oudlid van de Tweede Kamer en oud-minister van binnenlandsche zaken. Zooals het vroeger steeds op den geboortedag j van wijlen H. M. de Koningin-Moeder gebrui- kelijk was, werden gisteren ook wederom onder de behoeftige bewoners van Scheveningen een groot aantal kleedingstukken, levensmiddelen en brand- stoffen uitgedeeld. Ook nu waren de kleeding- stukken voortbrengselen van den handenarbeid j van een vijftigtal meisjes, die gedurende de wintermaanden onderwijs in nuttige handwerken genieten op de school, door wijlen hare majesteit gesticht en sedert haar overlijden door de lief dadige zorgen van HH. KK. HH. Prins en Prinses Hendrik der Nederlanden tot vreugde van zoovelen in stand gehouden. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dinsdag des namiddags te 5 uren 30°, Wind: Z. O., des avonds te 8 uren 29°, te 10 uren 28°. Woensdag 's morgens te 5 uren 28°, te 8 uren 28°, 's namiddags te 12 uren 34°, te 4 uren 32°. BUITENLAND. Belgie. Uit het bulletin omtrent den ge zondheidstoestand van den prins, blijkt dat die toestand, sedert het laatste bulletin, zeer ver ergerd is. Frankrijk. In hot wetgevend lichaam heeft de president eene korte aanspraak gehouden, van niet-politieken aard, waarin hij een woord van herinnering wijdde aan hen die in het jaar gestorven zijn, en de leden uitnoodigde om wel willendheid en gematigdheid in de discussie in acht te nemen. Verscheiden wetsontwerpen zijn daarop ingediend, waaronder het supplementair krediet voor 1868 en 1S69 en het budget voor 1870. De //Patrie" zegt, dat de heer Rangabé in ve-- j zoenenden zin naar Athene geschreven heeft. De //Public" zegt, dat de leden der conferentie mis schien Maandag vergaderen zoudeD om de laatste onderteekeningen te doen plaats hebbendat Djemil-Pacha de protocollen waarschijnlijk zal onderteekenen, maar de gezamenlijke verklaring der mogendheden niet; dat voorts de confe rentie zich als permanent beschouwen zal, zoo- lang het antwoord van Griekenland en Turkije niet gekomen is. Djemil-Pacha heeft gisteren zijne instruc tie ontvangen om het protocol der conferentie te onderteekenen. Er zou waarschijnlijk gisteren eene laatste zeer korte zitting gehouden worden. Griekenland zal eene notificatie krijgen van de geteekende verklaring der conferentie. Uit goede bron verneemt men, dat, zoodra al de mogendheden het protocol geteekend zul len hebben, de conferentie een secretaris zal afzenden met last, om het protocol ter kennis van de Grieksche regeering te brengen. De troonrede, waarmede de keizer de zit ting der wetgevende kamers geopend heeft, luidt aldus //De rede, die ik alle jaren bij de opening der zitting tot u richt, is de oprechte uitdrukking der gedachte, die mijn gedrag bestuurt. //Openhartig aan de natie en voor de groote staatslichamen de gedragslijn van het gouver nement bloot te leggen, is de plicht van het verantwoordelijk hoofd van een vrij land. //De taak, die wij samen hebben ondernomen, is zwaar. Inderdaad, het is niet zonder moeilijk heid om op een door zooveel omwentelingen bewogen grond een gouvernement te stichten, dat genoegzaam van de behoeften zijns tijds doordrongen is, om alle weldaden der vrijheid te aanvaarden, en dat krachtig genoeg is om zelfs de uiterste gevolgen daarvan te dragen. //De beide wetten, die in uwe vorige zitting zijn aangenomen en die ten doel hadden het beginsel der vrije discussie te ontwikkelen, heb ben twee tegenovergestelde uitwerkselen voort gebracht, die het nuttig is te constateeren. ,Aan de eene zijde is door de drukpers en de openbare vereenigingen in zekere kringen eene kunstmatige agitatie