BUITENLAND. gehouden publieke verkooping op het kasteel Assemburg, toebehoorende aan de familie Deutz yan Assendelft, is met andere kostbare antieke voorwerpen een eeuwen-oud keizerlijk Chineesch kamerschut verkocht. Naar men mededeelt, is bij aanvankelijk onderzoek gebleken, dat de kunstwaarde van dit voorwerp noch aan de ver- koopers, noch aan de koopers bekend schijnt geweest te zijnvolgens het oordeel van kunst kenners, die jaren lang in China en Japan heb ben doorgebracht, hebben zij nimmer zulk een kunstgewrocht gezien en zijn sommige fragmen ten uit het groote geheel op onschatbare waarde te stellen. Men zegt dat in het belang der oud heidkunde en kunstminnaars een werkje in het licht zal verschijnen, zoodra het onderzoek zal zijn afgeloopen. Bij vonnis van de arr.-rechtbank te Arn hem van 10 November 1868, opgenomen in het Weekblad van het Regt, is een lid van den gemeenteraad, wonende te W., schuldig verklaard aan beleediging van een magistraats-persoon van het regeeringsbewind in de waarneming zijner bediening, in woorden, strekkende om zijne eer en kieschheid aan te randen. Hij had op 12 Sept. 1868 te W., in de openbare vergadering van den raad dier gemeente, aan den burge meester van die gemeente, terwijl deze het voor zittersschap van de raadsvergadering waarnam, toegevoegd: //dat hij zich schaamde om met zulk een persoon te moeten vergaderen als de bur gemeester was." Het gemeenteraadslid is te dier zake veroordeeld tot eene gevangenisstraf van twee dagen, in eenzame opsluiting te ondergaan, en in de kosten der procedure ten behoeve van den staat, deze kosten des noods bij lijfsdwang op hem te verhalen. Uit Enschedé wordt aan deN. R. Cou rant geschreven: Ofschoon de algemeene uitslag der op den löden Nov. 11. voor de eerste maal in het openbaar gehouden aanbestedingen van voorwerpen van kleediug en uitrusting, ten be hoeve van het leger, tot heden in Twenthe nog niet bekend is, zoo kau toch reeds, voor zoo verre de aannemingen aan fabrikanten in deze streek gegund zijn, geconstateerd worden, dat die uitslag zeer gunstige en voor het stelsel van openbare aanbesteding alleszins pleitende resultaten heeft opgeleverd. Zoo is voeringbaai onder anderen, dat de laatste jaren geregeld voor 73 a 74 ets. de el aan de korpsen werd geleverd, thans door fabrikanten aangenomen voor 54 a 57 ets. de el. Yoorwaar een groot verschil, vooral als men bedenkt, dat de katoen- prijzen thans volstrekt niet lager zijn dan verleden jaar. En men meene niet, dat, zooals wel eens van zekere zijde beweerd wordt, de lust tot inschrijving hier de berekening heeft doen falen en het einde den last zal dragen; integendeel, de fabrikanten kunnen er met dezen prijs nog zeer goed uit, en zouden zeker nog lager hebben ingeschreven, ware het niet, dat zij deze eerste maal, bij een geheel vreemde zaak, te recht meenden eenigszins voorzichtig te moeten zijn. Enkelen zijn er, die voor 47 a 48 cents hebben ingeschreven, en ook dezen behoeven nog met geen verlies te werken. Ze ker is, met het oog op deze luidsprekende fei ten, de wensch niet ongepast, dat dit stelsel ook zoo spoedig mogelijk tot de leveringen van wollen en laken stoffen worde uitgebreid, want, al bestaan hiertegen eigenaardige bezwaren, onoverkomelijk zijn die niet. Een hoofdbezwaar is zeker het gebrekkige der keuringen, zooals die tot heden plaats vinden, waardoor naar andere middelen van waarborg moet worden uitgezienmaar dit kan geen reden zijn om op den duur de vrije mededinging te weren. Dan liever die keuringen gemaakt wat zij zijn moe ten en kunnen. Dit is ook zeer in 't belang yan den