BUITENLAND. rongen, ordonnance-officier van Z. M., is op verzoek voor een jaar op non-activiteit gesteld. Ten gevolge van het ongunstige weder heeft de militaire promenade, die heden door het Koninklijke scherpschutterskorps van 's-Gravenhage zou worden gehouden, geen voortgang gehad. De persoon van T. J. v. L., te Rotter dam, van wiens terechtstelling wij in ou9 num mer van 24 dezer verslag gaven, is door de rechtbank aldaar veroordeeld tot eene gevan genisstraf van zes maanden en in de kosten. In de zitting van den gemeenteraad te Rotterdam van Woensdag heeft de voor zitter, bij de kennisgeving omtrent den uitslag der gemelde inschrijvingen voor de nieuwe leening, tevens medegedeeld, dat de heer Jac ques Errera Oppenheim, met wiens bankiershuis de leeniug is gesloten, eene som van 5000 beschikbaar heeft gesteld, om te worden ver deeld als volgt: aan de inrichting voor doof stommen-onderwijs 1500, aan het kinderzieken huis 1000, aan de commissie voor ooglijders 500en aan de op te richten ambachtsschool, waarvan de burgemeester beschermheer is, 2000, welke gelden bereids aan die iurichtingen zijn overgemaakt. Dit bericht werd door de verga dering met algemeene acclamatie ontvangen. Verschillende berichten melden dat de liberalen in het kiesdistrict Gforkum bij de herstemming tusschen de HH. Heemskerk en Van Loon niet aan de stemming zullen deel nemen. Te Ootmarsum viel dezer dagen eene vrouw met eene ladder waarop zij stond, ten gevolge waarvan zij van eene aanzienlijke hoogte en wel op het hoofd nederstortte. Zij richtte zich echter terstond weer op en zeide: //daar kom ik goed af." Een paar uren later zeeg zij ineen en was een lijk. Uit Zierikzee schrijft men dd. 22 dezer: Door den gemeenteraad alhier is in zijne ver gadering van 21 dezer met algemeene stemmen besloten tot het oprichten eener hoogere bur gerschool met öjarigen cursus en burgeravond school en daaraan 9 of meer leeraren te be noemen, met jaarwedden van 2000, ƒ1700, ƒ1600, ƒ1500, en minder; indien namelijk een jaarlijksche rijkssubsidie van 7000 tot dat doel wordt verkregen, waartoe gegronde hoop be staat, daar de minister van binnenlandsche zaken schriftelijk aan het bestuur toezegging heeft gedaan, deze gunstig aan den Koning voor te dragen. In de prachtige kathedraal van St.-Jan, zoo schrijft de 's-Hertogenbossche Courant van Woensdag, werd het door de eerw. heeren geestelijken van het bisdom aan Z. D. H. den aartsbisschop-bisschop van 's-Hertogenbosch, mgr. J. Zwijsen, ter gelegenheid van het feest van zijn 50jarig priesterschap, aangeboden en in de doopvontkapel geplaatst, geschilderd glas raam van zijne rieten bedekking ontdaan. Het stelt voor den doop des Zaligmakers in den Jordaan, door den H. Joannes. De minister van binnenlandsche zaken, over wegende, dat sedert een jaar zich geene geval len van veetyphus in het rijk hebben voorge daan, heeft in herinnering gebracht dat, zoo lang het bestaan van die ziekte binnen het rijk door den minister van binnenlandsche zaken niet weder is bekend gemaakt, de bepaling van art. 12 der wet van den 19den April 1S67 bui ten werking blijft, maar dat daarentegen de artt. 5 en 6 der wet van den 9den Juli 1842 toe passelijk zijn. De minister van binnenl. zaken heeft ter algemeene kennis gebracht, dat de commissie, in 1868 belast met het afnemen der examens van apotheker, op Maandag den 2Ssten Decem ber e. k., des morgens te tien uren, te Leiden een aanvang zal maken met het afnemen van het openbaar mondeling examen. Z. M. heeft benoemd tot burgm. der ge meente Brielle Gr. F. Lette, ten einde deze be trekking gelijktijdig te bekleeden met die van burgem. der gemeenten Oostvoorne en Roc- kanje; aan J. J. I. Sprenger, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als burgem. der gemeente Domburg, onder dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten, en tot burgem. dier gemeente benoemd W. Yan den Broeckeaan Jacq. H. C. Yan der Kun, te Rotterdam, vergunning verleend tot het aan nemen en dragen der versierselen van kom man - deur der orde van den H. Gregorius den Groote, hem door den paus geschonkenaan den milicien J. W. Saelman, van het 2de reg. vestin- art., de vergunning verleend tot het dragen van het kruis //Fidei et Yirtuti," hem door den paus geschonken pensioen verleend aan A. L. Van der Harst, eervol ontslagen hoofdcomm. bij het depart, van justitie, ƒ1333 'sjaars; J. L. Le Rutte, eervol ontslagen comm. bij het depart, van justitie, ƒ1133 'sjaars; J. D. Werdrauller van Elgg, gewezen kantonrechter te Delden, ƒ533 'sjaars; en K. K. Lempke, gewezen rijksveldw. 