IV°. 2731. Dinsdag A*. 1869 5 Januari. BINNENLAND. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 8.00. Franco per postn 3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagenuitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels 0.75iedere regel meerf 0.18* Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels f 0.90iedere regel meer0.15 LEIDEN, 4 Januari. Het tweede genootschap van Teylers stich ting heeft besloten als prijsvraag voor 1869 uit te schrijvenEene verhandeling over de in Nederland gangbaar geweest zijnde munten ge durende het Merovingische tijdperk. De vondsten dezer munten, in Nederland gedaau, tot grond slag nemende, behoort de handeling vergezeld te zijn van goede teekeningen, facsimile's of clichés der onderscheidene muntsoorten en typen en van eene beknopte ophelderende beschrijving. In rangschikking en beschrijving behoort het zooveel mogelijk vast te stellen onderscheid tusschen Frankische, Gothische, Angel-Saksi sche en andere munten in het oog gehouden te worden. De prijs voor het best en voldoend gekeurd antwoord is eene gouden medaille, ter innerlijke waarde van 400. De verhandelingen moeten in het Nederlandsch, Fransch, Engelsch of Hoogduitsch goed en leesbaar met Latijnsche letter geschreven zijn, door eene andere hand dan die van den opsteller. Zij moeten in haar geheel worden ingezonden vóór 1 April 1870, ten einde voor Mei 1871 te worden beoordeeld. De regelings-commissie voor de tweede pro vinciale vergadering van onderwijzers in Zuid- Holland te Rotterdam in den loop van dit jaar te houden, bestaat uit de heeren L. B. Fikkert, 1ste voorzitter; H. H. Binnewiertz, i 2de voorzitter; T. W. Muls, secretaris, en F. C. Delfos, penningmeester. In de zitting der Eerste Kamer van jl. Don derdag heeft de minister van financiën mede gedeeld, dat het overschot van den dienst over 1867, door hem eerst op f 5,400,000 berekend, blijkt te beloopen 6,400,000. Gisterennacht heeft zich alhier een persoon van het leven beroofd. Hij had oneenigheid gehad en bracht zich met een scheermes een wond aan den hals toe. Drie uren later gaf hij den geest. Sedert een jaar leed hij aan vlagen van krankzin nigheid. Ook te Noordwijkerhout heeft de laatst geheerscht hebbende storm vrij belangrijke schade aangericht.* Bij verscheidene boeren werd menig dak gedeeltelijk weggeslagen tot groot onge rief van de eigenaars. De schade door een van de laatsten geleden wordt geschat op ruim f200. Ook de pastorie der Hervormde gemeente aldaar heeft in de algemeene verwoesting ge deeld. Een zware ijzeren plaat n.l. van ruim 100 Ned. ponden gewicht die op den schoor steen bevestigd was is door het geweld van den storm losgeslagen en met donderend geweld op het dak gestort, waar zij groote schade heeft veroorzaakt, doch gelukkig in haar val ia ge broken. Ook in de kom van het dorp zijn eenige zware boomen omgewaaid of ontworteld. De Nijmeegscbe Nieuwsbode meldt, dat ook het bijna voltooide nieuwe logement te Berg en Dal groote schade door den storm van Maandag heeft bekomen. Eene der zijkap- pen, naar den kant van het oude logement gekeerd, is met het bovenste uit hout opge trokken gedeelte van den zijgevel, van het ge bouw afgerukt. Tot bij den Musschenberg heeft men de planken gevonden. De aan den N.- Oostelijken hoek aangebrachte Belvedère, staat scheef en heeft de kap verloren. Uit Kampen is een adres van adhaesie aan de voorgestelde afschaffing der zegelbelasting naar 's-Hage verzonden. De gewone audientiën van de ministers van financiën, op Donderdag 7 Januari; van finan ciën, voor de zaken van den Hervormden eere- dienst enz., op Dinsdag 5 Januarivan oorlog, op Donderdag 7 Januari, en van koloniën, op Woensdag 6 Januari zullen niet plaatshebben. Bij beschikking van den min. van financiën is bepaald, dat de navolgende ambtenaren bij de administratie der postijen hunne functiën zullen uitoefenen als volgt, te weten: de com- rniesen van de 2de klasse: C. M. Hennequin, aan het spoorweg-postkantoor Moerdijk; W. P. Alstorphius Grevelink, ten kantore te Leeu warden H. A. Thoonsen, ten postkantore te Zwolle; de commiesen van de 3de