P X' Ax Zaterdag 6 Februari. N". 2739. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf Ö.00. Franco per post3.85. iex Afzonderlijke NommersO-"10 i)eze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels 0.75iedere regel meerf 0.12" Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels 0.90iedere regel meer0.15 BINNENLAND. I: LEIDEN, 5 Februari. w De aangekondigde meeting der Yereeniging tot bevordering van Protestantsche vrijheid in het Ned. Hervormd kerkgenootschap, had giste- J| renavond in de groote zaal van het Nutsgebouw plaats onder de leiding van Dr. H. G. Hagen, ijrNadat de voorzitter met een inleidend woord \f. het doel dezer bijeenkomst had geschetst, deelde t r hij der vergadering mede, dat door verschil lij lende sprekers, daartoe uitgenoodigd en die be- oh* reidwillig die taak hadden op zich genomen, achtereenvolgens deze vier punten zouden worden bil) behandeld, namelijk elc 1°. Dat ieder Protestant verplicht is, het be rd ginsel der christelijke vrijheid in de Her- DI vormde kerk voor te staan en te bevor- 03 deren dat ook de uitvoering, aan art. 23 van het synodaal-reglement gegeven, ten doel heeft dat beginsel der vrijheid te hand haven dat - cr geene gegronde bedenkingen be staan, waardoor iemand zich zou laten 'terughouden van het deelnemen aan de stemming 4a. dat het aanbeveling verdient, bij de stem ming eene zooveel mogelijk gelijkmatige vertegenwoordiging van de verschillende richtingen in acht te nemen. Dit werd gedaan door de heeren Prof. Schol ten, Yan Schravendijk, Dr. Rutgers van der Loeff, Dr. Plaat, Prof. Prins, H. C. Hartevelt, Prof. Kuenen en Van Doesburgh, die zich allen van hunne taak uitstekend kweten en daarvan in de luide bijvalsbetuigingen der aanwezigen - het bewijs hebben kunnen zien. Zonder dat vrij 'fe hier de plaats achten om zaken, die uitsluitend tot het terrein der kerk behooren, uitvoerig te bespreken, mogen wij toch niet verzwijgen, dat deze vergadering, die zoo talrijk was dat de zaal de opgekomenen niet kon bevatten, zich door eene voorbeeldige orde en prijzenswaardige kalmte kenmerkte, en de redevoeringen van al de sprekers den stempel droegen van die ware humaniteit en echt chris telijke verdraagzaamheid, die anders, vooral bij de behandeling van kerkelijke zaken, als de harts tochten daarbij in 't spel komen, wel eens uit het °og worden verloren. De slotsom toch van M aller betoog was de wensch naar vrijheid, maarBi0!» alleen voor zich zeiven, ook voor "J.1 anderen, en tevens opwekking van alle leden 'A der Hervormde kerk, om, naar plicht en geweten, van hun stemrecht gebruik te maken. Ut Het heeft den sprekers dan ook niet aan sym pathie bij hun gehoor ontbroken, en wij meenen ;ra grond te hebben voor de verwachting dat een fay woor^ me^ zooveel geestdrift en waardeering van j2.- an(lers denkenden gesproken, een diepen indruk zal achterlaten bij de vrijheidlievende leden der )erji gemeente. We zeiden reeds, de zaal was eivol, en me- nigeen, die niet al te vroeg tegenwoordig was, heeft, doordien zelf de toegang door opeenge drongen belangstellenden als versperd was, veel van het gespokene moeten missen. Hoe jam mer al weer, dat de pogingen der gebouws-com- missie van 't Nut, toen zij voorleden jaar een plan tot vergrooting van het Nutsgebouw ont wierp, van de zijde der leden niet beter werden ondersteund; dan had men ten minste nu reeds, in afwachting van wat beters, een lokaal gehad ruim genoeg om vergaderingen als deze te kun nen houden, en zou niet menigeen teleurgesteld zijn heen moeten gaan. Maarwat niet is, kan nog komen l De kamer van koophandel en fabrieken te Groningen heeft zich tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal gewend met een adres, waarin wordt aangedrongen op de goedkeuring van het wetsontwerp, houdende afschaffing van het zegel op de dagbladen en de advertentiën, en het daarvoor te stellen equivalent. Door de aanneming van dit wetsontwerp zal een belangrijke tak van nijverheid in ons land van knellende banden worden ontheven. Geen andëre die, na reeds doui uot patentrecht als anderszins gedrukt te zijn, nog door eene spe ciale belasting, onder den naam van zegelrecht, getroffen wordt. Reeds van den aanvang af wordt bet uitgeven van een dagblad door dat recht bemoeilijkt; ja voordat nog dikwerf van eenige rente van kapitaal, laat staan van ver dienste sprake kan zijn, eischt de schatkist het zijne. Het