VOLKSVOORLEZINGEN. FAILLISSEMENT. welijke dépêche aan Oostenrijks gezant te Ber lijn heeft gericht, waarin Yon Bismarck het verlangen te kennen geeft, dat Von Beust als minister ontslagen wordt. Zulk eene dépêche, zegt de //Abendpost," bestaat niet. Engeland. De //Great Eastern" is eergiste ren begonnen met het inschepen van den Fransch- Atlantischen kabel. Dinsdag heeft zij er 900 mijlen van ingenomen. Amebika. Berichten uit Rio van 24 Dec. melden, dat het Paraguyaansche leger den llden Dec. bij Villetta geheel vernield werd. Er wer den 3000 gevangenen gemaakt. Lopez is ontsnapt, doch slechts met 200 man. Het eskader maakte zich gereed om naar Assomption te vertrekken. De oorlog wordt als geëindigd beschouwd. Een telegram uit New-York dd. 14 Ja nuari brengt het belangrijk bericht, dat van de vervolging van Jefferson Davis is afgezien. Japan. Berichten van 16 Dec. melden het volgendeDe vloot der insurgenten, ter sterkte van zeven bodems, heeft Hakodadi belegerd en ingenomen. De Britsche en Fransche oorlog schepen zijn daarheen vertrokken. De vreemde lingen zijn vrij gebleven van aanranding. Spanje. De staat van beleg in Malaga is op geheven. HANDEL. OVERZICHT DER WEEK. Koffie. Vast. Deze week werden eenige par tijtjes kleurige koffie tot 38 a 40 ets. verkocht, terwijl goed smakende ceelen gewild waren tot vaste prijzen. Suiker. Ruwe en Geraffineerd. De markt [verkeert in eene kalme stemming; afdoeningen van eenig belang zijn niet bekend geworden. De kooplust blijft beperkt. Tliec. Vast in afwachting der veiÜDg op 27 dezer. Rijst. Onveranderd. Specerijen. Zonder omgang. Vruchten, Geheel zonder handel. 91eckrap. Met kleinen handel tot vorige prijzen. Indigo. De volgende week worden 68 kisten Java bij inschrijving aan de markt gebracht; de stemming blijft zeer vast. Potassclien. Geheel onveranderd. Prima Petersburger 13. Tin. Steeds stijgende. Bij flinke afdoeningen waren de laatste prijzen Banca ƒ66.75, op leve ring 67.50; Billiton ƒ65.75. Hulden. Afgedaan 2000 O.-I. ex. Jörgen Lorentzen. 2000 County of Sterling. Katoen. In geanimeerde stemming met belangrijke omzettingen tot stijgende prijzen. Wol. Zonder handel. Petroleum. Levendig gevraagd en stijgend. De laatst besteedde prijs is 27, waartoe thans nog maar moeilijk te koopen is. Oliën. Raapolie cont. 34.50. Mei 35.50, ƒ35.25. Nov. Dec. 37. Lijnolie cont. 32.75. Mei ƒ33.50. Patentolie cont. ƒ39, 38.50. Mei ƒ40. Naj. ƒ41.50. Granen. Over het algemeen vast gestemd en wel in 't bijzonder voor Tarwe de handel was echter nog gering. Meel. 1ste qual. 16.25, 16.502de qual. 14, ƒ15; 3de qual. ƒ10, ƒ11; Keizersmeel 22, 27. GEMENGDE BERICHTEN. Onder het opschrift Over postzegels en Dog wat," leest men in de Purmerender Cou rant het volgende I //De Hollanders hebben den naam en ook wel degelijk de daad dat ze zeer //secure lui" zijn, die niet //over ijs van een nacht gaan" enz. enz. Ongelukkig is die overmatige zorg bij alles wat ze ondernemen dikwijls oorzaak 1 dat ze nog aan 't overwegen en overleggen zijn, terwijl andere volken zich reeds in den goeden uitslag hunner onderneming verheugen, 2°. dat ze nu en dan eene dwaasheid willen vermijden en daardoor tot eene veel grootere vervallen. Nadat alle naburige volken postzegels had den tot elk voorkomend bedrag, zijn wij //ein delijk" ook in het bezit gekomen van postze gels van éen en twee cents. //De opmerkingen dienaangaande in verschil lende bladen gemaakt deel ik veelal ten volle. Daar is vooreerst het ontbreken van bussen voor //drukwerk" in de verschillende deelen onzer grootere en in enkele deelen onzer klei nere steden. Trouwens ook voor //brieven" is daarin niet voldoende voorzien. Er zijn plaatsen van 3- a 4000 inwoners, waar behalve aan het postkantoor geen enkele brievenbus is. Maar de groote grieve is dat alle dagbladen van een postzegel dienen voorzien te zijn, zullen ze niet zooveel later verzonden worden. Voor uitgevers van dagbladen waarvan 1000 en meer, soms 2- a 3000 exemplaren gedrukt worden is het echter een groot tijdverlies die alle van post zegels te doen voorzien, gelijk terecht werd opgemerkt. Welnu, de uitgever getrooste zich de kwade kans dat zijne dagbladen zooveel later zullen verzonden worden en late de bla den aan het kantoor van postzegels voorzien. Dan mag men er te Amsterdam, Haarlem, 's-Hage, Utrecht, Groningen, Leeuwarden, kor tom in alle provinciale hoofdsteden en in vele plattelandssteden wel een afzonderlijk //postzegel- opplakker" op na gaan houden. Ten allen tijde ware afstempelen voldoende. Of nog beter: al besloot men ook dit laatste na te laten dan kon immers in eens af aan een uitgever vrijdom verleend worden voor het verzenden van een bepaald aantal weekbladen a 0.52 per exem plaar in het jaar en voor dagbladen naar even redigheid. Aan 't postkantoor