teweeggebracht en zijn er weder denkbeelden en hartstochten te voorschijn gekomen, die men meende dat ver dwenen warenmaar van de andere zijde is de natie, ongevoelig voor de hevigste opruiingen, rekenende op mijoe krachtige houding bij het handhaven van de orde, in haar vertrouwen op de toekomst niet aan het wankelen gebracht. //Merkwaardig samentreffen Hoe meer avon tuurlijke en woelige geesten de publieke rust trachtten te verstoren, hoe grooter de kalmte werd. Het handelsverkeer herkreeg eene vrucht bare levendigheid de publieke inkomsten namen aanzienlijk toe; omtrent de verschillende belan gen werd men meer en meer gerust en de meeste verkieziugen gaven immer meer steun aan mijne regeering. //De militaire wetgeving en de) gelden, door uwe vaderlandsliefde beschikbaar gesteld, hebben er toe bijgedragen om bet vertrouwen des lands te bevestigen, en het volk heeft iu een rechtmatig gevoel van trots eene wezenlijke vol doening gevonden, toen het zich bewust werd, geheel voorbereid te zijn op alle mogelijke ge beurlijkheden. //De land- en zeemacht, krachtig geconsti tueerd, zijn op voet van vrede. De effectieve sterkte, die onder de wapens moet worden ge houden, overtreft niet die der vorige regeeringen maar onze meer volmaakte wapening, onze volle arsenalen en magazijnen, onze geoefende reser ves, de op weg van organisatie zijnde mobile nationale garde, onze getransformeerde vloot en onze in goeden staat zijnde versterkte plaat sen, geven aan onze macht eene onmisbare ont wikkeling. //Het standvastig doel van mijne pogingen is bereikt. De militaire hulpbronnen van Frankrijk zijn voortaan op de hoogte van zijne bestemming in de wereld onder deze omstandigheid kunnen wij luide ons verlangen naar de handhaving des vredes verkondigen. Het is geen teeken van zwak heid dit te zeggen, wanneer men gereed i3 tot de verdediging van de.-eer en de onaf handelijkheid des lands. //Onze betrekkingen met de vreemde mogend heden zijn van den meest vriendschappelijken aard. //De omwenteling, die aan gene zijde der Pyreneeën is uitgebroken, heeft onze goede verstandhouding met Spanje niet verstoord, en de conferentie, die gehouden wordt om een dreigend conflict in het Oosten te onderdrukken, is eene groote gebeurtenis, waarvan wij het hooge gewicht niet mogen miskennen. Zij loopt ten einde en alle gevolmachtigden zijn het eens ge worden over de beginselen, die geschikt zijn om tot grondslag te strekken voor eene blij vende toenadering tusschen Griekenland en Turkije. //Indien dus, gelijk ik vast vertrouw, niets de algemeene eenstemmigheid komt storen, zal het ons gegeven zijn, om vele ontworpen ver beteringen tot stand te brengen en zullen wij naar de oplossing van alle practische quaestiën streven, welke door de landbouw-enquête zijn ontworpen. In de publieke werken is naar eisch voorzien, de buurtwegen zijn in aanleg, het onderwijs van alle rangen ontwikkelt zich steeds meer en meer en wij zullen weldra, dank zij de periodieke toeneming der inkomsten, al onze zorg kunnen aanwenden tot vermindering der belastingen. //Het oogenblik nadert, waarop, voor de derde maal sedert de vestiging van het keizerrijk, het wetgevend lichaam door verkiezing zal ver nieuwd worden, en het zal eene tot nu toe onbekende zaak telkenmale de wettige grens van zijn mandaat bereikt hebben. Deze regelma tigheid der wetgevende macht is men verschul digd aan de overeenstemming, die altoos tus schen ons heeft bestaan, en aan het vertrou wen, dat mij door do oprechte uitoefening van het algemeen stemrecht wordt ingeboezemd. //De volksmassa is vasthoudend in haar ge. loof, zoowel als in hare genegenheid, en zoo edele hartstochten in staat zijn om de mas.