BUITENLAND. EI AN DE L. van den handel op te vatten. Utrecht is, als centraal punt van Nederland, zeer goed voor deze tentoonstelling gekozen. De eerste nieuwe aardappelen van den kouden grond zijn reeds aan Z. M. deu Koning gezonden door Arie Molendijk, tuinman te D ub- beldam, onder de Mijl. Vrijdag is onder de gemeente Meg en op Macharen eene gevaarlijke verwonding ge pleegd door H. S., die na eene korte woorden wisseling zijn zwager met een broodmes in den buik een steek toebracht, die eenige duimen diep indrong en eene gapende wond achterliet. Aan den verwonde is dadelijk heelkundige hulp verleend. Men hoopt nog op zijn behoud. De dader is gearresteerd en reeds naar 's-Bosch overgebracht; door den heer kantourechter te Oss wordt de zaak onderzocht. Verleden Maandag-avond ter gelegenheid van Koppermaandag, was zekere vriendenkring ver gaderd ter herberge van P. De Jong, te Til burg, om een jaarlijksch feest te vieren, hetwelk met een souper zou besloten worden. Den disch beginnende, had zekere A. v. H. nog nauwe lijks een paar aardappelen aan den mond ge bracht, of hij trok eenige malen een zuur ge zicht en bij was een lijk. Dadelijk ingeroepen geneeskundige hulp mocht niet meer baten. De ongelukkige was een oppassend huisvader, door iedereen geacht en bemind. LI. Woensdag heeft te Westerbork een treurig voorval plaats gehad. Een arbeider, E. Zoer, geraakte in twist met zekeren L. Bloe ming, doordat diens geit op het land van laatst- gemelden liep. Het eene woord lokte het andere uit, totdat eindelijk Zoer, die vlak bij zijne woning was en jager is, in drift zijn geladen geweer uit huis haalde en daarmede een schot op Bloeming loste, waardoor hij hem het rechter been bij den enkel verbrijzelde. Den volgenden dag is het been geamputeerd. De dader is in hechtenis. In 186S traden bij het instructie-bataljon te Kampen 501 jongelingen in dienst; 472 zijn als korporaals naar de verschillende regi menten infanterie vertrokken en 16 om ver scheidene redenen als soldaat van het bataljon verwijderd. In verhouding tot de getalsterkte hebben in 1868 slechts weinig sterfgevallen plaats gehad. Zoo in als buiten bet garnizoen zijn 6 militairen, tot het instructie-bataljon behoorende, overleden. Men schrijft uit Me pp el aandeArnhem- sche Courant het volgende: Tot genoegen van velen heeft de heer Hiddingh, die door verzet tegen de onteigening van zijn grond in de na bijheid van Assen, het spoor wegwerk vertraagde, verlof gegeven om daarmede voort te gaan, en zoo zal de lijn van Groningen naar Beilen met kracht worden voortgezet. Intusschen onder vindt op de lijn van laatstgenoemd dorp naar Meppel, het onteigeningswerk nog menige tegen kanting en schijnt het, dab de rechtbank tus- schen beiden zal moeten komen. Wij kunnen niet beoordeelen in hoeverre het verzet tegen de taxatie rechtmatig is, maar weten wel dat het rijk billijkheid voorschrijft. Zijn er onder de ontevredenen met de aangeboden vergoeding, die overdreven eischen doen, dan is de wensch van het publiek, dat de procedures spoedig voor de rechtbank aanhangig worden gemaakt. De bepaling der wet, dat al zoodanige procedures in een arrondissement gelijkelijk zullen worden aangebracht, is voor Drenthe, 't welk uit slechts een arrondissement bestaat, in dit opzicht, zeer ongelukkig. Liever hopen wij echter dat zulke proceslustigen zich nog eens ernstig afvragen, wat het resultaat zal worden van hun verzet. Er zijn toch voorbeelden, dat onbillijkheid in dezen finantieel zeer zwaar werd gestraft. Men schrijft uit Leeuwarden: Ook de maand December heeft zich gekenmerkt door geen enkel longziekte-geval onder rundvee in deze provincie. Het laatste geval dagteekent van de maand September. Tegen 148 gevallen in 1867 kwamen er in 1868 slechts 15 voor. