N°. 2742. Maandag A°. 186 18 Januari. BINNENLAND. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 3.00. Franco per post3.85. A.fzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagenuitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels 0.75iedere regel meerf 0.184 Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels ƒ0.90 iedere regel meer0.15 LEIDEN, 16 Januari. Nog steeds verkeert men in het onzekere om trent hetgeen door de conferentie te Parijs be sloten is ten opzichte van Griekenlands houding. De meeste bladen beweren, dat de conferentie desniettegenstaande haar vredewerk zal volbren gen. Een telegram uit Londen meldt, dat ook de Engelsche minister van buitenlandsche zaken, lord Clarendon, hiervan de verzekering heeft gegeven. Te Parijs meende men, dat reeds heden de slotzitting zou gehouden worden. Dr. Heinrich Hammer, die te Dresden een //Electromagnetische Heilanstalt" heeft, maakt in een der Duitsche bladen opmerkzaam op de genezing van brandwonden door electriciteit. In de laatste 2 jaren heeft hij vijf gevallen van verbrandingen door kokend water met dit middel in korten tijd genezen. Terwijl de pijn in elk dezer gevallen reeds binnen den tijd van een halfuur verdween, konden al de lijders door voortdurende aanwending van electrische stroomen, reeds na vier uren de gewonde dee- len weder gebruiken. Door Z. M. den Koning is herbenoemd tot plaatsvervangend kantonrechter alhier, de heer Mr. C. A. Boonacker; en tot kantonrechter te Noord wijk de heer Mr. F. Canter Alta. Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis alhier opgenomen van 174 tot 199 volwassen personen en van 99 tot 111 kinderen. Bij Gebroeders Van der Hoek alhier zijn tentoongesteld de voorwerpen voor de verloting van de Kunstkronijk. Rijk is wederom de voor raad. De eerste prijs bestaat uit een prachtig zilveren milieu de table met twee fruitschalen ter waarde van zeshonderd gulden, uit de fa briek van J. M. Van Kempen te Voorschoten. De volgende prijzen zijn 25 schilderijen, alle van Hollandsche meesterseen groot stuk van Cunaeus met vier jachthonden, een stadstuin van Jan Weissenbruch, keurig geschilderd; een schilderij van J. G. Hans, dat ons, door zijn eenvoud, zijne frissche kleuren, zijne ruime lucht wel het meest bevalt: het stelt voor den mond van de Maas, gezien door de oogen van een echt kunstenaar. Ook een gezicht op de Maas bij Rot terdam van P. Van der Velden is dunkt ons goed geschilderd. De schilder doet den naam dien hij draagt, eer aan. Het stukje van E. Koster, een gezicht op het IJ, is een bewijs van de stelling, dat onze tegenwoordige schilders vooral in na tuur- en watergezichten hun talent ontwikkelen. Ook het //stilleven" van Stortenbeker is een mooi stuk doch wij kunnen onmogelijk alles hier opnoemen. Voorts zagen wij nog 'een album met teekeningen van Hollandsche meesters, photographieën, de zoo keurig schoon uitgevoerde chromo-lithographie van de //Avondschool" van ou, en voorts een tal van andere voorwerpen. De verloting heeft plaats den 30sten Januari a. s. Den 14den Januari is de mail uit Oost-Indië en China te Suez aangekomen. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad te Delft is aan de orde gesteld een voorstel, strekkende om, ter voorziening in de stoornis, veroorzaakt wordende in de lessen van den heer Koorders aan de Indische instel ling, ten gevolge zijner ongesteldheid, den heer Spanjaard tijdelijk aan te wijzen om den heer Koorders in die lessen te vervangen. Men schrijft uit Rotterdam aan de Middelburgsche Courant van 13 Jan. jl.: Wij be ginnen meer normaal te worden, of beter ge zegd, wij zijn het al lang. Met 31 December heeft het betrekken de- wacht opgehouden door de schutterij, en met de non valeurs in de boeken, hoopt men het oproer en De Vletter te vergeten. De burgervader is, hij heeft het in de eerste raadszitting van dit jaar gezegd, ten allen tijde en vc.ru een ieder te)8preken, op 't kapitool of in zijne woning.wat wil men meer? De Vletter, zegt men, kan niet veroordeeld worden, maaris voor 't ver volg onschadelijk gemaakt. Hoe dat? Wat er van zij, 't is weer rustig onder ons en alles gaat weer zijn ouden gang en de zaken zijn weer de hoofdgedachte van allen. Natuurlijk dat de crisis, waarin de Rotterdamsche bank verkeert, boven alles de aandacht bezig houdt. Ho© een nieuw stel directeuren te vinden? Een bepaald be sluit is nog niet