ran den Heer J. J. L. TEN KATE OOSTEhiRIJKSCHE STAATSSCHULD. OOSTENRIJKSCHE STAATSSCHULD. Openbare Verkooping, steeds met het gevaar van aardstortingen be dreigd; drie moeten verlegd en herbouwd en andere door hulpgebouwen vervangen worden, zullen zij niet geheel vervallen. Duizenden per sonen hebben hun have en goed verloren en moeten van de ondersteuning hunner medebur gers bestaan. Het geheele getal der particuliere t personen, die schade hebben geleden, bedraagt 18,864 ui Frankrijk. Volgens tijdingen van Monte video van 21 December, van Paraguyaanschen oorsprong, wordt het bericht der Brazilianen betreffende de overwinning bij Villeta niet be vestigd, en houden de Paraguyanen nog altijd hunne positie bij Angostura en Villeta bezet. Verscheidene bladen spreken het telegram tegen, dat de //Gaulois" heeft meegedeeld, vol gens 't welk Griekenland zou geweigerd hebben de verklaring der mogendheden goed te keuren en de //Etendard" zegt, dat Griekenland zich waarschijnlijk bij de besluiten der conferentie zal nederleggen. Laatstgenoemd blad spreekt tegen, dat de r_ voornaamste Eransche gezanten in het buiten land naar Parijs geroepen zijndat het echter mogelijk is, dat de heer Benedetti zijn zoon, die ziek is, zal komen bezoeken, y Spanje. Over de wijze van handelen bij de J verkiezingen in Spanje deelt de Madridsche correspondent der //Times" als ooggetuige het d volgende mede: //Nooit had ik een Spanjaard d anders van verkiezingen hooren spreken dan als van eene schandelijke comedie, maar eigen onderzoek bracht mij tot een ander denkbeeld. jjt Voor de deur van bet huis, waar de stemmen worden afgegeven, bevinden zich omstreeks 20 personen, agenten van verschillende partijen, J welke zeer beleefd den binneutredende de ver schillende stembriefjes toesteken. Men treedt vervolgens eone ruime zaal binnen, die gemak kelijk 200 menschen kan bevatten en waar langs de muren prachtige sofa's staan. Aan het eind van het vertrek zit op eene estrade de stemopnemer inet vier secretarissen. Men gaf mij op de voorkomendste wijze een stoel en een sigaar en deelde mij de gevraagde inlich- J tingen met de grootste hoffelijkheid mede. Aan ieder kiesgerechtigde wordt een gedrukt jL briefje thuis gezonden, dat hij aan het etem- bureau overhandigt. De stemopnemer leest het nummer voor en de secretarissen slaan de re- gisters op, om naam en adres met het in hunne boeken opgeteekende te confronteeren, en dan ,e. overhandigt de kiezer zijn stembriefje toegevou- 2C wen, hetwelk ongeopend in de bus wordt ge worpen. De stemming duurt van negen tot tien uren. ATervolgens opent de stemopnemer de briefjes en de secretarissen teekenen de stem men op. Het resultaat wordt bekend gemaakt en aan het ministerie van binnenlandsche za ken medegedeeld." RECHTSZAKEN. In de correctioneele zitting der Rechtbank te Leiden van Dinsdag 26 Januari 1869 zijn ver oordeeld j JE M. te Katwijk, wegens diefstal, tot een gevf van 5 m. C. S. te Sluipwijk, wegens ^ster, vrijgesproken. C. v. d. N. te Noordwijk, wegens mishandeling, veroord. tot een gev. van 2d. H. B. zonder vaste woonplaats, wegens bedelarij, tot een gov. van 14 d. De correspondent meldt ook hoe daarbij ge- 6 fraudeerd kan worden. Nu eens neemt men het 0 zoo nauw niet met de te verzenden formulieren, fdan weder wordt de geheimhouding niet eerlijk betracht, en eindelijk bestaat er mogelijkheid dat er zich eene coalitie tusschen den stemop- nemer en de secretarissen vormt. De correspon- m dent is intusschen geneigd te gelooven, dat in de groote steden ditmaal geene onregelmatig- g' beid zal voorkomen. Voor het platteland kan niemand instaan. GEMENGDE BERICHTEN. In Kansas, Noord-Amerika, is onlangs eene wet uitgevaardigd, waarbij aan elke vrouw verlof wordt gegeven, om den tapper of herbergier in rechten te vervolgen, die tegen haar zin aan haren echtgenoot sterken drank verkoopt. De Amerikaansche vrouwen maken ijverig van die wet gebruik. Zoo las men o. a. in de //Lawrence Tribune" de volgende aankon diging //Aan allen, die zulks aangaat, maak ik ondergeteekende bekend, dat ieder, die sterken drank wil verkoopen aan den persoon van Ho merus Hays, daarmede tegen mijn wil handelt, zoodat ik hem, ingevolge de wet, daarvoor zal vervolgen. Catharina Hays." Te Parijs heeft bij de opening van het wetgevend lichaam het volgende voorval plaats gehad. Een onlangs aangesteld secretaris van het Amerikaansche gezantschap, die in het paleis woont, wilde zich naar de zaal begeven waar de opening plaats bad, toen hij door twee politie agenten tegengehouden werd die hem vroegen, waarheen? De Amerikaan, die geen Eransch verstond, antwoordde in het Engelsch, waarop de politiedienaren hem wilden tegenhouden doch de secretaris, iemand van buitengewone spierkracht, pakte met koelbloedigheid de twee gerechtsdienaars bij den kraag en bonsde hen op eene gevoelige wijze met de hoofden tegen elkander. Een officier, die dit zag, kwam tus schen beiden