BUITENLAND. De man die met onbegrijpelijke strengheid door den kolonel-kommandant van het regiment is behandeld en meer dan 100 dagen in arrest heeft gezeten, heeft recht, dat zijne zaak eerlijk en onpartijdig wordt vermeld. De onder-adjudant Marquinie van het regi ment rijdende artillerie, die door den kolonel- kommandant van het regiment tot kanonier was gedegradeerd, is uit arrest ontslageu en bij vonnis van het hooge militaire gerechtshof in zijn rang van onder-adjudant //bij het regi ment" hersteld. In het tijdschrift, uitgegeven door de //Ne- derlandsche maatschappij ter bevordering van nijverheid", komt het volgende bericht van di recteuren dezer maatschappij voor //In de dit jaar te Arnhem gehouden alge- meene vergadering der maatschappij is, naar aan leiding van een voorstel van een der departe menten, besloten tot het verzamelen van be schrijvingen der voornaamste ondernemingen van landbouw en andere nijverheid, welke in Ned. Indië bestaan, ten einde deze beschrijvingen later n den vorm van een aaneengeschakeld werk uit te geven. //Directeuren noodigen allen, die tot het le veren van bijdragen voor dergelijke verzameling in staat zijn, daartoe uit. //Zij herinneren den belangstellenden daarbij, dat gevraagd worden //nauwkeurige en volle dige" beschrijvingen, zooveel mogelijk toegelicht door eene beoordeeling van de voordeelen, die de ondernemingen opleveren, en van de waarde, die zij door meerdere uitbreiding zoowel voor Indië als voor Nederland kunnen verkrijgen voorts moet zooveel mogelijk gewezen worden op zoodanige andere oudernemingen als met vrucht in Nederlaudsch Indic zouden kunnen tot stand gebracht worden, ten einde op die wijze de kennis van den rijkdom des bodems en van de bronnen van bestaan, die Indië aanbiedt, meer en meer te bevorderen. Te Haarlem is Maandag in de groote zaal van den Stads-doelen, gehouden de 22ste algemeene vergadering der Algemeene Vereeni- ging van Bloembollencultuur, onder het voor zitterschap van den heer J. H. Krelage. Nadat eenige punten van huishoudelijken aard waren afgedaan, zijn in behandeling genomen de in gekomen voorstellen omtrent eene vermindering der kosten bij bloembollenveilingen. De in groo- ten getale opgekomen leden hebben met veol belangstelling de te dezer zake gehouden uit voerige beraadslagingen aangehoord. In de eerste plaats heeft de vergadering zich bevoegd ver klaard om over deze aangelegenheid hare mee ning te uiten; vervolgens is besloten, dat het punt alleen in eene vergadering van leden der Vereeniging zou worden behandeld, en eindelijk is geconstateerd, dat de vergadering zich uit den aard der zaak alleen kon bepalen tot het uiten van wenschen, zonder eenigen dwang op de leden te mogen uitoefenen. Bij acclamatie is de wen- schelijkheid van de vermindering der kosten van bloembollenveilingen aangenomen. Vervolgens zijn aan de vergadering vier vragen, voort vloeiende uit de ter zake ingekomen voorstel len, voorgelegd, ten einde daarover te beraad slagen en te stemmen. De eerste dier vragen was: //Is het wenschelijk, bij de bloembollenvei lingen de medewerking der directeuren af te schaf fen Aan de stemming daarover namen 83 leden deel, waarvan 60 zich voor het behoud en 12 zich voor de afschaffing der directeuren verklaarden terwijl 11 zich buiten stemming hielden. De tweede vraag: //Zal het der zaak bevorderlijk zijn, dat de veilingen in het vervolg zonder no taris worden gehouden werd door 31 leden ontkennend beantwoordterwijl 52 leden zich buiten stemming hielden. In de derde plaats