BUITENLAND. terstond zijne familie daarvan verwittigdde graaf De Moustier is hem gaan opzoeken en 1 bevond hem aan de beterhand hij is thans met hem te Parijs terug." Op de voordracht voor de benoeming van een directeur aan de instellingen van middel baar onderwijs te Arnhem zijn geplaatst de HH. Dr. J. M. Van Bemmelen te Groningen, Dr. H. Van de Stadt te Arnhem en Dr. A. Brester Jr. te Delft. De benoeming zal Don derdag a. s. plaats hebben. Men meldt uit Arnhem, dat, ofschoon zich eenig drijfijs voor de stad iü de rivier vertoont, gisteren de stoomboot van de firma van Van Gent en Loos van daar op 's-Hertogenbosch ver trokken is, maar dat alle andere ondernemingen van stoombooten den dienst hebben gestaakt, ter wijl de haven vol ligt met schepen en'stoomboo- ten, die er overwinteren. Woensdag vergaderde ook het te Grouw gevestigde departement der maatschappij//Tot Nut van 't Algemeen,'! tot behandeling van de bekende missive van het hoofdbestuur. Met alge- meene stemmen werd besloten aan 't hoofdbe stuur te antwoorden, dat het departement Grouw ten volle instemt met de denkbeelden in die missive uitgesproken in zake de handhaving der neutrale volksschool. Wat de circulaire van Winterswijk en Alk maar betreft, kon men zich met de laatste het best vereenigen en achtte men het houden ecner buitengewone algemeene vergadering wenschelijk. In de eergisteren gehouden vergadering van het te Krimpen aan de Lek gevestigde departement der maatschappij //tot Nut van 't Algemeen" werd de vroeger reeds medegedeelde missive van het hoofdbestuur, dd. 5 Nov. jl., weder ter sprake gebracht. De hooge ingeno menheid met de openbare school kwam bij de beraadslagingen weder bijzonder uit, en het voorstel, om eene verklaring in den geest van het departement Winterswijk aan het hoofdbe stuur te richten zou met algemeene stemmen zijn aangenomen, indien niet twee leden voor dat van Alkmaar hadden gestemd. In den stoom-oliemolen van den heer E. Bouman, staande in het bastion, dicht bij den havenmond te 's-Hertogenbosch, ontdekte de machinist, toen hij in den nacht van Zon dag op Maandag de vuren aanmaakte om de stoommachine in werking te brengen, dat van die machine verbroken waren twee metalen noten, waarvan er een werd gemist, benevens dat de ijzeren moeren van twee ijzeren dekpla ten waren losgeschroefd en dat die moeren en die twee dekplaten almede waren verdwenen; dat wijders een plankje was gestoken tusschen de speeken van het jaagwiel, en wel zoodanig dat bijaldien de machine in werking ware ge bracht voor de ontdekking, er noodwendig groote schade zoude zijn aangericht, waardoor de fabriek had moeten stilstaan. Aan poging tot diefstal valt niet te denken, want al het vermiste heeft eene zeer geringe waardehier is dus haat of kwaadwilligheid in het spel. De dader moet ook een deskundige zijn geweest. Zijn vernielingsplan was met kennis aangelegd hij is door overklimming van eene heining in de machinekamer gekomen, waarvan een deurtje open wasuit alles blijkt dat hij zeer goed met deze fabriek bekend is. Men schrijft uit Meppel dd. 21 Jan. het volgendeDoor den aflandigen wind zijn de kribben in de Zuiderzee bijna geheel droog de beide beurtschepen van Amsterdam naar hier, die 's winters, als 't maar eenigszins mo gelijk is, doorvaren, ondervinden daarvan de nadeeligste gevolgen. Een daarvan is met macht van volk er doorgesleept en heden alhier ge arriveerd na vrij wat kosten gehad te heb ben; het andere was volgens telegraphisch be richt in aantocht. Er worden vanwege de //Yereeniging voor Volksvermaak" reeds sedert eenige dagen groote toebereidselen gemaakt tot het houden van een volksfeest op ruime schaal tegen a. s. Dinsdag, als wanneer o. a. een hardrijderij op schaatsen zal plaats hebben om een prijs en premie, ter gezamelijke waarde van f 120. De vereeniging telt ruim 500 contribueerende leden. Bij Kon. besluit van 31 December 11. n°. 1 is art. 2 van het besluit, waarbij is vastgesteld het reglement op de correspondentie bij ijsgang en hoog opperwater op de rivieren, gewijzigd als volgt: //De correspondentie bij hoog opperwater en open rivieren moet worden in werking gesteld: //langs de Waal, den Rijn en de Lek zoodra het water aan de peilschalen te Pannerden, in het Kanaal van dien naam, te Gorinchem en te Vreeswijk de hoogte van 1.60 el onder het noodpeil heeft bereikt. langs de Maas voor het deel van Heusden tot 's-Bosch, zoodra het water te Grave de hoogte van 1.40 el onder het noodpeil, en voor het deel van 's-Bosch langs Heusden tot Wer kendam te Heusden de hoogte van 1.60 el onder het noodpeil heeft bereikt. //Voor het noodpeil wordt verstaan de hoogte vaD de dijkkruin, zijnde de waterkeering met inbegrip der zoogenaamde zandpalen, waarmede de nul van het noodpeil gelijk moet worden gesteld." Aan art. 14 van hetzelfde besluit wordt de volgende bepaling toegevoegd: //Onze minister van biunenlandsche zaken is bevoegd de lijst der stations jaarlijks vast te stellen en daarbij zoodanige vermeerdering of vermindering in de te