N°. 2745. Donderdag A°. 186UA 21 Januari. BINNENLAND. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf ó.OO. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommersn 0.40. i)eze Courant wordt dagelijks, met uitzonderi: van Zon- en Feestdagen uitgegeven. en Jhr. E. W. J. Six tot Oterleek, leden van de algemeene rekenkamer. De commissie zal als secretaris worden bijge staan door den heer J. P. Eeith, secretaris-gene raal bij bet dep. van koloniën. Z. M. heeft aan J. Suos te Dongen, A. Kerkvliet te Hazerswoude, H. Beurling te Am sterdam, L. Pronk te Avenhorn en V. J. J. Burg- meijer te Utrecht, vergunning verleend tot het aannemen en dragen van het kruis //Fidei et Virtuti", hun door den paus geschonken; aan den heer Abraham Carel Wertheim te Am sterdam, tot het aannemen en dragen der ver sierselen van kommandeur 2de kl. der Hertogelijk Saksische Ernestinische Huisorde, hem door Z. D. den hertog van Saksen-Coburg-Gotha ge schonken als blijk van Zr. Ms. goedkeuring en tevredenheid aan B. Middelkoek, hoofdon derwijzer der openbare school te Molenaarsgraaf, verleend de bronzen medaille en een loffelijk getuigschrift, voor het met levensgevaar redden van een knaap uit het water op den 2den De cember 1868 herbenoemd tot burgem. der gem. Heteren, G. M. Ramondten tot burgem. der gem. Heerde, A. F. H. Van Troostenburg de Bruyn, secr. dier gem.; benoemd tot bur gem. der gem. Steenbergen J. WLaane; tot burgem. der gem. Benschop, Hoenkoop en "Wil- leskop J. A. Van Buma, secr. dier gemeenten; tot lid van het college van regenten over het huis van arrest te Appingedam Mr. M. E. Cle- veringa, president der arr.-rechtb. aldaar; tot plaatsverv. kantonr. te Sliedrecht G. J. Verwey, ontvanger der registratie en domeinen aldaar tot griffier bij het kantongerecht te Schage Mr. S. P. J. Kros, advoc. en piaatsv. kantonr. te Helder; bij het depart, van financ., afdeel. ïïerv. en andere eerediensten, behalve die der Roomsch- Katholieke, tot adj.-comm., G. H. Tromp, thans lste klerk; bij het personeel van den geneesk. dienst der landmachttot offic. van gez. lste kl. (naar ouderdom van rang) de offic. van gez. der 2de kl. J. De Wit, J. Schuyt, W. J. De Meijer, J. H. Neiszen, M. R. Gantz, C. J. Van der Burg van Lichtenbergh, P. J. A. Sluys, mits gaders H. A. Kooyker, allen van gemeld perso neelbekrachtigd de door de raden der ge meenten Vlagtwedde en Rijsel gedane benoeming van D. H. Sonsbeeck en H. J. Van Opstalt, burgemeesters dier gemeenten, tot secretarissen aldaar. Z. M. heeft bij het wapen der inf. benoemd tot lsten luit. (naar ouderdom van rang) bij hun tegenwoordig korps, den 2den luit. W. J. Harms, van het lste reg.; den 2den luit. L. H. A. Bonemeijer, van het 2de reg., gedetacheerd bij het koloniaal werfdepot; den 2den luit. J. A. Van Eybergen, van het 3de reg.; de 2de luits. A. J. Gevers Leuven, W. A. H. Frackers en L. F. Leyds, allen van het 5de reg., de twreede genoemde thans gedetacheerd bij opgemeld depot, en eindelijkden 2den luit. J. K. Koot, van het 8ste reg., thans mede gedetacheerd bij meer- bedoeld depot. Z. M. heeft benoemd tot lid van den Raad van State den heer Mr. J. H. Geertsema Cz., DAGBLAD. ng PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels t 0.75iedere regel meerf 0.12° Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels 0.90 iedere regel meer0.15 Leiden, 2» Januari. In de vergadering met dames, gisterenavond door de hier gevestigde afdeeling der Holland- sche Maatschappij van fraaie kunsten en weten schappen, in de zaal van 't Nut gehouden, trad als spreker op Dr. Nicolaas Beets. Bekleedt Beets hier te lande onder de spre kers van naam eene eerste plaats, hij toonde ook nu weder die plaats len volle waardig te zijn. Het onderwerp toch dat hij gekozen had, was, na Van Lennep, zeker aan niemand beter toevertrouwd: Vondel, zou dat zijn. Het standbeeld ter zijner eere was opgericht de volledige uitgaaf zijner werken, door Van Lennep bezorgd, was voltooid, en aan het Xllde of laatste deel ontbrak nog slechts het register. Wanneer men die werken wilde classificeeren zou men ze onder deze vier rubrieken kunnen rangschikken: dramatische, lyrische, ge wijde Poezie en hekeldichten. Spre ker geloofde niemand te kort te doen, als hij meende dat menig bezitter er van, dien schat voor zich ziende, door den rijken voorraad als overmand, zich zou bepalen tot: //doorblade ren", en, daar nu bij dit doorbladeren licht veel schoons kon worden over het hoofd ge zien, wenschte hi) een greep te doen uit dien milden overvloed, en wel, door de aandacht zijner hoorders te bepalen bij wat hij 's dich ters meesterstukken noemde: de reiën zij ner tragedies. Op het voetstuk van Vondels standbeeld te Amsterdam waren 's mansrijkdom van denkbeelden, de gloed zijner poëzie, de vindingrijkheid van zijn vernuften zijne degel ij k e kennis gehuldigd: hij wensch te die eigenschappen ook uit de genoemde reiën aan te toonen, om er ten slotte nog voor beelden van zijntooveren met de taal en de zedelijke schoonheid zijner zan gen aan toe te voegen. Dat Beets zich door taal en voordracht van die taak uitnemend kweet, behoeft geen breed betoog. De gespannen aandacht die bij zijn talrijk gehoor heerschte, slechts afgewisseld door den gullen lach, dien hij menigmaal in 't leven riep als hier en daar in toelichting of opmer king de oude Hildebrand nog weer te voor schijn kwam, heeft daarvan het sprekendst be wijs geleverd, en zeker is menigeen met den stillen wensch naar huis gegaan, dat, waar Beets nu slechts een enkelen greep had gedaan uit den schier onuitputtelijken schat van Von dels dichter-gaven, hij nog eens spoedig weer mocht komen om voor een even belangstellend gehoor zulk een greep te herhalen. Met eenige schoone dichtregelen, ter eere van Vondel, besloot de spreker, onder de applaus zijner hoorders, zijne schoone voordracht. bekend gemaakt, dat op den 25sten Januari e. k., eene keuring zal plaats hebben van kna pen, welke bij 's rijks zeemacht eene verbintenis wenschen aan te gaan. LEIDEN, 20 Januari. De commissie van oppertoezicht en beheer over de kweekschool voor zeevaart alhier heeft Men schrijft ons uit Noordwijk-binnen dd. 14 Jan.: Heden werd in eene vergadering van het kiescollege der Hervormde gemeente alhier het navolgende 12tal predikanten gefor meerd, bestaande uit de heeren: Montagne te Ter-Aar, Gunning te Leiderdorp, Mossel te Ne- derhorst den-Berg, Knap te Ijlst, Hage te Wol- faartsdijk, Hofstee te Noorden, Van Maasdijk te Katwijk-aan-Zee, Van der Flier te Eemnes- binnen, Vliegentbart te Vreeland, VosteEede, Talma te Katwijk aan den Rijn, en Ruitenschild te Oegstgeest. Eergisterenavond beeft te Amsterdam eene vergadering plaats gehad, waarin over de vraag is beraadslaagd, of bet al dan niet wen- schelijk is, het beursuur te vervroegen. De aan wezigen, ten getale van ruim 150, hebben, door het verwerpen van een tweetal voorstellen, strekkende om te bepalen, dat van 2 tot 3 uren of van 2 tot 4 uren beurse zou worden gehou den, beslist, dat eene vervroeging van het beurs uur niet wenscbelijk is. Uit G o r k u m wordt van eergisteren ge meld: Te circa negen uren is heden alhier brand uitgebroken in de Ravet-steeg, in het pakhuis van Oerlemans, in welk pakhuis, zijnde tevens stalling, ook kaas en petroleum geborgen was. Doordien de brand in het bo venste gedeelte van het huis uitbrak, kon men de petroleum spoedig verwijderen. Om 10 uren had de brand een zeer dreigend aan zien. Al de spuiten werkten goed. Garnizoen, schutterij en braudspuitpersoneel waren spoedig bij de hand. Bij het verzenden van dit bericht, te halfelf, is men den brand, dank zij de uit muntende inrichting van de brandbluschmidde- len en de activiteit van het personeel, zoo goed als meester. Uit Groningen schrijft men dd. 17 Jan. het volgendeTen bewijze, dat het middelbaar onderwijs in dit gewest op hoogen prijs wordt gesteld, diene dat de onlangs te Sappemeer ge opende hoogere burgerschool reeds nu bezocht wordt door 53 jongelieden. Daaronder zijn velen, die te Hoogezand, Zuidbroek, Noordbroek en verdere omliggende plaatsen wonen, en zich bij gevolg zeer groote wandelingen getroosten, om van het onderwijs gebruik te maken. Bij Koninklijk besluit zijn benoemd tot leden der commissie, belast met het onderzoek der jaarlijksche algemeene rekening, aantoonende de hoegrootheid der koloniale remises: de heeren Jhr. C. Hartsen en Mr. C. J. R. Nobel, leden van de Eerste Kamer der Staten-GeneraalMr. ~W. baron Van Goltstein en Mr. A. Yan Delden, leden van de Tweede Kamer der Staten-Gene raal Mr. J. A. Mutsaers en Jhr. J. P. Cornets de Groot van Kraaijenburg, leden van den Raad van State; E. A. A. J. De Roy van Zuidewijn

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 1