werd aan de orde gesteld de vraag: //Kan het nuttig en noodig zijn, bij die veilingen de kos- telooze ververschingen niet meer te verstrekken?" Aan de stemming daarover namen 76 leden deel; 21 verklaarden zich voor het behoud dier ververschingen, 33 daartegen en 22 hielden zich buiten stemming. Ten vierde werd de vraag gesteld: //Zou voor al de te maken kosten bij bloembollen veilingen eene vergoeding van 10 pCt., te betalen 5 pCt. door den kooper en 5 pCt. door den verkooper, voldoende kunnen geacht worden?" Over deze vraag had geene hoofdelijke stemming plaats, maar zij werd door al de leden (ten getale van 76) door van hunne zitplaatsen op te staan, bevestigend beantwoord. Ten laatste werd besloten om aan heeren no tarissen en directeuren, die zich met bloem bollenveilingen bezighouden, van het daarom trent in deze vergadering behandelde kennis te geven. Volgons de schoolberichten in de Nieuwe Bijdragen, van December 11., bedraagt het getal vacante scholenopenbare voor gewoon lager onderwijs 26, en openbare voor meer uitgebreid onderwijs 3; bijzondere voor gewoon lager on derwijs 1, en gesubsidieerde bijzondere voor meer uitgebreid onderwijs 2. Het aantal der va cante hulponderwijzersbetrekkingen bedraagt 13. Uit Slikkerveer wordt geschreven: Werd er voor eenige dagen melding gemaakt, dat men te Amsterdam soms drie of vier velo cipedes bij elkander zag, te Slikkerveer en Bol nes is dit volstrekt geene zeldzaamheiduit een huisgezin vindt men zelfs dit getal wel tegelijk. 't Aantal velocipedes hier is reeds zeer aan zienlijk en wordt steeds grooter; men ziet ze ook reeds door knapen gebruiken, om naar school te gaan. Uit Hoogezand wordt geschrevenHet petroleum-gaslicht voldoet hier zeer goedhet is een helder wit licht en buiten de eerste nood zakelijke kosten van inrichting, ook niet duur, wij verwachten dus voor die onderneming eene goede toekomst. Als eene zeldzaamheid wordt uit Mid delburg gemeld, dat dezer dagen in een bosch onder de naburige gemeente Yeere een negen tal jonge zoogenaamde* baardmannetjes zijn ge zien, die nog voorzien waren van buune nest- vedertjes en blijkbaar pas hun nest hadden ver laten. Z. M. heeft herbenoemd tot burg. der gem. Oeffeit H. Geurts; tot burg. der gem. Petten C. J. Bollée, secr. dier gem.; aan P. Pronk, te Zevenhoven, W. Doll, te Bloemendaal, en aan T. De Wolf, K. Veldman en B. D. Walta, te Workum, vergunning verleend tot het aan nemen en dragen van het kruis //Fidei et Virtuti", hun door den paus geschonkenden ing. 2de kl. bij de marine B. W. Tideman, op zijn verzoek, eervol uit 's rijks dienst ont slagen. Uit Leidschendam wordt dd. 6 J anuari ge schreven: Met het oog op den tijd van het jaar, kan het als eene groote zeldzaamheid beschouwd worden, dat gisteren alhier voorbijvoeren twee met vlaggen versierde schuiten, volgeladen met Rijnsburgsche bloemkool. Verschillende ingezete nen hebben als blijk van vreugde over dit ver schijnsel, de vlaggen uit hunne woningen ge stoken. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dinsdag des namiddags te 5 uren 43°, Wind: Z. W., des avonds te 8 uren 42°, te 10 uren 40'. Woensdag 's morgeus te 5 uren 38°, te 8 uren 38°, 's namiddags te 12 uren 46°, te 4 uren 40°. Frankrijk. Op nieuwjaarsdag is plotseling, ten gevolge eener hevige beroerte, overleden een verdienstelijk lid van de liberale partij in het wetgevend lichaam, de burggraaf Lanjuinais, die sedert 1863 een der districten van het de partement der Beneden-Loire in die Kamer vertegenwoordigde, maar reeds van 1837 tot in 1851 