is dan ook alleen in groote steden mogelijk een dagblad uit te geven, dat eenig gewicht in de schaal legt, en geen wonder dat zoovele bladen als vroeger en later hier te lande verschenen zijn, slechts korten tijd het daglicht hebben aanschouwd. Zoude alzoo de drukpers, waardoor ons land ten allen tijde beroemd geweest is, eene vrijere vlucht kunnen nemen, wanneer zij, door de aanneming van het genoemde wetsontwerp, van die boeien werd verlost, niet minder zoude alle handel en nijverheid daardoor in hooge mate worden gebaat. Om dat te doen uitkomen wijst de Kamer in haar adres op: 1° de advertentiën, die in aantal zullen toenemen, wanneer het zegel recht niet langer daarop drukt en deze belastiug op het verkeer wordt opgeheven; 2° op de binnenlandsche bladen, die nu veelal, vooral onder hen, die op eene kleine schaal de nijverheid uitoefenen, door velen met elkander worden gelezen, zoodat de laatste lezer mis schien 24 uren na de uitgifte eerst bekend wordt met hetgeen omtrent zijn vak of bedrijf wordt medegedeeld, en dat in een tijd, waarin eene spoedige kennis van alles wat op het gebied van handel en nijverheid voorvalt een vereischte is om aan de scherpe mededinging het hoofd te bieden; 3° op de buitenlandsche bladen, die nu, behalve in de sociëteiten in groote steden, hier te lande bijna niet worden gelezen, omdat bet zegel in vele gevallen meer dan de kosten van het abonnement bedraagt, en tocb is in onze dagen, waarin het stelsel van vrijen handel meer en meer vorderingen maakt en menigeen met de mededinging van het buitenland te kampen heeft, voor ieder, die eene zaak van eenigen omvang heeft, de lezing van buitenlandsche bladen van het grootste be lang; 4° op de circulaires, handels berichten, enz., die hier te lande meestal in zeer klein formaat worden uitgegeven om Diet door het zegelrecht te worden getroffen, maar die men toch dikwijls in grooter formaat moet nemen en aan het zegelrecht onderwerpen, wil men niet om den wille der duidelijkheid het nut der mededeeling verijdelen terwijl van de circulaires uit het buitenland, die in den regel in gewoon briefformaat worden uitgegeven, door de ontvangers een zegelrecht moet worden be taald, 't welk veelal het port verdubbelt. De kamer van koophandel vermeent alzoo, dat niet minder dan de belangen van letter kunde en beschaving ook die van handel en nijverheid dringend opheffing eiscben van alle belemmeringen, welk het zegel hun in den weg legt. De kamer weet, welke bezwaren tegen het daarvoor in de plaats gestelde equivalent kun nen worden aangevoerd, maar er is haar geene belasting bekend, waartegen zoo weinig kan worden aangevoerd als tegen de voorgestelde verhooging van het gedistilleerd. //De kamer van koophandel en fabrieken te Groningen zoo eindigt het adres zoude meenen aan hare roeping ontrouw te worden, wanneer zij in onze dagen, waarin door open baarheid, middelbaar onderwijs, uitbreiding van bet spoorwegnet, beoogde verlaging van porto enz., zooveel voor ontwikkeling en verkeer ge daan wordt, ook niet hare stem liet hooren om ook deze belemmering op te heffen. //Het is toch maar al te waar, dat deze be lasting in het stelsel onzer tegenwoordige wet geving niet meer past, en dat zoolang zij blijft bestaan, zij weder in vele gevallen dreigt te niet te doen, wat door de genoemde verbete ringen beoogd wordt. //Het is dan ook op al deze gronden, dat de kamer u, M. H., eerbiedig, maar dringend ver zoekt aan het genoemde wetsontwerp wel uwe goedkeuring te willen hechten." {Gron. Ct.) Bij voortduring verneemt men van binnen en buitenslands van allerlei proeven, van tijd tot tijd genomen met de verschillende soorten en modellen van geweren, die de geest vaD uit vinding, eens opgewekt, telkens wijzigt en ver betert, hetgeen dan nieuw onderzoek noodig maakt. Die meer op zich zelve staande proeven moeten hier te lande geleid hebben tot de slot som om die proeven op grooter schaal voort te zetten. Tot dat einde moet nu besloten zijn zich ten koste van het rijk een vijftigtal ge weren aan te schaffen van de modellen Peabody, Werndi, Remmington en Remmingtonbolt. Yan elke soort zal een tiental ter onderzoek worden verstrekt aan de 2de, 4de, 7de en 8ste regi menten infanterie en aan de schietschool te 's-Gravenhage. Men schrijft ons uit Utrecht: Bij de herstemming voor een lid van den gemeente-

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 1