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maandag des namiddags te 5 uren 88°, Wind: Z. O., des avonds te S uren 34°, te 10 uren 29°. Dinsdag 's morgens te 5 uren 25°, te 8 uren 26°, 's namiddags te 12 uren 33°, te 4 uren 30°. Duitschland. Uit Darmstadt bericht men, dat daar den 13den dezer eene aardbeving heeft plaats gehad. De schok werd gevoeld kort na middernacht en scheen zich te bewegen in weste lijke of zuidwestelijke richting. Ook in Keu len heeft men dienzelfden nacht eenige minuten voor éen uur een schok waargenomen, die be paald in zuidelijke richting was. Was het de zelfde schok, dan plautte deze zich blijkbaar slechts zeer langzaam voort. Frankrijk. De //Constitutionnel" spreekt formeel het gerucht tegen, dat Frankrijk aan Engeland zou hebben te kennen gegeven, dat bij expiratie van het tractaat van 1860 belang rijke wijzigingen in dat traktaat zullen worden gevraagd. De //Constitutionnel" verklaart, dat niets in dit opzicht is gedaan of voorgenomen. De //Etendard" zegt, dat de rede des kei zers dikwijls is afgebroken door teekenen van instemming en applaudissementen, die vooral luide waren bij die passages, waar de keizer het voornemen te kennen geeft om de orde in het binnenland en den vrede in het buitenland te handhaven. Het geheel der rede wordt beschouwd als vredelievend en vrijzinnig. De //France" zegt, dat nooit het woord des keizers duidelijker is geweest en nimmer beter overeengestemd heeft met het rechtvaardig ge voel van waardigheid van Frankrijk naar bui ten en met de vrijzinnige aspiratiën naar bin nen. Naar buiten wil Frankrijk vrede, maar een vrede, zijner waardig, en het gevoelt zich sterk genoeg en gereed op alle eventualiteiten, om in het overleg der volken de moderne be ginselen te handhaven, waarbij het met waar borging zijner eigen belangen de rust van ge heel Europa wil bevestigen. Wij zijn voor den oorlog, indien de omstandigheden er ons toe noodzaken, maar er is in onze wapening niets, dat de andere mogendheden moet verontrusten, indien zij met vredelievende voornemens be zield zijn. Spanje. Generaal Cialdini, wiens terug keer in Italië verkeerdelijk is gemeld, schijnt Madrid nog niet verlaten te hebben. Er is sprake van hem tot buitengewoon gezant te Madrid te benoemen, in plaats van den ridder Conti, die eenvoudig maar chargé d'affaires is. Eene dépêche uit Madrid meldt dat de voorloopige regeering de bewijzen in handen heeft, dat de generaals Pezuela Gasset en Ca- longe, na de nieuwe orde van zaken in Spanje te hebben erkend, tegen haar samenzweren. Zweden. In de troonrede, tot opening der zitting van den rijksdag, wordt de hoop te ken nen gegeven, dat door eene huwelijks-verbin tenis tusschen prinses Louise en den kroonprins van Denemarken, eene meer vaste verbinding tusschen de drie Noordelijke landen zal worden tot stand gebracht. Voorts zijn er ontwerpen aangekondigd tot eene nieuwe rijksakte tusschen Zweden en Noorwegen en eene reorganisatie der armee. