BUITENLAND. Duitschland. In de zitting van het Prui sische Huis van afgevaardigden werd het voor stel des heeren Twesten om Lauenburg te doen bijdragen tot delging van de Pruisische staats schuld verworpen. De heer Von Bismarck kantte er zich in het bijzonder tegen aan, aangezien hij oordeel de, dat de inlijving van Lauenburg onnoodig was, daar die van zelf zou volgen. De Norddeutsche Allgemeine Zeitung" zet hare polemische critiek op het Oostenrijksche roode boek voort en zegt dat de houding van den rijks-kanselier door het openbaar maken van dépêches, welke lasterlijke aantijgingen tegen Pruisen bevatten en in Berlijn niet officieel medegedeeld waren, een eerste stap is op den weg, die, zoo men daarop verder ging, tot het afbreken der diplomatieke betrekkingen zou leiden. Oostenrijk. De //Neue Freie Presse" meldt ten aanzien der nieuwe finantieele operatiën van Turkije, waarmede Daoud Pacha te Weenen is belast, dat de hoofdgedachte is eene spoor- weg-leening uit te schrijven van 800 millioen fr. Een internationaal comité, samengesteld uit die landen, die bij de leening betrokken zijn, zal voor het richtig aanwenden der gelden waken. De zetel der maatschappij zal te Wee nen zijn, waar de //Credit-Anstalt" voor een goed deel aau de leening zal deelnemen. Frankrijk. Men houdt zich thans bezig met den brief van den baron Séguier, keizerlijk procureur te Toulouse, aan den procureur-generaal, waarin hij hem kennis geeft, dat hij om gewichtige redenen zich genoopt ziet zijn ontslag te ne men. In dien brief verklaart hij, dat hij her haalde malen door tusschenkomst van den pro cureur-generaal van den minister van justitie verwijten heeft moeten ontvangen over zijne houding in drukpersprocessen, en dat hij ge waarschuwd was, //dat men niet langer in der gelijke aangelegenheden zijne zwakke requisi toiren zal dulden." In antwoord hierop zegt hij, dat hij bij de openbare terechtzittingen naar zijne overtuiging moet kunnen spreken en geene positie kan aannemen, waarin eene geheime politie hem surveilleert of de minister van justitie hem bij voorbaat zijne conclusie aan de hand doet. Een der Parijsche bladen zegt dat deze brief als een der merkwaardigste documenten kan be schouwd worden, die de geschiedschrijvers van het tweede keizerrijk te eeniger tijd zullen kun nen raadplegen. Het //Journal Officiel" meldt dat Zater dag de conferentie eene zitting heeft gehouden en dat de volgende bijeenkomst op Dinsdag zal plaats hebben. De //Public" meldt dat de gevolmachtig den ter conferentie gisteren en heden officieuze bijeenkomsten houden. Het blad hoopt, dat in de zitting van 12 dezer de quaestie geheel zal geregeld ziju. Engeland. Er is onlangs te Londen eene bro chure verschenen van de hand van een zekeren Raphael Randon, waarin een nieuw plan tot spoorweg-exploitatie wordt ontwikkeld. De schrij ver zet daarin uiteen, dat het hoogst wensche- lijk is, dat sir Rowland Hill's stuiversport-stelsel ook op de spoorwegen worde toegepast, en dat dus passagiers, evenals de brieven, tegen geringe kosten van het eene naar het andere einde van het koninkrijk kunnen worden vervoerd, en dat, hetzij men een korter ol langer afstand aflegt, de kosten dezelfde blijven. De schrijver meent, dat drie stuivers' voor de 3de kl. voldoende zouden zijnzes stuivers voor de 2de kl. en het dubbele voor de 1ste kl. Door dezen maatregel, meent hij, zullen èn de passagiers