N°. 2737. Dinsdag A* 12 Januari. i öo9. DAGBLA! PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandent d.00. Franco per postn 3.85. A.fzonderlijke Nommers0.10. PRIJS DER ADVERTENTIEN Dnze Courant wordt dagelijks, met uitzondering Van 1-6 regels 075iedere regel meerf 0.14 van Zon- en Feestdagenuitgegeven. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels 0.90 iedere regel meer 0.15 BINNENLAND. LEIDEN, 11 Januari. In den Spectator deelt Dr. W. N. Du Rieu naar aanleiding van een opstel in Unsere Zeit" geplaatst, het een en ander mede over de bibliotheken in Duitschland. De schr. zet voorop, dat men licht kan dwalen bij het op noemen van de boeken, die de bibliotheken be zitten; in de éene boekerij tocb vormt elk deel éen nummer, in de andere elk boek, al telt het nog zooveel deelen. De schrijver deelt echter eene statistiek van het aantal boeken en hand schriften der verschillende Duitsche bibliothe ken mede, die uit officieele bronnen geput is. De koninklijke bibliotheek te Munchen bijv. heeft 900,000 boeken en 22,000 handschriften, die te Berlijn 700,000 en 10,000, die te Weenen 345,000 en 20,000, die te Weimar 150,000 en 2000. Op dit laatste cijfer wordt ook de konink lijke bibliotheek te 's-Hage geraamd. Van de 23 Duitsche universiteits-bibliotheken heeft die van Göttingen de meeste boeken: 400,000, en 500U handschriften; die van Munchen 230,000 en 2000 handschriften, die van Heidelberg 220,000, die van Jena 200,000 enz.//De Leidsche bibliotheek," zoo meldt Dr. Du Rieu, //schat ik op 60,000 werken van éen of meer deelen, be halve 30,000 dissertaties en oraties, en de be langrijke verzameling pamfletten, terwijl de hand schriften tot op 3000 zijn aangegroeid behalve de 2600 in Oostersche talen. Vervolgens geeft de scbr. de inkomsten van verschillende bibliotheken: het Britsch Museum kost aan onderhoud en personeel 200,000 thaler (f 350.000) en besteedt allen voor de boeken kasten van glas en hout (in de laatste tijden van ijzer) jaarlijks 6500 pd. st. 78,000) en 190 pond (f 22S0); terwijl voor 7500 pond (f90.000) aan boeken en 900 (f 10.800) aan hand schriften jaarlijks gebonden wordt. Van de Duit sche bibliotheken hadden in 1853 Tubingen 6960, Leipzig 5000, Bonn 3550, Heidelberg 2320, Jena 940 thaler inkomen. Sedert, zegt de schr., zijn de inkomsten verbeterd. //En welke zijn de inkomsten van onze bibli otheken vraagt de schr. ten slotte. //De ko ninklijke boekerij heeft f 4,865 op het budget voor 1869, terwijl voor het personeel 5,365 is uitgetrokken voor dat te Leiden ƒ6,600, voor dat te Utrecht f 2,180, voor dat te Groningen f 1,150, te zamen ruim f 15,000. Van de f 4,000 die het rijk aan de Leidsche bibliotheek toelegt, blijft na aftrek van hetgeen aan den binder en brievenbesteller, den kolenkooper en de schoon maakster toekomt, slechts f 1100 voor het aan- koopen van boeken beschikbaar,waarlijk een zeer nederig cijfer, dat wel is waar voor 1869 met 260 gulden is verhoogd, maar toch in geen verhouding staat tot de behoefte, en waarbij een derrijks-hoo- gere burgerscholen, met f500 voor hare bibliotheek geholpen, wel wat vreemd afsteekt. Gelukkig dat heeren curatoren uit het Academisch Fonds met groote mildheid zoowel in jaarlijksche als in buitengewone toelagen die 1100 gulden meer dan verdubbelen. Moge deze bron, die voor zoovele academische inrichtingen doeltreffend vloeit, bij de weldra in te dienen wet op het hooger onderwijs niet afgeleid worden in een andere richting Te Rotterdam, Utrecht en Gorkum is be sloten om een adres van auhaesio met het adres van het hoofdbestuur vau het Anti-Dagbladzegel- Verbond tot de Tweede Kamer te richten. Die adressen zullen zooveel mogelijk aau de inge- zeteneu ter teekening worden aangeboden. Het //Haarlems Week blad" bericht, dat de heer Koorders aan een hevigen typhus en eene ziekte der zenuwen lijdende is, waardoor hij geruimeu tijd voor allen arbeid ongeschikt zal zijn. Men schrijft uit de gemeente Acht kar spelen, in Friesland: In deze welvarende ge meente van ongeveer 8000 zielen zijn maar drie geneeskundigen, waarvan wel twee medinae doctor zijn, doch éen dier beiden oefent sinds lang bijna geen praktijk meer uit. Men ver wondert er zich daarom over, dat geen andere geneeskundige zich in deze gemeente nederzet. De Zaandammer Courant meldtNaar wij vernemen, zijn, op verzoek van den minister van binnenlandsche zaken, door