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur. Mag ik u verzoeken eenige bemerkingen on der de oogen van het publiek te brengen die ik na een langdurig verblijf buitenslands bij mijn terugkeer in Holland maakte. Ik heb in Parijs met vele anderen hef'hoofd geschud over het onbeteugeld toenemen der weelde vooral wat de kleeding der dames betreft en men be hoeft geen bijzonder scherpzienden blik te heb ben om in te zien dat deze brooddronkenheid de verwoesting van huiselijk geluk en eenvoud moet met zich voeren. Al is het in minden mate, kwam het mij voor dat zich ook hie- teekenen beginnen voor te doen die onze Hol landsche ernst en soliditeit met levensgevaai bedreigen; en, wat het geval nog erger maakt de excentrieke hedendaagsche mode kan er, voor het oog ten minste, nog eenigzins door, wanneer ze, zoo als in Frankrijk, met bevallig heid en smaak gedragen wordt, maar wanneer ze, zoo als mij hier nu en dan opviel, gebrek kig of slecht wordt nagevolgd dan levert dat gezigt waarlijk eene parodie op van iets dat op zich zelf al niet schoon kan genoemd wor den. Zou het niet mogelijk zijn, bij al hetgeen men in onze dagen doet tot bevordering van het goede en schoone, ook naar die zijde eene hand uit te strekken Zouden menschen van smaak zich niet aan het hoofd kunnen stellen van magazijnen waar men praktische, eenvoud dige en daardoor schoone kleedingstukken zou vinden, liefst naar eigen opvatting en van in- landsch fabrikaat, maar zoo dat nog niet dadelijk mogelijk is, dan liever overgenomen van onze Engelsche naburen dan van onze Fransche, waarmede ons karakter zoo weinig overeenkomt, en van wie ons de //costumes" niet passen. Zou men daar niet eene verzameling kunneD vinden van stoffen en fatsoenen van allerlei prijs, zoodat het burgermeisje te gemoet werd gekomen in hetgeen haar aan fijnen smaak ontbreekt door iets gereed te vinden dat haar paste in plaats van zich te behangen met stuk ken goed van allerlei kleur en dikwijls slechte stof die ons het meewarig schouwspel geven van een mislukt damestoilet Zou niet de een? of andere Maatschappij eene prijsvraag willen uitschrijven voor degenen die in dit vak leti goeds leverden en gedachten aan de band deden f s Zou niet daardoor de bevolking onzer steden een bevalliger aanzien krijgen en aan vele jonge vrouwen werk verschaft worden? Zou deze f nieuwe vorm van werkzaam te zijn voor het f algemeene belang niet vele onzer jonge dames die naar nuttige bezigheid uitzien, een ruim t veld openen r In de hoop, mijnheer de Redacteur, dat UEd v deze regelen, die ik hartelijk wensch dat hier d of daar een open oog en oor mogen ontmoe- g ten, wel zult willen plaatsen heb ik de eer mij h te noemen I. L. yan A. d Leiden, 18 Jan. 1869. I Rotterdam, 18 Januari. Tarwe 40 ets. Rogge 10 ets. Winter Gerst 20 ets. Bruine Boonen 0 25 ets. lager. Meekrap. Tot onveranderde prijzen was heden ja matige handel; de aanbiedingen waren niet V| groot. J GEMEENTERAAD. g€ Vergadering van den Gemeenteraad van Ley- le den, op Donderdag 21 Januarij 1869, 's na- tij middags te twee uren. Onderwerpen: 1°. Benoeming van een stads- na heelmeester. 2°. Vervulling der betrekking van of leeraar in staatswetenschappen en handelsregt, in bij de gemeente-instelling voor middelbaar on- he derwijs. 3°. Benoeming van een 2den hulponder- wc wijzer der 4de kl. aan de openbare lagere school wc n°. 2 voor onvermogenden. 4°. Verzoek van Dr. P. de Jong, om ontslag uit de betrekking ln van leeraar in de Hebreeuwsche taal, aan de gemeente-instelling voor hooger onderwijs. 5°. N Verzoek van J. J. Fonteyn, om ontslag ah

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2