N°. 2740. Vrijdag A°. 1869. 15 Januari. BINNENLAND. BUITENLAND. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 3.00. Franco per postn 3-85. Afzonderlijke NommersO-'10- I Deze Courant wordt dagelijksmet uitzondering van Zon-en Feestdagenuitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels 10.75iedere regel meerf 0.12* Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels ƒ0.90iedere regel meer0.15 LEIDEN, 14 Januari. Door Z. M. den koning ia benoemd tot con servator bij het archaeologisck kabinet alhier de heer W. Pleyte. In de eerste helft der maand December zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, die wegens onbekendheid der adres santen niet bezord zijn kunnen worden: Jans sen, H. J. Eggink, M. H. Van Leeuwen, Mej. Elias, J. Van den Heuvel, Van den Heuvel, allen te Amsterdam W. Ter Luin te Castricum Mej. E. Van Eijk en C.. en Mej. Janke Jut ting, beiden te DelftMej. del Campo, Haarsma van Vierssen te Gouda; W. Cozijn, A. De Bruin te 's-Gravenhage; Wed. Eien te Haarlem J. Koster te Halfweg; J. Provo te Hellevoet- sluis; L. Broekhuizen te Leiden; A. Joren te de Mei; H. M. G. Van den Sandheuvel, echt- gen. van G. A. L. G. Thesingh, te Nieuwer AmstelGoetnenis te Oude Wetering; Te Wet te Eotterdam J. Van der Volei te Schevenin- gen; Kraak te Soeterwoude; Wed. Wip te Sneek; W. Kooi te VoorschotenO. Zweksloot te Vrouwenpolder. In het Utrechtsch Dagblad leest men //Men meldt ons uit 's-Hage, dat aldaar sinds eenige dagen een gerucht loopt, volgens hetwelk de heer Thorbecke weder eene portefeuille zou wil len aanvaarden. Hij zou het beleid over het departement van binnenlandsche zaken op zich nemen, terwijl de tegenwoordige minister Eock alsdan commissaris des konings in Overijsel zou worden. Men acht deze verwisseling te meer waarschijnlijk, met het oog op de naar enke len niet genoeg ferme houding van het tegen woordig ministerie tegenover de Kamers, en vooral met het oog op de aanstaande verkie zingen, in verband met de onderwijs-quaestie, waarbij een krachtig man aan het hoofd van binnenlandsche zaken door de partij noodig zou worden geacht. //De briefschrijver voegt er bij, dat men moet bedenken, dat geruchten later gemakkelijk wor den weersproken, als de plannen niet doorgaan." Eindelijk lezen wij het dan gedrukt wat al zoo lang verhaald en door niemand geloofd werd, zelfs niet door den correspondent van het IJ. D., die er daarom al dadelijk bijvoegt, dat het zoo gemakkelijk is een gerucht te weer spreken, als de plannen niet doorgaan. Hij is zelf overtuigd dat niet gebeuren zal wat hij meldt en maakt zijne rechtvaardiging nu al publiek. Het praatje thans in druk opgedischt is, zoo als wij zeiden, sinds lang in omloop, en wanneer onwaarheden waar werden door ze maar onop houdelijk te herhalen, zou de heer Thorbecke al minister en de heer Fock al commissaris zyo. Wij kunnen onzen lezers evenwel verze keren, dat het gerucht van allen grond ont bloot ia en waarschijnlijk slechts uitgedacht door hen, die meenen dat ook dergelijke berichten kunnen medewerken om een ministerie te be strijden. ArnhCt.) Te Dordrecht is geconstitueerd de plaatselijke commissie voor de tentoonstelling te Utrecht, bestaande uit de heerenMr. G. A. De Eaadt (burgemeester), eere-voorzitter; Dr. A. Van Oven, voorzitterJ. J. B. J. Bouvy, penningmeester; H. Veth, secretaris; P. J. 't Hooft, J. H. Minnigh, N. Eeus Pzn. en J. Vriesendorp. Uit Utrecht wordt 'geschreven: Men verneemt dat de officieren van gezondheid, die in het vervolg moeten geëxamineerd worden om in hoogercn raDg op te klimmen, zich zul len moeten begeven naar het rijks-hospitaal te Utrecht voor eene commissie der aldaar dienst doende officieren van gezondheid der 1ste klasse, zijnde thans Dr. Weteling, Dr. Fles, Dr. Tim merman en Groeneboom, benevens Dr. Van den Broek en de apotheker 1ste klasse Broeker. Uit Nijmegen wordt dd. 12 Jan. ge schreven Heden is alhier voor de arrondisse- mants-rechtbank in behan<>ling genomen de eisch van de firma Schretlen en Corap., gasfa- brikanten, aan den uitgever van den Nijmeeg- schen Nieuwsbode tot eene schadevergoeding van f25,000 wegens uitdrukkingen in eenige der nommers van dat blad, die de eischer als hem honend en lasterend heeft meenen te moeten hou den. Voor