bezetten posten te bren gen, als door hem noodig moge worden geoor deeld." Door den minister van financien is be paald, dat op den 12den April e. k. en volgende dagen te 's-Gravenhage examen zal worden ge houden voor de betrekking van landmeter van de 3de klasse bij het kadaster. De commissie tot het afnemen van dat examen bestaat uit de heerou A. Bevers, ingenieur ve rificateur van dat kadaster bij het departement van financiën, voorzitter; L. J. Van Toulon van der Koog, inspecteur der registratie en domeinen, H. L. Staal, C. J. Genet en C. Schüller, landmeters, leden. De minister van binnenl. zaken heeft be paald, dat de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het hoofd kiesdistrict Groningen, noodzakelijk geworden ten gevolge van het aannemen der benoeming tot lid van den raad van state door Mr. J. H. Geertsema Cz., zal geschieden op Dinsdag 16 Eebruari a. s., en dat, zoo eene herstemming noodig is, deze zal plaats hebben op Dinsdag 2 Maart daaraanvolgende. Z. M. heeft benoemd tot broeder der orde van den Nederl. Leeuw den adj.-onderoffic., conc. der Kon. Mil. Ac., J. C. Heyderiks; mitsgaders den wachtm. J. De Vink, van het reg. veld-art., geëmpl. bij de comm. tot proef neming met getrokken geschut. Z. M. heeft aan J. De Graaft', gew. hoofd- onderw. in de Zilk, verleend een pensioen, ten bedrage van ƒ141 'sjaars. Z. M. heeft aan Dr. P. Bleeker, staatsraad in buiteng. dienst, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van kom- maudeur der Orde van Verdiensten van St.-Mi- chael, hem door den koning van Beieren ge schonken benoemd tot griffier bij het kantong. te Vlaardingen Mr. S. Gratama Hz., adv. en cand.-not. te Assen; tot plaatsv. kantonr. te Helmond A. Dijkhoff, not. aldaar; tot kantonr. te Ridderkerk Mr. J. B. Van Osenbruggen, thans griff. bij het kantonger. aldaar; tot grift', bij het kantonger. te Ridderkerk Mr. A. De Ko ning Knijff, adv. te Utrecht; aan Mr. J. W. baron Bentinck, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als plaatsvervangend kantonr. te Voor burg. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrijdag des namiddags te 5 uren 25', des avonds te 8 uren 22°, te 10 uren 20', Wind: Z. O. Zaterdag 's nachs te 12 uren 20°, te 3 uren 19°, 's morgens te 5 uren 18°, te 8 uren 20°, 's namiddags te 12 uren 25°, te 4 uren 25°. Frankrijk. Het //Journal Officiel" bevat een bulletin, inhoudende dat er eene interpellatie tot de regeering is gericht, betreffende het voorgevallene op Reunion, en dat nu het gou vernement van deze gelegenheid gebruik zal maken om alle inlichtingen te geven, die ge schikt zijn om het gebeurde in het licht te stellen en eene opinie daaromtrent te vestigen. Voorts wordt in dat bulletin gezegd, dat de conferentie de termen heeft vastgesteld voor eene dépêche tot uitnoodiging aan het kabinet te Athene om zich te vereenigen met de be ginselen, die door de groote mogendheden een parig zijn aangenomen. Het antwoord uit Athene wordt in den loop der volgende week verwacht. De heer De Lavalette zal de confe rentie alsdan bijeenroepen, om haar dit ant woord mede te deelen en de laatste onderhan delingen te provoceeren. Turkije. Uit goede bron wordt bericht, dat de Porte zich gereed maakt om eene wet uit te vaardigen, waarbij het verblijf in Turkije ontzegd wordt aan alle Ottomanische onderdanen, die in 't buitenland genaturaliseerd zijn. Portugal. De president van den minister raad heeft gisteren aan de kamer van afgevaar digden medegedeeld, dat de koning besloten heeft het ministerie te handhaven. Dit bericht heeft een ongunstigen indruk gemaakt. Amerika. Er zijn stappen gedaan tot onder handelingen over den aankoop van Cuba. De senaat heeft aan het huis van vertegen woordigers het geamendeerde woioontwer^ .t- treffende de in- en uitgaande rechten op hel koper teruggezonden. Er is een paketboot uit Rio-Janeiro aan gekomen, met berichten tot 30 December. Er had in die stad een vreeselijke brand gewoed. Er heerschte de grootste consternatie; de han del was geheel verlamd. RECHTSZAKEN. In de correctioneele zitting der Rechtbank te Leiden van Vrijdag 22 Januari 1869 zijn ver oordeeld P. W. De Z. te Leiden, wegens verwonding, tot eene cell. gev. van 4 m., eene geldb. van f 8 of subsid. ld. W. L. te Noordwijker- hout, wegens mishandeling, tot eene cell, gev van 6 w., eene geldb. van 8 of subsid. gev van ld. C. V. te Zwammerdam en W. M te Bodegraven, wegens wederzijdsche mishande liug, tot eene geldb. ieder van 15 of voor ieder subsid. gev. van 2 d. adveutentien. Na eene ongesteldheid van weinig6 dagen overleed heden mijne hartelijk geliefde Echtge noot, LAMBERDINA JOHANNA PATEBS, tot diepe droefheid van mij, mijne kinderen, behuwdkinderen en verdere betrekkingen. G. H. BLANKEN. Leiden, 23 Januari 1869. Aan allen die van hunne deelneming bij hei overlijden mijner behuwdzuster F. BLIJLEVB^ hebben doen blijken, zegt de ondergeteekenda bij deze zijnen hartelijken dank. A. FRANCKEN, Leyden, 23 Januarij 1869,

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2