N". 2727. Woensdag Au. I 808. ft 30 December. Nv B IN N E NL A N D. ife w LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagenuitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels 0.75iedere regel meerf 0.124 Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels ƒ0.90iedere regel meer0.15 LEIDEN, 29 December. Zal er een congres bijeenkomen om de ge rezen moeilijkheden in het Oosten te beslech ten De Belgische Indépendance noemde voor eenige dagen reeds tijd en plaatsden 2den Januari zal te Parijs, zoo meldde dit blad, de eerste zitting gehouden worden. Frankrijk, En geland, Rusland en Pruisen zouden stellig aan dit congres deelnemen. Alleen omtrent Tur kije had men nog geene stellige zekerheid, maar zijn toetreden was toch niet twijfelachtig. Latere berichten waren echter niet zoo bevre digend, niet wat de toestemming der groote mogendheden, maar wat die van Turkije betrof. Voordat men een congres zal houden, moet men het namelijk in de hoofdzaak eens zijnzijn de confereereDde staten dat niet reeds vooraf, dan is een congres overbodig congressen zijn geene rechtbanken, waar de strijd tusschen twee par tijen met stemmen-meerderheid wordt beslist: op een congres moeten allen het eens worden de partijen geven wederkeerig iets van hare vorderingen op, en zoo komt men tot eenheid. Het is dus noodig dat in het gegeven geval Griekenland en Turkije beiden iets willen toe geven. Griekenland nu kan gemakkelijk iets toegeven, maar voor Turkije is het een ander •valTurkije is niet gezind iets terug te ne men van de primitieve vordering van Grieken land, en daaraan is het voorzeker toe te schrij ven, dat Turkije zich verzet tegen het houden eener conferentie wanneer op dit congres over Kreta zal gesproken, of eenig ander punt zal behandeld worden, dan de vijf punten van het door de Porte gestelde ultimatum. Heden nu brengt de telegraaf ons het be richt, dat Turkije zich bereid heeft verklaard om aan de conferentie deel te nemen, doch onder voorwaarde, dat de beraadslagingen der conferentie beperkt blijven tot de punten, die in het ultimatum vervat waren. Behoud van het status-quo op Kreta, en op schorting van de strenge maatregelen, in het ultimatum vervat, zijn de grondslagen der con ferentie. De uitnoodigingen, zoo bevestigen thans de Pruisische bladen, worden door Frankrijk ge daan, en de conferentie zal den 2den Januari te Parijs bijeenkomen. Uit Griekenland wordt verder berichtdat de kamer van afgevaardigden aan de regeering een krediet heeft toegestaan van 100 millioen drachmen, met volmacht om die ook uit andere hulpbronnen dan de bestaande te vinden en over te gaan tot eene buitengewone lichting dat het gouvernement te Bordeaux twee ge pantserde schepen heeft, gekocht, en dat Ho bart heeft geëischt, dat de Enosis zou uitge leverd of dat het schip zou ontwapend worden dat de gestelde termijn Zondag zou vervallen, en dat intusschen de Grieken het schip doen zinken. Een Italiaanscb blad zegt dat Garibaldi, we gens zijn gezondheidstoestand, geweigerd heeft het bevel over de Grieksche vrijwilligers te aan vaarden. Naar wij vernemen, heeft zich alhier! eene plaatselijke commissie gevormd tot bevordering der belangen van de te Utrecht in 1869 te houden internationale tentoonstelling van voor werpen voor de huishouding en het bedrijf van den handwerksman, bestaande uit de heeren Dr. W. C. Van den Brandeler, Mr. C. W. Hubrecht, A. C. Leembruggen, Mr. R. Th. Bijleveld en P. L. G. Driessen. Te Lettelbert (classis en provincie Gro ningen) is tot predikant der Hervormde ge meente beroepen de heer J. "Van "Waning Bolt alhier, laatst predikant te Antwerpen (België). De Eerste Kamer heeft gisteren eene zitting gehouden, en de ingekomen wetsontwerpen der 3taatsbegrooting naar de afdeelingen verzonden. De heeren J. C. Van Marken Jr., techno loog te Amsterdam, F. W. Van der Putten, directeur der brood- en meelfabriek te 's-Gra- venhage, en L. Van Dijk, architect te Capelle a/d. IJsel, hebben het prospectus en de con cept-statuten voor de oprichting eener Neder- landsche gist- en spiritus-fabriek rondgezonden. Naar wij vernemen, zou het plan bestaan, om die fabriek daar te stellen op een stuk land ten zuiden van den stoom-oliemolen aan den Haagweg, in de nabijheid der stad Delft. (Delftsche Courant.) De keizerlijke