luit.tot telegraphist 1ste kl. M. P. F. Born, J. Mekenkamp, G. C. E. Burger, C. Van Kempe Valk, H. P. H. Eversen, C. B. Loose, j "W. J. Geerling en A. Kruyt, thans telegr. 2de kl. j tot telegr. 2de kl.: H. J. Van Vianen, J. A. A. Plok, J. A. Verveen, W. Leyds, I. S. Mars, L. M. J. Thijssens, J. G. Horsthuis, J. H. Nagel, A. Admiraal, J. E. Vaes en G. H. Sweers, thans telegr. 3de kl.; na afgelegd exa men, tot telegr. 3de kl. G. J. Le Putte, J. H. Kemper, J. W. Smits, T. Vos, A. Van Bom mel, C. H. Verhulst, P. Vorster, H. AV. Hage- dorn, A. Meijer, J. J. Van Kersbergen, M. Speyer, M. Van Breda, en J. L. Van Noort, thans leerlingen-telegraphist; pensioen verleend aan den gewezen binnenloods bij het loodswe zen van Texel, voor den dienst op het Groot Noord-Hollandsch Kanaal, ter standplaats Am sterdam, J. S. A. Heinricb, ten bedrage van f 289, en aan den gewezen lichtwachter bij de kustverlichting te Oost-Voorne W. J. Van den Bergh, ten bedrage van f 254 'sjaars. Het kiescollege der Ned. Herv. gemeente te '8-Bosch heeft het volgend twaalftal gemaakt: Van Doesburgh te Zuidzijpe, Eutgers te Bruin- men, Van Borssum Waalkes te Joure, Van Konijnenburg te Hoogeveen, Moorrees te Via nen, Mossel te Nederhorst den Berg, Moulijn te Weesp, Nijhoft' te Drimmelen, Pierson t? Heinenoord, Vliegenthart te Vreeland, Boon te Oude Pekela, Snellen te Nieuwveen. Uit den Alblasserwaard wordt aan de Goudasche Courant gemeld, dat, terwijl jl. Dinsdag-middag een vrij sterk on weder werd waargenomen, sommigen eene zachte aardtrilling gevoelden, die, volgens beweren, zóo hevig was dat de glazen rinkelden en enkele voorwerpen zacht slingerden. Hetzelfde verschijnsel is ook gedurende den voorlaatsten storm duidelijk op gemerkt. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maandag des namiddags te 5 uren 42°, WindZ. W., des avonds te 8 uren 40°, te 10 uren 40°. Dinsdag 's morgens te 5 uren 40°, te 8 uren 42°, 's namiddags te 12 uren 45°, te 4 uren 45°. KOLONIËN. Batavia, 29 November. In eene correspondentie aan den Java-Bode wordt uit den nacht, dien de troepen te Band- jar na de inneming dier plaats in carré ge steld doorbrachten, het volgende medegedeeld: Op 't plein voor de woning van Ida Madeh Pahi stond een groote doode boom, welke, door de brandende huizen mede in vlam geraakt, van boven tot beneden éen vuurkolom was. Ik schat zijne hoogte op ongeveer 20 ellenop 5 el hoogte verdeelde de hoofdstam zich in drie dikke takken; 't geheel gloeide, en ieder oogen- blik dreigde die brandende houtmassa naar be neden te storten. Eenige kompagnieën lagen daar zoo goed als vlak bij; de spanning was dus dubbel in 't front de vijand, van achteren de boom, waar moest men 't meest voor vreezen? Langzaam schoof men al meer en meer voor uit men mat telkens de hoogte, vergeleek die in gedachten met den afstand, waarop men van den top der vuurkolom was, en vond altijd, dat men nog wat vooruit moest. Maar dan kwam er eene opening in 't carré, en dat kon toch ook niet. Op eens hoorden wij in onzen rug een dof fen zwaren slagde boom met zijn vurige tak ken was omgevallentwee Europeesche solda ten lagen er met verbrijzelde ledematen onder, terwijl hun gekerm met den kreet van//te wa pen! daar is de vijand!'1 met de schoten uit 't klein geweer, een verschrikkelijk, niet te ver geten geheel vormde, dat nu en dan door de ylammen yan uit honderden om ons staande huizen, welke door kettingjongens in brand