;N°. 2750. Woensdag A-. 3 Februari. BINNENLAND. LEIDSCH AGBLA PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf Ö.00. Franco per post3.85. A-fzonderlijke Nommersn 0-"10- <)ïze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagenuitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-G regels 0.75iedere regel meerf 0.12' Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels ƒ0.90 iedere regel meer0.15 LEIDEN, 2 Februari. Het Haagsche Dagblad heeft gisteren //de edel moedigheid" gehad,, gelijk het zelt verklaart, om ons argument wij maakten nota bene het Dagblad opmerkzaam op een groote fout in zijne redenering: dat was ons argument over de opbrengst der belasting op bet gedis tilleerd over te nemen. Het komt tot de con clusie, dat bet nu nog meer gelijk heeft dan vroeger. Met 1° Mei 18G6 werd de belasting verhoogd (iets wat bet Dagblad tbans voor het eerst schijnt vernomen te hebben), en nu bad, te oordeelen naar de opbrengst in 1865, de op brengst in 1S67 en in 1S68 veel hooger moe ten zijn, dan het geval is. Wat wi] beweerden is echter geenszins we- derlegdwij zeiden het verschil van opbrengst in BL865/66 en 1866/67 kan niets bewijzen, want ia 1866 werd de belasting op bet gedis tilleerd verhoogd. Eu toch, zoo voegden wij er bij, was de opbrengst klimmende. Na beeft het Dagblad door zeer vreemd soortige berekeningen gevonden, dat dan toch de consumtie in 1868 minder moet geweest zijn dan in 1865, en daarom zou de accijns zijn uiterste grens bereikt hebben. Ten eerste is bet onjuist, dat bet verbruik in 186S minder was dan in 1865zij was in tegendeel meerin 1SG5 werden veraccljnsd 263,250 vaten, en in 1868 267,086. Ten tweede is de bewering al zeer vreemd, dat, wanneer de accijns meer blijft opbrengen, die accijns zijn uiterste grens zou bereikt heb ben. De verbooging der belasting vermindert natuurlijk bet verbruik. Wij houden vol dat juist, daar de vermeerdering in de opbrengst nog jaarlijks voortgaat, de accijns op bet gedistilleerd nog niet zijn uiterste grens bereikt heeft, en de minister veilig de belasting met f 3 kan ver- Gedep. staten der provincie Zuid-Holland hebben den 26sten Januari jl. eene notificatie vastgesteld, waarbij de inwouers dezer provincie die elders dan in Zuid-Holland in 's rijks directe belastingen zijn aangeslagen, worden uitgenoo- digd, om daarvan voor 11 April aanst. aan bunne vergadering te doen blijken, door over- legging van het aanslagbiljet of van een uit treksel uit de kohieren der directe belastingen, ten einde daarop worde gelet bij het opmaken der lijst van de hoogst aangeslagenen voor de benoeming van leden der Eerste Kamer van de Staten-Generaalzullende de bedoelde stukken behooren te worden ingezonden aan bet lokaal van bet prov. bestuur van Zuid-Holland, met opgave van a. den naam, de voornamen en de woonplaats van den aangeslagene b. de gemeente en de dagteekening zijner geboorteen c. de dagteekening zijner naturalisatie, zoo deze beeft plaats gevonden. is toegezonden de memorie van beantwoording der regeering nopens het ontwerp van wet be treffende de maten, gewichten en weegwerktui gen. Die beantwoording vangt aan met de ver klaring, dat het den minister aangenaam was te vernemen, dat de voornaamste wijzigingen door hem in bet vorige ontwerp, betreffende de maten, gewichten en weegwerktuigen ge bracht-, n. 1. die omtrent de standaarden, de ijkloonen en bet vaatwerk, den bijval van de Tweede Kamer der Staten-Generaal hebben mogen verwerven. Bij deze beantwoording is een gewijzigd wetsontwerp gevoegd. Aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal Yan hoeveel belang de aardappel-verbouw in de provincie Groningen is, blijkt uit bet vol gende: In 1867 werden met aardappelen bepoot in de gemeenten Hoogezand, 1014 bunder; Sap pemeer, 318Yeendam, 1038 Wildervank, 906 Oude Pekela, 378Nieuwe Pekela, 611 Mun tendam, 345totaal 4610 bunders. In 't Hoo gezand leverde de bunder gemiddeld 240, in Sappemeer 210, in VeeDdam 180, in Wilder vank 190, in Oude Pekela 220, in Nieuwe Pe kela 210 en in Muntendam 200 mud aardap pelen. Neemt men 200 mud per bunder, dan vertegenwoordigt dit product ongeveer een ka pitaal van 1% millioen gulden. De totale op brengst van de aardappel-productie in Gronin gen kan