K 2754. A°. sm Maandag 1 Februari. kV V. '<-Jj I VS.--.. s AGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 3.00. Franco perpost3.8o. Aftonderlijke Nommers0.10. li— BINNENLAND. l)eze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels f 0.75 iedere regel meerf O.lfi* Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels ƒ0.90 iedere regel meer0.15 LEIDEN, 30 Januari. Gisterenavond trad voor een talrijk en uit gelezen publiek de begaafde kunstenares Mw. Niemanu-Seebach alhier op, in de rol van Adrienne Lecouvreur. Met daverende toejuiching ontvaugen, mocht zij herhaalde malen onder vinden, dat haar talent ook in onze stad op prijs gesteld, dat hare kunst ook hier bewonderd wordt. Haar uitstekend spel, en de bevalligheid en schoonheid van al hare bewegingen mochten reeds bij den aanvang de toeschouwers treffen; hoe meer het stuk zijne ontknooping naderde, hoe tragischer de toestanden werden, hoe voor treffelijker haar spel werd. De slotscène was dan ook het chef-d'oeuvreeerst haar wanhoop bij het gevoel van door Ma urits van Saken ver laten te zijn, daarop hare uitgelaten vreugde bij het terugzien van hem, vervolgens de wer king van het doodendo vergif, de krankzinnigheid en eindelijk haar rustige dood, dat alles was onovertrefbaar schoon wcergegoven. Zij gaf ous te aanschouwen de hartstochte- lijkste liefde der vrouw, in al haar heftigheid en jaloezie tegen degene, die zich tusschen haar en het geliefde voorwerp plaatst. Krachtig waar zij tegenover anderen staat, wordt zij, zoodra zij den aangebedene ziet, de zwakke vrouw, die haar aandoeningen, zelfs in tegenwoordig heid van anderen, niet meester is. Hoewel de rol voor eene eerste artiste geschre ven is, voldeed thans het stuk zelf (was het omdat wij hier eene Duitsche vertaling of om werking hadden ons niet bijzonder. Terwijl Mw. Seebach niet slecht bijgestaan werd, maak ten toch de passages waar zij niet in optrad weinig indruk, en werden zelfs vaak wat verve lend. Des avonds werd door de studenten aan Mw. Seebach, die bij een onzer eerste ingezetenen gelogeerd is, eene serenade met fakkellicht ge geven. plan indertijd ontwierp, sedert lang ontbonden. Daarentegen moeten de heeren M. Nijhoff, A. W. Sijthoff en D. A. Thieme besloten hebben een nieuw liberaal dagblad op te richten, dat in de residentie zou verschijnen. Denkelijk heeft men, toen men den naam van den heer Sijthoff onder de uitgevers hoorde, het nieuwe plan in verband gebracht met het vroegere, doch dan zeer ten onrechte. Zeker bestaat er tusschen beide plannen overigens geen verder verband. Wat de redactie vau het blad betreft, wor den verschillende namen genoemd en ik meen, zelfs te weten, dat reeds twee letterkundigen de hun aangeboden betrekking aan de redactie hebben aangenomen, doch op dit oogenblik mag ik, zonder onbescheiden te worden, u hunne namen nog niet noemen. Wanneer het nieuwe blad zal verschijnen is, meen ik, nog niet bepaald. Het plan schijnt te zijn voor die zaak eene nieuwe drukkerij iu werking te brengen, hoewel anderen willen weten, dat het bij een der voornaamste boek drukkers alhier zou worden gedrukt. Zoodra ik iets naders verneem, deel ik het u mede. Ik behoef u niet te zeggen, dat wij hier met belangstelling die zaak volgen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis alhier opgenomen van 187 tot 205 volwassen personen en van 98 tot 119 kinderen. Meu schrijft uit 's-Hago aan de Arnh. Cou rant: Dezer dagen werd uit Rotterdam aan het Handelsblad bericht, dat door do heeren Sijt hoff ea Nijhoff de snelpersen, enz. van de Oude Rotterd. Courant waren aangekocht en de heer Van Reyn, vroeger directeur van dat blad, zich aan die heeren had verbonden. Een en ander werd in verband gebracht met de oprichting van een Dagblad van Nederland. Ik geloof dat dit bericht niet juist is, daargelaten of er wer kelijk onderhandeld is over genoemden verkoop. Ben ik goed ingelicht, dan is er niet het minste sprake om het oude, bekende plan tot oprich ting van een Dagblad van Nederland te ver- wezenlijkeu en heeft zich de commissie, die dat De Prov. Noord-Brabantsche en 's-Hertogen- bossche Courant deelt het volgende mede: Steeds, sedert de opening van het gedeelte Staatsspoorweg Utrecht-Waardenburg en's-Her- togenbosch-Boxtel, rijzen