V. 2750. Woensdag 27 Januari. LEIDSCH DAGBLA PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf o.OO. lljFranco per post3.85. '•-^Afzonderlijke Nornmers0.10. Deze Courant wordt dagelijksmet uitzondering van Zon- en Feestdagoiuitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels 1 0.75iedere regel meerf 0.126 Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels 0.90 iedere regel meer0.15 VEKLICHTINGSPOL1TIEK. I. Er is van de band van Dr. A. Pierson een© tweede brochure verschenen over de liberale partij op staatkundig gebied, eene tweede akte van beschuldiging tegen haarditmaal is zij getiteldDe Verlichtingspolitiek, eene histori sche herinnering. In den persoon van Oldenbarneveldt schildert de schrijver ons de type van een vrijzinnig man, die zijne verlichting anderen oplegt." Hij beschrijft ons in eeuige bladzijden den strijd voor verzoening en verdraagzaamheid door den groo- ten pensionaris gestreden tegen de felle eischeu der Gereformeerden. Dit geschiedkundig gedeelte, al vormt het dan ook het grootste gedeelte der brochure, is slechts de inleiding tot dat gene, wat de schrijver wil zeggeu over de libe rale partij van heden. Wel komt het ons vreemd voor, dat de schrijver aan Oldenbarneveldt als misslag toerekent dat hij zich met de kerkelijke zaken zooveel heeft bemoeid, en dat het zijn streven was om verdraagzaamheid daarin te bevor deren. Oldenbarneveldt toch maakte gebruik van die middelen, die hem ten dienste stonden in een tijd, dat kerk en staat nog niet gelijk thans gescheiden waren, om de gereformeerde kerk, die in naam der vrijheid van godsdienst was opgericht, te beschermen tegen een exclusivisme dat weinig met haren oorsprong overeen te brengen was, en waarvan hij noodlottige ge volgen voor de rust van het land te gemoet zag. Doch het is niet om Oldenbarneveldt te be strijden, dat de brochure geschreven is: op het historisch gedeelte volgt de toepassing voor onzen tijd. Tusschen Oldenbarneveldt en de liberale staatkundige partij van heden vindt de schrijver groote overeenkomst: beider geestes richting, of liever afdwaling brengt hen tot foutenjuist bij de onderwijs-quaestie treedt dit het meest in 't licht. Ook hier wil de liberale partij, dat de staat verdraagzaamheid zal aan kweeken; want zij prijst de neutrale school aan als een middel daartoe; op deze wijze mengt zij zich echter, volgens den schrijver, in zaken die niet aan haar ter beslissing staan. In plaats van de voogdij van de kerk is ge komen de geestelijke voogdij van den staat, die in naam der onafhankelijke moraal verdraag zaamheid predikt, die beslist wat onmisbaar is in het christendom, en die zegt dat er een redeleer is zonder theologisch dogma. Van deze verlichtingspolitiek, die Dr. A. Pierson meent te moeten bestrijden, geeft hij de volgende definitie//eene staatkunde die langs welke wegen dan ook, denkbeel den voorstaat en ingang poogt te doen Vinden, waarvan de verwezenlijking niet door het groote beginsel van Recht voor allen gevorderd, maar uitsluicenc door de abstrakte wenschelijkheid van hetgeen een regeering voor uitgang en beschaving acht, lannemelijk gemaakt wordt." Om ons van deze verlicltingspolitiek te be vrijden, is eene tweede omwenteling noodig, die, gelijk de eerste ons van Let volstrekte gezag der kerk en der monarchie heeft verlost, ons zal bevrijden van het tiraniiek gezag dier denk beelden, die zich voor het programma der nieu were verlichting plegen uit ti geven, en in welker niet zeer logisch samenhangend geheel men met verwondering allerlei heterogeene, oude en nieuwe bestanddeelen bijeenvindt. Dit zijn de denkbeelden van Dr. A. Pierson over de verlichtingspolitiek. In hoeverre nu is zijne beschuldiging juist? BINNENLAND. LEIDEN, SC Januari. Het oordeel, door het Engelsche tijdschrift uitgesproken over de Japansche Spraak leer van onzen stadgenoot Dr. J. J. Hoffmann, luidt aldus //In de laatste jar6n zijn verscheiden door Europeesche zoowel Engelsche als Fransche en Nederlandsche geleerden geschreven Ja pansche Spraakkunsten in het licht verschenen, maar geene die, wat rijkdom van inhoud en