bekend. Toch meenen sommige dwarskijkers te weten, dat de raadpensionaris, die thans het college van heeren commissarissen met pen en raad dient, zal blijven in een nieuw bestuur, en men meent, dat krachtig tot deze wending heeft bijgedragen de onlangs versche nen brochure van Mr. B. O. Geschiedenis der Rotterdamsche Bank in hoofdstukken, waardoor de twee groote mannen die in deze zaak de beide groote partijen vertegenwoordigen zouden hebben ingezien, hoe dwaas het eigenlijk is elkander te bestrijden, als men het in den grond der zaak volkomen eens is. Vrede derhalve en geen gevaar. Intusschen zou dit jaar geen rente betaald worden of een heel klein beetje. De tweede zaak, die niet minder de aandacht gaande houdt, zijn de berichten omtrent de verzanding van de werken bij den Hoek van Holland, zoo onrustbarend, dat 3 der hoogst- geachte ingezetenen na eene inspectie in loco den burgemeester zijn komen waarschuwen, die zijnerzijds daarvan aan den gemeenteraad ken nis gaf, die onmiddellijk besloot de zaak te la ten onderzoeken, ten einde de gemoederen ge rust te stellen. Het resultaat van dit onderzoek is) niet bekend, omdat het in eene geheime zit ting van den raad, natuurlijk, is medegedeeld, maar op eene meeting ad hoe door den leeraar aan de polytechnische school Huet over deze zaak gehouden, is men geheel op de hoogte en volkomen gerustgesteld. Het werk in zijn beginsel is goedalléén zitten er nu nog 24 millioen kubiek ellen zand voor en in de opening, die opgeruimd moeten worden, maar, dat is slechts een quaestio van geld, dus eigenlijk geen duit waard. Een derde zaak is het manifest van het hoofd bestuur van het Anti-Dagbladzegel-Verbond. Men meende, dat dat stuk zoo taliter qualiter nog al goed in elkaar zat, de namen van de leden van het hoofdbestuur schenen dat gevoelen te rechtvaardigen. Maar daar is me nu de hoofd redacteur van het Zondagsblad voor den dag gekomen met een critiek op dat manifest, waar van de korte inhoud is: De H. H. spreken over dingen daar ze geen flauw begrip van heb ben en als het Zondagsblad dat zegt, dan mag dat niet aangenaam zijn voor wie het aangaat, maar iets is er stellig van aan. Een explicatie moet onvermijdelijk dus volgen. Wij verbeiden die met belangstelling, want dat men van die critiek, van die zijde, geen notitie zou nemen, kunnen wij moeilijk gelooven. In de eergisteren gehouden zitting van den gemeenteraad te Rotterdam heeft de voorzitter medegedeeld, dat voor het museum Boymans is ingekomen een geschenk van den heer D. A. Schuurmans, bestaande in een por tret van den admiraal Pieter Pieterszoon Hein, zijn cachet in zilver gesneden, een kleinoodiën- kistje met zilveren beslag, twee kleine portret jes op koper en het afschrift van een testa ment en inventaris, alles betrekking hebbende op den persoon en de erven van genoemden admiraal. Aangenomen onder dankbetuiging. Tot voorzitter van het Nederlandsch Bij belgenootschap, in de plaats van Mr. J. Mes- schert van Yollenhoven, onlangs na tienjarige bekleeding der betrekking afgetreden en niet herkiesbaar, is gekozen Mr. C. Th. baron Van Lynden van Sandonburg, oud-minister van den Hervormden eeredienst, te 's-Gravenhage, die deze benoeming heeft aangenomen. Aan de onlangs gestichte //Vereeniging voor Nederlandsche (in het bijzonder Noord- Nederlandsche) muziek-geschiedenis" is door Z. M. den Koning als teeken van belangstel ling, eene bijdrage verzekerd, terwijl H. M. de Koningin, bij missive van 9 dezer, eene niet minder aanzienlijke inschrijving over het jaar 1869, aan het hoofdbestuur heeft doen geworden. Het Handelsblad meldt dat de Handels school te Amsterdam met 1° Februari e. k. zal geopend worden. Donderdag-avond werd te Amsterdam bij verhindering van den voorzitter, onder voor zitterschap van den vice-voorzitter, professor Mr. T. M. C. Asser, eene vergadering gehouden der Amsterdamsche afdeeling van het //Anti- Dagbladzegel-Verbond". Op voorstel van het bestuur werd met eenparige stemmen besloten tot het indienen van een adres van adhaesie aan het door het hoofdbestuur bij de Tweede Kamer, ten gunste van het wetsvoorstel tot afschaffing van het zegel op drukwerken en dagbladen, ingediende adres. Voorts werd be sloten te dezer zake eene meeting uit te schrij ven, tot bijwoning waarvan alle belangstellenden in deze voor de vrije uiting der gedachten zoo

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 1