waren gestoken, als met Bengaalseh vuur ver licht, een vreeselijk, onvergetelijk tafereel vormde. In het bivak, dat geheel in orde en op den 25sten 's middags afgebouwd was, was het me een raar leventje! Het wemelde van keukens en vuurtjes; ieder had wrat meegebracht, terug komende van het materialen zoeken. Eenigen hadden éen of twee oude of zes jonge varkens anderen een half dozyn kippende inlandertjes hadden, met verbazende behendigheid, de diep ingegraven gongs en keppings (Balineesche dui ten, waarin in het midden een vierkant gat; 300 gaan er op een gulden) uitgegravenweer anderen, vooral de Madureesjes, hadden ieder een vijftal vechthanen in hunne kooien weten te vinden, of uit de huizen het vergulde snij werk gebroken en meegebracht; sommige flan- keurs hadden een paar Balineesche sappies op geduikeld; nog eenigen hadden gemeend hun nen officieren genoegen te doen met paarden op te vangen en //in de wacht te slepen," waar door eenige heeren 4 of 5 paarden op stal kre gen, waarop natuurlijk door dezen en genen in het rond gereden werd: in éen woord: het was de Voddenmarkt van Amsterdam, het paardenspel van Blanus. In den regel stonden we te vijf urenofhalf- zes op, dronken gauw een kop warme koffie van de kompagnie, en gingen dan den berg af naar de rivier, om te baden. Het bad was wel lekker, maar vrij vies, want ik zal u maar niet mee- deelen wat er al zoo af kwam drijven. Dan een flink ontbijt, bestaande uit hard brood, geweekt in koffie, een stuk vleesch, en, daar we om onze buiken moesten denken, een oorlam er boven op. Zóo gesterkt, werd de lans ter hand genomen en gingen we, onder dekking van eenige soldaten, in clubjes verre wandelin gen maken. Van Balineezen was nergens iets te bespeuren, maar wel werden overal troepjes varkens, honden en kippen ontmoet, waarvan natuurlijk eenigen werden opgevangen en naar het bivak meegenomen. "We vonden hier en-daar. op vrij groote af standen van het bivak, geheel onbeschadigde en, het was duidelijk, geheel in der haast verlaten huizen. Het was wel aardig, daar overal in rond te snuffelen, om te zien hoe onze vijan den zoo dagelijks al geleefd hadden. Aan potjes en pannetjes en porselein was geen gebrek, terwijl de meeste woningen van groote wel vaart getuigden. Meestal waren de zolders ver sierd met kunstig snijwerk dat, gedeeltelijk rood geverfd, gedeeltelijk verguld, een aardig effect maakte. Naast de zitplaatsen vond men eveneens hier en daar vergulde pilaren, waarop kunstig gesneden en fraai geverfde draken met uitgespreide vleugels geplaatst waren. Een groot gedeelte van ieder erf was aan den godsdienst gewijd; in de kleine huisjes, welke op uit steen opgetrokken pilaartjes rustten, waren de offers voor de talrijke Dewa's geplaatst. Deze beston den gewoonlijk uit bloemen, een paar pisangs, een kleine klapper, snuisterijen van porselein of kleinen gendies. Velen werden met nauwkeu righeid door ons onderzocht, de huisjes en de pilaartjes omgeworpen, omdat we het met het spreekwoord: //l'or n'est qu'une chimère1' vol strekt niet eens waren; maar vrouw Fortuna is ons nooit gunstig geweest. We vonden altijdniets, niemendal. Daar heb ben de kettingjongens beter slag van; ik wou dat 'k had wat zij gevonden hebben! BUITENLAND. Pruisen. De //Kreuz-Zeitung is zeer bevre digd over de rede van den heer Varnbühler, minister van buitenlandsche zaken in Wurtem- berg, bij de debatten over het adres van ant woord op