bestendig deel van de Fransche ver tegenwoordiging uitgemaakt had. De heer Lan juinais, die 66 jaren oud was, is bezweken weinige oogenblikken nadat hij van de begra fenis van een raadsheer van het Parijsche Hof van Cassatie, den heer Fauconneau-Dufresne, was teruggekeerd. Hij was zeer geacht om zijne gematigdheid, zijne heuschheid en rechtscha penheid. Door zijnen dood is hot getal vacante zetels, die waarschijnlijk gedurende de aanstaande wetgevende zitting niet vervuld zul len worden, tot op vijf gestegen, te wetendie voor een der districten van de departementen van de Monden van de Rhone (Marseille), van de Aube, van de Aveyron, van de Somme en van de Beneden-Loire. De oude //Moniteur" sluit zich bepaalde lijk bij de oppositie aan. Men zegt dat de heer Thiers de beschermheer van het blad is. Onlangs bevatte het blad een artikel, waarin op afdoende wijze betoogd werd, dat het persoonlijk gezag, zooals het door de constitutie van 1852 geves tigd is, onvereenigbaar is met de erfelijke over dracht van het keizerrijk. Naar men verneemt, heeft het blad als abouné's alleen diegenen ver loren, die tot de officieele wereld behooren. De heer Rouher heeft dus bij de opdracht der uit gave van het regeeringsorgaau aan nieuwe uit gevers niets anders gewonnen dan dat een nieuw veel verspreid blad de reeks van oppositie-bla den is komen vermeerderen. Italië. De Gazetta Ufficiale" meldt, dat de heffing der belasting op het gemaal in 57 provinciën regelmatig plaats heeft. Eenige spoe- dig onderdrukte demonslratiën hebben plaats gehad in de provinciën Verona, Cuneo, Modena, Piacenza, Arezzo, Bologna, Cremona en Pavia. Te Parma heerscht rust, maat- in de omstreken blijft de gisting aauhouden. De boeren zijn Maandag te Borgo en San Tonniuo binnenge drongen; bij de komst van de troepeu werden de onlusten gedempt en de schuldigen gearres teerd. Te Pelago, in de provincie Florence, hebben de boeren het raadhuis aangevallen, dat door de nationale garde werd verdedigd. Een boer is gedood, eenige andere zijn gekwetst. Uit het voorloopig onderzoek is gebleken, dat- de opruiingen der staatkundige partijen, die vijandig gezind zijn jegens de nationale in stellingen, de ware oorzaak der woelingen zijn. Spanje. De //Gaulois" meldt dat er eene Carlistische samenzwering te Barcelona is ont dekt, die vertakkingen heeft in Saragossa, For- tosa en Serida. Er zijn eenige arrestatiën ge daan en eenige compromittante stukken in be slag genomen. De minister van binnenlandsche zaken heeft eene circulaire uitgevaardigd, waarin hij de insurrectioneele beweging te Cadix en Ma laga toeschrijft aan de partij van reactie, en tevens zegt dat te Pampelona, Burgos en Bar celona samenzweringen der Bourbonsche partij zijn ontdekt. Het gouvernement, zegt hij ver der, denkt aan geen coup d'état, noch aan eene ontwapening der burger-militie. Deze agitatie strekt om de toepassing van het alge meen stemrecht in Spanje, alsook de bijeen komst der definitieve Cortes te verhinderen en het krediet des lands te doen afnemen. Het gouvernement, deze manoeuvres kennende, heeft besloten de nationale souvereiniteit ongeschon den te handhaven en voor de openbare orde te waken tot de bijeenkomst der Cortes, wier be slissing zij eerbiedig afwacht, zonder daarop te willen influenceeren. Te Sevilla hebben Zondag-avond onderschei dene groepen de stad doorkruist onder het ge roep van //Leve de Republiek!" De bevolking is echter rustig gebleven en de orde is niet verder gestoord.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2