VANILLE, GEMBER, wijl Eigueras, die de eerste was op de lijst der republikeinen, er slechts 14,969 bekwam. H Men gelooft dat van de 350 verkozen afgevaardigden in geheel Spanje er 300 behoo- reu tot de monarchale partij, 30 tot de repu- blikeinsche en 20 tot de Bourbonsche. Turkije. De //Courrier" deelt een particulier telegram uit Konstantinopel mede, waarin ge meld wordt dat Turkije het besluit der conferentie heeft aangenomen, alsook dat de Porte aan Djemil- Bassa heeft getelegrapheerd om het protocol te on derteekenen, en dat ook Griekenlands adhaesie .verwacht wordt. AMSTERDAMSCiiE BRIEVEN. XY. 19 Januari 1869. Waarde Redacteur. Zou Shakespeare zijn bekende dichtregels.- A rose by any other name Would smell as sweet wel geschreven hebben zoo hij het programma, de geloofsbelijdenis, of hoe ge 't noemen wilt, der groote conservatieve centraal-kiesvereeniging gezien had Zijn het niet de namen, die onder dat stuk staan, welke er den echten reuk aan geven Ik althans zie niet in, dat Thorbecke, De Waal e tutti quanti van de liberalen het manifest niet even goed konden onderteekenen. Maar stel eens dat zij 't gedaan haddenwelke conservatieve neus zou dan niet aan die roos den ergerlijksten stank ontdekt hebben, hoe veel conservatieve zakdoeken en reuktleschjes zouden dan niet te voorschijn gekomen zijn 't Is toch een vreemd verschijnsel dat een partij die zich zoo zeer op afgerondheid en vastheid van beginselen te goed doet, die voor die beginselen tweemaal een Kamerontbinding heeft durven provoceeren, 't is vreemd dat die partij niets anders als haar programma te berde weet te breugen, dan wat elke liberaal ten volle kau beamen. Ligt in dit programma niet de bekentenis opgesloten dat de felle strijd waarin men sedert jaar en dag gewikkeld is alleen een voortdurende toepassing is van de leus Ote toi de la, que je m'y mette Of, zoo de conserva tieve partij werkelijk iets anders (niet slechts eenige andere personen) dan de liberale wil, waarom dat niet uitgedrukt in een stuk, dat met zooveel overleg schijnt vastgesteld te zijn Ligt het vermoeden niet voor de hand dat het manifest de strekking heeft om zieltjes te win nen, dat de bouillon aangelengd is opdat er des te. meer personen van zouden drinken Waar om anders niet ruiterlijk verklaard wij wil len art. 56 van 't Indisch regiem, gewijzigd, het cultuurstelsel onaangeroerd, de Javaantjes zoo liefderijk mogelijk behandeld, maar toch geexploiteerd hebben, wij willen het lager onder wijs zooveel mogelijk van de openbare op de bijzondere school overgebracht zien, wij willen geen fatsoenlijke uitvoering van de wet op het middelbaar onderwijs? Dan had iedereen ten minste geweten, waaraan zich te houden. Wht het laatste punt van dit ongedrukte conservatieve programma betreft, middelbaar onderwijs, begint Amsterdam te toonen dat het in dat opzicht niet conservatief meer wil zijn. Onlangs heeft hier de inschrijving plaats gehad op de tweede openbare inrichting van middelbaar onderwijs, die de stad bekostigt, de Handelsschool namelijk, die met 1° Februari geopend zal worden. Er hebben zich wel nog slechts weinig leerlingen aangemeld, doch men mag daaruit niet afleiden dat de instelling niet aan een behoefte voldoet. De gewoonte om de kat uit den boom te kijken (een denkbeeld volstrekt niet gelijkstaande met het welbekende geloot dat bergen verplaatst) is vanouds Am- sterdamsch; men wil hooren hoe een nieuwig heid anderen bevalt voor dat men zelf de proef ©r van neemt, en in een zaak van zooveel be- ang als het middelbaar onderwijs is die gewoonte zeerj begrijpelijk. Voeg daarbij dat de nieuwe school geopend wordt te midden van een leer cursus, en men zijne kinderen dan zelden en slechts om overwegende redenen van school doet veranderen. Wij dienen ons oordeel over de werking der nieuwe instelling dus op te schorten tot een volgend jaar; en dan zal het vooral een punt van onderzoek zijn of het schoolgeld van f 180 niet te hoog is. Mij schiet daar te binnen dat ik al lang ver zuimd heb U te spreken van eene inrichting die in den vorigen zomer tot stand gekomen is en ook elders navolging verdient. Ik bedoel het bureau voor informatie naar behoeftigen. Door de samenwerking der diaconieën van alle kerkelijke gemeenten binnen Amsterdam ge vormd, stelt zich dat bureau voor, om tegen een zeer matigen abonnements-prijs van f2 'sjaars inlichtingen te verschaffen aangaande de behoeftigen die zich bij particulieren aan melden. De geabonneerde heeft daartoe slechts den naam, de woonplaats en de gezindten van den behoeftige op te geven en ontvangt dan een dag of twee later informatiën die hem in staat stellen te beoordeelen of de persoon die zich bij hen aanmeldt al dan niet ondersteuning verdient, 't Is misschien wel niet het ideaal der christelijke liefde, de weldadigheid zoo bureau cratisch te organiseeren, en de Samaritaan zou waarschijnlijk nooit zoo geprezen zijn, indien hij den Jood op den weg had laten liggen, terwijl bij een bewijs van een buurtsecretaris te Jeruzalem ging balen, maar wat wilt ge In onze zoo kunstig ineengezette maat schappij zou het