N°. 2747. Zaterdag r. A". ISIHI.';* 23 Januari. BINNENLAND. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Oeze Courant wordt dagelijks, met uitzondering j Van i -6 regels/ 0.75; iedere regel meerf 0.12' van Zon- en Feestdagen uitgegeven. j Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels 0.90iedere regel meer0.15 PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 3.00. Franco per post3.85. - Afzonderlijke Nommers0-10- FANTASIE EN NATIONALE ZIN. //Heb onderwijs op de hoogere burgerscholen kweekt niet de fantasie der leerlingen aan, dus ook niet den nationalen zin." Deze paradox van een lid der Eerste Kamer troffen wij in het Bijblad aan. De heer Hartsen noemde het onderwijs dat op de hoogere bur gerscholen gegeven wordt daarbij technisch onderwijs, en verklaarde dat hij zijne jongens niet naar eene hoogere burgerschool gestuurd had. I' Zoodra wij dit lazen dachten wij aan het 'leeren van Duitsche verzen, dat wij weten 'niet in hoevele klassen hier op de burger school aan de leerlingen wordt opgelegd (iets, wat wij volstrekt niet veroordeelen willen). Dit feit nu was onzes inziens, meer dan vele woor den, eene refutatie van de twee stellingen van den heer Hartsen: in de eerste plaats toch (wij moeten thans duidelijk zijn) kan een ieder hieruit i zien, dat het onderwijs niet bloot technisch is, en aan de andere zijde is het een bewijs dat het aan- kweeken van fantasie, van enthousiasme, waartoe men Duitsche verzen zeker geen ongeschikt mid del zal achten, nog niet altijd gepaard gaat met het opwekken van den nationalen zin, waartoe dit middel zeker niet boven allen de voorkeur verdient. Dit, en niets anders, was onze meening, toen wij in een onzer vorige nummers melding maakten van het leeren van Duitsche verzen, dat, naar wij meenden, een groot deel van het huiswerk der leerlingen onzer school innam. De directeur der hoogere burgerschool nu heeft ons de eer aangedaan in een brief, dien ■wij in ons nommer van eergisteren plaatsten, ons eenige ophelderingen daaromtrent te vra gen en al deed het ons genoegen dat de geachte schrijver het onaannemelijk achtte, zoo i verwondert het ons toch dat zelfs de gedachte bij hem was opgekomen als hadden wij de hoo gere burgerschool alhier in een bespottelijk dag licht willen stellen. Zoo weinig toch hebben wij v er aan gedacht om deze school, die, gelijk wij voor eenigen tijd vermeldden, door de regeering een der beste scholen wordt genoemd, te redi- culiseeren, dat wij nu nog zelfs den toeleg daar- i van in onze woorden niet kunnen zien. "Wij meenden, dat, daar de talen, gelijk de directeur zelf erkent, eene belangrijke plaats innemen on- j der de leervakken der middelbare scholen, het I feit, door ons bedoeld, hoegenaamd niets bespot telijks vermeldde. Wij dachten toch dat het huis werk om zeer natuurlijke redenen, niet altijd alle Takken betrof, en dat dit, afhankelijk gesteld van de leeraren zeiven, onmogelijk evenveel tijd voor alle vakken kon vereiscben. Dat nu een leeraar gelijk zeker menigmaal geschiedt hierbij meer vergt dan een ander, zou o. i. kunnen afgekeurd worden, zoo enorm komt dit feit ons echter niet voor, dat de vermelding hier van wij moeten het nog eens herhalen de gansche school in een bespottelijk daglicht zou stellen. Gaven echter onze woorden tot eene onjuiste opvatting aanleiding, onze lezers zijn thans daar omtrent beter ingelicht. Wat wij liever bespottelijk zouden noemen is die onderstelling dat fantasie, en fantasie alleen, den nationalen zin aankweekt, en de af keuring die op dezen grond het onderwijs der hoogere burgerschool ondervindt. Vernietigt het meerdere weten de fantasie en het enthou siasme, dan mag men vragen of die fantasie en dat enthousiasme dan ook niet dikwijls wrange vruchten gedragen hebben, en wordt nationale zin alleen daardoor aangekweekt, dan zou de vraag niet ongerijmd welk recht van be staan die heeft? Naar onze overtuiging echter moet alle kennis noodzakelijk daartoe leiden om alles wat edel is in den mensch hooger te ont wikkelen, wordt verder fantasie evenmin als enthousiasme door kennis vernietigd, maar in tegendeel op den rechten weg geleid, en kan nationale