de troonrede. Het blad verklaart dat de Pruisische regeering tegenover de Zuid- Duitsche staten zal volharden in de tot nu toe betoonde, trouw aan de tractaten. Frankrijk. Bij de verkiezing in het dep. La Manche is de heer Auvry verkozen met 17648 tegen 10751 stemmen op den heer Le Noel uitgebracht. De //Etendard" en de //Public" spreken het gerucht tegen, dat het gouvernement een Frausch ambassadeur naar Madrid zou hebben gezonden met instruction, om de candidatuur te ondersteunen van den prins van Asturië. Volgens den //Etendard" wordt in particuliere brieven uit Madrid gezegd, dat het voorloopig gouvernement te Madrid besloten is, om een einde te maken aan de kunstgrepen der repu blikeinen, der Carlisten en van den hertog van Montpensier. Engeland. Niettegenstaande den twijfel, die eerst omtrent het vergaan van de //Starry Ban ner" werd gekoesterd, bevestigen latere be richten maar al te stellig de waarheid van het bericht. Honderd drieëndertig personen zijn bij die ramp omgekomen: de overblijvende eenendertig hebben twee dagen en drie nachten zonder eenig voedsel op een vlot rondgezwor ven, totdat zij eindelijk door een Fransch schip ziju opgenomen. Italië. De boeren uit de omstreken van Parine zijn in die stad verschenen en hebben er een tumult veroorzaakt. De politie heeft de samenscholingen uiteengedreven en de orde hersteld. Eome. De paus heeft op nieuwjaarsdag ge neraal Eaoult en eene deputatie uit de Fran- sche officieren ontvangen. Hij heeft bij die gelegenheid de uitdrukking hernieuwd zijner erkentelijkheid jegens Frankrijk en gezegd den keizer en diens gezin, zoomede het leger en de vloot van Frankrijk, te zegenen. Spanje. Te Malaga is de rust geheel en al hersteld. Turkije en Griekenland. Het aantal der gevaugene vrijwilligers van Petropulaki op Kan dia is 1100; zij zijn ter beschikking van den Franschen admiraal gesteld, en verwachten zijne beslissing aan boord van het Turksche admi raalschip. Amerika. Federale troepen onder bevel van generaal Sibley zijn naar Savannah vertrokken om de ongeregeldheden onder de negers te be dwingen. INGEZONDEN. JEen bezoek bij Jac. Mol esc bot t. Eene poging om den zomer in het zuiden te blijven bracht mij (Junij 11.) in een Hotel op den weg van Nice naar Turijn. Hier ontmoette ik een Duitsch geneesheer, die veel en met in genomenheid over Moleschott sprak. Geen won der dat ik, kort daarop Turijn doorreizende, mij opgewekt gevoelde, om onzen beroemden land genoot een bezoek te brengen. Het was voormiddag toen ik mij naar het huis van den Professor begaf. Mijne ademhalings werktuigen hadden eene zware proef te door staan. Aan het trappenklimmen scheen geen eind te komenEindelijkdaar bevond ik mij, hijgend en afgemat, op de verdieping, die door den beroemden en beruchten man be woond wordt. Eene aanvallige jonge Duitsche vrouw ontving mij, en verzocht mij, op een later uur van den dag terug te komen 2). Tegen 4 uur 's middags herhaalde ik de klou- terproef. Ditmaal werd ik in een vertrek met ar moedig gekleede en kuchende lotgenooten ge laten. Het waren patiënten van den Hoogleeraar. Lang moest ik wachten. Het was duidelijk dat het beginsel van //aanzien des persoons" hier niet den toon voerde. Eecht niet van den eerst geborene, neen recht van den eerstaangekomene, l) M. is geboreu te 's Ilertogenbosch. 3) Mevr. Moleschott is eene geborene Strecker van Mainz.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2