HANDEL. OFFICIEELE BERICHTEN. anders niet! Konden wij van de andere practici maar hetzelfde zeggen! Aan de meeste dingen komt een eind. Ook ik kreeg mijne beurt. Ik beschouwde Mo- leschott niet als een Hollander, maar als iemand, die geheel gegermaniseerd was, en zich zijner afkomst misschien wel schaamde. Reeds had ik een Duitschen speech met een deftig //Herr Professor" gereed. Tot mijne aangename ver rassing evenwel bespaarde //Herr Professor" mij dien speech door mij dadelijk in onze gemeen schappelijke moedertaal aan te spreken. M. ontving mij in zijne studeerkamer, een klein vertrek, waarin ik een paar kasten met boeken, en een paar chirui'gische instrumenten waarnam. Onder de boeken bemerkte ik een paar stereotypen, die aan een Hollandsch gym nasium herinnerden. Al, wat ik bij M. zag, ge tuigde van eenvoud en frugaliteit. M. zelf maakte op mij den indruk van on gekunstelde vriendelijkheid. Hij verhaalde mij een en ander omtrent zijne antecedenten, en stelde zijne bibliotheek tot mijne dispositie. Ik vernam van hem dat hij vrienden in Holland heeft en wel eens een bezoek van een hunner ontvangt, Tot aandenken gaf hij mij een paar hygiënische raadgevingen, die mij sedert goed te pas zijn gekomen. M. oefent buiten zijn professoraat de medi sche praktijk uit. Vooral van borstkwalen maakj hij veel werk. Naar ik verneem, geniet hij in Turijn eene groote populariteit en den roem van hartelijke humaniteit. Trouwens, hij is niet het eenige voorbeeld van de waarheid, dat eene materialistische richting van denken, goedhar tigheid en dévouement geenszins uitsluit. Integendeel, het laat zich wel eenigzins ver wachten dat iemand, die het lijden van zijn evenmensch als opvoedingsmiddel tot een vol gend leven beschouwt, minder opgewekt is dat lijden te verzachten, dan hij die van zijn lij denden evenmensch denken moet, //de man heeft maar één leven; zou nu dat ééno leven zonder noodzaak een ongelukkig leven zijn Ten slotte een paar vragen, die ik niet zon der weemoed doen kan "Waarom is Moleschott Professor in het buitenland en niet ten onzent? Is het hier wedergeen profeet is geëerd in zijn eigen land Of past hier eene andere verklaring Wie geeft mij het antwoord? F. A. HARTSEN. Cannes, 31 Dec. 1868. Het hoofdartikel van het Leidsch Dagblad dd. 21 December 1868 roert niet slechts een belangrijk onderwerp aan //de openbare school", maar bespreekt ook een belangrijk persoon, in zooverre het mandaat om het volk in de Staten- Generaal te vertegenwoordigen een persoon be langrijk maakt, en dit doet het zeer stellig. Wanneer de kiezers van het district Leiden den heer Taets van Amerongen ter 2de Kamer afvaardigen, dan toonen zij daardoor vertrou wen te stellen in 's mans verstand en zaak kennis en aan gansch het volk geven zij in hem de verpersoonlijking van hunne staatkundige gevoelens en richting te aanschouwen, aan zijne stem wagen zij de beslissing over alles wat het politieke leven van de geheele natie betreft. Men behoort dus voorzigtig te zijn, eer men uit de stemming over het kleingeestige amen dement de Brauw tot eene conclusie zou ko men, die in strijd is met de anteceden ten van onzen afgevaardigde. Dat de heer Taets vóór dat amendement gestemd heeft, heeft men zeer waarschijnlijk slechts toe te schrijven aan een bevangen oogenblik, dat zich onder dui zenderlei omstandigheden in het leven van ieder meusch kan voordoen. Het zou gevaarlijk kun nen zyn uit die stemming te besluiten tot het geen de heer Taets van Amerongen over de openbare school denkt. Yeel beter ware het dat die afgevaardigde aan alle gevolgtrekkingen e®u einde maakte, door zich voor de kiezers (niet yoor zijne kiezers alleen) openlijk over die zaak uit te spreken. Wanneer de heer Taets van Amerongen de kiezers van het district Leiden uitnoodigt tot eene meeting, met het doel om de onderwijs-quaestie voor en met hen te debatteren, dan zullen zij ongetwijfeld in grooten getale opkomen. Mogt echter deze volksvertegenwoordiger uit bescheidenheid (eene deugd tegen welker overdrijving men zeer moet waken wanneer het de publieke zaak betreft) minder gaarne in dezen het initiatief nemen, dan zouden de kiesvereenigingen van Leiden eene gemengde vergadering kunnen beleggen en zoo den heer Taets van Amerongen de gele genheid aanbieden om zijne constituenten bekend te maken met hetgeen hij over de onderwijs- quaestie ook in verband met de a. s. verkie zingen denkt. Over het algemeen houden onze vertegenwoordigers te weinig gemeenschap met de kiezers. Yoor beide partijen is een drukker verkeer, een veelvuldiger bespreking der alge- meene belangen hoogst wenschelijk. Daar het nu zeer wel mogelijk is, dat de heer Taets van Amerongen hunkert naar het oogenblik waarin hij aan de kiezers een juist begrip zijner staat kunde zal kunnen geven, zoo is het wenschelijk de gelegenheid daartoe niet uit te stellen. In dien hij het ooit deed, dan is het toch lang geleden dat hij voor de kiezers openlijk eene politieke geloofsbelijdenis aflag. Nu men zijne stemming misschien verkeerd uitlegt, is eene vernieuwde verklaring ook voor hem zeiven hoogst noodzakelijk. Een yoorstander der openbare, neutrale school. Rotterdam. 