E N°. 2760. Maandag A0. 1869. 8 Februari. üil In de eerste helft der maand Januari zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, die wegens onbekendheid der adres LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf Franco per post^.85. Afzonderlijke NommersOdO. Deze Cnurant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagenuitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels t 0.75iedere regel meerf 0.12* Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels ƒ0.90 iedere regel meer0.15 BINNENLAND. Dg* 11 LEIDEN, 6 Februari. Z. M. heeft tot rector-magnificus aan onze hoogeschool voor het academiejaar 1869/70 be- fcot noemd den hoogleeraar J. C. G. Evers. urd Gedurende deze week zijn dagelijks in het 1(^e werkhuis alhier opgenomen van 166 tot 196 ota' volwassen personen en van 95 tot 118 kinderen. santen niet bezorgd zijn kunnen wordenGeb. Driessen te Amersfoort; Mëj. M. Bornscheuer, >t„ Leentje De Boer, Mej. A. C. Berck, W. J. Blom, J. Kok, P. Smits, Strootman, G. en A. Philips, G. Palm G.Jzn., B. Drukenrij, C. Zijst, H. J. Maar3chot, P. Chavanou, allen te Amster- j., dam; M. Huit te Arnhem; G. Spek te Benne- je[ broek; Mej. P. De la Bivière te Breda; J. v. d. Sfcaay te Delft; W. v. d. Poll te Doesborgh; Wed. Jansen te 's-Gravenbage; E. Hounisch te Haarlem; Pruimers te HellevoetsluisA. W. Zeelen en G. A. v. Arkel, beiden te 's-Herto- e.l genbosch; M. Spieringh te Hillegom G. W. güu v. Brink te KamerikD. v. Dam en Made. as, De Graaf, nee Brutel, beiden te KatwijkJ. G. er v. Nobelen, Wilhelmina v. Eteren, Mej. M. Waldraan, allen te Leiden; J. C. Stoet te Mid delburg; H. B. Lantman te Botterdam; H. v. Klaveren te Bijnsburg; Kroft te Soeterwoude J. v. d. Boon en G. Mansveld, beiden te Utrecht H. M. Pott (2 stuks) te Vlissingen; J. v. d. Berg te Wensveen; Mej. J. W. Frugter te Zut- - fenP. De Haas en Cornelia Lammers, beiden - de woonplaats niet vermeld. Ook hier circuleert een adres aan de Tweede Kamer, dat, naar wij vernemen reeds, van vele handteekeningen is voorzien, waarbij adhaesie wordt betuigd aan het adres door het Hoofd bestuur van het Anti-Dagblad-Zegelverbond in gediend en waarin op de aanneming der voor- gedragen wet tot afschaffing van het zegel wordt aangedrongen. 8t m.,* i.mJ egi' Zeer aangenaam is het ons te kunnen mede- deelen, dat de namen van vier onzer landge- nooten voorkomen onder de bekroonden door de Académie nationale, agricole, manufacturière et commerciale te Parijs, die dezer dagen het rapport heeft openbaar gemaakf harer speciale commissie van beoordeeling voor de internatio nale tentoonstelling en de expositie, door ge melde inrichting in 1868 gehouden. Daaruit blijkt dat is toegekend het diplome d'honneur aan de HH.: J. C. Zaalberg te Leiden, voor wollen dekens; J. M. Yan Kempen te Voor schoten, voor zilverwerk; B. T. Maitland, di recteur van het Kon. Zoöl. Bot. Genootschap te 8-Hage, voor het model van een zelfwer kende veiligheidslocomotief, en de medaille lste kl. aan den heer M. J. De Bont, firma De Bont Leyten te Amsterdam, voor suikerwerk en likeuren. Handelsbl. De //Nijmeegsche Nieuwsbode" geeft het vol gende meer omstandige bericht van het vonnis, tegen den uitgever van dat blad gewezen, waar van wij de hoofdzaak reeds medegedeeld hebben: //De rechtbank alhier heeft den 2den dezer uitspraak gedaan op den eisch, door den heer Schretlen tegen onzen uitgever ingesteld. De rechtbank was van oordeel, dat, vermits de wet wel de vrijheid van drukpers in de ruimste mate huldigt, maar toch ook met evenveel zorg tegen misbruik waakt en verbiedt bijzondere personen te krenken of te beleedigen, alles af hing van de vraag, of de uitdrukkingen in de Nieuwsbode N°. IS, 20 en 21 voor den heer S. lasterlijk, hoonend of beleedigend waren; die vraag beantwoordde de rechtbank toestem mend, vermits de in die nommers aan den heer S. ten laste gelegde feiten van dien aard wa ren, dat zij, indien zij waar waren, hem zoo al niet aan strafvervolging, dan toch aan den haat en de verachting zijn-u* medeburgers zou den blootstellen. Met betrekking tot de verdediging, voor den gedaagde gevoerd, dat niet gebleken was van het oogmerk om te beleedigen, besliste de recht bank, dat in de bewuste artikelen, afzonderlijk en in verband beschouwd, onmiskenbaar de strekking doorstraalde, om den heer S. als aannemer