-a in vuur te brengen, zoo kunnen drogredenen en lastertaal haar slechts oppervlakkig in beroe ring brengen. //Ondersteund door uwe goedkeuring en uwe medewerking ben ik vast besloten om te vol-J harden op den weg, dien ik mij heb afgeba kend, dat is om te bewilligen in iederen warei maatregel van vooruitgang, maar tevens ou niet aan tegenspraak over te geven de voor naamste grondslagen van de staats-inrichting welke de nationale stemming boven het bereik van alle aanvallen gesteld heeft. //Men kent de deugdelijkheid van den boom aan de vruchten, die hij draagt, zegt het Evan gelie. Welnu, zoo men dan naar het verledene terugziet, waar zal men dan een regeering vin den, die aan Frankrijk zeventien jaren rust en steeds toenemenden voorspoed gegeven heeft? Voorzeker, iedere regeering staat bloot aan mis.; grepen en niet alle ondernemingen worden door de fortuin begunstigd, maar wat mijn krach! uitmaakt, is, dat de natie wel weet, dat ik sinds twintig jaar geen enkele gedachte gekoes terd, geen enkele daad gedaan heb, waartoe ik niet door Frankrijks belang en het streven naar Frankrijks grootheid werd aangedreven. //Zij ontkent evenmin, dat ik de eerste ge weest ben, die eene gestrenge controle gewild heb op den gang der zaken en dat ik met dat doel de bevoegdheden der beraadslagende ver gadering heb vermeerderd, overtuigd dat de ware steun van een gouvernement ligt in de onafhankelijkheid en de vaderlandsliefde vau de groote lichamen van staat. //Deze zitting zal nieuwe diensten voegeu bij die, welke gij reeds aan bet land hebt be wezen. //Weldra zal de natie, in hare kiescommitei- ten bijeengeroepen, de staatkunde bekrachtigen die wij gevolgd hebben. Zij zal eenmaal te meet door het uitbrengen barer stemmen ren, dat zij geen revolutie wil, maar dat zij èi toekomst van Frankrijk wil bevestigen -op het innig verbond tusschen het gezag en de vrijheid.' Engeland. De Londenscbe bladen toonen zich ingenomen met de blijkbaar vredelievende troon rede des keizers. Een telegram aan de //Morning-Herald" zegt, dat in het protocol der conferentie ver klaard wordt, dat het aanstoken van opstand in eens anders rijk, het verbreken van blok kades en het begunstigen van de uitrusting vau vijandige expeditiën schending uitmaken van de beginselen van het internationale recht. De ge zamenlijke onderteekenaars richten een schrijveD aan de Grieksche regeering om haar te verzoekeu zich volgens deze besluiten der conferentie te gedrageD. Spanje. De minister van onderwijs en open bare werken, de heer Kuiz Zorilla, heeft in de vorige week eene verordening uitgevaardigd, waarbij aan de gewestelijke overheden en aan de gemeentebesturen vrijheid wordt gegeven om scholen en zelfs inrichtingen voor hooger on derwijs te stichten; eene verordening waarbij het openen van schouwburgen en het geven van openbaro tooneelvoorstellingen van alle be perkende bepalingen wordt ontheven; en ein delijk eene verordening die aan een ieder vrij heid geeft om beurzen en andere vergaderplaat sen voor den handelsstand op te richten. Men leest in de //Times" betreflende de Alabama quaestie, dat indien het aan de commissarissen noodig voorkomt een souverein als scheidsrechter in te roepen, de wederzijdscbe regeeringen zes maanden tijd zullen hebben om hun keus te vestigen. Het resultaat der verkiezingen te Madrid is geweest, dat van de 54,157 uitgebrachte stemmen, Sagasta, die de laatste was op de lijst der monarchalen, 29,430 stemmen verkreeg, ter-

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2