aannemer. En al begrijpt men, dat dit ;soo maar niet op eenmaal kan, toch hoopt men met grond, vooral van den tegenwoordigen minister van oorlog, dat Z. Exc. de aandacht ^eprtdurend hierop moge gevestigd houden en moge blijven medewerken tot eene weldadige reorganisatie, die in het algemeen belang zoo diep ingrijpt. Z. M. heeft herbenoemd tot burg. van Ame land D. W. C. baron Yan Heeckeren, secr. dier gemeente; van Baarderadeel Jhr. E. D. Yan Beyma, en van Eerwerderadeel R. J. Yan der Leybenoemd tot mil. comm. in de prov. Utrecht de gep. luit.-kol. J. C. U. Ledel; tot leden van het bestuur van het leenfonds: //weldadig en zorgvuldig", voor den tijd van zes jaren, de heeren E. H. baron Rengers van Warmen- huyzen, lid der gedeputeerde staten van Zuid- Holland, en Jhr. Mr. F. G. A. Gevers Deynoot, burg. der gem. 's-Gravenhage, en de heer H. M. Insinger, wiens diensttijd als mede-directeur vanwege den handel bij het Amst. entrepotdok met den laatsten Dec. dezes jaars eindigt, als zoodanig opnieuw benoemd. Z. M. heeft aan Mr. F. W. C. H. graaf Yon Bylandt, gezantschaps-secr., en aan den heer H. J. Bauduin, consul der Ned. voor Hiogo en Osaka in Japan, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen door eerstgenoemden van ridder der orde van den Rooden Adelaar 3de kl., en door laatstge noemde van ridder der Christus-orde, hun res- pectivelijk door don koning van Pruisen en den koning van Portugal geschonken. Z. M. heeft den heer Theodoor Gustaaf Yictor Boreel, wonende te Poeardatar (Suma tra's Westkust), met alle zijne wettige afstam melingen in den Nederlandschen adel inge lijfd. Z. M. heeft pensioen verleend: aan J. J. Schultens Dozy, insp. der post., 1811J. Bres ter Ezn., deurw. der dir. bel., 229; J. W. C. baron Yan Ittersum, dir. van het postkant, te Groningen ƒ1613; D. F. G. Pichot, ontv. der reg. te Amsterdam, 1697 A. Wagemaker, brie- venbest., ƒ94; J. Yoskamp, brievenbest., ƒ205; P. Oariot, adj.-comm. bij het kabinet des konings, ƒ1140; B. J. Yan Ermel, brieveng., 173; W. Hopmans van Wurinoiid, ontv. der dir. bel. en acc., ƒ1234; J. Yan der Meyden, comm. 3de kl. bij 's rijks bel., ƒ493; W. Janssen, wed. van J. R. Zeylberger of Seilberger, in leven ontv. der dir. bel. en acc., ƒ324; W. Keuchenius. wed. van P. L. A. Collard, in leven dir. der reg. en dom., ƒ2157; W. J. Honeveld, wed. van G. J. Buys, in leven contr. der dir. bel., in- en uitg. rechten en acc., S40; G. Yan den Oort, zich schrijvende G. M. Yan den Oord, comm. 1ste kl. bij 's rijks bel., 539; B. Zui- derhoek, idem 3de kl., ƒ215; L. Berghof, idem 2de kl., ƒ191. De Hooge Raad, kamer van strafzaken, heeft bij arrest van heden verworpen het beroep van A. C. Kouwijzer, tegen een arrest van het hof in Zeeland, waarbij zij tot de doodstraf is ver oordeeld ter zake van vergiftiging van hare dochter van elf maanden. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maandag des namiddags te 5 uren 40°, Wind:Z. W., des avonds te 8 uren 43°, te 10 uren 47°. Dinsdag 's morgens te 5 uren 48°, te 8 uren 48°, 's namiddags te 12 uren 50°, te 4 uren 46°. Pruisen. De Noord-Duitsche bondsraad heeft besloten do consulaten der afzonderlijke staten in te trekken, daar, waar bonds-consulaten zijn opgericht. Het verdrag met België tot uitleve ring van misdadigers is goedgekeurd. Het Pruisische huis der afgevaardigden heeft bij de beraadslaging over de begrooting bij de behandeling van het hoofdstuk der indirecte belastingen met 154 tegen 134 stemmen, in weerwil van het verzet der regeering, een voor stel van Löwe aangenomen, dat voor 1870 een wetsontwerp zal ingediend worden tot opheffing