l\°. 2744. Woensdag A°. 1869. 20 Januari. BINNENLAND. leidsch dagblad: PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 3.00. Franco per postn 3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 1-6 regels 0.75iedere regel meerf 0.124 Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels ƒ0.90 iedere regel meer0.15 Lelden, 19 Januari. Sedert eenige jaren bestaat in ons midden eene Vereeniging tot beoefening van krijgs- en staatswetenschappen, welke zich ten doel stelt door het bespreken van zaken, tot het gebied van die wetenschappen behoorende, tusschen de leden onderling kennis te verspreiden en te ver meerderen. De discussie, gevoerd op de wijze welke in de Engelsche Debating-socie ties ook hier te lande wel bekend ge bruikelijk is, moet tevens dienen als oefening in de moeilijke kunst van nauwkeurig en dui delijk spreken. Deze vereeniging nu heeft on langs begrepen, dat, ten einde haar bestaan vruchtbaarder te maken voor het algemeen dan tot nog toe het geval kon zijn, het wenschelijk ware hare grenzen aanmerkelijk uit te breiden. Zij heeft te dien einde in de maand December van het afgeloopen jaar eene circulaire gericht aan een groot getal stadgenooten van allerlei richting en godsdienst, en dezen uitgenoodigd tot eenp voorloopige bijeenkomst, ten einde on derling te beraadslagen over de vraag, of en in hoeverre het mogelijk zoude zijn door gewij zigde inrichting te geraken tot het gewenschte doel. Eenige weken geleden heeft de bedoelde bij eenkomst onder leiding van den voorzitter der Vereeniging, den heer W. Pleyte, werkelijk plaats gehad. Ofschoon op verre na niet allen waren opgekomen op wier tegenwoordigheid de Ver eeniging prijs stelde, zoo ontbrak het op deze vergadering toch niet aan vele belangstellenden, die onderling van gedachten wisselden over de beste wijze om een plan te verwezenlijken, waaraan allen blijkbaar groote waarde hechtten. Immers wat men voor alles wilde was het openstellen van eene gelegenheid voor personen van allerlei rang en stand, onverschillig welke richting zij mochten zijn toegedaan, om onder ling van gevoelen te wisselen over die zaken, welke op een gegeven oogenblik hier ter stede of in het land aan de orde mochten zijn en daarom in bijzondere mate de aandacht wekken van onze stadgenooten, 't zij dan als burgers van den staat, 't zij als inwoners van Leiden. "Was men het omtrent de hoofdzaak volko men eens, over de vraag hoe de discussie over deze quaestiën van den dag het best zoude kunnen worden gevoerdin den vorm tot nog toe door de Vereeniging gevolgd of in een an deren, hierover scheen eenig verschil van mee- uing te bestaan, en van daar dat de definitieve beslissing van die vraag tot later werd aangehou- ^cn, wanneer men beter dan nu uit ervaring zou weten of men aan de tot nog toe gevolgde me thode behoort vast te houden. •Wij behoeven nauwelijks te zeggen dat wij groote sympathie gevoelen voor het doel dat de Vereeniging wil verwezenlijken en dat wij haar dus de beste resultaten van haar voor treffelijk streven toewenachen. De Leidsche burgerij heeft de reputatie van zeer verdeeld te zijn zoo wel op kerkelijk als op staatkundig gebied, en waarlijk niet zonder reden. Wij zouden den naam van onverbeterlijke opti misten verdienen, wanneer wij verklaarden te gelooven aan de mogelijkheid om door mid del eener vereeniging, als hierboven bedoeld werd, de bestaande verdeeldheid weg te ne men, maar wat wij wel gelooven, en niet aarzelen uit te spreken, is dit, dat een geregeld samenspreken over quaestiën van den dag, zoo als de Vereeniging bedoelt, tusschen menschen van verschillende denkwijzen een uitnemend middel oplevert om tal van vooroordeelen op te ruimen en alle eerlijke lieden te brengen althans tot eene betere en meer billijke waar deering van de denkbeelden hunner tegenstan ders. Mocht slechts dat loei bereikt worden, Leiden zou inderdaad groote reden van dank baarheid hebben tegenover de jonge Vereeni ging en het publieke leven in onze stad zou zich al spoedig op beter en gezonder wijze openbaren dan het nog toe het geval was. Zijn wij wel ingelicht dan blijft de gelegen