i\°. 2730. Maandag A°. 1809. 4 Januari. LEIDSCH DAGBLAI PRIJS DEZER COURANT. Voor Leidenper 3 maanden1 3.00. Franco per postn 3.85. Afzonderlijke Nommers Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels 0.75iedere regel meerf 0.12- Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels ƒ0.90 iedere regel meer0.15 BINNENLAND. LEIDEN, 2 Januari. Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis alhier opgenomen van 157 tot 188 volwassen personen en van 71 tot 106 kinderen. De //Volksvriend" deelt een overzicht mede van de jeneverrampen in 1868, waaruit blijkt, dat zich in dat jaar hebben voorgedaan31 ge vallen van gevangenneming en veroordeeling, waaronder 8 van moord en manslag, (hierbij twee kinderen, jongetjes van 7 cn 11 jaar, die door het werkvolk werden dood gevoerd met jenever)68 gevallen van verwonding en mis handeling en 5-1 zelfmoorden. Dit overzicht is alleen uit de gewone dagelijksche couranten berichten getrokken. Omtrent de internationale tentoonstelling van tuinbouw, welke, verbonden met een con gres van planteokunde, in 1S69 door de //Société d'Horticulture de Russie" te St.-Petersburg zal worden gehouden, verneemt men o. a. het vol gende De tentoonstelling zal zijn geopend van 17 tot 31 Mei. De aangiften der in te zenden voor werpen moeten worden gedaan vóór 13 Maart, en de naamlijsten voor 7 Mei ingezonden. Er worden uitgeloofd gouden medailles van vier verschillende waarden en zilveren in drie grootten. Het programma, ingericht op de wijze als dat der vroegere internationale tentoonstellin gen, bevat 202 vragen; voor elke vraag zijn twee of meer medailles uitgeloofd. Er bestaat buitendien het vooruitzicht, dat nog meer prijzen zullen worden beschikbaar gesteld. Alle tentoongestelde voorwerpen zullen kun nen worden verkocht en het op het einde der tentoonstelling onverkochte zal in eene loterij worden geplaatst. Er zal zooveel mogelijk gezorgd worden, dat de bezoekers der tentoonstelling de merkwaar digheden van St.-Petersburg en omstreken kun nen gaan zien. Men zal trachten voor reizigers en goederen vermindering van vracht op de spoorwegen te verkrijgen, en door agenten van de tentoon stelling, ten dien einde aan de Russische grens- kantoren aanwezig, zal de expeditie der goede ren bevorderd worden en zullen aan de reizigers alle noodige inlichtingen worden gegeven. Het congres zal drie algemeene vergaderin gen houden, waarin zullen worden behandeld de volgende vraagstukken //Van de veredeling der cultuurplanten", in geleid door Jühlke van Berlijn en Dr. Regel van St.-Petersburg. //Van den invloed van het licht op de plan ten", ingeleid door Prof. Morren van Luik en Prof. Famintzine van Petersburg, en //Van den omloop der sappen in de planten", ingeleid door Prof. Karsten van Berlijn en Ro- sanoff van St.-Petersburg. Kruidkundigen en tuinbouwers, die stukken, tot deze vragen bebooreade, wenscben bij te dragen, worden verzocht, die voor 1 Maart in te zenden. Het congres zal voorts in twee sectiën wor den verdeeld, eene voor plantenkunde en eene voor tuinbouw, waarin de ten dien einde inge zonden stukken zullen worden in behandeling genomen. De lijst dezer stukken zal na den j 13den Maart worden bekend gemaakt. De //Société d'Horticulture de Russie" heeft in alle landen representanten benoemd, om mede te werken tot het welslagen der voorgenomen ondernemingen. Voor Nederland zijn als zoo danig aangesteld de heeren Groenewegen en Co., bloemisten te Amsterdam, en de heer J. H. Krelage, hoofd der firma E. H. Krelage en Zoon, te Haarlem, welke zich, naar men verneemt, die benoeming hebben laten welgevallen en zicb bereid hebben verklaard tot het geven van alle mogelijke inlichtingen aangaande tentoonstel- j ling en congres. In eene vergadering van den gemeente raad te Delft, is op vcuïstcl van den burge meester besloten aan de commissie voor de schietbaan, in vereeniging met B. en W., op op te dragen, om uit de perceelen land zooda nig gedeelte tot den minsten prijs aan te koo- pen als noodig zal zijn om daarop eene ruime en doelmatige schietbaan aan te leggen. Gisterenmorgen met het aanbreken van den dag heeft te Rottterdam een zeer be treurenswaardig ongeluk plaats gehad. Eergis- terenmiddag te 1 uur werd het Groningsche tjalkschip //Vrouw Grietje" door schipper Cor- nelis Jannes Veldsema bij den mond der Leu- vehaven aan wal gelegd, om uit de Engelsche stoomboot //Marlborough" eene lading van 16 lasten ijzer over te nemen. Zijne vrouw en vijf kinderen, zijnde eene dochter van 12 en vier zoons van 8, 6, 4 en 2 jaren oud, bevonden zich mede aan boord. De werkzaamheden waren geregeld volbracht, terwijl er verder geene aan leiding scheen te bestaan om voor lek of andere avarij te vreezenalthans toen de schipper nog gisterennacht voor alle zekerheid de pomp wilde doen werken, bevond hij dat er geen water in het schip was. Men kan zich dus voorstellen, welk een schrik het moest teweeg brengen, toen hij gisterenmorgen in de vroegte werd gewekt door de hem toegeroepen waarschuwing, dat zijn schip aan het zinken was en dat hij zelfs alle haast moest maken, om zijn leven en dat der zijnen te redden. Ijlings snelt hij met zijne vrouw naar het dek, om te zien hoe het er mede stond, doch het was reeds te laat. "Wel mocht men er in allerijl nog in slagen om hem en zijne vrouw langs de palen naar boven op den wal te balen, doch er was geen denken meer aan om de kinderen te redden, doordien het vaartuig te spoedig zonk, zoodat zij alle vijf den dood vonden. De schipper en zijne vrouw zijn naar het ziekenhuis overgebracht Men deelt aan het Handelsblad mede, dat bij het departement van financiën ijverig gearbeid wordt aan het ter aanbieding aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal gereed maken van verschillende ontwerpen, met de grondbelasting in verband staande. De bestaande verouderde Fransche bepalingen zullen door Nederlandsche worden vervangen terwijl die verordeningen in overeenstemming zullen wor den gebracht met de wetten omtrent de grond belasting van 1828, 1841 en 1843. Tevens zullen er wetten worden bijgevoegd omtrent de reclames, de zetters en het beroep van be slissingen van gedeputeerde staten. Aan het Handelsblad wordt gemeld, dat de heer M., onder-adjudant bij de rijdende ar tillerie te Amersfoort, die na den brand der stallen, in September jl., werd gedegradeerd, gisteren in zijn rang is hersteld. In de laatste dagen der maand Nov. en de eerste van de maand Dec., zoo meldt de N. Utr. Courant, richtte de commissie, welke voor 3 jaar door de medewerking barer medeburgers in staat was gesteld aan 5300 kinderen, op St.-Nicolaas, het gewone St.-Nicolaasgebak uit te reiken, het verzoek tot Utrechts ingezetenen, om haar vrede" daartoe in staat te stOÜefir^SZS oproeping was niet te vergeefs, want door de bijdragen van de burgerij was zij ditmaal in staat bijna 5600 kinderen te onthalen. Wél was de portie van elk kind van 2% ons op 2 ons gebracht en moest, om de kosten te dek ken, een deel van het overschot van den vo- rigen keer worden aangesprokenmaar toch kon de commissie de voldoening smaken, een nog grooter aantal kinderen dan in 't vorige jaar gelukkig te hebben gemaakt, eene voldoe ning welke ieder, die tot dat doel het zijne bijdroeg, mede zal kunnen smaken. Men meldt uit Zutfen dd. 31 Dec.: De storm van Maandag-avond jl. heeft in de na burige landbouw-kolonie Mettray groote schade aangericht. Het waschhuis is geheel vernield, en het dak daarvan, 't welk op het dak van het hoofdgebouw geworpen werd, heeft van dit laatste ruim 2000 pannen gebroken. Een groote populierboom is gedeeltelijk door de ramen van de nabij gelegen woning van den directeur ne- dergevallen, en heeft aan die woning groote schade toegebracht. De directeur heeft zich met de jongens naar de kerk in veiligheid be geven, en men heeft aldaar tot halftwee in den ochtend vertoefd. Geen der bewoners der kolonie heeft eenig letsel bekomen. Het her stellen der schade, bij deze gelegenheid en bij den storm van den 7den 11. toegebracht, zal verscheidene duizenden guldens kosten. Z. M. heeft aan M. De Bekker te Orthen en W. Speek te Oudenbosch, vergunning ver leend tot het aannemen en dragen van het hun door den paus geschonken kruis Fidei et Vir- tuti. Z. M. heeft aan den heer O. Yon Mertzen- feld, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als Nederlandsche consul te Moskau, en als zoodanig benoemd den heer C. Bansa. Bij koninklijk besluit zijn de heeren F.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 1