IS0. 2724. Zaterdag 858. 26 December. BINNENLAND. LEIDSCH .O Ni- DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf J.00. Franco per postn 3.85. Afzonderlijke Nornmers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagenuitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels t 0.75iedere regel meerf 0.12® Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels ƒ0.90 iedere regel meern 0.15 UITHOOFDE VAN HET KER8TFEEST ZAL VRIJDAG DEZE COURANT NIET WORDEN UITGEGEVEN. LEIDEN, 24 December. Het groote nieuws omtrent de Turksch-Griek- sche aangelegenheden is heden, dat door Rus land en Pruisen het houden van een confe rentie is voorgesteld, om de quaestie op vrede lievende wijze tot oplossing te brengen. Oostenrijk en Italië, zoo wordt uit Weeuen gemeld, zijn bereid dit voorstel aan te nemen, terwijl een Franseh blad hetzelfde van Frank rijk en Engeland verklaart. In afwachting van den uitslag dezer pogingen blijven Turkije en Griekenland zich wapenen. De Turksehe troepen, zoo meldt een telegram, zijn gestationueerd aan de grenzen van Thessalië en zijn gereed te veld te trekken. In Grieken land heeft de regeering een buitengewoon kre diet voor de oorlogskosten aangevraagd, en te vens de machtiging van de Kamer om eene buitengewone lichting onder de wapenen te roepen. De nationale garde is mobiel verklaard, en de bavens van Porus en Patros worden versterkt. Op Kreta, zoo meldt een telegram uit Kon- stautiuopel, is het volmaakt rustig, en met onverschilligheid heeft men daar de afbre king der diplomatieke betrekkingen tusschen Turkije en Griekenland vernomen. Dat het besluit der Porte om de Grieksche onderdanen uit Servië en Rumenië te verwij deren werkelijk is genomen, en ook op de ap preciatie der quaestie reeds, gelijk wij voor eenige dagen vermoedden, van invloed was, blijkt uit hetgeen de Provincial-Correspon- denz van Pruisen mededeelt. De Porte, zoo schrijft dit blad, heeft aan de oneenigheid in zooverre buitengewone gevolgen gegeven, als zij nog voor het werkelijk verklaren van den oorlog bevolen heeft, dat de Grieksche onder danen uit het Ottomanisch gebied zouden uit gezet worden, en gelijke maatregelen van de zijde der Rumenische en Servische regeering gevorderd heefu, hoewel deze landen wel onder de Turksehe opperheerschappij staan, maar in het geheel niet een deel van het Turksehe rijk uitmaken. Het blad blijft hopen, dat het aan den vrede- lievenden ijver en wijsheid der regeeringen zal gelukken het uitbreken van dadelijke vijande lijkheden te voorkomen terwijl van alle kanten de bemiddeling der mogendheden er naar streeft, om in het belaDg der menschelijkheid de Porte te bewegen om geen gevolg te geven aan de voornemens, waarmede zij gedreigd heeft en om haar aan te raden haar Grieksche onderdanen niet uit te zetten uit het rijksgebied. Eindelijk zou volgens een telegraphisch bericht uit Berlijn, de Turksehe regeering aanmerkelijk minder streng geworden zijn in haar maatre gelen tegenover hare Grieksche onderdanen terwijl alles zou doen gelooven, dat het Grieksch- Turksche geschil een vredelievenden afloop zal hebben. In de Handelingen van den Gemeenteraad, die wij gisteren ontvingen, lezen wij een rapport, dat wij voor diegenen onzer lezers, die deze Hande lingen niet in handen mochten krijgen, hier overnemen. In den gemeenteraad van 17 dezer kwam ter tafel het advies van iemand, die van de gemeente schadeloosstelling vroeg, wegens de schade, door het inwerpen van een ruit op den 5den November jl. geleden. De burgemeester las daarop het volgende rapport voor, den 16den October 1862 inge volge een dergelijk verzoek opgemaakt: //Het i behaagde u in onze handen, ten fine van bericht ea raad te stellen de navolgende vijf adressen, overgelegd in uwe vergadering van den 25sten der vorige maand: als van: 1°. B. J. J. F. Bahlmann; 2°. de wed J. Creyghton 3°. G. P. Van der Hart; 4°. M. Speyeren 5°. H. A. Tieineyer, allen strekkende tot vergoe ding van geledene schade door het inwerpen van glasruiten aan hunne woningen in den avond van Zaterdag den 13den September dezes jaars, bij gelegenheid van rustverstorende be wegingen binnen deze gemeente Deze vergoe ding verlangen zij van de gemeente. Het blijkt niet bepaald of zij dit als eene gunst of wel als een recht verzoeken, want door geen hunner wordt eenige wetsbepaling, waarop zij zouden