van de belasting op het gemaal en het geslacht, en vervanging daarvan door een klassen-belas ting, anders gezegd een inkomsten-belasting vol gens klassificatie der contribuabelen. De presi dent der kamer heeft geconstateerd, dat het onmogelijk was de begrooting af te doen vóór het begin van het volgende jaar. De minister van financiën heeft daarop tegen de volgende zitting wetsvoorstellen aangekondigd tot ver lenging van den termijn der begrooting van het loopende jaar. Het huis is verdaagd tot 7 Januari. Frankrijk. Bij de verkiezing in het depar tement de la Manche zijn uitgebracht 29,172 stemmen. Daarvan verkregen de officieele can- didaten Anvray en Kergolay successievelijk 14,192 en 3,662, en de candidaten der oppositie Lenvell 6,293 en Toubert 4,943 stemmen. Er zal eene herstemming plaats hebben. Yrijdag-nacht had een ongehoord schan daal op den Boulevard des Italiens plaats. Een achttal ruiterswaaronder twee bedienden, zet ten de rue Laffitte af, waarin de bekende Mai- son Dorée, de restauratie, die den ganschen nacht open blijft, gelegen is. Zij beletten den toegang aan ieder, ook aan de rijtuigen, en toen het publiek met geweld wilde doorgaan, sloe gen zij met de zwepen er op in. De aanvoer der riep gedurigik ben de hertog van Hamil ton. Eindelijk kwam de politie tusschen beiden, maar in plaats van den hertog en zijne gezel len te arresteeren, liet men deze ongestoord, totdat zij in de restauratie waren binnen gegaan. De hertog van Hamilton is een neef des keizers en daaraan is zeker de lankmoedigheid van de po litie toe te schrijven. De ziekte van den heer De Moustier is verergerd. Engeland. Te Plymouth is eene stoomboot van de Kaap de Goede-Hoop aangekomen, met berichten, loopende tot den 19den November, volgens welke ten gevolge van het slechte we der, dat zij in de nabijheid der Zuid-Afrikaau- sche kust hadden ontmoet, 10 koopvaardijsche pen de haven der Kaapstad met averij waren binnengeloopenvoorts was van vele schepen bericht ontvangen, dat zij geheel wrak geworden waren. De handel was flauw. De heer Brand was tot president van den Oranje-vrijstaat her kozen; in den stand der Basuto-quaestie was geene verandering gekomen. Spanje. Bij ministerieel besluit is aan de municipaliteit en provinciale besturen de ver plichting opgelegd, om hunne bij de deposito- kas gedeponeerde fondsen binnen dertig dagen te converteeren in schatkistbons. De //Gaceta" maakt melding van eenige onbe langrijke onlusten, bij gelegenheid der verkie zingen in eenige kleine dorpen, behoorende onder Burgos, Malaga en Alicante. De //Estandarte" deelt eene Carlistische brochure mede, die te Parijs is gedrukt en ein digt met//leve de Katholieke eenheid en de vrijheden van het vaderland Ook is openbaar gemaakt een beroep op de Spaansche militairen en de bemanning der vloot ten gunste van don Carlos. De //Impartial" refuteert ten krachtig ste deze stukken. Men verzekert dat de verkiezing te Cadixis geschorst, doordien de voorbereidende docu menten voor de verkiezing tijdens de laatste onlusten vernield zijn. Het bevestigt zich, dat in een dezer dagen gehouden bijeenkomst der aan de koningin ge trouw gebleven personen, waarin beraadslaagd werd over do kansen eener restauratie, koningin Isabella bepaaldelijk heeft geweigerd om afstand te doen van hare rechten op den Spaanschen troon ten gunste van den prins van Asturië en tevens om Marfori te verwijderen. Overigens wordt verzekerd, dat de uitgaven der koningin te Parijs buiten verhouding staan tot hare mid delen en dat haar thesaurier zich dienaangaande

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2