AZIJN-FABRIEK. BUITENLAND. Dj lieer Posada Herrara, die tot lid der Cor- ieeites 1B, gekozen, maakt zich te Rome gereed om naar Madrid te vertrekken. Er bestaat geen enkel kenteeken van eenige scheuring tusschen het Ro- meinsche gouvernement en de Spaansche regeering. OFFICIEELE BERICHTEN. ACADEMIENIEUWS. ADVEKTENTIEIN'. Algemcene Expeditie-onderneming VAN GEM) EN LOOS. nen, maar die ons toch niet gansch onbekend is. ,/Op maatschappelijk gebied zal hij den werk- j man brengen tot het beseffen van do nood- J wendighoden van zijnen toetand. De werk man zal leeren verstaan, dat bij voor zich zeiven zorgen moot, dat hij een mensch en een meerderjarig mensch ishij zal leeren dat het verbraste geld de prijs is van zijne zedelijke slavernij; dat het gespaarde geld integendeel is de som waarmede hij zich stoffelijk en zede lijk zal loskoopen. Hij zal leeren op welke zedelijke wijze hij kan geraken tot het verbe teren van zijnen toestand door volksbanken, door verbruikingsraaatschappijen, enz. In de samenleving zal hij een meerderjarige, een ont voogde worden. //Op staatkundig gebied zal hij leeren, welke de plichten en rechten van de burgers zijn en de burgerrechten zal niemand zich nog ver stouten hem te onthouden als hij een verlicht en denkend mensch zijn zal, als hij zijn zelfs zal geworden zijn. j //Op zedelijk gebied zal de werkman ver- staan, dat hij zich zeiven eerbiedigen moet, dat j de mensch eerst dan een redelijk schepsel wordt, wanneer hij vrij gehoorzaamt aan de wetten van zijn gewetenwanneer hij niet meer handelt uit vrees van tijdelijke of eeuwige straffen, uit hoop van tijdelijke of eeuwige be- looningen, maar wanneer hij het goede doet i om het goede, en het kwade laat om het kwade; wanneer bij in zijn eigen geweten zijn eigen rechter heeft." Wordt vervolgd.) Frankrijk. Dit Algiers wordt dd. 2 Ee- bruari gemeld: De kolonel Jonnis heeft heden ochtend te 9 uren in Laghouat, nabij Ainmadhy, 3000 ruiters en 800 voetknechten, behoorende bij tot den stam van Ouled Sid-Ckeik ontmoet; rt zij werden door de Eranschen, die 1200 man ei sterk waren, geheel geslagen. De insurgenten s? voerden op hunnen terugtocht vele dooden en gekwetsten met zich en lieten 70 dooden op het slagveld. De uitslag van dit gevecht zal de rust herstellen, die slechts korten tijd gevaar eD liep. De Eranschen verloren slechts 2 officieren en 8 soldaten, die gewond werden. De kolonel Jonnis vervolgt den vijand in de richting van re het westen. De maarschalk Mac Mahon werd er den 4den dezer te Algiers verwacht, er Engeland. Gedurende den nacht van Zater dag op Zondag en Maandag-ochtend heeft een hevige storm over Londen gewoed, ten gevolge e- waarvan te Chatham het signaal tis gehescken de: ten einde de schepen te waarschuwen zich niet ut in het Kanaal te wagen. Te Dawlish, in De- vonshire, stond de zee zeer hoog en werd aan at den spoorweg belangrijke schade veroorzaakt. Een gedeelte van de rails is weggespoeld, nadat dflnog -een kwartieruurs te voren een trein daar was gepasseerd. De Indische dagbladen geven eene treu- rige beschrijving van den hongersnood in som- mige districten. Zooals men weet, is de oogst van geheele provinciën mislukt door den langen duur van het laatste regen-seizoen. Het gou- erlvernement doet al wat het kan, om den nood ufte lenigen, en leent geld aan de verschillende staten. In het district bij Delhi alleen