N°. 2732. Woensdag BINNENLAND. A°. 18(-9. b ft - 6 Januari. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf o.OO. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. LEIDEN, 5 Januari. Maandag-avond zal het Ylaamsch Tooneelge- zelschap onder directie van den heer Victor Driessens, in den schouwburg alhier weder eene voorstelling geven. Het tooneelspel //De "Wijs geer of het huwelijk van Victorine" heeft den prijs van 15,000 franken behaald, die in het jaar 1868 door de Académie Impériale te Parijs was uitgeloofd. Men had als onderwerp gesteldeen zedig tooneelgewrocht daar te stellen dat boeiend is, zonder menschelijke gruweldaden te bevatten. De Fransche vraag luidde aldus: //Faire une pièce de théatre, qui fait rire et pleurer; et qui intéresse pourtant sans avoir recours a l'adultèreduels, guet-apens, batards, etc.; pas tnême substitution d'enfants." Het mocht der geniale schrijfster George Sand gelukken, door de bewerking van bovenge noemd tooneelspel, aan al de gestelde voorwaar den te voldoenwaarvoor zij dan ook is be kroond geworden. De directie, bezield door de gedachte dat men rekening zal houden van haar streven naar ze dige stukken en de hoop koesterende, dat nog vele dergelijke gewrochten uit de pen onzer voornaamste schrijvers mogen vloeien, durft //De Wijsgeer" het geachte publiek minzaam aanbevelen. Gisterennamiddag is op de begraafplaats onder Crooswijk het stoffelijk overschot ten grave gebracht van den heer C. E. C. Wieck, praktizeerend geneesheer, officier van gezondheid bij de schutterij en de Vereeniging voor 's lands Weerbaarheid, te Rotterdam, ten gevolge van een hevigen aanval van scarlatina overleden. De plechtigheid had plaats met militaire eer. De stoet werd voorafgegaan door het muziek korps der Rotterdamsche vrijwilligers; voor de lijkkoets ging eene halve divisie van laatstge noemd korps, van hetwelk vier officieren de slippen van het lijkkleed droegen, terwijl de overige officieren zich achter de koetsen der familie en vrienden aansloten met de hiertoe overgekomen commissiën uit de vrijwilligers korpsen te Leiden, 's-Hage en Delft, benevens officieren van de schutterij en van het te Rotter dam aanwezig garnizoen. Nadat bij Rubroek een salvo was gelost, werd een tweede salvo ge vuurd op de begraafplaats, alwaar de stoet werd opgewacht door verschillende officieren der schutterij, om den afgestorvene mede de laatste eere te bewijzen. Bij het graf werd door den heer A. Van Stolk, kommandant van het Rot terdamsche vrijwilligerskorps, eene hulde aan de nagedachtenis vaQ den overledene gebracht, hetwelk door den vader van den afgestorvene op treffende wijze werd beantwoord. Tot slot der plechtigheid werd door ieder der manschap pen een schot boven het graf gelost. In 1868 zijn te Delft geboren 884 kin deren, als469 zoons en 415 dochtersgehuwd 1/4 paren; overleden 70S personen, als: 374 Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagenuitgegeven. van het mannelijk en 334 van het vrouwelijk geslacht. In 1868 zijn 38 kinderen minder ge boren dan in 1867; er overleden 19 personen minder en er werden 24 huwelijken minder gesloten. Te Haarlem heeft eene oplichting plaats gehad met een gelukweosch in den vorm van een bankbiljet van veertig guldende dader is het per spoorweg ontkomen met de goederen, die hij op die wijze verkregen had. Uit Hellevoetsluis schrijft men ons dd. 4 Jan.: De //Hullboot Seakorse" alhier aangeko men, heeft gisterenmorgen op het Croissand ge red en alhier aangebracht de equipage van het Engelsche schip //Black Prince of Yarmouth", kapitein Joliu Scott, welk schip daar gebleven is. Men verneemt dat onlangs door den Nederlandsehen Weerbaarheidsbond besloten zou zijn, om in het aanstaande najaar een tweeden nationalen wedstrijd voor scherpschut ters enz. te houden, en wel op de Biltsche vlakte, in de onmiddellijke nabijheid van Utrecht. De N. Utr. Courant vermeldt het bestaan eener vereeniging, in den loop van het jaar 1868 te Utrecht opgericht, onder den naam van Constitutioneel Gezelschap." Dit Gezel schap, zoo zegt art. 1, den vrijen geest onzer staatsinrichting hoog waardeerend, stelt zich ten doel, in dienzelfden vrijen geest werkzaam te zijn tot bevordering, tot uitbreiding en tot toepassing van politieke kennis. Tot bevordering en uitbreiding dier kennis kiest het Gezelschap drie middelen 1°. een bijeenkomst, ééns in elke maand, met uitzondering van de maanden Juli en Augustus, om de belangen van staat, provincie en gemeente te behandelen, over de wijze waarop zij door de bestaande machten worden behartigd en gere geld te spreken, en aan te wijzen wat in groo teren en kleineren kring ter verhooging der volkswelvaart kan gedaan worden. 