heid tot deelneming aan deze Vereeniging als nog eenigen tijd opengesteld. LEIDEN, 19 Januari. De conferentie te Parijs is dan waarlijk tot een gewenscht einde gekomen, en drie punten zijn onvoorwaardelijk aangenomen. De mogend heden verklaren in naam der beginselen van het internationaal recht de feiten af te keuren die aanleiding gaven tot het afbreken der di plomatische betrekkingen tusschen Turkije en Griekenland, te wetenhet vormen van gewa pende benden met het doel om op het grond gebied van naburige mogendheden in werking te treden, het uitrusten van schepen bestemd om den inval dier troepen in de hand te wer ken, en eindelijk de beletselen aan de emigran ten in den weg gelegd om naar hun land terug te keeren. Deze verklaring zal van den eenen kant aan Griekenland, van den anderen aan Turkije bekend gemaakt worden. Griekenland zal uitgenoodigd worden zich daar naar te re gelen en Turkije om zijn ultimatum in te trek ken, zoodat de betrekkingen tusschen Athene en Konstantinopel weer aangeknoopt zouden kunnen worden. Men leest in het Nieuw Israël. Weekblad: Terwijl van protestantsch- en roomsch-clericale zijde wordt geagiteerd tegen de ons zoo dier bare onzijdige openbare school, is het ons een waar genoegen te constateeren, dat in de ver gadering (betreffende een centraal Israël, wees huis) zoowel de eerw. opperrabijn Chumaceiro, als de eerw. heer tweede rabbinale assessor J. M. Content, zich in krachtige bewoordingen vóór de neutrale openbare school hebben ver klaard, en zulks naar aanleiding van een inci denteel ter sprake gebrachte bepaling van het reglement voor het centraal Israël, weeshuis, houdende dat de weezen, daarin verpleegd wor dende, het maatschappelijk onderwijs op de openbare school zullen genieten en nadat de voorzitter den eerw. heer Content, naar diens genoegen had geantwoord op zijne vraag: of er genoeg tijd overbleef voor het godsdienst onderwijs, dat, volgens hetzelfde reglement, in het gesticht zelf zal worden gegeven. Op 1 Januari 1869 bedroeg het aantal candidaten tot den heiligen dienst bij de Nederl. Herv. kerk niet meer dan 60, waarvan 10 als hulpprediker of als leeraar bij het voorbereidend hooger- en middelbaar onderwijs zijn geplaatst. Onder dat 60tal zijn geëxamineerd 4 door het kerkbestuur van Zuiu-Holiana, 5 dito Noord- Holland; 10 dito Noord-Brabant; 8 dito Zee land 6 dito Utrecht2 dito Gelderland5 dito Groningen; 6 dito Friesland; 4 dito Drenthe; 6 door de commissie voor de Waalsche kerk. De Haagsche afdeeling van het Anti- Dagbladzegel-Verbond heeft besloten mede hare adhaesie te hechten aan het adres van het hoofd bestuur aan de Tweede Kamer, waarbij op de aanneming van het aanhangige wetsvoorstel tot afschaffing van het zegel op dagbladen en ad- vertentiën wordt aangedrongen, en tevens om ook buiten den kring der afdeeling tot het schenken dier adhaesie op te wekken. Ook de afdeeling Arnhem van het Anti- Dagbladzegel-Verbond heeft met algemeene stem men besloten, dat aan de Tweede Kamer een adres van adhaesie aan het adres van het hoofd bestuur zal worden opgezonden. De //Daily News," de internationale ten toonstelling te Utrecht besprekende, merkt op, dat bij deze tentoonstelling het nut, meer dan anders, op den voorgrond zal staan. Waar schijnlijk zal de uitsluiting van weeldeartikelen ook van zelf bezoekers van weelde uitsluiten. De tentoonstelling, die, naar genoemd blad meent - en te recht - aan het initiatief der //Vereeniging ter bevordering van Fabrieks- en Handwerksnijverheid in Nederland" is te danken, van welker hoofdbestuur de heer D. J. Mackay president is en zich als zoodanig bijzonder veel moeite gaf om in Engeland tot deelneming op te wekken, schijnt zeer geschikt om alle ketterij van bescherming van handel en nijverheid, die juist bij de arbeidende klasse nog diep is ge worteld, in den grond aan te tasten. Wanneer de werkman bemerkt, dat eenig artikel van dagelijkscb gebruik goedkooper en beter elders dan in zijn eigen land kan worden verkregen, dan zal hij van zelf geneigd worden eene andere meening omtrent de bescherming

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 1