N°. 2736. LEIDSCH Maandag s>y A°. 18^9. DAGBLAD. 11 Januari. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf o.OO. Franco per post3.85. Afzonderlijke Noinmers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagenuitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-G regels 0.75iedere regel meerf 0.126 Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels 0.90 iedere regel meer0.45 BINNENLAND. LEIDEN, 9 Januari. Hedenmiddag te 4 uren zal dan liet congres bijeenkomen. Een Oostenrijkse!) blad, de //Neue Ereie Presse," deelt reeds den vermoedehjken loop der conferentie medede mogendheden, die het Parijsehe verdrag van 1856 hebben on- derteekeud, zullen eene declaratie formuleeren, overeenkomstig het Turksche ultimatum: deze verklaring zal door Griekenland moeten worden aangenomen, waarna zij te Konstantinopel zal worden overhandigd. De Porte zal vervolgens haar ultimatum intrekken. Over geen ander punt wil de Turksche re geering onderhandelen, dan over het ultimatum van de twee laatste artikelen hiervan doet zij afstand en zoo zal dan alleen van de Grieksche den geering nu eindelijk een vast strafgevangeDis- stelsel mocht aannemen. Met nadruk wenschten onderscheidene leden de aandacht der regeering te vestigen op de noodzakelijkheid om maatregelen te beramen en in het werk te stellen, waardoor in het ver volg met meer kracht de ontvluchting van zware misdadigers worde voorkomen. In antwoord op deze bedenkingen verklaart de minister, dat op dit oogenblik opnieuw de afschaffing der doodstraf het onderwerp uit maakt van een ernstig en nauwgezet onderzoek dat eerst, nadat de cellulaire gevangenis te Rot terdam, nog eene te Arnhem of elders, en voorts een cellulaire vleugel bij het huis van verzeke ring te Zwolle zullen zijn tot stand gebracht, en daardoor in het gebrek aan plaatsruimte zal zijn voorzien, in overweging zal moeten wor- genomen, of het wenschelijk is, om den regeering worden verlangd dat de vrijwilligers- dllur van jie^ aangenomen stelsel van eenzame korpsen, gevormd om den opstand in Kreta te opsiuifcing verder uit te breiden, ondersteunen, worden ontbonden, en dat het yoort3 Wljat de minjster op de maatregelen oprichten van nieuwe door de regeering worde vfm verschillenden aard, die genomen zijn ten verboden voorts dat. aan de Grieksche kapers gevo]ge van de ontvluchting te Leeuwarden, de toegang tot de Grieksche havens w orde ont- j personee\ vaQ bew.-vp.rdora is met vier ver- ,egd en eindelijk dat de jGrieksche regeering meerderdj de militaire wacht is versterkt en de nachtposten zijn op geschikter punten gesteld, aan de vluchtelingen van Kreta het recht om in Griekenland terug te keeren toekenne, en hun zelfs hulp en ondersteuning daarbij toesta. Het toegeven van deze eischen wordt thans, nu de bekende aanvoerder der Grieksche vrijwilligers op Kreta zich heeft overgegeven, Griekenland gemakkelijk gemaakt. En zoo zal, wanneer de groote mogendheden in hare plannen slagen, voor eenigen tijd de rust in het Oosten her steld zijn. Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis alhier opgenomen van 162 tot 184 volwassen personen en van 84 tot 101 kinderen. De afdeeling Letterkunde der Koninklijke Academie van Wetenschappen zal eene gewone vergadering houden op Maandag den llden dezer. en gebreken aan lokalen, waardoor de ontvluch tingen werden vergemakkelijkt, zijn weggeno men. Bovendien is thans aan het hoofd der gevangenis een ambtenaar geplaiitst, van wiens veeljarige ondervinding en erkende verdiensten mag worden verwacht, dat dergelijke voorval len zich aanvankelijk niet zullen herhalen. Bij het onderzoek van de afdeeling Onder wijs van de begrooting over het departement van binnenlandsche zaken, werd weder dequaestie van het benoemen van buitenlanders tot hoog leeraren besproken. De regeering antwoordt hier op Het doen vervullen van vaceerende hoog- leeraarsplaatsen door buitenlandsche geleerden is geenszins, zooals in het voorloopig verslag wordt gezegd, zoo dikwijls geschied. In de laatste jaren slechts driemaal: eens te Groningen, eens De onderwerpen van behandeling zijn te Utrecht en nu laatstelijk te Leiden. In elk o. a.: Verslag der commissie over een voorstel van den heer De Wal. Derde bijdrage van den heer G. Mees Azn. over het Rotterdam- sche oproer in 1690. Bijdrage van den heer Brill over de oorspronkelijke