en verzocht den Amerikaan om zijne kaart, die deze terstond voor den dag haalde en den officier overhandigde. Zoowel de officier als de beide agenten bogen daarna als een knipmes en lieten hem passeeren. //Spaansche kloosters". Gedurende haar kort bestaan heeft de Spaansche voorloopige regeering reeds vele merkwaardige statistieke bijzonderheden aan den dag gebracht, die voor de belastingbetalers niet van belang zijn ont bloot. Zij bevond bijv. dat hoewel het getal kloosters sedert 1837 met de helft verminderd was, het nogtans volgens den laatsten offici- eelen census 866 bedroeg, met 12,990 nonnen, die eene jaarlijksche toelage van 8,990,000 realen trekken. Bij deze kloosters behoorde ook een mannelijk personeel van 2174 personen, kapela- nen, kosters, organisten en zangers, die onder elkander eene som van 3,921,086 realen verdee- len. Sedert 1860 werd er geen officieele census genomen, ten einde kwaadwillige aanmerkingen te voorkomen. Maar het was algemeen bekend, dat het getal dier huizen dagelijks vermeerderde tot den tijd, dat koningin Isabella naar Biar ritz ging, om een anderen vorst in moeilijkhe den te zien. Onder den titel //versnelde protesten" leest men het volgende in de Liberté Zij die met deurwaarders te maken hebben, weten dat deze wettige dienaren der justitie verplicht zijn hunne exploiten persoonlijk te beteekenen, spre kende met den nalatigen schuldenaar. Toch is het wel eens gebeurd, dat de deurwaarders hunne acte door tusschenkomst hunner klerken lieten beteekenen, waaruit onregelmatigheden, excep- tiën en processen voortsproten. Om dit drie voudig gevaar te ontgaan, is een deurwaarder op het vindingrijke denkbeeld gekomen zijn ambt per vélocipéde uit te oefenen. Een paard komt op 500 a 600 fr.; het kost dagelijks 2 fr. aan voedsel en kan zijn pooten breken. Een velocipede kost slechts 100 fr., eet niet en breekt slechts van tijd tot tijd, den neus van zijn ruiter, en dat kan onder de kosten van verplaatsing buiten de gemeente worden opge nomen Onze deurwaarder fungeert dus per vélocipéde. Tot dusverre bevindt hij zich er zeer wel bijhij beteekent twintig exploiten per dag. De schuldenaars echter zijn minder j in hun schik. geliefden zoon HUBERTUS betuigen wij bij dezen ook namens onze ouders hartelijken dank. H. VAN ROMBURGH. C. G. M. VAN ROMBURGH, Trotsenbtjrg. Leiden, 26 Januari 1869. Voor zoovele blijken van hartelijke deelne ming, die wij bij het overlijden van ons jongste kindje mochten ontvangen, betuigen wTij onzen welgemeenden dank. D. F. VAN HEYST. G. J. VAN HEYST, Boonacker. Leiden, 26 Januari 1869. EERSTE VOORDRACHT van zijn oorspronkelijk dichtstuk I)I-C PLAHËTEM, op Woensdag 27 Januarides avonds te kalfacht, in de STADS-GEHOORZAAL. ADVERTENTIES Voor de vele en hartelijke bewijzen van deel neming ons betoond bij het verlies van onzen Toegangsprijs: voor de beide voordrach ten, voor een Heer of Dame ƒ2.voor iedere Dame meer f 1.—voor een enkele voordracht voor een Heer of Dame 1.25. Plaatsen zijn te bespreken bij de firma JACs. HAZEN BERG CORNsZ., tegen betaling van 10 cents voor iedere plaats. De ondergeteekenden berichten, dat ten bun nen kantore ingeleverd kunnen worden de ver schillende soorten Oost. Staatsschuld, waarvoor de Conversie eerstdaags zal worden open gesteld. SCHLETTE en FELIX. COf«¥Ëi;SlE der De ondergeteekende bericht dat ten zijnen kantore de Oostenrijksche fondsen ter Con versie kunnen ingeleverd worden. J. M. VAN DISHOECK. IIAARLETIlflERREER. in het Hotel //de Kroon", op de Groote Markt, te Haarlem, op Woensdag den 17den Februarij 1869, des middags ten 12 ure, ten overstaan van den Notaris J. L. VAN DER MOER, residerende te Haarlemmermeer, van twee ka vels BOUW- en WEILAND, gelegen naast elkander in de gemeente en in den polder Haarlemmermeer, afdeeling Beinsdorp, tusscheu den Spieringweg en den Spaarnetogt, digt bij den Kruisweg, op de polderkaart voorkomende in sectie J, met de Nos 9 en 10, te zamen groot 40 bunders, voor het grootste gedeelte dadelijk te aanvaarden. Deze kavels zullen eerst in vier perceelen, ieder 10 bunders groot, daarna in combinatiën dier perceelen en eindelijk vereenigd ten ver koop worden gepresenteerd. De helft der kooppenningen kan, tegen eene rente van _5 pet. 's jaars, op de perceelen, ou der eerste hypotheek derzeive, gevestigd blijven. Één der perceelen, zijnde de achterste helft van kavel J. n°. 10, is zeer geschikt tot ver bouw van uitmuntende aardappelen en, volgens deskundigen, gedeeltelijk ook voor bloembollen cultuur. Bij op de gewone pluatsen uitgezette biljet ten is een en ander meer bijzonder vermeld. Meerdere inlichtingen kunnen verkregen worden bij bovengenoemdon Notaris VAN DEli MOER, des Maandags, van 's voormiddags 11 tot 's namiddags 2 ure, in het Hotel //de Kroon", mede bovengenoemd, en overigens ten zijnen kantore, in het Hoofddorp (vroeger Kruisdorp), te Haarlemmermeer,

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3