èn de maatschappijen èn de aan deelhouders worden gebaat zonder nog te spre ken, dat vele takken van industrie tot een ongekenden bloei zullen geraken. De schrijver tracht dit met cijfers te staven. In 1865, zegt hij, werden langs de 71,000,000 mijlen spoorbaan met 3,500,000 treinen 252,000,000 passagiers vervoerd. Dit verkeer bracht op 14,724,802 pd. st., en hij meent nu, dat, met betrekkelijk weinig uitgaven meer, het verkeer 32,000,000 pd. st. zou opbrengen. Deze brochure trekt naar men zegt zeer de aandacht. Italië. De //Gazette Officiële" zegt, dat er Vrijdag geenerlei wanordelijkheden zijn gepleegd in de provinciën Bologna, Parma, Reggio, Emi lia. Met de geregelde uitvoering van de wet op het gemaal is in Emilia een aanvang ge maakt. Uit de andere provinciën worden steeds goede berichten ontvangen. De //Nazioue" logenstraft het gerucht, volgens hetwelk de regeering besloten heeft een der lichtingen, die thans met verlof huiswaarts zijn, onder de wapens te roepen. Het officieele orgaan zegt, dat het Zaterdag overal in het land rustig is geweest. Spanje. De //Epoca" vermeldt een gerucht, dat een legerkorps onder bevel van den gene raal Milan del Bosch gevormd zou zijn om de noordelijke grenzen te bewaken en alle pogin gen van opstand aldaar te voorkomen. De //Epoca" beschouwt die voorzorg als overbodig eu acht, dat er geen vrees voor burgeroorlog bestaat. Portugal. Aan Saldanha is opgedragen om een kabinet te formeeren. Er is eene petitie aan den koning gericht, om de kamers te ontbinden en de gewezen ministers weder aan te stellen. Te Lissabon en Oporto heerscht agitatie. Rusland. De vorst van Montenegro is Vrij dag te Tauris aangekomen. De Turksche gezant te Teheran, Riza-bei, vroeger gezant van Turkije te Athene, die aldaar zeer gezien was, is naar Konstautinopel ver trokken om een gewichtige post in de zaak van Griekenland op zich te nemen. Hongarije. Uit fierinanstadt wordt gemeldt, dat Vrijdag de vergadering is geopend tot re geling der voorbereidingen ter verkiezing van leden voor den Hongaarschen rijksdag. De Ru- menische leden dezer vergadering hebben ver klaard, geen deel te zullen nemen aan het werk der verkiezingen voor den rijksdag. Epiries zal versterkt worden. De tijdin gen uit de provinciën melden, dat er door Pruisische agenten geld is uitgeloofd, in het belang eener verkiezing van voorstanders der linkerzijde te Agram. Amerika. De kleine staat Delaware heeft een middel gevonden om zijne misdadigersjvoor zich zeiven onschadelijk te maken, al is het juist niet aangenaam voor de naburige staten. De staat zelf is een kleine streek gronds, palende aan de rivier, waaraan Philadelphia is gelegen, en vormde als het ware eene landelijke voorstad, waarin schurken dier bloeiende stad de aange naamheden van het buitenleven konden genieten. De bevolking van Delaware heeft echter ge poogd haar staat voor zulke bezoekers te heet te maken, en is er sedert lang bijzonder wel in geslaagd. Een schelm, die van eene kleine overtreding overtuigd wordt, krijgt eerst eene flinke geeseling, vervolgens wordt hij voor zes maanden achter de tralies gezet en moet, indien bij verkiest binnen de landpalen van den staat te blijven, nog zes maanden zijn boevenpakje dragen. Het gevolg hiervan is, dat er om zoo te spreken in Delaware geen misdadigers zijn. Een losgelaten gevangene maakt dat hij zoo spoedig mogelijk over de Delaware-rivier, of