BUITENLAND. HANDEL. Daarop werd het woord gevoerd door den heer Van Zeggelen, die van der jeugd nf den ontslapene gekend had en dezen eene warme hulde bracht. Namens den eenigen zoon des overledenen, hier tegenwoordig, maar door de aandoeningen van het oogenblik niet bij machte om het woord te voeren, en namens de overige leden der in diepen rouw verkeerende familie, vatte de heer Mensing het woord op, om dank te betuigen voor de ondervonden belangstelling en deelnemiug, voor de hulde der trouwe, echte vriendschap, aan de herinnering des afgestor venen gebracht. Nogmaals lieteu de tonen der treurmuziek eene compositie, opzettelijk voor deze gelegen heid door deu heer Nicolaï vervaardigd, hooren, waarmede de plechtigheid werd gesloten. Terwijl knapen te Dr on rijp aan het spelen waren, deed een hunner den moedwilli- gen voorslag zich aan een doek op te hangen, zeker in de veronderstelling, dat hij zich tijdig genoeg weer zou kunnen losmaken. Hij deed volgeus zijn zeggen, en voor er tijdige hulp kwam opdagen, was hij een lijk. De gewone audiëntie van den minister van financiën zal op Donderdag den 31sten dezer niet plaats hebben. Z. M. heeft, op verzoek, eervol ontslag ver leend aan K. Muntjewerf, als burgem. der gem. Zuid Schafwoude, en in zijne plaats benoemd J. Van Bommel, burgem. van Broek-op-Lange- dijk, ten einde beide betr. gelijktijdig te beklee- den; het door den gemeenteraad vau Bar- neveld aan Mr. C. A. Nairac, burgem. en secr. dier gemeente, op zijn verzoek verleend eervol ontslag uit laatstgemelde betrekking bekrach tigd; voorts eervol ontslag verleend aan W. F. Muller, als ijker van het vaatwerk te Coevorden; op hun verzoek aan J. W. Del Campo, genaamd Camp, als burgem. van St.-Philipsland, en aan P. C. Stoop als plaatsverv. kantonr. te Alphenbenoemd tot hoogheemraad van den Alblasserwaard niet Arkel beneden de Zouwe, H. Schram de Jong. Z. M. heeft wegens verandering van woon plaats, eervol ontslagen J. Bryan als lsten luit. bij de dd. schutt. te Schiedam en bij de dd. schutt. benoemdbij die te Schiedam, tot offic. van gezondh. 2ae klasse Dr. L. J. Del Baere, thans offic. van gez. 3de kl.tot kapit. J. J. Van der Burg, thans lsten luit.; tot 1ste luits. J. D. Meijer Dzn., W. A. Beukers en G. L. Klunder, allen thans 2de luitenant; tot 2den luit. G. Vis ser, thans 2de luit. a la suite, H. Cazaux van Staphorst, vroeger 2de luit. bij de dd. schutt. te K-otterdam, en H. Hoppe, thans fourier. Z. M. heeft aan de volgende hoofd- en ver dere offic. pensioen toegekend, tot het achter ieders naam uitgetrokken bedrag: Dr. G. A. F. Quariu Willemier, eerste offic. van gez. lste kl. (rang van kolonel) bij het rijkshospitaal te Utrecht, 1800 (onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem gedurende zijne langdurige militaire loopbaan bij het leger bewezen); J. Alma, apoth. lste kl. (rang van majoor) bij 's rijksmagazijn van geneesmiddelen, 1300C. Van Eeten, apoth. lste kl. bij het garnizoens-hospitaal te 's-Hage, ƒ1135; J. C. Blom, apoth. lste kl. bij de garnizoens-infirmerie te Haarlem, ƒ1020; H. G. Sadée, apoth. 2de kl. bij 's rijks magazijn van geneesmiddelen, 720, (onder toekenning van den rang van apoth. lste kl.). Z. M. heeft bij het personeel van den geneesk. dienst der landmacht benoemdtot apoth. lste kl. (naar ouderdom van rang) de apoth. 2de kl. G. C. W. Bohnensieg, P. A. H. Dagnelie en W. C. Van Werkhoven; tot apoth. 2de kl. (naar ouderdom van rang) deu apoth. 