-maatschappij de", zal overgaan, zoodat eerstgenoemde eerlang ontslagen worden van deze exploitatie, welhH zulke bezwarende voorwaarden door haar: aanvaard. (Pr. N.-B. en s-Hertogenbj?" De Thermometer van Fahrenheit teeke. alhier Maandag des namiddags te 5 uren i Wind: Z. W., des avonds te 8 uren 49', 10 uren 48'. Dinsdag 's morgens te 5 li 46°, te 8 uren 49°, 's namiddags te 12 J I 53°, te 4 uren 47°. KOLONIËN. Batavia, 30 December. Aan de Tweede Kamer der Staten-Genei; is uit Batavia het navolgende adres gericht //Geven met eerbied en vertrouwen te kens de ondergeteekenden, officieren bij het Nei landsch-Indische leger; //dat bij hen is levendig geworden het k van het onzekere van hunnen toestand, zoo!: Jv die niet is geregeld bij de wet; //dat het bewustzijn hiervan nog korteli^B bij hen is opgewekt door verschillende maa- j gelen, geleid hebbende tot afschaffing vau dert eene reeks van jaren doorloopend of "3 bijzondere gevallen hun toegelegde inkomste-. //dat in verband Viiormod© i»<j i-©— vu uaCsCan 4| een gevoel van bezorgdheid, niet enkel voor hu tegenwoordig, maar evenzeer voor hun toekor stig lot, vermits ook de pensioenen der Indisc: officieren niet zijn gewaarborgd bij de wet; //dat het gemis van wettelijke regeling a onder meer ook daarin openbaart, dat de In; scbe officier, zoodra hij wordt betrokken in ree ten, ondergaat eene vermindering van inkomst/ die hem aan kommer en gebrek prijs geeft; Em //dat adressanten in dien staat van zaken rade zijn geworden zich te wenden tot uwe n mer, met eerbiedig verzoek haren grondwetti: invloed te bezigen, opdat hunne stelling als. ficier bij het Indische leger, evenals die der ficiereu van het Nederlandsche leger, moge «yS den geregeld bij de wet." Door den gouv.-generaal van Nederlani Indië zijn o. a. de volgende beschikkingen nomen Civiel departement. BenoemdTot offic. f justitie bij den raad van justitie te Batavia,-S vice-pres. van genoemden raad Mr. E. Tan Gos tot hoofdonderw. aan de openb. vijfde lage school te Soerabaya, de ben. hoofdonderw. s de openb. lagere school te Cheribon, L. E. Bow en aan de openb. lagere school te Cheribon, del. hulponderw. aan da openb. derde lagere schiJ te Samarang, P. E. H. Goossens; bij het kt; nenl. bestuur in het gouv. Celebes en onderl tot contr. 2de kl., de contr. 3de kl. J. F. Scneni huizentot contr. 3de kl., de ambt. ter beacbi! W. E. Neys; tot ambt. ter beschik., de ami op non-act. J. W. Vau Heusden, laatst, of bij de com. tot de vervoerm. op Java; k predikant bij de Evang. gemeente te Balar J. A. Schuurman, benoemd pred. bij de Pm' gem. in Ned. Oost-Iudië; tot pred. bij de Pm gem. te Madioen, de pred. bij de Prot. ga- te Padang (Sumatra's Westkust) J. F. A. V* Dorp; tot pred. bij de Prot. gem. te Pad35-

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2