men op drie millioen gulden rekenen. Een groot gedeelte daarvan wordt door de fabrieken verbruikt, die in het voorjaar voor een bepaalden prijs de aardappelen koopen, welke op zekere hoeveelheid gronds groeien. (Arnh. Gt.) Volgens bet Handelsblad heeft de beer Mr. A. S. Yan Nierop verzocht, bij de aanstaande verkiezing te Haarlem, niet in aanmerking te komen. Men schrijft ons uit N o o r d w ij k het vol gende: Woensdag den 3den Febr. zal alhier de gewone jaarlijksche tentoonstelling van hyacin ten, tulpen en andere bolgewassen geopend en Donderdag en volgende dagen voor het pu bliek opengesteld worden. Het groote aantal inzendingen doet verwachten, dat deze tentoon stelling alleszins een bezoek waardig zal zijn. Men schrijft uit 's-Hage aan de Arnh. Courant dd. 30 Jan.: De verschillende ontwer pen tot herziening der wetten op de grondbe lasting zijn van den raad van state terug en zullen eerstdaags aan de Staten-Generaal wor den aaugeboden. De gemeenteraad van Delft beeft overeen komstig een voorstel van de meerderheid der over de zaak rapporteerende commissie, besloten om aan de hooge regeering te verzoeken, voor dit jaar voor bet laatst de gemaalbelasting op den bestaanden voet te behouden. Eene missive van ged. staten gaf in overweging om tot 1 Mei a. s. de bestaande belasting, f 2 op de 100 pond, te behouden en die dan tot 1 Jan. 1870 te bren gen op 1 cent per pond. De minderheid der commissie wilde afschaffing en vervanging door andere middelen op 1 Mei a. s. De kerkeraad der Rem. Geref. gemeente te Utrecht heeft, ter vervulling barer vaca ture door het vertrek van Dr. J. W. Bok naar Amsterdam, een viertal geformeerd, bestaande uit de pred.: Maronier, te Leiden Kalf, te Amers foort; Kruseman, te Delft, en De Yries van Hevst, te Alkmaar. Op 16 Febr. zal bet beroep plaats hebben. Yolgens den uitgekomen Studenten Al manak studeeren aan de hoogescbool te Gro ningen 147 jongelingen, waarvan 9 in delet teren, 49 in de rechten, 31 in de godgeleerd heid, 39 in de geneeskunde, 19 in de wis- en natuurkunde. Blijkens ontvangen berichten van Cura9ao, gedagteekend 31 December, heeft de koloniale raad zich in zijne jongste zitting beziggehouden met de ontwerp-verordening nopens het beffen der belastingen en regelende den voorrang van de koloniale kas. Voorts is de lijst opge maakt voor twee candidaten voor het lidmaat schap van den genoemden raad, ter vervanging van de heeren J. W. Heidewier Yignon en P. I. Beaujon, die aan de beurt waren om af te treden. De aanbeveling, die aan den Koning zal worden aangeboden, bestaat: voor de eerste vacature, uit de beeren J. W. Heidewier Yig non en B. Do Solavoor de tweede vacature, uit de heeren P. I. Beaujon en J. Kauffer. Yanwege bet ministerie van oorlog wordt ter kennis van belanghebbenden gebracht, dat in de maand Juni aanstaande een vergelijkend exa men zal worden gehouden tusschen de adspi- ranten voor eene plaatsing als cadet aan de koninklijke militaire academie. De Staats-Cou- rant deelt de voorwaarden tot deelneming aan dit examen en het programma daarvan mede. De Staats-Courant bevat het koninklijk besluit tot regeling der bijzondere voorwaarden van benoembaarheid tot en de voordeelen en verplichtingen verbonden aan het ter beschik king stellen van den gouverneur-generaal van Nederlandsch Indië van personen bestemd tot eerste machinisten, tweede machinisten, machi nist-leerlingen der eerste klasse en machinist- leerlingen der tweede klasse, benevens de pro gramma's der voor die betrekkingen af te leggen examens. Z. M. beeft op zijn daartoe gedaan ver zoek eervol ontslag verleend aan Mr. H. P. G. M. De Man, als recbter-plaatsv. in de arrond.- recktb. te Nijmegen; met ingang van den dag der iuvoering van de nieuwe wetgeving in de kolonie Suriname eervol ontslagen de beeren Mrs. J. Mauritsz Ganderheyden, J. M. J. Eyken Sluyters, A. J. Yan Emden en D. Juda, den eerstgenoemde als president, de overigen als leden van bet gerechtshof in de kolonie Suri name; en benoemd den beer Mr. J. Mauritsz Ganderheyden tot voorzitter van het bof van justitie aldaar; tot leden van hetzelfde hof de heeren Mrs. J. M. J. Eyken Sluyters, A. J. Yan Emden, D. Juda en F. H. Van Affelen

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 1