Vrijdag A°. 186&Vft. 22 Januari. i\u. 2746. LEIDSCH v Prt DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf a.00. Franco per post3-05- Afzonderlijke Nommers°-10- i)eze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagenuitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels t 0.75iedere regel meerf 0.18* Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels/0.90 iedere regel meer0.15 BINNENLAND. LEIDEN, 21 Januari. De sedert een drietal jaren hier ter stede be staande Zangvereeniging //Caecilia" gaf gisteren avond in de Stadsgehoorzaal voor een talrijk en uitgelezen publiek hare vierde openbare uitvoe ring. 't Scheen dat de vorige uitvoeringen me- nigen vroegereu bezoeker goed voldaan hadden, althans we ontmoetten er menig bekend gezicht, en, onder die allen, bekenden en onbekenden, met genoegen onzen geachten burgemeester. De platform, voor het orkest bestemd, was smaakvol met frisch groen omzoomd, waartus- schen de 'ieve kopjes der zangeressen en bare smaakvolle toiletten schilderachtig uitkwamen. Een goed bezet orkest, waaronder eene seraphine, diende tot accompagnement van den zang, terwijl een met zorg gekozen programma met veel en semble werd uitgevoerd. Het bleek dat de ver schillende stukken, onder de leiding van den verdienstelijken directeur den heer B. H. Taylor, goed waren bestudeerd, terwijl de solo-partijen voor sopraan en alt, door de dames Kooreman en Hoogenstraaten, en voor tenor en bas door de heeren H. P. Schretlen en A. J. Van der Stok Jr., goed werden uitgevoerd en den bijval van het publiek in ruime mate wegdroegen. Het programma, dat, met eene pauze tusschen het 3de en 4de nummer, achtereenvolgens weid ten gehoore gebracht, bestond uit: N°. 1. De 137ste Psalm van E. F. RichterN°. 2. Heilig, heilig! (solo-tenore) van L. Cherubini; N°. 3. Hymne für eine Altatimme mit Chor (Oder drei Geistliche) van M. Bartholdy N°. 4. Requiem van L. Cherubini; N°. 5. Gloria (Miasa n°. 2) van J. Haydn. De matige entreeprijs; de aangename wijze waarop commissarissen uit de Vereeniging het ieder, reeds bij het inkomen der zaal, zoo ge makkelijk mogelijk zochten te maken en de uit stekende leiding van den directeur, gaven aan de geheele bijeenkomst een toon van orde en rust, die ieders gemoed voor de ernstige tonen van zang en muziek ontvankelijk maakten en blijkbaar het publiek in eene aangename stem ming brachten. Wel is waar kregen we bij het heengaan, als gewoonlijk, in 't portaal vesti bule mag 't niet heeten weer een stomp of een duw die minder aangenaam waren, maardaar heeft de commissie geen schuld aan: dat ligt geheel aan den confortabelen uitgang onzer concertzaal, die er nu eenmaal op aange legd schijnt om den bestgestemde, ook na het reinst genot, totaal uit zijn humeur te brengen. We wenschen de Vereeniging en haren ïjve- rigen directeur nog een langdurig bestaan en de steeds toenemende belangstelling hunner stad- genooten toe. De provincie Groningen is het land van het goudgeel koolzaad en als een gevolg daarvan der gouden oorijzers. Zit er geld onder de Gro ninger boeren liever worden zij landeigenaars genoemd dan is dat voor een groot deel te danken aan gelukkige koolzaadjaren. Geen won der, dat de oogst van het koolzaad dan ook met bijzondere feestelijkheden gepaard gaat, en daar over willen wij hier iets mededeelen. In 't kwartier Tivelgo wordt het dorschen van het zaad, hetwelk op het land geschiedt, óf geheel óf gedeeltelijk uitbesteed aan een kleed- baas (iemand die dorschkleeden en gereedschap pen bezit) of geheel onder het toezicht van den landeigenaar uitgevoerd. De mannen verdienen dan 75 cents a 1, de vrouwen 50 cents en de kost. Het gaat er bij den drukken arbeid vroo- lijk toe. Jenever en bier drinkt ieder den ge- heelen dag zooveel hij wil. Daarbij wordt lastig gezongen en niet altijd liederen van Lodenstebn. Ook de gesprekken zijn in hooge mate vrij, wel eens te vrij. //Dat moet zoo!" zegt men.'s Mid dags om 12 a 1 uur wordt er gedineerd. Ieder krijgt voor 5 a 7% cents wittebrood met roggebrood naar verkiezing en boter, als mede een paar beschuiten met koffie. Die maaltijd wordt genuttigd op het uorschkleed, onder den blooten hemel. Ook de paarden, die voor het blok loopen, worden getrakteerd op roode klaver met water. Na dit morgen-diner gaat men weer met fri8schen moed aan den arbeid. Het duurt echter niet lang of bij het dorschpersoneel ko men meer jeneverlusten op en de vroolijk6 stem ming neemt over hand toe. Het wereldoude: //lieve lekkere Ger rit