N°. 2748. Maandag A°. 1869. 25 Januari. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. ■Voor Leiden, per 3 maandenf o.OO. Franco per post3.85. A-fzonderlijke Nommers9.10. BINNENLAND. LEIDEN, 23 Januari. A. s. Woensdag, 27 Januari, zal Ten Kate sijne eerste voordracht der //Planeten" in de Stads-Gehoorzaal alhier houden. Wanneer wij af gaan op den bijval dien slechts een gedeelte er van, op het jongste letterkundig-congres te 's-Hage, en elders waar hij dit dichtstuk ten gehoore bracht, mocht inoogaten, belooft dit voortbrengsel van zijn dichterlijken geest zij nen hoorders geen minder genot dan zijne //Schepping" hier indertijd heeft aangeboden. Wij meenen er dus onzen lezers nog eens bijzonder op opmerkzaam te moeten maken, en gelooven dat Ten Kate ook nu weder zijnen alom gunstigen roem door de voordracht van dit schoone dichtstuk ook hier zal weten te hand haven. Vrijdag-namiddag is bij den Watermolen op den Marendijk een jongen van 12 jaar door het ijs gezakt en daaruit levenloos opgehaald. Moge dit tot voorbeeld strekken I In de tweede helft der maand December zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, die wegens onbekendheid der adres santen niet bezord zijn kunnen worden M. C. Bruinen, W. F. v. d. Laken, H. Eggink en De Groot, allen te Amsterdam; H. Wolthaus te Anna-Pauwlona-polder; Wed. O. Veele en W. Dinon, beiden te Delft; P. Deckens te Dord recht; Wed. C. Bakker te Harlingen N. Krij ger te Langeraar; Grijs te Leiden; T. v. d. Bergh te Leidschendam; Lieshout te Lienden J. Terel te Rotterdam. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering i Van 1-6 regels0.75; iedere regel meerfO.IV van Zon-en Feestdagen uitgegeven. j Geboorte-, huwelijks-en doodberichten van 1-4 regels ƒ0.90 iedere regel meer0.15 Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis alhier opgenomen van 182 tot 194 volwassen personen en van 98 tot 113 kinderen. De verschillende staten van den Noord-Duit- schen Bond zijn overeengekomen om van 1 Ja nuari dezes jaars af eene nieuwe bepaling bij de telegraaf-bureaux vast te stellen met betrek king tot vooraf betaald antwoord. De ontvanger eener dépêche, waarvan bet antwoord reeds be taald is, ontvangt namelijk daarbij in geld de kos ten daarvan. Wanneer nu de ontvanger eener zoodanige dépêche het niet noodig vindt om antwoord te geven, zoo gaan de kosten daar van niet, zooals voorheen, hetzij voor hem, hetzij voor den afzender verloren. De in de maand September te 's-Hage gevestigde afdeeling der Maatschappij tot Nut van den Javaan heeft zich sedert een paar maanden zeer uitgebreid. Bij den aanvang telde zij 39 leden, waarvan het eerste 20-tal op uit- noodiging van wijlen den heer De Serrière was toegetreden. In November jl. telde zij een 50- tal, op het einde des jaars 80 en thans onge veer 100 leden. Na een paar huishoudelijke vergaderingen tot organisatie der afdeeling te hebben gehouden, zal thans op Zaterdag, den 6den Februari, eene openbare vergadering plaats hebben. Als spreker zal optreden de heer E. C. Enklaar, algemeen secretaris der maatschappij van Arnhem, die de vruchten zijner studiën over ons koloniaal regeerstelsel reeds in een paar geschriften heeft nedergelegd. Tot deze openbare vergadering, met dames, in het lokaal //Diligentia," zullen alle belangstellenden gratis toegang hebben. Het afdelingsbestuur wenscht, na afloop van de rede van den heer Enklaar, een gemeenzaam onderhoud uit te lokken, waar aan ook niet-leden kunnen deelnemen. Ook de heer Gramberg, Oost-Indisch ambtenaar, die onlangs den belangrijken historischen roman uit de geschiedenis van Java, getiteld: //Madja- pahit," in het licht heeft gegeven, heeft wel willend toegezegd eene latere voordracht in de Haagsche afdeeling te zullen houden. Van deze krachtsontwikkeling dier afdeeling mag eene verdere uitbreiding van het reeds vrij aanzienlijke ledental worden tegemoet gezien, nu de //Maatschappij tot Nut van den Javaan" zich ook ten doel stelt in Indië op practisch terrein werkzaam te zijn, en een plan in be werking is, om het inlands-h onderwijs op Java bevorderlijk te zijn, een terrein, waarop voor regeering en particulieren te zamen nog onein dig veel te doen valt. De //Echo du Parlement" deelt eene cor respondentie uit 's-Hage mede, omtrent eene geheimzinnige zaak, die te Scheveningen met den zoon van den graaf De Mouatier moet