3de kl. A. j. C. Geerts, allen van gemeld pers. Z. M. heeft aan den kapit. H. M. P. Lan- dolt, van het 7de reg. inf., de vergunning ver leend tot het aannemen en dragen der versier selen van ridder der Leopoldsorde, hem door Z. M. den koning der Belgen geschonken. De vreeselijke storm, die gisterenavond en in den aanvang van dezeu nacht gewoed heeft, heeft te 's-Hage en Scheveningen aan verscheidene gebouwen vrij belangrijke schade veroorzaakt. Sedert de maand Februari 1S23 herinnert men zich niet, te Scheveningen een zoo sterken wind te hebben beleefd. Als eene bijzonderheid kan worden mede gedeeld, dat gisteren tusschen een der muren van het ministerie van binnenlandsche zaken aan den Vijverkant, gevonden is een vogel nestje, men meent van een kwikstaartje, waarin zich vier versche eitjes bevonden. De Thermometer van Fahrenheit toekende alhier Maandag des namiddags te 5 uren 45°, Wind Z. W., des avonds te 8 uren 44°, N. W., te 10 uren 42°. Dinsdag 's morgens te 5 uren 39°, Z. W., te 8 uren 41°, 's namiddags te 12 uren 45°, te 4 uren 45°. Belgie. Het derde internationale studenten- congres heeft te Gent plaats gehad. Het eerste werd gehouden te Luik en wekte tamelijk veel ergernis. Het tweede te Brussel was onbedui dend en het derde beteekende nog minder. Den 20sten Dec. werd het geopend. De heer Sarton, president, hield eene openingsrede, waarin weder de bekende declamatiën voorko men voor het attheisme en de revolutie uit naam der wetenschap. Den tweeden dag ging men tot de behande ling der quaestiën over, welke voornamelijk be trekking hebben op het onderwijs //tegenover de maatschappelijke vraag, van het standpunt der economie, politiek en van den godsdienst." Er zijn redevoeringen gehouden, voorstellen gedaan, enz. De studenten van Leipzig en van Leiden had den de uitnoodiging met een protest beant woord, en de //Indépendance" is van oordeel, dat zij over hunne weigering geen berouw be hoeven te hebben. Den 23sten Dec. werd het congres na drie zittingen gesloten. De volgende verklaringen en wenschen zijn er uitgesproken: //Het con gres protesteert met kracht tegen de krijgs toerustingen in Europa, welke millioenen han den aan de productie onttrekken; spreekt den wensch uit, het beginsel der radicale scheiding van staat en kerk, die tegenwoordig op kosten van allen leeft, verwezenlijkt te zienverlangt de vorming van federatieve groepen als tegenwicht van de absorbeerende en centraliseerende macht van den staat en beschouwt het als nadeelig, dat de staat zich met het onderwijs bemoeit, en vindt het voldoende dat de staat alleen de vrijheid van on derwijs in bescherming neemt; ten slotte wenscht het congres dat algemeene, uitgebreide instellin gen van onderwijs gesticht mogen worden, met speciale leerstoelen van sociale economie, zede- en gezondheidsleer eD hoopt dat de werklieden in ver binding met den internationalen studentenbond, zullen voortgaan zich te organiseeren met het doel om verandering te brengen in den tegen woordigen economischen toestand. Het eer3te congres te Luik telde 1500 leden, het tweede te Brussel 400 en het derde te Gent slechts 200. Pruisen. Te Berlijn is de gezant van Portu gal overleden. Frankrijk. De handelsrechtbank heeft den heer Wittersheim het gebruik van den titel van //Moniteur" voor zijn blad ontzegd, als zijnde die titel het uitsluitend eigendom van den heer Pan- coucke. Griekenland. De correspondent van de //Times", te