in een anderen staat komt, en zijn vrijwillige transportatie is voor levenslang. Hij is aan de wet van Delaware zes maanden paradeeren in gevangenis-co8tuum schuldig, en, daar bij de wet geen termijn van verjaring is bepaald, moet hij, wanneer hij het ook mocht wagen terug te komen, zijn schuld afdoen. De andere staten beklagen zich natuurlijk dat Delaware hun zijn boeven toezendtmaar Delaware ant woordt, dat zijn wetten voor zijne eigene be scherming en niet voor de bescherming van andere staten zijn. Den 20sten December heeft iD de Mexi- caansche steden Colima en Manzanillo eene aardbeving gewoed, waardoor eene menigte personen gedood en vele schepen vernield of beschadigd zijn. Het hoofd der opstandelingen op Cuba heeft de emancipatie der slaven geproclameerd. De insurgenten bedreigen nog altijd Puerto Prin cipe. Afrika. Op het eiland Reunion zijn onlusten voorgevallen. De troepen hebben op het volk gevuurd. Er zijn er 80 aan dooden of gekwetsten gevallen en de rust is daarna hersteld. INGEZONDEN. P. ontving gisteren 10 dezer door middel van de Holl. IJz.-Sp.-M. een telegram, die ten 12 ure aan den besteller ter bezorging was af gegeven, eerst ten 12 ure 45 min., dus 3 kwar tier later(men zegt de bestellers lijden meest allen aan exteroogen). Aangezien men nu moet veronderstellen dat alle telegrammen spoed vereischen, zou P. in het belang van den han del in bedenking geven om: 1°. bij de aanstel ling van een besteller te onderzoeken of hij geene gebreken aan de voeten heeft: 2°. bij elk telegraafkantoor een of meer velocipeden aan te schaffen, en de bestellers zich daarmede laten oefenen, dan hadden de telegrammen nog ééns kans spoediger bezorgd to worden. GEVEILDE PERCEELEN. Gehouden verkooping aan den Burg alhier op 9 Januari, ten overstaan van den notaris P. Muller N°. 1. Een heerenhuis en erf aan de zuid zijde van het Noordeinde, aan den hoek der Varkenmarkt, Wijk I, N°. 148. Kooper fl. v. Cazant voor f 3420. N°. 2 en 3. Eenige huizen en erven met daar nevens gebouwde timmermanswinkel, onder de gemeente Leiderdorp, Sectie B. N°. 599 eu 600, gecombineerd. Kooper C. J. Zaalberg voor f2225. N°. 4. Een partij teelland, onder de gemeente Valkenburg. Opgehouden. BEROEPEN ENZ. Nederlandsche Hervormde Kerk. Beroepen: te Dedemsvaart (tot 2den pred.): W. A. J. Lukas, te Vaassen; te Alkmaar: D. Rijnders te Hazerswoudete Bedijkte Schermer C. De Holl te Nieuw-Vennepte Wilhelmina- dorp: D. G. W. Muller Massis te Wichmond te Dragten A. Boon te Oude Pekelate Warns en Scharl B. M. Post van Griethuysen te Hol- landsche Veld; te Hiaure:R. G. J. Wieringa G.Rz. te Hoorn op Texel; te Anjuin: G. H. Bleeker te Fijnaart en Heyningen. Aangenomen: naar Rijswijk: door J. Ver- wey Jz. te Zevenhoven naar Lettelbert door J. Van Waning Bolt, rustend predikant. Bedankt: naar Schore c. a.: door C. C. J. Hiebendaal te Otterloo naar Luttendoor F. Hopster te Noorden; naar Barneveld door H. C. Voorhoeve te Amersfoort; naar Steenwijker- wolddoor J. Verwey te Zevenhovennaar Oud-Vossemeerdoor J. D. Sigal teLageZwa- luwe. Het provinciaal kerkbestuur van Gelderland heeft aan J. C. F. Van Sandick te Terborgh, en aan O. D. Pierrot te Meteren, beiden op hun verzoek, eervol emeritaat verleend. Christel. Afgesch. Geref. Kerk. Beroepen: te Schiedam: T. Hettema, te Arum. Bedankt: te Goes: door K. Kreulen te Zierikzee.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2