hebben plaats gehad. Dit verhaal wordt meer dan waarschijnlijk ten onrechte door de Parij- sche bladen een verzinsel genoemd. Het bedoeld geval wordt in die corresponden tie aldus medegedeeld //Ongeveer acht dagen geleden vond men 's morgens te 7 uren op den straatweg van Scheveningen een jonkman van een hoogst be schaafd uiterlijk, in het slijk liggen. Men bracht hem naar het bureau van politie en dokter Yinkhuysen werd ontboden. Er werd gecon stateerd dat hij niet dood, maar slechts be zwijmd was. Men bracht hem bij en ondervroeg hem in het Hollandsch zonder antwoord te ontvangen hij gaf een teeken, dat hij dit niet verstond. Men vroeg hem toen in hetFransch hoe zijn naam was en van waar hij kwam. Hij gaf daarop door teekens te kennen, dat hij niet kon spreken, maar dat hij schrijfgereedschap verlangde. Men gaf hem dit en zoo verklaarde hij, dat hij de zoon was van den graaf De Moustier, woonachtig te Parijs, rue Grenelle- Saint-Germain, n°. 3, en neef van den markies, den gewezen minister. Men meende eerst dat dit een verzinsel was, want de jongeling gaf ook op, niet te weten hoe hij hier gekomen was. Men gaf hiervan bericht aan den markies De Sèves, secretaris der Franscbe ambassade te 's-Hage, en men verzond eene dépêche aan het aangeduid adres te Parijs. Eenige uren daarna ontving men antwoord van den graaf De Moustier, inhoudende, dat werkelijk zijn zoon sedert eenige dagen verdwenen was en dat hij zou overkomen. //Men zette het onderzoek voort en bevond dat de jongeling aan zijn mond de sporen van een zware verwonding droeg en dat de tong gescheurd was. Volgens den geneesheer was dit het klaarblijkelijk bewijs, dat hij een groo- ten prop in den mond had gehad. Men vroeg hem wat hij zich van de laatste gebeurtenissen kon herinneren en of hij niet wist hoe hij 1 daar gekomen was. Hij gaf hierop ten antwoord, j dat hij te Parijs op straat, des avonds te 9 uren van het college terugkomende, was aan gerand, dat hij een hevigen slag op het hoofd had gekregen en alstoen buiten kennis wa3 ge- j raakt en zich verder niets meer herinnerde. Do sporen van den slag waren zichtbaar. Zijne kleederen waren doorweekt met zeewater en 1 zijn linnengoed was strak. //Men vernam weldra dat er een klein vaar- tuig de kust nabij Scheveningen had aangedaan, in denzelfden nacht, waarin de vreemdeling op den weg was nedergelegd. Men bracht hem ter verpleging naar het ziekenhuis. Intusschen arri- j veerde uit Parijs de graaf De Moustier, die in den jongeling zijn zoon herkende en verklaarde niets van de zaak te begrijpen. Hij kende nie mand die zijn zoon, een jongeling van 18 jaren I en van een onberispelijk gedrag, vijandig was. De vader verlangt dat er van de zaak geen gerucht worde gemaakt, en dat er geen onder zoek of nasporing zal gedaan worden. Het schijnt dat de ambassade van hetzelfde gevoe len is. //Zijne voorwerpen van waarde had hij nog bij zich; er valt dus niet aan diefstal te denken. //Ziedaar zegt de correspondent van de Echo verder de feiten, voor welker echtheid ik u kan instaan." Hij voegt er vervolgens eenige gissingen bij, die men opwerpt, en vol gens welke er een aanslag op den zoon zou kunnen gedaan zijn, om in het een of ander pressie op den vader uit te oefenen, waartoe men den jongeling naar Katwijk had willen brengen, doch bij vergissing des nachts te Sche veningen geland was, waarna men, geen uitweg ziende, hem eenvoudig op den weg zou hebben nedergelegd. Dit een en ander sluit dan met de opmerking: //Ziedaar hetgeen men hier ge looft; ik geef het u voor hetgeen het is. Dr. Vinkhuysen zal binnen een paar dagen Brussel passeeren, om den jeugdigen De Moustier naar Parijs terug te brengen." Intusschen leest men in den kleinen //Mo- niteur //Het doet ons leed een onjuist bericht te hebben overgenomen, medegedeeld door het blad //Paris", en het strekt ons tot genoegen, dat de volgende rectificatie, door hetzelfde blad mede gedeeld, een einde maakt aan een gerucht, waar door aan eene reeds te veel door het loc be proefde familie smart wordt veroorzaakt. //Wij ontvangen van de familie De Moustier de volgende opheldering van het gebeurde met een barer leden: De jonge Renaud De Moustier, met toestemming zijns vaders tot eene reis van acht dagen naar Nederland vertrokken, is te 's-Hage plotseling ziek geworden. Men heeft

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 1