zijn, door gebrek aan voeder, 30,000 stuks vee omge- ier komen. Men is begonnen met werken van open baar nut uit te voeren in de noordwestelijke jzijiprovinciëu, om hen, die jonderataud noodig heb- werk te verschaffen. tcj, Spanje. In eene nota van den minister van oorlog wordt geconstateerd, dat de aanwervin gen van vrijwilligers naar Cuba ijverig worden dq voortgezet. Griekenland. Gelijk wij reeds gisteren avond onder de telegraphische berichten mede deelden, heeft de regeeriug een bevredigend antwoord op de besluiten der conferentie gezonden. De //Neue Ereie Presse" meldt, dat de persoonlijke invloed des konings hiertoe heeft geleid, terwijl ook een telegram uit Athene van gisteren bericht, dat het kabinet Bulgaria, zijne toestemming tot de declaratie der mogend heden niet willende geven, zijn ontslag inge diend heeft. Portugal. De //Kreuzzoitung" bevat een hoofdartikel over de toekomst van België, waarin verklaard wordt dat de onafhankelijkheid en de neutraliteit van dat land in het belang aller groote mogendheden is. Duitschland zal die nimmer bedreigen; indien echter, tegen de ver wachting, eene andere mogendheid België mocht bedreigen, dan zou het vereenigd Duitschland hiertegen nadrukkelijk opkomen. Amerika. Evenals Dinsdag omtrent den brand in het stationsgebouw te Triest, zijn he den nadere berichten ontvangeD omtrent den brand in het tolkantoor te Rio-Janeiro. Uit een der Braziliaansche bladen blijkt name lijk, dat den 2Ssten December, des avonds om streeks S uren, het brandpiket alarm hoorde en dat binnen een kwartier acht spuiten voor het brandende gebouw gereed stonden om water te geven, zonder evenwel veel te kunnen uitrich ten, daar men moeilijk anders bij het vuur kon komen dan door een paar toegangen, waar van men do deuren niet open kon krijgen. Men begon dus met het gebouw te laten branden, doch inmiddels de daaraan grenzende gebou wen zoo goed mogelijk te beveiligen. Eene poos later slaagde men er in, de deuren met geweld open te breken, doch toen stuitte men weer op zulk eene opeenstapeling van allerlei goe deren, dat men in de binnenruimte toch zoo goed als niets kon uitvoeren. Gelukkig derhalve dat het publiek ijverig de brandweer en politie te hulp kwam en in allerijl een groot aantal vaten olie en andere licht brandbare goederen naar buiten bracht, ten gevolge waarvan men tevens genoegzaam ruimte kreeg om zich te be wegen en een gedeelte van het gebouw behou den bleef. Had de burgerij et zich buiten ge houden, dan was er niets van terecht gekomen, daar in het brandend gedeelte eene partij vaten cognac, alcohol enz. reeds vlam had gevat toen de spuitgasten daar binnen kwamen, zoodat er dus in die lokaliteit niets meer te redden viel en men slechts had te zorgen voor de boven verdieping, waarin zich ook eene massa van die goederen bevonden, die alsnu, gelijk reeds ge zegd is, onder bijstand der burgers in veiligheid werden gebracht. De oorzaak is onbekend. Australië. Uit Nieuw-Zeeland is een brief ontvangen, waaruit blijkt dat de vijandelijkhe den der Maori's zich alleen bepalen tot ^de kust8treeken, van waar de zeer treurige berich ten aangaande den toestand der Europeanen zijn ontvangen, en dat in de provincie Auck land alles rustig is. Te Hastings, in die pro vincie, was do gezindheid der inlauders niet alleen vriendschappelijk, maar ook wanneer zij in dien omtrek eene vijandige