werden ze geteld en als dagbladen zonder stempel of zegel ver zonden. Wil men bepaald zegels op kruisban den, welnu, de regeering stelle kruisbanden met gedrukte zegels verkrijgbaarzoover ik weet bestaan die nog in geen ander land maar we mogen hier toch ook wel eens iets hebben dat men in een ander land nog niet vindt. //In Duitschland heeft men ook enveloppen met ingedrukt postzegel, ook deze ontbreken ons. //Dit ware ook eene wenschelijke zaak om het losraken van postzegels te voorkomen. Wel is de nieuwe leverantie van postzegels (1 en 2 cents) beter van gom voorzien dan de vorige, maar voor iemand die veel correspondentie heeft, zou (vooral bij het invoeren van een uniform port) de uitgifte van franco-enveloppen een wel daad zijn. Men kon het met enveloppen van 5 cents beproeven of had de invoering reeds nu plaats, dan met enveloppen van 10 cents. Bij het gebruiken van een soort van zegelstempel in den smaak van dien, bij het gezegeld papier in ge bruik, behoefden zulke enveloppen niets meer dan 5 of 10 cents te kosten. De kruisbanden vooral zouden voor de uitgevers hoogst gewensebte zaken zijn. Ook ware er mogelijkheid, dat men enveloppen en strooken papier (bijv. minstens ten getale van 100) franco liet afstempelen ge lijk zulks bij het zegelen van dagbladpapier, circulaires enz. geschiedt. //Tijd is geld" hoort men duizendmaal zeg gen, maar bij posterijen en reisgelegenheden, bij statistiek en belastingen wordt de beteekenis van dien zin nog niet begrepen. //In Engeland heeft men op de spoorwegen vrijheid bagage mede te nemen, zonder ze zelf te bewaren of te versieepen. Hoeveel administratie is daar bij ons aan vast. Wegen, re9u schrijven, betalen, biljet opplakkenhoeveel ceremo nieel //In Engeland plakt men er een briefje op met den naam van het station waarheen de reiziger gaat enweger, chef der bagage, klerk bij id. of hoe die heeren heeten mogen, met al de administratie en verantwoording der gel den aan de directie, zijn uitgewonnen. //Bij den grooten toevloed van reizigers daar, raakt onder toezicht der beambten zelden of nooit iets weg en hoeveel raakt hier verloren (blijkens adv. der directie) van datgene wat men raedeneemt om wat uit te winnen!" Hoewel men in het afgeloopen jaar om streeks 2000 nieuwe petroleum-bronnen heeft geëxploiteerd, is de opbrengst niet meer zoo sterk als het verbruik. Tot 11 Nov. 1868 heeft men ruim 10,000 ton per dag verkregen, ter wijl dagelijks gemiddeld 13,000 ton verbruikt wordt. De oude bronnen brengen niet zooveel olie op als in het begin, maar daar men er telkens nieuwe bij vindt, heeft de uitvoer van 1 Januari tot 11 November 1868 toch nog bijna 4 millioen vaten bedragen of ongeveer 1/3 meer dan het vorige jaar. In de verschillende landen van Europa heeft men meer dan 200 verschillende maten en gewichten, 93 gouden muntsoorten en 135 zilveren muntsoorten. Eenheid van munt, ge wicht en maat in geheel Europa, zoude dus volstrekt niet overtallig zijn. Het zoude de vraag maar zijnwiens haan koning moest kraaien. Bij gebrek aan nieuwtjes rakelt een der Fransche dagbladen eene historische overleve ring op, uit den tijd van Napoleon I, de da gen van zijne ontsnapping van het eiland Elba. Toen las men namelijk in den //Moniteur", met tusschenpoozen van eenige uren, achter eenvolgens: 1°. de menschenverslinder is uit zijn hol te voorschijn gekomen2°. de weerwolf van Corsika is ontscheept in de golf San Juan 3°. de tijger is te Gap aangekomen; 4°. het monster heeft te Grenoble overnacht5°. de tyran is door Lyon getrokken; 6°. de over weldiger is gezien op zestig mijlen afstand van de hoofdstad 7°. Napoleon zal morgen onder onze muren zijn 8°. de keizer is te Fontaine- bleau aangekomen21 Maart Zijne keizerlijke en koninklijke majesteit heeft gisterenavond zijne intrede gehouden op zijn kasteel der Tuileriën te midden van zijne getrouwe onder danen. ADVERTENTIEN. Bevallen van eene Dochter Vrouwe J. A. CONINCK LIEFSTING, geboren Juynboll. Leiden, 13 Januari 1869. Iemand van middelbaren leeftijd, P. G., gron dig met de BROODIfüKKERlJ bekend, wenschte spoedig in dusdanige betrekking ge plaatst te worden. Adres onder Letter A. aan het Bureau van het Leidsch Dagblad. BIJEENKOMST op MAANDAG 18 Jan., 's avonds te 8 uren, In (lc mnS-CEUOUKZiML. Spreekbeurt te 9 uren, te vervullen door den Heer K. KROPMAN» Vl\ B»EKEREi\. Doorloopende toegangkaarten zijn a 40 ets. verkrijgbaar bij den Baron VAN HEEMSTRA, op het Rapenburg, en des avonds aan het Lokaal. De Tweede Bijeenkomst van schuld- eischers in het Faillissement van 1. BOUDRI, timmerman en aannemer alhier, is bepaald op Zaterdag 23 Januari e. k. des morgens te half elf ure, in het gebouw der Rechtbank alhier. De Curator in voorn, faillissement, H. KEER,

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3