BUITENLAND. gewichtige zaak zullen worden uitgenoodigd. Hetfr.ïs te hopen, dat aan die algemeene, in de 'dagbladen aan te kondigen, uitnoodiging door zeer velen zal worden voldaan en dat uit de discussiën ook daar zal blijken, dat de volks stem in de hoofdstad des rijks de uiting der publieke opinie niet langer aan een tol of be lasting wil onderworpen zien, die, hoe ook beschouwd, op de dagbladpers belemmerend werkt, het adverteerende publiek drukt en den boekhandel hindert, met andere woorden de uiting der gedachten op verschillend gebied tegenhoudt. Naar men verzekert, zal men ook te Amsterdam werkzaam zijn tot een algemeen petitionnement voor bovengemelde afschaffing. Ds. D. Rijnders, predikant le Hazerswoude, heeft het beroep bij de Ned. Herv. gemeente te Alkmaar aangenomen. Voor den Hoogen Raad der Nederlanden, burgerlijke kamer, werd gisteren bepleit een niet onbelangrijk geding tuaschen de regeering van Nederlandsch Indiè, appellante, en E. Fran cis, oud-Oost-Indisch hoofd-ambtenaar, geïnti meerde. De zaak komt in korte trekken hierop neder: De heer E. Francis werd, bij besluit van den gouverneur-generaal van Ned. Indie, dd. 4 Maart 1851, eervol ontslagen als ambte naar, met behoud van recht op pensioen. Dat pensioen, ten bedrage van ƒ6750 'sjaars, werd hem echter van de maand Maart 1851 tot en met de maand Juni 1863 niet uitgekeerd, daar bij art. 3 van meergenoemd besluit de heer Francis werd benoemd tot president der Java- sche Bank en zulks //met stilstand van het hem aankomend lands-pensioen gedurende den tijd, dat hij deze betrekking bekleeden zal." De tegenwoordige geïntimeerde bekleedde, met ge zegde bepaling, de betrekking tot ultimo Juni 1863, waardoor hij, volgens de meening der Indische regeering, heeft bewilligd in den stil stand van zijn pensioen over dat tijdvak. De geïnti meerde evenwel meende recht te hebben op de vordering vau zijn pensioen, ook gedurende den tijd, dat hij de betrekking van president der Bank had bekleed en stelde mitsdien bij het hoog gerechtshof in Nederl. Indië eene vorde ring tegen de Indische regeering in, tot beta ling van de som van ƒ82,687.50, met de wet telijke interesten ad 6 pCt. 'sjaars. Het hof oordeelde o. a., dat de regeering niet kan ge zegd worden bij meergemeld besluit met den eischer eenige overeenkomst te hebben willen aangaan, maar dat besluit inderdaad bevat de onvoorwaardelijke benoeming van den eischer tot president der Java9che Bank, met bijvoe ging echter van de eenzijdige wilsverklaring van de regeering, dat, zoolang de toen-eischer die betrekking zoude vervullen, zijn pensioen zou stilstaan, door de aanvaarding dier betrek king geene overeenkomst kan zijn aangegaan; en verder, dat de aanvaarding der benoeming niet noodwendig leidt tot de gevolgtrekking, dat de toen-eischer van zijn pensioen afstand heeft gedaan, vermits die aanvaarding slechts eene verbintenis deed geboren worden tusschen den heer Francis en de Javasche Bank, en die handeling niet onvereenigbaar is, noch in eenig verband staat met het verkregen recht om uit 's lands kas pensioen te genieten. Het hof veroordeelde op deze en andere gronden bij arrest van 23 Januari 1868 de Nederl. Indische regeering om aan den heer Francis te betalen de bovengemelde som. Van dit arrest nu kwam de regeering van Nederlandsch Indië in cassatie. Nadat door den landsadvocaat, de heer Mr. G. M. Van der Lin den de hoofdzaak (de vordering zelve) werd be streden, meende hij daarenboven, dat de rechter in deze onbevoegd was, om te oordeelen of het pensioen den heer