kl.K. A. F. J. Pliester, ten postkantore te Arnhem L. J. Van Ingen, ten postkantore te Amsterdam"W. E. C. Lans, ten postkantore te GroningenW. H. Van Rijssen, op het bureau van den insp. der posterijen te 's-GravenhageW. C. Bijl de Vroe, op het bureau van den inspecteur der posterijen te Zwolle; J. A. Van Hamel, ten postkantore te Leiden; E. W. L. Wüpper- mann, aan de spoorweg-postkantoren Amster damEmmerik en ArnhemBentheim. Z. M. heeft benoemd: tot burgemeester der gemeente Scherpenzeel D. Pool, onder toe kenning van eervol ontslag als burg. van Zei- hem tot burgm. der gemeente Zelhem O. P. Bennewitz, onder toekenning van eervol ontslag als burg. van Scherpenzeel. Z. M. heeft aan W. Maessen, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als burg. der ge meente St.-Odilienberg. Z. M. heeft herbenoemd tot burgemeester van Zwartewaal H. "W. Croes, secr. dier ge meente, en tot burgem. van Dubbeldam Mr. C. W. O. Van Dorsser, secr. dier gemeente. Z. M. heeft herbenoemd tot burgem.van Bergeyk, P. J. Aarts; van Linden, G. Van den Boschvan Wijk c. a. en Veen, B. Pullen. Z. M. heeft aan den heer Mr. W. F. H. Von Weckherlin, secr. van legatie, vergunning verl. tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van de IJzeren Kroon (3de kl.), hem door Z. M. den keizer van Oos tenrijk geschonken. Z. M. heeft benoemd tot president der arr.- rechtb. te Appingedam Mr. M. E. Cleveringa, thans rechter in die rechtbank. Z. M. heeft den heer Jhr. Mr. M. M. Van Asch van Wijck, adjunct-secr. bij het munt- college, aangewezen om gedurende het jaar 1869, in geval van afwezigheid van een der leden van het muntcollege, diens plaats te vervullen bij de behandeling der onderwerpen, bedoeld bij artt. 3, 7 en 10 der wet van 1 Juni 1850 (Staatsblad N°. 25). Z. M. heeft benoemd tot controleur van het buitengewoon zegel te Amsterdam, den heer Jhr. O. R. Van Andringa de Kempenaer, thans surnumerair der registratie en domeinen. Naar wij vernemen, zijn benoemd tot ridders van den Nederlandschen Leeuwde kapitein luitenant ter zee J. A. Van de Velde, de luite nant ter zee eerste klasse H. Van Goens, en de kapitein der mariniers F. G. H. Horn- bostel. De Thermometer van Fahrenheit teekend, alhier Zaterdag des namiddags te 5 uren 42° WindZ. W., des avonds te 8 uren 42°, te 10 uren 42*. Zondag 's morgens te 5 uren 44°, te 8 uren 47°, 's namiddags te 12 uren 49°, te 4 uren 48°, 's namiddags 5 uren 47°, 'savonds te 8 uren 45°, te 10 uren 43°. Maandag 's morgens te 5 uren 40°, te 8 uren 40°, 's namiddags te 12 uren 45°, te 4 uren 42°. KOLONIËN. Den lOden November des avonds te 3 min. over halftien werd te Padang eene hevige aard beving waargenomen, die ongeveer 21 seconden duurde en na eene rust van ruim 7 seconden weder aanving en toen 17 seconden aanhield. Uit Banjoewangie wordt dd. 20 November geschreven: Woensdag-namiddag is Ida Madeh Rahi door den controleur Van der Schalk aan boord der //Bromo" gebracht. Hij verklaart, dat de grootste verwoesting is aangericht door de puntgranaten van de //Cycloop", gericht door den lsten officier Schotel; geheele huisgezinnen zijn daardoor vernietigd. De resident is heden ochtend per //Coehoorn" alhier aangekomen. De troepen zullen spoedig vertrekkende cholera heeft zich in hunne gelederen vertoond. De zoogenaamde graaf van Attems is tot bekentenis gekomen: hij noemt zich nu Kurt Schmalz, vroeger heette hij 24 jaren, thans 22 jaren oud te zijn. Reeds van zijn 16de jaar heeft hij van schurkerijen en oplichterijen ge leefd. Ook hij moet onder den naam van graaf Van Schönborn in 't jaar 1867 valsche wissels bij de Ned. Ind. Handelsbank te Amsterdam gedisconteerd hebben, welke zoo kunstig waren nagemaakt, dat hunne valschheid eerst twee da gen later, nadat ze reeds te Londen uitbetaald waren, ontdekt werd. 't Is vermoedelijk dat men met eene bende van oplichters in deze zaak te doen hebbe, want het is niet aan te nemen, dat de genoemde per soon, die nu hier achter slot en grendel zit, de vervaardiger dier valsche wissels alleen geweest zijtot hunne vervaardiging was de medewerking

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 1