der gasverlichting verdacht te ma ken en in een ongunstig daglicht te stellen; dat al mocht daarbij het inzicht hebben bestaan om, hetzij in het algemeen belang der gemeente hetzij in het bijzonder belang van de gasver- bruikers, te voorkomen, dat het bestaande con tract werd vernieuwd, dit doel evenwel geen vrijbrief kon geven om de eer en den goeden naam van iemand aan te randen en hem als industrieel aantijgingen te doen, die hem aan den haat of de verachting zijner medeburgers zouden blootstellen, en dat die beschouwing werd bevestigd door het tweede lid van art. 1413 B. W., dat zelfs hem aansprakelijk stelt, die de waarheid van zijne aantijgingen door een vonnis bewijzen kan, zoo hij met het eenige doel, om te beleedigen, den beleedigde vervolgt. Op die gronden werden de bewuste artikelen voor den heer S. lasterlijk, hoonend en belee digend verklaard, en werd de heer S. gemach tigd om vier exemplaren van het vonnis aan te plakken te Nijmegen en te Leiden. Verder werd de uitgever veroordeeld om den heer S. te betalen f 500, op welke som door den rech ter het nadeel werd begroot door den heer S. in eer en goeden naam geleden, terwijl van materieele schade naar het gevoelen des rech ters niet gebleken was. De politie te 's-Hage is op het spoor gekomen van een driemanschap, dat zich reeds verscheidene maanden bezig hield met een mis dadig beheer van den wijnkelder van het be kende huis Duym en De Nocker aldaar. De hoofdpersoon, de wijnkoopersknecht, waarin de patroon sedert vijf jaren, zooals verder zal blijken, te veel vertrouwen stelde, heeft dit op schromelijke wijze misbruikt, door eenige maan den achtereen aan den tweeden gearresteerde, een bakkersknecht-tapper, tegen hoogst gerin gen prijs fijnen wijn, punch, enz. te leveren. De kwade praktijk werd bovendien zoo brutaal mogelijk ten uitvoer gelegd. De bakker kwam iederen morgen te 8 uren quasi brood in de bergplaats brengen en verliet die dan, even alsof er niets gebeurd ware, met zijn met fies- schen wijn of punch gevuld mandje onder den arm, dat dan evenwel overdekt was met een groen kleedje. De laatste medeplichtige einde lijk had ook den eerste tot leverancier voor een flesch punch tegen 25 cents iederen dag. Lang kon dit niet onopgemerkt blijven en een andere knecht maakte den patroon met de om standigheden bekend, dat hij wel wijn zag weg halen, maar nooit het geld daarvoor zag geven. De heer De N. gaf van een en ander ken nis aan de politie, wieu het mocht gelukken de twee eerste daders op heeterdaad te betrappen. De commissaris van politie Beukman had aan den inspecteur Hardenberg last gegeven, om in eene tegenover het pakhuis gelegen woning post te vatten. Op den bepaalden tijd kwam dan ook de bakker, die bij het heengaan niet weinig opkeek, dat zijn mandje werd in beslag genomen, en toen het nu bleek, dat daarin wijn aanwezig was, werd ook hij zelf in hech tenis genomen. De arrestatie van den ander volgde hierop onmiddellijk en reeds eergisteren avond was ook de derde persoon gearresteerd. De genoemde commissaris heeft in beider wo ningen eene aanzienlijke hoeveelheid van het gestolene teruggevonden en in beslag genomen. Door het kiescollege der Waalache ge meente te Amsterdam werd in zijne verga dering van den éden dezer beroepen Ds. H. Valès, predikant te Tonneins in Frankrijk. Op deze vergadering, geleid door Ds. Gagnebin, wegens afwezigheid van Ds. Guye, waren tegen woordig 86 leden; blanco stemden 21, dus uit gebrachte geldige stemmen 65waarvan Ds. Valès er 63 op zich vereenigde; de twee overige op Ds. Fontanès. "Wegens de vrijzinnige be ginselen, door den nieuw beroepen predikant uitgesproken in zijne op 31 Jan. 11. aldaar ge houden leerrede, werden twee protesten tegen dit beroep aangeteekendeen bij monde van den heer H. M. Labouchère en mede onder teekend door de heeren F. Van Bevervoorde, E. W. Heyblom, L. Beels van Heemstede en J. Van Loon; het andere door Ds. Gagnebin, mede onderteekend door Ds. Brun; deze beide laatste heeren zijn, naar men verneemt, bij de prediking niet tegenwoordig geweest. Men verneemt dat Dr. De Jong, die in de plaats van den overleden Dr. Millies, als hoogleeraar in de Hebreeuwsche en andere Oostersche talen aan de hoogeschool te Utrecht benoemd is, op Vrijdag den 12den Februari

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 1