Francis gedurende zijne be trekking van president moet worden toegekend, daar dit geheel is van administratief recht en dus de beoordeeling aan den Koning of den gouverneur-generaal is. Hij concludeerde dan ook, dat de hooge raad de vordering ontzegge, tenzij de raad zich onbevoegd verklare vau de zaak kennis te nemen. Voor de regeering trad mede op de lands-advocaat Mr. A. De Pinto, terwijl de advocaat Mr. Dav. H. Levyssohu Norman den geïntimeerde, den heer Francis, verdedigde. De conclusie door den procureur- generaal Van Maanen, in deze belangrijke zaak te nemen, deelen wij nader mede. Z. M. heeft de waarneming der betrekking van havenmeester langs het Noord-Hollandsche Kanaal en zijne havens opgedragen aan den luit ter zee 2de kl. C. C. Vermeer; en aan YV. G. Verbeek, gewezen bewaarder 1ste kl. in het burgerlijk en militaire huis van verzekering te Middelburg, pensioen verleend van ƒ129. Z. M. heeft benoemd den thans met verlof hier te lande aanwezigen kolonel van den gen. staf' van het leger in Ned. Indië G. M. Ver- spijck, tot Zr. Ms. adj. in buiteng. dienst; tot burgem. der gem. Ootmarsum J. Van Barne- veldaan "YV. Hoogvliet, met ingang van 28 Maart 1869, eervol ontslag verleend als plaatsv. kantonr. te Wageningen, en benoemd tot plaatsv. kantonr. te Wageningen W. "YV. L. Van Goudoever, ontv. der registratie en do meinen aldaar. Den 30sten Dec. jl. is alhier aangehouden een 50-centstuk, dat door het muntcollege is bevonden valsch te zijn. Het voerde de beel tenis van Koning Willem III en het jaartal 1863, wegende 3.4 wichtjes en bestaande uit tin, lood, antimonium, koper en zink. Bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal is ingekomen een wetsontwerp tot intrekking der wetten van 29 Floréal jaar X en 7 Ven- töse jaar XII, houdeüde voorschriften nopens het vervoer van vrachten op de landwegen, in verband met de breedte van de vellingen der wielen van voertuigen. De Thermometer van Fahrenheit^ teekende alhier Vrijdag des namiddags te 5 uren 35°, des avonds te 8 uren 37°, te 10 uren 40', W indZ. Zaterdag 's morgens te 5 uren 40°, te 8 uren 41°, 's namiddags te 12 uren 44°, te 4 uren 44°. Oostenrijk. De minister van financiën heeft bij het huis der afgevaardigden een ontwerp tot wijziging der patent-belasting en invoering eener belasting op de inkomsten ingediend. De minister van koophandel heeft het Duitsch- Oostenrijksche telegraafverdrag ingediend. Frankrijk. De Ligue internationale et per manente de la paix" heeft eene inschrijving ge opend voor een prijs van 5000 franken, toe te kennen aan den schrijver van het beste werk over het verderfelijke van den oorlog (le Crime de la guerre). Tot rechters zijn reeds benoemd de HH. La- boulaye, Jules Simon en de secretaris aan de Ligue de heer Frederic Passy. Men kondigt het overlijden aan van den beroemden Franschen rechtsgeleerde Désiró Dal- loz, onder meer andere werken schrijver van het //Répertoire méthodique et alphabétique de ju risprudence générale" en //Le Journal des audien ces." Hij verkeerde reeds vele jaren in een lij denden toestand. Volgens brieven van het eiland Bourbon van 30 November zijn er onlusten te St.