2°. het voeren van briefwisseling, zoo dikwijls de omstandigheden haar wenschelijk maken, met soortgelijke gezelschappen in andere plaatsen, en met het Bureau van Informatie, te 's-Gra- venhage gevestigd. 3°. het schrijven en uitgeven van dagblad artikelen of andere geschriften, ter voorlichting der burgerij, zoo dikwijls daaraan behoefte schijnt i te bestaan. Tot toepassing dier kennis spreekt het Ge zelschap, zooveel mogelijk bij iedere verkiezing, j waartoe de burgers van het kiesdistrict Utrecht geroepen wordeD, zijn gemotiveerde aanbeveling uit van die personen, wier keus naar zijn oor deel door het belang van staat, provincie of stad gevorderd wordt. Het bestuur bestaat uit de HH. Mr.: C. W. Opzoomer, Mr. J. A. Fruin en Mr. G. H. Van Bolhuis. Het Handelsblad meldt, dat te Assen zich reeds éen persoon als lid in de Utrechtsche kiesvereeniging heeft laten opnemen. Omtrent den beambte bij den Rijnspoor weg, die, verdacht van diefstal van een trommel PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels f 0.75iedere regel meerf 0.12" Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels 0.90 iedere regel meer0.15 met geld uit een der goederenwagens, in hech tenis genomen is, loopen vele geruchten, schrijft de Arnh. Courant. De //platformist", zooals hij genoemd werd, omdat hij dienst deed op de platform bij de aankomst der treinen (hij haalde de plaatsbiljetten op), moet zijn bedrijf reeds sedert jaren uitgeoefend hebben. Het werd echter niet ontdekt, omdat hij de voorzichtig heid had voorwerpen van waarde liever te ver duisteren dan te verkoopen, daar dit zijne ont dekking ten gevolge had kunnen hebben. Hij eigende zich slechts het geld toe en wierp het overige in secreetputten of grachten. Zoo moe ten er thans uit het heimelijk gemak een aan tal voorwerpen van waarde, die sedert jaren daarin verborgen lagen, te voorschijn ziju gekomen. Hunne zwaarte heeft hen doen zin ken, ten gevolge waarvan zij bij vroegere rui mingen achter zijn gebleven. Men verhaalt ook dat een aantal gouden kettingen enz. indertijd door hem geworpen zijn in het thans gedempte paardenwed, zoodat deze kostbaarheden wel als verloren kunnen worden beschouwd. De be schuldigde moet, zegt men, volledige bekentenis doen van al hetgeen hij bedreven heeft. Uit Maastricht wordt van 1 Januari gemeldAlhoewel de politie het mogelijke doet, om het hier in gebruik zijnde nieuwjaar-schie ten tegen te gaan, heeft het toch ieder jaar weder plaats, en gebeuren er ook bijna ieder jaar ongelukken mede. Zoo heeft ook weder hedenochtend iemand een pistoolschot in het aan gezicht gekregen, zoodat het te vreezen is dat hij het gezicht kwijt zal zijn. Ook vernemen wij, dat van een ander door het springen van het pistool de hand geheel verbrijzeld is. Z. M. heeft in hunnen rang overgeplaatst bij het reg. grenadiers en jagers, de 1ste luits. J. C. J. "VVentzel van het 4de reg. inf., A. P. J. Rutten van het 5de reg. inf., C. C. Kriger van het 6de reg. inf., L. De Vlaming van het 4de reg. inf., en J. H. Engelbregt van het instructiebat.; aan den mil. ambt. der 1ste kl. G. P. F. Cronenberg, laatstelijk teekenaar bij het topogr. bureau in Ned. Indië, thans met verlof in Europa, op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, met toe kenning van pensioen. Z. M. heeft benoemd tot ontvangers der reg. en dom.: te Grave, den heer J. S. Hussem, thans te Terborg; te Terborg, den heer J. E. J. Jordaan, thans te Cortgene; en te Cortgene, den heer E. Groeneveld de Cock, thans surnu merair bij gezegde middelen. Z. M. heeft aan den ingen. van den wa terstaat 1ste kl. P. J. De Quartel, toegevoegd aan den inspecteur van den waterstaat in de lste inspectie, eervol ontslagen, behoudens aanspraak op wachtgeld; aan D. L. "VVarnsinck, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als 2den luit. bij het korps kon. scherpschutters van 's-Gra- venhageop zijn verzoek, eerv. ontslag verleend aan P. Bresser, als lsten luit.-adj. bij de dd. schutt. te Leiden, en benoemd tot lsten luite nant-adjudant J. Van Leeuwen, thans lsten

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 1