er onophoudelijk klachten op van de reizigers in het algemeen, ter zake van den overtocht der rivier de Waal bij Zalt-Bommel, die door middel der oude gierpont plaats heeft, doch welk log onhandel baar vaartuig door de verbreeding en verdie ping der rivier, voor de te leggen spoorwegbrug, zijne gewone werking aan de beide oevers mist, daar de stroom in de verbreede gedeelten uiterst zwak is, zoodat men6chenkrachten, door middel van boomen, moeten worden ingespannen om aan wal te kunnen komen, terwijl nog daaren boven, wanneer de minste wind ontstaat, de overtocht met de pont wordt gestaakt en dan die overtocht met kleine schuitjes plaats heeft. Behalve nu de vertraagde gang der reis, is het daarenboven een groot ODgemak voor de reizigers, die in regen en wind met open pont en soms met open schuitjes moeten worden overgezet, waardoor velen zware koude vatten om niet te spreken van de gevaren die zij loo- pen op een zoo breed water, met een onhandel bare pont of kleine brooze bootjes. Op grond van deze vele klachten, vooral hier ter stede ingekomen, hebben burgemeester en wethouders van 's-Hertogenbosch besloten, zich tot Z. Exc. den minister van binnenland- sche zaken te wenden, met verzoek dat hierin moge worden voorzien door eene stoomboot, des noods alleen voor de overtochten ten dienste van het Staastspoor, daartoe aan te wijzen, om tot zoolang aldaar dien dienst te verrichten, als het Staatsspoor van Waarden burg tot Hedel zal gereed en in gebruik ge steld zijn. Van dat verzoek is aan de kamer van koophandel en fabrieken alhier mededeeling gedaan, die voorzeker eene zoo billijke zaak met een adres harerzijds zal steunen. De Belgische Koninklijke Academie van Kunsten, Wetenschappen en Letteren heeft in hare zitting van den 7den dezer maand de hee ren T. Van Westrheene, te 's-Gravenhage, J. L. E. Mei8sonnier, schilder, en A. L. Barye, beeldhouwer, te Parijs, tot hare buitenlandsche leden (associés) benoemd. De mail uit Oost-Indië en China is te Suez aangekomen. Gisteren vierde Jhr. Mr. B. Van den Vel den, vice-president van deu Hoogen Raad der Nederlanden, zijn 25jarig lidmaatschap bij dat college. Den 25sten October 1855 werd hij be noemd tot vice-president bij dat hooge rechts college. Des middags werd door den jubilaris aan den voorzitter en de leden van den Hoo gen Raad, benevens aan de heeren van het parket en van de griffie, in het //Hotel Paulez" een feestmaal aangeboden. Naar men verneemt, schrijft de Haarl. Courant, heeft de heer Mr. A. A. Del Court van Krimpen, wegens redenen van gezondheid, zijn eervol ontslag verzocht als officier van jus titie bij de arrond.-rechtbank te Haarlem. Het kiescollege der Waaleche gemeente te Amsterdam heeft uit het vermelde twaalf tal predikanten een viertal opgemaakt, waarop geplaatst zijnde heeren Valès, Eontanes, Goy en Grotz. Uit Deventer wordt dd. 28 Jan. ge schreven: Sedert eenige dagen is het water in de rivier vóór deze stad tot een buitengewoon laag peil gedaald. Op de hoogte van Nijenbeek heeft zich namelijk een geduchte ijsdam gezet, welke den toevoer van water geheel afsnijdt en den IJsel zóo volkomen onbevaarbaar maakt, dat zelfs de pont op grooten afstand van de stad moet aanleggen, terwijl het beweegbare gedeelte van de schipbrug op het droge ligt en de voetgangers alleen met roeibootjes kunnen worden overgezet, ofschoon de rivier beneden en boven de stad geheel vrij van drijfijs is. Men ziet de sterke was, welke niet kan uitblij ven, gepaard met het los gaan van de ijs-massa, niet zonder bekommering te gemoet. Ook de Rijn heeft zich sedert een paar dagen bij Pannerden gezet, en was gisteren bij Arnhem nog niet los. Voor eeuigen tijd is een jongmensch in do groote sociëteit te Tilburg gedeballoteerd, omdat hij leeraar aan de hoogere burgerschool was. De andere leeraars hebben dadelijk voor hun lidmaatschap bedankt, eD thans eene nieuwe sociëteit opgericht, waaraan 15 belangstellende ingezetenen hebben deel genomen. Dezer dagen werden door de mineurs te Nijmegen belangrijke proeven genomen met het doen springen van ijsmijnen. Men weet, dat men bij de verdediging van onze vestingen en inundatio-linien, bij vriezend weder, voel

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 1