-Denis uitgebarsten ten gevolge van de invoering van belastingen. Het college der Jezuïeten is aange vallen, doch de gouverneur heeft toen de bevol king tot rust weten te brengen. Den 2den De cember had eene manifestatie voor het raadhuis plaats tengevolge van een misverstand. Na drie sommatiën gedaan te hebben om uiteen te gaan, hebben de troepen vuur gegeven, ten gevolge waarvan 80 personen gedood of gekwetst zijn. Den dag daarna heeft de gouverneur eene de putatie ontvangen, welke hem het misverstand opgehelderd heeft. De troepen bleven evenwel in de kazerne geconsigneerd en de plaats werd in staat van beleg verklaarddoch den volgen den dag is die maatregel weer opgeheven. Er is eene petitie onder het volk geteekend, waarin de verwijdering der Jezuïeten gevraagd wordt. In andere brieven wordt het aantal dooden en gekwetsten slechts op 26 opgegeven. De oogst wordt op J/3 van een gewonen oogst geraamd. Engeland. In Ierland bestaan reeds sedert 1831 de zoogenaamde nationale scholen, waar onderwijs wordt gegeven zonder eenige inmen ging van sectengeest en dogma's, en deze scholen beveelt de kardinaal Cullen, het hoofd der R.- K. kerk in Ierland, aan als de beste scholen voor zijn vaderland. Een paar keeren in de week is een uur afgezonderd voor het ontvangen van godsdienstig onderwijs, waartoe de geestelijken der verschillende gezindten de kinderen, die tot hunne gemeente behooren, afzonderlijk onder wijs geven. Lord Clarendon heeft eindelijk met den Amerikaanschen gezant de conventie omtrent de Alabama-quaestie onderteekend. Het is nage noeg dezelfde overeenkomst als die tusschen den gezant en lord Stanley. Zij zal bij het Britsch parlement en bij het congres te Washington worden ingediend, en wel bij dit laatste ver moedelijk eerst na de in-functie-treding van Grant als president. Er zijn slechts onbedui dende veranderingen van practischen aard in aangebracht. De laatstgenoemde overeenkomst was reeds door den minister Seward geheel aan genomen. Spanje. De candidatuur van prins Amedeus van Savoye wordt door de dagbladen hevig be streden. Het progressistische blad de //Noveda des" spreekt ten gunste van den hertog ven Montpensier. Eergisterenavond is te Grenada eene republikeinsche bijeenkomst gehouden, J^ccl hebbende elke definitieve candidatuur te doen aanhouden tot de zitting der constitueerende Cortes. Het is overal rustig. De //Gaulois" zegt echter, dat de candi datuur voor den Spaanschen troon, die de meeste kans heeft, juist is die van den hertog van Aoste. Indien hij wordt verkozen, zoo voegt dit blad hierbij, zal hij van al zijne rechten op de kroon van Italië afzien. De //Imparcial" verzekert dat het gouver nement eene leening van een milliard heeft ge contracteerd met een Engelsch huis. Het con tract zal geteekend worden, zoodra het resultaat der verkiezing zal bekend zijn. Amerika. TJit Rio-Janeiro wordt dd. 24 Dec. gemeld, dat de Braziliaansche troepen eene zij- waartsche beweging gemaakt en de Paraguaya nen tweemaal op de vlucht hebben gejaagd. De geallieerden bezetten Villeta. Men zegt, dat zij Augustura verlaten hebben. Te Lissabon is uit Paraguayaansche bron het bericht ontvangen, dat den 5den December een bloedige veldslag bij Villeta is geleverd. Het verlies der Brazilianen werd op 6000 man gesteld. Men verwachtte een beslissenden slag. GEVEILDE PERGEELEN. Gehouden verkooping aan den Burg alhier op 15 Januari, ten overstaan van den notaris Mr. J. L. Klaverwijden N°. 1. Een huis en erf, waarin eene stalhou derij, aan de Haven, Wijk VIII, N°. 117, 118 en 119. Opgehouden. N°. 2. Een perceel wei- of hooiland in dea Boterhuispolder onder de gemeente Leiderdorp, Sectie A, N". 466, 467 en 468. Kooper Mr. J. P. M. Tegel te 's-Hage voor ƒ7200. N°. 3. Een perceel wei- of hooiland, in den grooten Stadspolder onder de gemeente Leider dorp, Sectie A, N°. 50 en 51. Kooper N. La- man Nz. voor 5200.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2