de firma Schretlen traden op de hee ren Mr. d'Engelbronner en Mr. Belinfante, ter wijl de verdediging werd voorgedragen door Mr. Francken. Een groot publiek woonde de behandeling dezer rechtzaak bij, waarvan de uitslag met groote belangstelling wordt te gemoet gezien. Mr. L. A. D. Nijpels, advocaat te Maastricht. Z. M. heeft bekrachtigd de benoeming van J. Nolen, burgemeester van Benthuizen, tot secretaris dier gemeente; herbenoemd als bur gemeester der gemeente 's-Hertogenbosch Jhr. Mr. E. J. C. M. De Kuyper; aan G. Meur- mans, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Itteren; aan H. Handel, gewezen amanuensis bij de koninklijke bibliotheek, verleend een pensioen ten laste van den staat en betaalbaar uit het pensioenfonds voor burgerlijke ambtenaren, ten bedrage van f 200 'sjaars; aan J. Lebret, gewezen hoogleeraar aan de polytechnische school te Delft, verleend een pensioen ten laste van den staat en betaal baar uit het pensioenfonds voor burgerlijke ambte naren, ten bedrage van /"1184 'sjaars; aan J. Lindeman, gew. rijksveldw., opz. der jacht en visscherij te Borculo, een pensioen ten laste van den staat verleend,'ten bedrage van ƒ215 'sjaars. Z. M. heeft aan den heer Mr. E. G. P. Gerteen op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van rijks-advocaat in Lim burg, onder dankbetuiging voor de in die be trekking aan den lande bewezen diensten, en met de waarneming der betrekking van rijks advocaat in Limburg tijdelijk belast den heer De regeering heeft thans bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal ingezonden hare memoricn van beantwoording op de voorloopige verslagen nopens de wetsontwerpen a. Tot gedeeltelij he in voering der wet van 31 Mei 1861 (Stbld. n°. 49), houdende eene nieuwe rechterlijke inrichting, en b. tot intrekking van art. 1 der wet van den 29sten Mei 1849 (Stbld. n°. 21), veranderde samenstelling der Kamers van den Hoogen Eaad enz. Bij het eerste is gevoegd een gewijzigd ontwerp, dat be paalt dat met 1 September 1869 in werking zal tre den 'de eerste afdeeling, met uitzondering van art 4, het 2de lid van art. 31 en het 1ste lid van art. 34, benevens de artt. 93, 94 en 96, tweede lid der wet van 31 Mei 1861. Pruisen. De officieele //Provincial Correa- pondenz" zegt aan het slot van een artikel over de Oostersche quaestiemen mag nog steeds eene bevredigende schikking der hangende quaesciën door de conferentie te gemoet zien." Te Berlijn is eene conferentie geopend van afgevaardigden uit 20 Pruisische vesting plaatsen, tot beraadslaging over de bezwaren, die voor de ingezetenen en de gemeentelijke instellingen voortvloeien uit het bestaan der rayons. Hoofdzakelijk betreffen die bezwaren den aanleg en de uitbreiding van kerkhoven, havenwerken, steengroeven, enz.; benevens den bouw en de vergrooting of verbetering van scholen, ziekenhuizen, krankzinnigen-gestichten en andere inrichtingen, die allen, evenals de particulieren in hunne industrieele ondernemin gen, veelal daardoor belemmerd worden. Uit de mededeelingen bleek, dat daardoor voor sommige gemeenten een inderdaad onhoudbare toestand is ontstaan. Het doel der bijeenkomst is, deze bezwaren aan den Pruisischen landdag en aan den rijksdag bloot te leggen, met ver zoek van daarin wijzigiüg te brengen. Oostenrijk. Het dividend vaD de Engelsch- Oostenrijksche bank bedraagt 4 pd. st. per actie. Er liep eergisteren ter beurze een gerucht, dat de ministerraad zich tegen de zienswijze des ministers van financiën heeft verklaard en gemeend heeft, dat de directie der bank het recht heeft, om voor het dividend van dit jaar een subsidie te eischen van 7 percent over het bankkapitaal. De //Neue Freie Presse" maakt de dépêche openbaar van 30 December, waarin de Porto op krachtige wijze haar standpunt bloot legt. Zij verklaart daarin de keus te hebben tusschen eene rechtstreeksche oorlogsverklaring en eene afbreking der diplomatieke en commercieele betrekkingen met Griekenland. De Porte be sloot tot bet laatste, om de verantwoordelijk heid eener algemeene uitbarsting in Europa te vermijden. Zij zegt, van de voorgestelde con ferentie geen practisch resultaat te verwachten en dat zij in beginsel onmogelijk kan toestem-

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 1