openbare bibliotheek te St- Petersburg heeft, bij gelegenheid van het eeuw feest der universiteit te Moskou, een belang rijk fac-simile der eerste Russische courant uitgegeven. Dit oudste voortbrengsel van de dagbladpers in Rusland dagteekent van 1703; Peter de Groote zelf was de uitgever. De 39 nummers, waaruit de jaargang bestaat, zijn door hunne betrekking tot den merkwaardigen tijd, in welken een eeuw verstandelijk en politiek leven voor Rusland begon, meer dan eene let terkundige curiositeit; zij hebben veeleer, als vollediging en terechtwijzing van andere ge schiedkundige gedenkschriften, eene hooge ge schiedkundige waarde. Voor Peter den Groote was het verschijnen der eerste Russische courant eene gebeurtenis, welker belangrijkheid men nauwelijks te hoog kan schattendat hij zelf de beteekenis er van gevoelde, kan daaruit blij ken, dat hij aan de redactie van het blad per soonlijk deel nam, ja somwijlen eigenhandig de drukproeven corrigeerde, zooals eenige dezer proeven, die nog voorhanden zijn, kunnen be wijzen. De oorspronkelijke exemplaren dezer courant zijn natuurlijk hoogst zeldzaam; men kent er nog maar twee volledige, die zich in de ge noemde bibliotheek bevinden. De nieuwe afdruk is diplomatisch nauwkeurig, en beantwoordt letter voor letter aan het origineel. Het schrift of de lettersoort is bet oud- of kerk-Slavisch, en de typen (gegoten letters), die tot de nieuwe uitgaven hebben gediend, zijn ten dezen einde opzettelijk te Moskou gegoten, terwijl het ori- gineele handschrift, dat er bij voorkomt, op de- calqueerpapier is doorgetrokken, en vervolgens gelithografieerd. Eene voorafgaande korte ge schiedenis van de Russische dagblad-literatuur, benevens een bibliographisch overzicht van al wat daarover geschreven is, gelijk mede aan het slot eene alphabetische inhoudsopgave, geven aan deze uitgave eene eigenaardige zelfstandige waarde. De Eendracht.) Men schrijft ons uit Voorschoten: //Den lOden Januari a. s., des namiddags te halftwee, zal de nieuwe Nederduitsch Hervormde kerk alhier worden ingewijd." Men schrijft uit H ill ego m dd. 23 Dec. Heden gaf de zangvereeniging alhier een concert in het kerkgebouw der Ned. Herv. gem., ten voordeele van de bewaarschool te dezer plaatse, onder de leiding van haren directeur, den heer J. Steenman, en onder medewerking van de heeren J. A. Wetrens en C. B. Duyster, uit Leiden, terwijl mevr. Koning uit Arnhem de sopraan-solo's uitvoerde. De uitvoering gaf aan de talrijk opgekomen hoorders, zoowel uit deze als omliggende gemeenten, groot genoegen, zoo- dat allen, die belangeloos medewerkten, en niet minder het bestuur der vereeniging, eene aan gename voldoening mochten smaken. Uit 's-Gra venhage wordt dd. 28 De cember geschreven: Met innige deelneming over het zoo onverwacht geleden verlies, hadden he denochtend zich velen vereenigd tot begelei ding der stoffelijke overblijfselen van wijlen S. J. Van den Bergh naar zijne laatste rust plaats, op het kerkhof van het naburige //Eik en duinen." Omstreeks 10 uren stelde zich de een voudige lijkstoet in beweging. De slippen van het lijkkleed werden gedragen door de heeren Van Westrheene (onder-voorzitter van het let terkundig genootschap //Oefening kweekt ken. nis)," Marten Westerman, Nicolaï en Verveer, vertegenwoordigers van letterkunde en schoone kunstenna den rouwwagen volgden eenige rijtuigen, waarin nabestaanden des overledenen waren gezeten, en nu kwamen, in de stad te voet, leden van het genoemde genootschap, waarvan Van den Bergh een der stichters en gedurende langen tijd de voorzitter geweest is, leden van het letterkundig genootschap//Nieuw- land," van het schilder-genootschap //Pulchri Studio" en van de zangvereeniging //Polyhymnia," voorts vertegenwoordigers en het bestuur van het korps koninklijke scherpschutters van 's-Hage. Op het kerkhof aangekomen, vernam men eene statige muziek, het graflied van O on rad, als tot inleiding van de treurige plechtigheid. Rondom de geopende groeve werd door de aanwezigen een kring gevormd, tot welken de heer Margadant, een der bestuurders van//Oefe ning kweekt kennis," het woord richtte en de gevoelens vertolkte van zoovelen, die den laatsten plicht jegens den waardigen overledene hadden gemeend te moeten vervullen,

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1