3de kl. te Koudum, 99 'sjaars. Het kerstfeest werd ditmaal te 's-Graven hage op eene bijzondere wijze ingewijd; im mers bij het slaan van middernacht klonken van den toren der Groote Kerk de tonen van een orkest van koper-instrumenten, en werden uitgevoerd de psalmen 112, 117 en een koraal vervaardigd door den heer Kiehl. Het waren de heeren Gebrs. Hemmes aldaar, die op het denkbeeld waren gekomen, om, evenals in Duitschland meer algemeen is, den ingang van het kerstfeest door muziek aan te kondigen. Die beide heeren mocht het dan ook gelukken de welwillende medewerking van verdere be kwame muzikanten en liefhebbers te erlangen, alsmede de toestemming van het dagelijksch bestuur. Ofschoon door de hevige rukwinden het effect wel eenigermate verloren ging, kon men de tonen echter nog op vrij verren afstand vernemen. Het bericht, in de Arnhemsche Courant opgenomen, //dat zich een aantal leden van het 's-Gravenhaagsche scberpschutterskorps alsmede verschillende begunstigers der vereeniging zich zouden hebben teruggetrokken, naar aanleiding van het gesprokene door de heeren De Roo en Storm in de Tweede Kamer derStaten-Generaal," is ongegrond. Geen enkel lid van het korps heeft na die rede zijn ontslag aangevraagd, en geen der donateurs heeft zich teruggetrokken. Duitschland. Het studenten-comité te Leip zig heeft bij de beraadslaging over de uitnoo- diging tot bijwoning van het internationaal studenten-congres te Gent besloten, om eenvoudig over te gaan tot de orde van den dag, en wel: 1° omdat eene beraadslaging over het onderwijs in betrekking tot sociale vraagstukken door zulk een congres tot geen practisch resultaat of eene onbevangen oplossing kan leiden 2° omdat het studenten-congres te Luik eene richting heeft aangenomen en gevolgd, waarvan de Duitsche studenten, in het belang van de waardigheid en den ernst der wetenschap, zich ten allen tijde behooren verwijderd te houden en 3° omdat de openbare opinie in Duitschland na genoeg eenparig de handelingen van deze in ternationale congressen en de besluiten der vroegere bijeenkomsten heeft afgekeurd. Spanje. De //Imparcial" deelt mede, dat de Carlisten te Brigna en Brihuega zich en corps naar de stembus hebben begeven, opschriften rondvoerende, inhoudende de woorden: //leve don Carlos! leve Cabrera! leve de godsdienst De //Imparcial" wenscht de Carlisten geluk en maant hen aan om slechts langs constitutio- neelen weg te handelen, doch betreurt het dat priesters zich aan het hoofd van manifestatiën plaatsen. Turkije-Griekenland. De //Presse" meldt, dat de Oostenrijksche gezant te Konstantinopel, de heer Yon Prokesch Osten, van zijne betrek king ontheven is. Ook de Oostenrijksche gezant te Athene, baron Testa, heeft zijn ontslag ge kregen in zijne plaats is benoemd de consul- generaal te Bucharest, baron Eder, en deze is vervangen door den raad van legatie Zulauf. Naar men uit eene goede bron verneemt, worden de onderhandelingen tusschen de groote mogendheden, tot bijlegging van het Turksch- Grieksche geschil, levendig voortgezet, en zijn Oostenrijk en de Westersche mogendheden het over de eventueele grondslagen eener conferentie volkomen met elkander eens. Aan de //Patrie" wordt uit Athene van 22 dezer gemeld, dat in eene petitie van het comité van handelen aan de kamer gevraagd wordt, dat Griekenland, steunende op het pu bliek gevoel, het initiatief neme om den oor log te verklaren. Amerika. Berichten uit Rio-Janeiro melden De geallieerden zijn op 15 November, een aanval ondernemende op Yiletta, teruggeslagen met een verlies van 1500 man. De Braziliaansche vloot heeft gelijktijdig een vergeefscben aanval ge daan. Japan. Uit Yokohama wordt dd. 5 Nov. ge meld Een eskader van 8 schepen is naar de landen van die prinsen gestevend, welke den vorigen taikoen verraden hebben, en heeft daar groote verwoestingen aangericht. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur, Ik behoor niet tot hen die dweepen met den actueelen toestand van ons onderwijs. Ik ben een voorstander van neutraal onderwijs. Ons lager onderwijs nu is niet neutraal. Immers: neutraal onderwijs is uit den aard der zaak godsdienstloos; ons lager onderwijs nu uw blad heeft het dezer dagen verklaard is niet godsdienstloos. Trouwens in de wet is nog altijd sprake van christendom, en een neu traal christendom is ondenkbaar. Kortom, ik wil niet in de bres springen voor den actueelen toestand van het onderwijs. Dit echter neemt niet weg dat ik mij erger over de kleingeestige wijze waarop sommigen, met de lafste bezwaren, dag aan dag voortgaan tegen de onderwijswet te ijveren. Daar heeft men nu te Arnhem een kind van de school genomen omdat men hem gezegd had dat zijne moeder //een zoogdier" was! Dat de mensch een zoogdier is heb ik als kind, lang vóór 57, ook geleerd. En het is jaren lang in allerlei zoölogische boeken verkondigd zonder dat het aanstoot gaf. Yan harte wenschten wij dat de antischool- wetgezinde bladen, liever dan zulke grieven te exploiteeren, er zich op toelegden er het zotte Yan aan te toonen. En volkomen zijn we het eens met uwen correspondent X., dat namelijk de Regeering niet verplicht is van a 11 e grieven tegen de openbare school notitie te nemen, maar dat zij geen notitie van grieven behoeft te nemen tenzij die grieven r e d e 1 ij k e grie ven zijn. F. A. HARTSEN. ACADEMiENlEUWS. Den 16den Januari zal het admissie-examen, om tot de lessen der Utrechtsche hoogeschool te worden toegelaten, plaats hebben. HANDEL. OYERZICHT DER WEEK. Koffie. Zeer stil. Van de 600 balen Santos

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2