den commissaris des Konings in deze provincie de gemeentebe sturen van Zaandam, Koog aan de Zaan, Zaan dijk, Wormerveer, Westzaan, Assendelft, Be verwijk, Wijk aan Zee en Duin, Uitgeest, Heemskerk, Krommenie, Wormer, Jisp, Wijde- Worraer, Oostzaan, Landsmeer en Buiksloot, verzocht hun gevoelen mede te deelen over een eventueel in te stellen hoofdkiesdistrict Zaan dam. Uit Ambt-Hardenberg wordt van 6 Januari gemeld Ten bewijze dat de bijgeloo- vigheid in deze streek nog niet is verdwenen, deelen wij mede, dat eergisteren eenige boeren zooveel mogelijk hunne goederen hadden ge pakt, uit vrees voor een orkaan, waardoor de wereld zou vergaan. Waar zij, ingeval die ca tastrophe inderdaad plaats zoude hebben, hunne aardsche goederen wenschtec te borgen, is niet duidelijk gebleken. Naar men verneemt, is ten gevolge van de suppressie der kweekschool voor militaire geneeskundigen te Utrecht, en de inrichting voor het militaire geneeskundig onderwijs te Amsterdam, eene reorganisatie van den mili tairen geneeskundigen dienst der landmacht nood zakelijk geworden. In het daaromtrent, op voor stel van den minister van oorlog door Z. M. den Koning genomen besluit, is onder anderen bepaald: dat het getal hoofd-officieren bij dat dienstwapen met drie zal worden verminderd, terwijl het cijfer der officieren van gezondheid der 1ste kl. met 10 zal worden verhoogd en er daarentegen weder 10 officieren der 2de kl. minder zullen komen. De traktementen der offi cieren van gezondheid der late kl. zullen nu f 1600, ƒ1900 en f 2200 'sjaars bedragen. De zaak van het te Utrecht te vesti gen algemeen verplegings-gesticht voor Israêlie- tische weezen in Nederland vindt, zoo meldt het Utrechtsch Dagblad, te Amsterdam ongemeen veel bijval. Er heeft zich aldaar bereids een lokaal comité, onder praesidium van Mr. H. J. Van Lier, gevormd., met het doel om de belangen dezer hoogst nuttige en weldadige stichting door het bijeenbrengen van fondsen enz. te be vorderen. Aanvankelijk mag men zich over veel sympathie verblijden. De literarische faculteit der Groning- ache hoogeschool zal op den 16den Januari het admissie-eiamen afnemen van hen, die tot de academische lessen mochten wenschen toege laten te worden. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal op Woensdag den 13den Januari, en die van den minister van oorlog op Don derdag den 14den Januari aanstaande, niet plaats hebben. Z. M. heeft aan den heer G. J. Muller, burgem. der gem. Westzaan, vergunning ver leend tot het aannemen en dragen der versier selen van ridder van de 4de kl. der orde van de Kroon, hem door Z. M. den Koning van Pruisen geschonkende door den ge meenteraad van Stoutenburg gedane benoeming van G. J. baron van Hardenbroek van Ara- merstol, burgem. dier gem., tot secretaris, be krachtigd benoemd tot burgemeester van Ro- sendaal (provincie Noord-Brabant) L. J. Schoon- heyt, en van Rucphen c. a. N. De Weert; tot burgemeester van Simpelveld W. Branden als blijk van goedkeuring en tevredenheid aan J. C. Huysdens, raatroos der 3de klasse op het schroefstoomschip //Prinses Amelia", toegekend de bronzen medaille en een loffelijk getuigschrift, wegens het met levensgevaar redden van een over boord gevallen matroos in de Banda-Zee op 9 Juli 1868. Bij Koninklijk besluit van 8 dezer, is het kantoor der dir. bel. en acc. te IJselmuiden (Overijsel), bevattende de gemeenten IJselmui den, Zalk, Kamperveen, Wilsum en Grafhorst, opgeheven; en zijn de gemeeuten IJselmuiden, Wilsum, Grafhorst en Kamperveen gevoegd bij het kantoor der dir. bel., in- en uitg. rechten en acc. te Kampen, onder voortdurend beheer op den voet van éen kantoor, van den tegen- woordigen titularis, den heer A. Van de Wer ken, terwijl de gem. Zalk is gevoegd bij het kantoor der dir. bel. en acc. te Zwollerkerspel onder voortdurend beheer en op den voet van éen kantoor van den tegenwoordigen titularis, den heer H. A. J. baron Yan Haersolte. De Thermometer van Fahrenheit toekende alhier Zaterdag des namiddags te 5 uren 46°, Wind: Z. W., des avonds te 8 uren 45°, te 10 uren 44'. Zondag 's morgens te 5 uren 44°, Z. O., te 8 uren 44°, 's namiddags te 12 44°, te 4 uren 40°. 's namiddags 5 uren 38°, 8 avonds te 8 uren 36°, te 10 uren 35°. Maandag 's morgens te 5 uren 32°, te 8 uren 33°, '8 namiddags te 12 uren 38°, te 4 uren 35°.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 1