meer primitief dan liefderijk zijn, indien men eiken gewonden of quasi- gewonden Jood zonder nader onderzoek ging verplegen. Zoo velen maken er een beroep van, van huis tot huis aan te kloppen ten einde zwakke gemoederen met min of meer leugen achtige verhalen, met min of meer vervalschte getuigschriften te vermurwen, dat de slimheid der slang vereischt wordt om de echte van de voorgewende armoede te onderscheiden en slim als de slangen zijn de meeste menschen niet. Al neemt zij de spontanëiteit der liefde weg, juich ik dus de nieuwe instelling toe, te meer ook daar zij de strekking heeft, allen opmerkzaam te maken op het dwaze en ver derfelijke der onberedeneerde liefdadigheid. Tot mijn genoegen las ik onlangs in de Times, dat te Blackheath, een deel van Londen, bijna let terlijk dezelfde instelling sedert een driekwart jaar bestaat en uitmuntend werkt. Ik heb echter niet te weten kunnen komen, of het Londensche bureau al dan niet tot voorbeeld aan 't Amster- damsche gestrekt heeft. Yalé1.1. Q. N. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Naar aanleiding Uwer beschouwing over het middelbaar onderwijs te dezer stede in Uwe courant van Zaterdag 11. verzoek ik U het vol gende wel te willen plaatsen Het is mij niet volkomen duidelijk of Uwe opmerking over het onderwijs van onze hoogere Durgerschool ernstig gemeend is, dan wel ofU dat onderwijs in een bespottelijk licht wilt stel len. Uwe goede gezindheid jegens onze burger school uit vele vroegere mededeelingen in het Leidsch Dagblad vernemende, zoo meen ik tot het eerste te mogen besluiten. In die vooronderstelling dan gevoel ik mij verplicht op te komen tegen Uwe bewering, dat het meeste huiswerk der leerlingen bestaat in het leeren van Duitsche verzen. Ieder zal toch gereedelijk toestemmen, dat de meeste vakken niet voldoende kunnen geleerd worden op de lessen; van daar dan ook dat alleen voor teekenen, boekhouden en schoonschrijven geen werk wordt opgegeven voor al de overige vak ken echter moeten de leerlingen huiswerk ma ken, hetwelk, al naar het vak eischt, bestaat in het leeren van een les of een vers, het na lezen van het op de les behandelde, het oplos sen van vraagstukken en het vertalen van thema's of andere stukken. Hieruit volgt dus, dat voor een leerling, die al zijn werk behoorlijk maakt, het leeren van I een Hoogduitsch versje slechts een klein gedeelte van het huiswerk kan uitmaken. Dat de nationale zin, welke bij de leerlingen der Leidsche hoogere burgerschool bestaat, uit sluitend afkomstig zou zijn van het leeren van Hoogduitsche verzen, is zeker wel zeer ongerijmd. Uit Uwe beschouwing meen ik tot mijne vreugde te mogen opmaken, dat U de vrees van den Heer Hartsen, in de Eerste Kamer aan den dag gelegd, niet deeltzoolang de aardrijkskunde, de geschiedenis, de staathuis houdkunde, de Nederlandsche, Eransche, En- gelsche en Hoogduitsche talen, het handteeke- nen eene zoo belangrijke plaats innemen onder de leervakken der hoogere burgerscholen, be hoeft men werkelijk zoo bevreesd niet te zijn voor //de positieve, materieele strekking aan het technisch onderwijs eigen." Men moet dan ook het onderwijs in de verschillende vak ken aan eene hoogere burgerschool beschouwen als een geheel, zoodat alle vakken medewer ken tot beschaving en veredeling. Daarenboven kan het gevoel voor het schoone even goed worden opgewekt door natuurkunde als door literatuur. Yan de door U geciteerde woorden van den Heer Hartsen //zonder fantasie, zonder enthou siasme, en dus zonder nationalen zin" begrijp ik het woordje dus niet, en zoo ik mij niet vergis, is dat U evenmin duidelijk. Of nu die gevolgtrekking al of niet juist is, zoo meen ik te mogen verklaren, dat men op de hoogere burgerscholen er naar streeft om van de leer lingen goede, bruikbare burgers te maken, niet lauw en onverschillig voor al wat rondom hen plaats grijpt, maar opgewekt tot eigen onder zoek, die een open oog voor het schoone en goede bezitten en die voor de Nederlandsche vrijheid en onafhankelijkheid steeds zullen strijden Met bijzondere hoogachting heb ik de eer te zijn UEd. Dw. Dienaar D. DE LOOS, Directeur der hoogere burgerschool. Leiden, 19 Januari 1869. GEMENGDE BERICHTEN. Ieder weet, hoe onaangenaam het afloopen en afdruipen der stearine-kaarsen is. Om de nadeelen daarvan te voorkomen, heeft Prof. Meidinger, te Karlsruhe, een eenvoudig instru ment bedacht, bestaande uit een koperen hoedje met glazen klokje, dat op het vet der kaars rust en naarmate die afbrandt, naar beneden zinkt. In Parijs worden thans vele naaimachines door electriciteit in beweging gebracht. De werkster behoeft niet meer op de pedalen te trappen, maar slechts het werk onder de naald te regelen. ADVERTENT1EN. prima kwaliteit, gekristalliseerd, bij het masje van 50 stokjes, ter lengte van 33% nederl. duim, in een blikken busje, voor drie gulden. puike kwaliteit, kort en zacht, niet gesuikerd, in originele potten van circa 5 ponden, voor vier gulden. Brieven franco bij M. CLÉBAN C°., Am sterdam, Heiligenweg, 321, en Huidenstraat, 278j

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3