beweging moch ten willen maken, zouden zij dit niet kunnen doen zonder bijstand van inboorlingen uit andere gedeelten des lands, daar in die land streek het aantal Maori's op hoogstens 20,000 kan bepaald worden, terwijl er volgens de laatste telling 200,000 Europeanen zijn. Burgerlijke stand van Leyden, van den 28sten Januarij tot en met den 3den Eebruarij 1869. Bevallen: J. Peeters, geb. De Vrind, Z. S. M. Dil, geb. Coronel, D. L. C. Menijn, geb. Ebberly, Z. E. Rietbergen, geb. Van der Voort, Z. J. C. Mark, geb. De Tombe, Z. C. W. Van der Steen, geb. Ouwerkerk, D. M. J. Blansjaar, geb. Van den Bosch, Z. A. Vink, geb. Von Ling, Z. M. M. De Vos, geb. Hamerling, Z. J. P. C. Plemp, geb. Lamme, D. M. Van Leeuwen, geb. Duyvene, Z. C. Koster, geb. Cucler, D. H. Siere, geb. Erades, D. G. J. Lefeber, geb. Van den Boogerd, Z. S. Crama, geb. Wassenburg, D. C. Kooien, geb. Verhoog, Z. M. Van Duuren, geb. Mulder, D. J. G. Keller, geb. Van der Linden, Z. J. Fleur, geb. Rogge, D. P. Nederberger, geb. Meijers, D. J. Onderwater, geb. Ouwerkerk, Z. J. M. Speel, geb. Uljee, Z. H. C. Hansen, geb. Planje, Z. G. Vlasveld, geb. De Hijs, D. J. Heymans, geb. Easseur, Z. Gehuwd: J. Laman jm. en A. Boom wed. J. H. Korsen jm. en J. S. Van der Grind jd. A. Mignolet jm. en J. M. W. Blom jd. M. Groffie jm. en M. J. De Boer jd. "YV. K. Schneijder jm. en S. J. Lambooy jd. J. Heemskerk jm. en M. "Westgeest jd. J. J, Wijtenburg jm. en A. Zoet jd. C. Veerman jm. en J. M. Van der Mark jd. J. H. A. Van Haarlem jm. en J. E. De Haan jd. ©verleden: H. Voermans Z. 16 m. P. Lips D. 17 m. B. Gunstra Z. 2 m. D. M. La Lau, geb. Zonderwijk, 22 j. K. Dub- belaar, geb. v. Rossen, 66 j. P. Smit Z. 16 j. P. Oudshoom Wr. 81 j. J. Goejee Wr. 74 j. N. v. d. Kamp Z. 4 d. H. Vorst Wr. 71 j. W. B. Licht Wr. 66 j. I. Imans Z. 7 m. J. M. Massaar D. 16 m. j. L. Meijer Z. 7 j. C. M. De Graaf D. 20 in. M. A. v. d. Tak, wed. J. Spoel- stra, 81 j. G. C. Gerards, geb. v. d. Octe- laar, 41 j. M. H. IJzerman 74 j. L. T. Nijkamp Z. 24 j. J. E. Schouten Pelten- burg, wed. A. Bosman, 76 j. J. E. Van Beemen D. 4 j. en 9 m. M. Van Dieren, wed. A. Van den Dop, 73 j. Leiden, 4 Februari. Bevorderd tot doctor in de verloskunde de heer J. M. Van Dijk, med. dr., geb. te Uden, met Stellingen; tot doctoren in de beide rechten de heereu D. Van Oosten Slingeland, geb. te Schoonhoven, en G. L. Van Oosten Slingeland, geb. te Schoonho ven, beiden met Stellingen. Bevallen van eene Oocliter S. J. BRUTEL DE LA RIVIÈRE, geliefde Echtgenoote van Dr. G. ZAALBERG. Leiden, 2 Eebr. 1869. De Administratie heeft de eer te berigten dat de Heer H. ENKELAAR op zijn verzoek als directeur der bovengenoemde onderneming van het kantoor Legden eervol is ontslagen en in diens plaats als zoodanig is aangesteld de Heer W. J. KEYSER. 1 Feb. 1869. Haarlemmer sir aal Wijk 6 iY°. 526 le Leiden. De ondergeteekenden hebben de eer aan hunne begunstigers (zoo wel binnen als buiten de stad) bij deze kennis te geven, dat vau he den af bij hen te ontbieden of te bekomen zijn do volgende soorten zuivere WIJN-AZIJft Oxh. Anker Anker N. Kan. late kw. f 22,00 f 4,00 f 2,00 f 0,12 2de 16,00 2,90 u 1,50 //0,10 3do 10,00 1,80. Door de goede kwaliteit en billijke prijzen durven wij bovenstaand aan een ieder aanbeve len, belovende een goede en accurate bediening. HÜSSEM Cie,

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3