meenen dat hun verzoek gegrond is, aangehaald. Hun verzoek ia echter van de verst uitziende gevolgen, want, aangenomen zijnde dat in deze de gemeente bij wijze van gunst vergoeding van geledene schade verleent, zet men bij ge- volgtreaking den weg open tot eene herhaling van dergelijke verzoeken bij elke baldadigheid, en er zullen geene afdoende redenen bestaan om alsdan die verzoeken te wijzen van de hand, zoodat ten laatste de gemeente zal verbonden worden tot vergoeding van elke schade, groot of klein, die door moedwil wordt veroorzaakt. Daarenboven zult u met ons instemmen, dat een zoodanig gunstbewijs ingrijpen zou in de bevoegdheid vau den gemeenteraad. Als gunst bewijs bestaan er alzoo geene termijn om deze verzoeken in gunstige overweging te nemen. Maar hebben de verzoekers dan eenig recht Wij hebben zulks niet kunnen ontdekken. Geen wet of besluit is er sedert het zelfstandig be staan van het Koninkrijk der Nederlanden, die hieromtrent iets bepaalt, en hoezeer in het doolhof van wetten en decreten, uit Frankrijk hier te lande executoir verklaard, vooral uit de tijden van het Schrikbewind, wellicht deze of gene wet zoude kunnen worden opgerakeld, heb ben wij in de verzameling van Fransche wet ten, hier te lande executoir verklaard, uitgege ven door L. Rondonneau, geen spoor van eenig dusdanig voorschrift kunnen ontdekken. Alleen vonden wij door andere Fransche commentato ren stuksgewijze vermeld eene wet van den lOden Yendemiaire an IV, die op het voorval in quaestie wellicht van toepassing zoude kun nen zijn, doch wij zochten te vergeefs naar deze in haar geheel, evenzeer als naar hare executoir-verklaring hier te lande, dat dan toch een essentieel vereischte is om haar te kunnen toepassen. Uit een rechtskundig oogpunt zijn dus mede deze verzoeken voor geene gunstige beschouwing vatbaar." Hier volgen nog eenige consideratiën, die speciaal op het toen voorgevallene betrekking hebben. De raad vereenigde zich unaniem met het voorstel van Burg. en Weth., om op het thans ingediende adres afwijzend te beschikken. Wij raden onze stadgenooten zeer aan om dezer dagen eens een kijkje te nemen in het Gebouw tot 't Nut van 't Algemeen. Daar zijn de voorwerpen tentoongesteld voor de verloting ten behoeve der Remonstrantsche kerk. De voor werpen zijn keurig gearrangeerdnaar wij ver nemen, door de goede zorgen van den beer Van Ewyck, wien hiervoor en voor de decoratie der zaal alle lof toekomt. Midden in de zaal prij ken de geschenken van H. M. de Koningin, en HH. KK. HH. Prinses Hendrik en Prinses Fre- derik. Zij bestaan uit eene smaakvolle pendule, twee bloemvazen en een canapékussen. Naast deze voorwerpen trokken nog vele andere onze aandacht. De tentoonstelling wordt Maandag Blijkens kennisgeving van Burg. en Weth. van Rotterdam bedraagt het totaal der in schrijvingen voor de nieuwe leeniug dier ge meente 236,919 obligatiën, zijnde derhalve 164,919 meer dan gevraagd waren. Door den kerkeraad der Waalsche ge meente te Amsterdam is in zijne vergadering van 21 dezer besloten, om het protest tegen het beroep van Ds. A. Réville te renvoyeeren naar de commission Wallonne, daar dit lichaam, en niet de kerkeraad, bevoegd is over zoodanig protest een oordeel te vellen; voorts hebben de vijf of zes heeren, die geprotesteerd hebben, besloten dit protest voorloopig niet bij de commission Wallonne in te dienen, maar af te wachten of Ds. A. Réville het op hem uitge brachte beroep al dau niet aanneemt. Men leest in de Arnh. CourantMen deelt ons mede, dat een aantal leden van het 'a-Gravenhaagsche scherpschutterskorpa, alsmede verschillende begunstigers van die waarbaarheids- zaak, zich hebben teruggetrokken, naar aanlei ding van hetgeen in de Tweede Kamer ten op zichte van die vereenigingen in het algemeen is gezegd. De houding die een van de officieren van het Haagsche korps tegenover de heeren De Roo en Storm heeft aangenomen, moet daartoe veel hebben bijgebracht. Met nieuwjaar, zoo schrijft men ons, zul len in de gemeente Achtkarspelen de werkzaamheden aanvangen voor het leggen van een straatweg van Surh uister veen naar Buot- klooster en Rottevalle, waardoor het net der kunstwegen in die gemeente eindelijk zal wor den voltooid. Hare voornaamste dorpen zullen er door met het zuiden der provincie worden,

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1