oordeelkundige inrichting betreft, de vergelij king met het thans voor ons liggende werk kan doorstaan. De heer Hoffmann heeft aan de beoefenaars der Japansche taal reeds vroeger een gewichtigen dienst bewezen door de uitgave eener verzameling van samenspraken in de Hol- landsche, Engelsche en Japansche talen, en wij mogen van hem ook een woordenboek in de zelfde talen verwachten. In zijne thans verschenen Spraakleer weten wij niet wat meer te bewonderende vlijt, waarmede de schrijver (die het land met welks taal hij zoo gemeenzaam is nooit zelf heeft be zocht) zulk eene massa van bouwstoffen uit boeken en uit den omgang met enkele naar Europa overgekomen Japanners bijeenverza meld heeft of de bekwaamheid, waarmede hij die massa heeft weten te schiften en in orde te brengen. Heb is een voortreffelijk werk, het welk menigen beoefenaar der Japansche taal de groote moeilijkheden der ondernomen taak zal helpen overwinnen." De voorstelling, die op aanstaanden Vrijdag in onzen schouwburg zal plaats hebben, verdient wel in hooge mate de algemeene belangstelling. De beroemde Duitsche tragédienne Mw. Nie- mann-Seebach zal alsdan optreden in Seri- bes Drama: //Adrieune Lecouvreur," dat ons de Fransche zeden iu de vorige eeuw met de levendigste kleuren te aanschouwen geeft. Wij hebben vroeger verscheidene tooneelkunstena- ressen in het karakter der ongelukkige Adrienne zien optredenbehalve de dames S. Sablairolles en Kleine, ook de beroemde Adelaide Ristori, maar hoezeer wij die allen toen ook bewonderd hebben, gelooven wij toch, dat Mw. Seebach gaven genoeg bezit om ze te overtreffen. Zij is ook bij het Leidsche publiek niet onbekend twee jaren geleden is zij hier als Gretchen in Goethes //E&ust" opgetreden, en wie haar toen zag en tevens de //Adrienne Lecouvreur" kent, zal met ons toestemmen, dat zij door hare ge- heele persoon hare wijze van spreken, haar eenvoud, haar streven naar natuurlijkheid en waarheid, meer dan iemand anders voor deze rol geschikt is. Volgens een artikel in het Handelsblad wordt zij door het Duitsche tooneelgezelschap zeer goed ter zijde gestaan. Wij hopen dus, of liever wij twijfelen er niet aan, dat het Bestuur van den schouwburg zich over een buitengewoon volle zaal zal mogen verheugen. Men verzoekt ons uit 's-Gravenhage het volgende te plaatsen Een onzer jeugdige stadgenooten, thans te Weenen, zich in het vak der litographie volmakende, de heer E. J. David son, heeft onlangs aan H. M de koningin toe gezonden een met allegoriën omgeven kalender voor 1869, zijnde eene uitvoerige chromo-tee- kening, geheel uit de hand vervaardigd, waar onder eene apothéose, voorstellende de spre kend gelijkende buste van H. M., met een lauwerkrans versierd, en door gratiën omgeven. Het heeft H. M. behaagd, den inzender te doen te kennen geven, //dat H. M. de verdienstelijke teekening met welgevallen heeft ontvangen, en Hoogstderzelver bijzonderen dank daarvoor den heer Davidson te betuigen." Een wezenlijk ontluikend talent, ware zin voor smaalt en kunst en geniale opvatting spre ken dan ook uit dit door deskundigen zeer ge roemd pennewerk, en de erkenning zijner ver diensten door H. M. de koningin moge den jeugdigen lithograaf tot spoorslag strekken, om op het schoone kunstgebied dat hij zich koos, zich steeds met eere te blijven bewegen. Uit de beste bron verneemt bet Handels blad, dat de ziekte van den heer Koorders meer en meer eene ongunstige wending neemt. In de vorige week was de toestand zorgelijk, maar zonder oogenblikkelijk gevaar. Sedert echter is daarin eene zeer bedenkelijke verandering ge komen. Voor het lidmaatschap der Tweede Kamer, ter vervanging van den heer Geertsema, wordt te Groningen thans genoemd de heer A. Van Assen, die ook vroeger meermalen in Fries land in aanmerking kwam. Naar men verneemt, i3 de heer Dr. S.Sr. Coronel, te Leeuwarden, door de //Société internationale d'économie Sociale," te Parijs, in hare zitting van 17 Januari jl., met een eersten prijs bekroond wegens eene aangeboden mono graphic over eene groep van Nederlandsche ar.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 1