je wordt uitgegalmd en zoo zoekt men eindelijk, tegen het vallen van den avond, zingende en springende, de woning van den ge lukkigen //boerheer" op, ten einde aldaar te sou- peeren of het eigenlijk hoofdmaal te gebruiken. Dat maal bestaat uit klont (boekweitmeel) en rijst-en-brij, aardappelen met ham en schapen- vleesch en met dat feestmaal wordt de dag ge ëindigd en ieder kruipt in de veeren. Te Tarnsum en omstreken gaat het, naar het oordeel des volks, nog plechtiger toe. Daar wor den ook buren en ambachtslieden, zooals smid, kuiper, stelmaker, schoen- en kleermaker, genoo- digd, en deze zijn daarmede zeer vereerd. Allen verschijnen 's morgens vroolijk en knapjes aan de woning des landmans en trekken feestelijk op naar het land alsof ze ter kermis gingen. Zulk een korps bestaat soms uit 30 a 40 koppen. Daaronder zijn er, die het niet te doen is om loon, maar om //het pleizier makeu." Werken de zoodanigen niet het best, bij de jeneverkan en aan den disch laten zij zich geenszins onbetuigd. Te huis is men inmiddels ook niet werkeloos. De vrouw des landmans is druk bezig met het ge reedmaken van melk en beschuit, wittebrood, bo ter en kaas, 't welk naar het land moet worden getransporteerd, terwijl het eigenlijk gezegde feestmaallaramerensoep met aardappelen en rijst of zakkoek (van boekweitmeel) veel zorg vereischt. Bij dat alles behoorlijke orde te bewa ren, valt den boer doorgaans vrij moeilijk. Op zulk een dag wordt er allicht 7 a 8 kan jenever gedronken en zoo gebeurt het wel eens, dat de een of ander het ontijdig //aflegt" en aan het souper, waarop hij anders zoo //gevlast" had, niet te vinden is. Het aanbrengen van het laatste draagkleed met zaad naar het dorschkleed geeft gewoonlijk eenig oponthoud, 't welk eindigt met een accoord tusschen de dragers en den land bouwer. Deze laatste weet waarvoor hij kooper kan worden van zijn eigen goed, namelijk voor eenige extra glaasjes jenever, welke dan, terwijl het zaad op het kleed wordt uitgestort, onder gejuich en zang worden leeggedronken. De mail uit Oost-Indië en China is den 20sten Januari te Messina aangekomen. Uit 's - Gr a v e n ha ge wordt gemeld: Ver melding verdient eene onderscheiding aan den korporaal der dienstdoende schutterij, 5de kom- pagnie, eerste bataljon, J. De Roo, ten deel gevallen. Eenige officieren hebben hem namelijk, na eene gepaste toespraak, uitgereikt den eere- prijs als tirailleur eerste klasse, bestaande in twee gekruiste van zilver geborduurde geweren. Dit eerebewijs, dat De Roo in dienst mag dra gen, is hem toegekend als prijs bij de vrijwil lige schietoefeningen der voormelde komp. in het jaar 1868. Het is eene groote zeldzaamheid, dat zoodanige prijs eenig lid der schutterij wordt toegekend. Gisterenmorgen ongeveer te halfzes ont stond er brand in de Torenstraat te's-Hage, in den meubelwinkel van den heer Van den Zwan. Door snel aangewende middelen was men den brand spoedig meester; brandweer, politie, schut terij, burgerlijke en militaire autoriteiten enz. beijverden zich op hun post te zijn, maar hunne hulp werd gelukkig spoedig overbodig. De Vereeniging voor de Statistiek," te Amsterdam, heeft tot hare commissie, om de vereeniging te vertegenwoordigen op het in ternationaal congres voor de statistiek, in Sep tember dezes jaars te 's-Gravenhage te houden, benoemd de heeren S. Gille Heringa, Prof. Buys Ballot, Prof. Quack te Utrecht, Mr. P. Verloren van Theraaat te Amersfoort en N. G. Pieraon te Amsterdam, en tot amanuensis den heer Witkamp te Amsterdam. Door de maatschappij //Arti et Amicitiae", te Amsterdam, zal in het aanstaande voorjaar eene tentoonstelling van wapenen, krijgsattri buten enz. in hare kunstzalen worden gehou den. Daarin zullen opgenomen worden alle vol gende voorwerpen, sedert de grafelijke tijden in gebruikEuropeesche oorlogs- en jachtwape nen en projektielenkrijgs-, jacht- en parade- tuig; wapenrustingen, kleedingstukken, leder goed; vaandels; krijg9muziekinstrumenten; orden, eereteekenen, gedenkpenningen en noodmunten, betrekking hebbende op krijgsbedrijven of krijgs lieden portretten en historische voorwerpen van bekende krijgsliedenmodellen, zeldzame boek en prentwerken over krijgskunde. De verkiezing voor een lid van den ge meenteraad te Utrecht opWoensdag20dezer heeft geen bepaalden uitslag opgeleverd. Er moet herstemming plaats hebben tusschen Dr. Buys Ballot en Mr. baron De Geer van Jutfaas. De Thermometer van Fahrenheit teekende

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 1