gedaante der taal, verbuigingsloos of niet. Bij het onderzoek van de begrooting van justitie in de afdeelingen der Eerste Kamer vond de verklaring van den minister, om de bestaande wetten bij gedeelten van gebreken te zuiveren, bij zeer vele leden goedkeuring. Door eenigen hunner werd er op gewezen, dat bij de tegenwoordige onvoorwaardelijke toepas sing van het recht van gratie, de doodstraf feitelijk is afgeschaft, en dat zoodanige feite lijke afschaffing buiten de bedoeling van het bij de grondwet toegekende recht van gratie ligt. Op grond hiervan wenschten die leden, dat die afschaffing geschiede langs wettigen weg. Ook werd er op aangedrongen, dat de re dier gevallen is tot het beroepen van een bui tenlander niet overgegaan dan uit volstrekte noodzakelijkheid, daar óf de Nederlandsche ge leerden, die de vereischte bekwaamheid hadden, ongenegen waren den leerstoel te bezetten óf geen Nederlanders, in alle opzichten voor de taak berekend, te vinden waren. Voorts legt de minister een staat over, waarin voor elke rijks hoogere burgerschool het getal der docenten en het cijfer hunner jaarwedden is vermeld. Uit die opgaaf blijkt, dat er op de 15 rijksscholen 46 leeraren zijn, wier jaarwedde minder dan f 1800 bedraagt, 58 die eene jaar wedde van ƒ1800 genieten en 53 wier jaarwedde boven dat cijfer klimt. Het geheel getal der docenten is 157; het bedrag hunner gezamen lijke jaarwedden 268.505; gemiddeld heeft dus elk docent ƒ1710. Tegen het lager onderwijs werden gelijke be zwaren ontwikkeld als in de Tweede Kamer, terwijl de meeste leden evenwel verklaarden het beginsel der wet, de neutrale school, te wil len behouden. Na hetgeen over de Koninklijke Academie van beeldende kunsten in de Tweede Kamer is verhandeld, heeft de minister van binnen landsche zaken voor het oogenblik afgezien van zijn voornemen om die inrichting op te heffen en zal bij nu nader overwegen langs welken weg aan de wenschen van hen, die op het be houd der Academie onder de noodige wijzigin gen prijsstellen, zou kunnen worden voldaan. De minister van oorlog antwoordt op eene vraag der afdeelingen omtrent de keuze van een nieuw geweer voor de infanterie en de spoedige wapening der schutterij met achter laders, dat reeds de geweren volgens de stelsels Peabody en Werndl zijn ontvangen en eerstdaags die van het stelsel Remmington's bolt verwacht worden, en zoodra die ontvan gen ziju onmiddellijk de vergelijkende proeven zullen aanvangen; deze proeven kunnen binnen don tijd van drie maanden afloopon. Voor de dienstdoende schutterijen is een genoegzaam getal achterlaatgeweren voorhanden. Aan elke schutterij is een zeker aantal van dm soort van geweren uitgereikt om zich in de be handeling van dat wapen te kunnen oefenen. Maatregelen zijn genomen om de voor iedere dienstdoende schutterij in het geheel benoo- digde achterladers, hetzij uit de gemeenten zelf, of in de naastbij gelegen gemeenten, in de ma gazijnen van het rijk afzonderlijk op te leggen, ten einde ze, des gevorderd, dadelijk te kunnen uitreiken. Bij het hoofdstuk Onvoorziene Uitgaven ver langden eenige leden naar aanleiding van het behandelde in de andere Kamer te weten, of niet sedert eene reeks van jaren eenige versierselen van de orde van de Eikenkroon bekostigd zijn door de Nederlandsche schatkist, onder den post van geheime uitgaven De regeeriug antwoordt hierop Volgens de bescheiden, bij het departement van financiën berustende, zijn uit het Xllde, later het Xde hoofdstuk der staatsbegrooting, vóór het jaar 1856 nooit eenige uitgaven voor decoratiën van de Luxemburgsche orde van de Eikenkroon betaald. Van den aanvang van 1856 tot Maart 1858 vond dit wel plaats. Van Maart 1858 tot Maart 1860 niet. Van 1860 tot Februari 1862 wederom wel van Februari 1862 tot Juni 1866 wederom niet. Sedert Juni 1866 tot Juni 1868 hebben deze betalingen wederom plaats gehad. De reeks van jaren werd dus dikwijls afge broken. In de //Gemeentestem" komt eene uitvoerige wederlegging voor van het protest der heeren Thijm c. s. tegen het besluit der plaatselijke schoolcommissie te Amsterdam, om zeker werkje op de lijst der schoolprijzen te behouden, niet tegenstaande daarin uitdrukkingen voorkomen, die naar het oordeel dier heeren strijdig zijn met den eerbied, verschuldigd aan de godsdien

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 1