Athene, beschrijft op de volgende wi]ze hetgeen gebeurd is met de Enosis. Dit kaperschip, door de Grieksche regeering met Armstrong-kanonnen uitgerust, had verlede: i week 900 man troepen en twee getrokken stukke: geschut naar Prassone3i, dicht bij de zuidoostelijk kaap van Candia, gebracht. Op den 12den Dec ontscheepte de Enosis eene groote hoeveelheii krijgsvoorraad voor de opstandelingen. Dei 14den December wilde het schip de haven Syr; weder inloopen, maar deze werd door twe< Turksche schepen bewaakt, en hetgeen ni I plaats had, wordt op twee verschillende wijzen j beschreven. De kapitein der Enosis beweert, dat hij, dicht bij Syra gekomen, door het Turk sche admiraalschip en de Turksche korvet Izzid din werd vervolgd, en dat deze schepen zoo dicht bijkwamen, dat zij de Enosis met kanonnen geweren en revolvers beschoten. Hierop draaide de Enosis bij en gaf aan de twee Turksche sche- pen de volle laag mei haar Armstrong-ge-1 schut. Een kogel verbrijzelde de stoomraderet der korvet, en een andere kogel bracht aan het admiraalschip groote schade toe, waarop de Enosis de haven van Syra binnenstoomde Hobart Pacha, de Turksche admiraal (hij is een Engelschman en deed zich in Engelschei zeedienst als kapitein Hobart van eene gun stige zijde kennen), zond onmiddellijk een be richt van den nomarch (prefect) van Syra, m hetwelk hij een geheel ander verhaal doet dan de Grieksche kapitein. Hij deelt mede, dat, toen hij het kaperschip ontdekte, hij last gaf aan de Izziddin om een schot met los kruit te doen, ten einde de Enosis te doen bijdraaien. Deze deed dit niet, maar antwoordde door met scherp te schieten op het admiraalschip, welks twee booten het verbrijzelde. Hierop maakte de Izzid din jacht op het kaperschip, hetwelk in de haven van Syra vluchtte. Hobart Pacha eischte, dat de Enosis hem wierd uitgeleverd, als zijnde een zeeroover, die sinds twee jaren het volken recht schendt, en hij verlangde dat een gerech telijk onderzoek zou plaats hebben te Syra in tegenwoordigheid der vreemde consuls. Amerika. Uit New-York wordt gemeld Vol gens geruchten zijn op Cuba 10,000 opstande lingen door het 2000 man sterke garnizoen van Santiago geslagen. De vuurtoren van Lucretia is door de op standelingen vernield. BEROEPEN ENZ. Nederlandsche Hervormde Kerk. Beroepen: te Rijswijk: J. Verwey Jz. te Zevenhoven te Groningen P. Van Son te War mond; te Puttershoek: A. Yan Oosten te Bath; te Utrecht: J. H. Guldenarm te Oosthemte LuttenF. Hopster te Noorden bij Alphen; te Oud-YossemeerJ. D. Sigal te Lage Zwaluwe. Toezegging verleend tot de beroeping van den cand. H. Schouw Santvoort te Maartensdijk. Bedankt: naar Heilouw door G. J. Hulsma te Westmaas; naar Goes: door W. Yliegent- hart te Vreeland; naar Soesterbergdoor J. Kool te Bunschoten; naar 's-Hertogenbosch door J. Yan Loenen te Hardegarijp naar Woud send: door N. Warmolts te Ee; naar Gerkes- kloosterdoor F. J. Stroman de Grave te Kol- lumerzwaag; voor de toezegging van beroep naar Uitwijk door C. H. Yan Dam te Baardwijk. Christel. Afgesch. Geref. Kerk. Beroepen: te OnstweddeE. Harkema te Nieuwveen; te Steenwijk E. Smit te Gorkum. Aangenomen: te Westmaasdoor P. Dier- mansse te Waardhuizen. Bedankt: te Zaauslag: door M. Boom te Bieselinge; te Holten: door J. Duphuis te Kou veen. Rotterdam, 28 Dec. Granen. Bij zeer wei nig aanvoer was de markt voor alle artikelen flauw gestemd op vorige prijzen.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2