zin, liefde voor het vaderland, het gevoel van verantwoordelijkheid voor de eer van dat vaderland, zich niet gunstiger ontwikkelen dan juist door kenniswant zij behoedt voor valsche voorstellingen, voor verkeerde begrippen die wellicht; de fantasie of het enthousiasme voor een oogenblik doen ontvlammen, maar voor het welzijn van het vaderland aller ge vaarlijkst, op het ontwikkeld verstand noodza kelijk moeten afstuiten. Met levendige ingenomenheid hooren wij dan ook hoe de directeur der hoogere burgerschool alhier de verklaring aflegtdat men er naar streeft //om van de leerlingen goede en bruik bare burgers te maken, niet lauw en onver schillig voor al wat rondom hen plaats grijpt, maar opgewekt tot eigen onderzoek, die een open oog voor het schoone en goede bezitten en die voor de Nederlandsche vrijheid en on afhankelijkheid steeds zullen strijden." LEIDEN, 22 Januari. In de gisterenavond gehouden Departements vergadering van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, gaf de voorzitter te kennen, dat het bestuur het betreurde dat, door den Leid- schen correspondent van het Haagsche Dagblad, zoodanige onnauwkeurige berichten over het verhandelde in de laatste vergadering, met be trekking tot de bekende circulaire van het Hoofd bestuur over het onderwijs, aan dat blad waren ingezonden, dat dit tot zeer verkeerde beoor deelingen, vooral omtrent hem, had aanleiding gegevenzoo zelfs, dat in een zeer geachten kring de vraag was geopperd, of het wenschelijk was dat iemand, die zich openlijk tegen de open bare school verklaarde, de betrekking van voor zitter van een Dept. van 't Nut vervulde. Zon der dat hij zich nu tot het afleggen eener ge loofsbelijdenis verplicht achtte, meende hij, dat juist reeds zijn zitten hier een waarborg daar tegen moest zijn, maar tevens den leden te moeten herinneren,dat, rechtstreeks van openbare of bijzondere school, in de bedoelde vergadering geen sprake was geweest, daar do beraadslagingen zich hoofdzakelijk, naar aanleiding eener circulaire van het Departement "Winterswijk, over het al of niet tijdige van dadelijke inmenging van het H. B. in de onderwijs-quaestie, hadden bepaald. Met anderen had hij behoord tot hen die d a- delijke stappen van het H. B. als ontijdig hadden afgekeurd, omdat naar hunne meening de openbare school, zoo van staats- als ge- meente-wege voldoende wordt beschermd. Verder liepen de discussion 1°. over een ontvangen brief van het Depar tement Alkmaar, waarin wordt voorgesteld om aan het H. B. een voorstel tot het bijeenroe pen eener buitengewone algemeene vergadering te doen, ten einde de quaestie van het onder wijs nader te bespreken, en een adres aan de landsregeering vast te stellen. Overeenkomstig het praeadvies van het be stuur, werd besloten, om, aangezien men eerst kortelings van zijne adhaesie aan den brief van Winterswijk had doen blijken, deze missive voorloopig voor kennisgeving aan te nemen, met dien verstande echter, dat aan het H. B. de vraag zou worden gedaan, hoever op dit oogenblik de zaken stonden. 2°. Over voorstellen voor de punten ter be schrijving voor de algemeene vergadering van dit jaar, en wel Een voorstel des bestuurs om voor bet ver volg bet drukwerk der Maatschappij aan te be steden hetgeen met overgroote meerderheid werd aangenomen. Minder gelukkig was het bestuur, dat trou wens in deze niet homogeen was, om, naar aan leiding eener in zijn oog ongepaste aardigheid, voorkomende op pag. 144 van den Volksalma nak voor 1869, onder het opschrift: Klein Bezwaar, een voorstel op de punten ter beschrijving te brengen, ten einde hieromtrent een afkeurend votum der algemeene vergade ring uit te lokken. Na verwerping van dit voorstel bepaalde zich de vergadering om het bestuur uit te noodigen een schrijven aan bet Hoofdbestuur te richten, waarin de wensck wordt uitgedrukt om toe te zien dat voor het ver volg zoodanige ongepaste aardigheden in den Volksalmanak geen plaats meer mochten vinden. In dezelfde vergadering werden, uit aanmer king hunner bijzondere verdiensten als onder wijzers aan de burgerzangschool van bet De-

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 1