4 Januari. Granen onveranderd, stemming vast. Meekrap. Bij kleine aanbiedingen tot onver anderde prijzen was de handel heden zeer be perkt. TOONEELNIEUWS. Rotterdam, 6 JanuariFrau Kainz-Prause en Herr Grimminger, gasten. //Martha, oder der Markt zu Richmond." Aanvang te halfacht. GEMENGDE BERICHTEN. Yolgens den //Indépendant de St.-Omer" is in een vijver nabij Clairmarais een karper gevangen, die vijftig pond woog. Aan den staart bevond zich een zilveren ringetje van 15 milli meters in diameter, waarop stond gegraveerd //Te water gelaten den 15den April 1697, door J. M., weegt 2 pond." Deze visch zou dus ruim 171 jaren oud zijn. BURGEMEESTER en WETHOUDERS tan LEYDEN, Herzien de openbare kennisgeving omtrent de verpligting tot het doen van aangifte voor de Nationale Militie, in de maand Januarij 1869, voor hen die op den lsten Januarij van dit jaar hun 19de jaar zijn ingetreden, en alzoo de per sonen geboren in het jaar i860, alsmede voor hen die eerst na het intreden van hun 19de jaar, doch vóór het volbrengen van hun 20ste, ingezetenen zijn geworden Doen te weten: dat tot deze inschrijving wordt zitting gehou den op het Raadhuis, van des voormiddags 10 tot des namiddags 3 uren, op Maandag den 11 Januarij, voor de bewo ners van de wijken 1, 2 en 3, op Dingsdag den 12 Januarij, voor de bewo ners van de wijken 4 en 5, op Woensdag den 13 Januarij, voor de bewo ners van wijk 6, op Donderdag den 14 Januarij, voor de bewo ners van wijk 7, op Yrijdag den 15 Januarij, voor de bewoners van de wijken 8 en 9 of de buitenwijk, en dat de geboorte-acten, die ieder belangheb bende, bij de inschrijving, onder opgave der woonplaats van den ingeschrevene, behoort over te leggen, dagelijks, de Zondag uitgezon derd, zijn te verkrijgen ter Secretarie dezer gemeente (afdeeling Burgerlijke Stand), van des voormiddags 10 tot des namiddags 3 uren, wanneer tevens voor hen, die hier niet zijn ge boren, aanvrage ter verkrijging dier acten kan worden gedaan. Leyden, 2 Januarij 1869. ADVERTENT1EN. Nog treurende over het verlies van onzen jongsten lieveling werd ons ouderhart op nieuw bedroefd, daar onze innig geliefde, veel belo vende HUBERTUS, op den leeftijd van 11% jaar, na eene ongesteldheid van weinige dagen ons heden avond plotseling door den dood werd ontnomen. H. YAN ROMBURGH. C. G. M. YAN ROMBURGH, y. Trotsenburg. Leiden, 4 Januarij 1869. AROMATISCH MONDWATER tot behouden zui vering der tanden, is een beproefd middel te gen kiespijn, scheurbuik en smartelijk tand- vleesch, a flacon 90 cents. Dr. ROMERSHAUSENS OOGWATER tot behoud, versterking en herstel van het gezigt, in groote flacons a f 1.en in kleine a 30 cents. IDIATON zeker middel tegen kiespijn. Het fleschje 45 cents. HAARBALSEM, EAU DE COLOGNE PHILOCOME. Deze voor het versterken en tegen het uit vallen der haren, algemeen beminde Balsem, maakt haar zacht en verwijdert de schilfers. Hij is verkrijgbaar in groote flacons a 90 en in kleine a 45 cents. WORMPATRONEN (gr. Ill santonin) tot ver drijving der wormen bij kinderen en volwas senen a stuks 6 cents. STAALWIJN wordt met het beste gevolg ge bruikt tegen bleekzucht, gebrek aan eetlust, geeuwhonger, zenuwachtige hoofdpijn, en vooral bil beginnende longtering, per flacon f i--; UNIVERSEEL ZUIVERINGS ZOUT voor alle ïy- ders aan maagpijn, maagkramp, braaklust, slechte spijsvertering enz., in kilo a 60 in kilo a 33 en in y& kilo pakjes a 18 cents, te Leyclen bij Rf. K. Sn emcr; te Amsterdam bij ÜI. Cleban A C°.; te s Hage bij G. J. R. v. cl. Gnag; te Haarlem bij «I. 1». Kart- liaus. Brochures o\rer het gebruik enz. gratis. Vry van zegel, volgens Koninkl. besluit van 8 Juni 1868, No. 66. De COMMISSIE voor de gehouden verlo ting ten behoeve van de verbouwing der Re- monstrantsche Kerk te Leiden brengt bij dezen haren hartelijken dank toe aan allen, die de belangen dier gemeente, door het inzenden van prijzen en het nemen van loten, hebben bevor derd. Ook voelt de Commissie zich gedrongen haren hartelijken dank te betuigen aan allen, die op geheel belangelooze wijze hunne hulp heb ben verleend voor de gehouden tentoonstelling der prijsvoorwerpen.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3