N0. 2720. Maandag A°. 1868^ VJ 21 December. BINNENLAND. EIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. i'oor Leiden, per 3 maandenf 3.00. üE'lFranco per postn 3.85. Uzonderlijke Nommersn 0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagenuitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels 0.75iedere regel meerf 0.12* Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels ƒ0.90 iedere regel meer0.15 Lelden, 19 December. Niet ten onrechte is bij de laatste belangrijke raadslagingen over het onderwijs in de Tweede ainer aangevoerd, dat wij eindelijk moeten •bben zuivere toestanden. Niet alleen de voor- :anders der vrije openbare school, maar ook die min of meer verholen het volksonder- ijs tot eene uitsluitend kerkelijke zaak willen laken, moeten eindelijk weten, waaraan zij zich houden hebben. Bij de aanstaande verkiezin- n moet natuurlijk de schoolquaestie bijzonder den voorgrond treden. Ook de kiezers van et kiesdistrict Leiden zullen dan moeten be- lissen, of zij bij voortduring dan hun stem llen kunnen uitbrengen op den heer Taets an Amerongen. Dikwijls is vroeger de vraag gedaan, hoe deze fgevaardigde eigenlijk dacht over het school- ezen Met het oog daarop is niet van belang utbloot, het oog te vestigen op de laatst ge- ouden stemmingen in do Tweede Kamer. De enoemde vertegenwoordiger schaarde zich onder twintig trouwe aanhangers van het laatst fgetreden ministerie, die volgens hunne woord- oerders, om politieke redenen hun stem uit dachten tegen de begrooting van binnenland- iche zaken. Die politieke redenen bestonden volgens hen des ministers bestuur betreffende de zaken an het onderwijs. Hoe weinig grond er was, om den minister daaromtrent hard te vallen, bleek bijzonder uit een zonderling amendement van den heer De Brauw. Sinds jaren hadden de tegenstanders van het openbaar onderwijs bezwaren gemaakt tegen rijkssubsidiën, aan enkele gemeenten verleend tot tegemoetkoming in de voor haar door bui tengewone omstandigheden te drukkende kosten van het lager onderwijs. Het laatstelijk afge treden ministerie had daarvoor in het vorige jaar 75 duizend gulden op de begrooting be stemd. De tegenwoordige minister had daarvoor thans niet meer dan 50 duizend gulden uitge trokken. Hij gaf dus hierdoor bewijs, dat hij de bezwaren der oppositie zooveel mogelijk te gemoet wilde komen. Toch stelde de heer De Brauw in arren moede voor, om den post nog met 10 duizend gulden te verminderen en op 40 duizend gulden te brengen. Hij trachtte, vreemd genoeg, de gegrondheid van zijn won derlijk araendement te betoogen door de ver klaring, dat hij geen vertrouwen stelde het beleid van den minister van binnenlandsche zaken. Dat was de eigen lijke redenwant de ongegrondheid van 't geen daarbij was gevoegd, liep zoo in het oog, dat het door zijne eigene medestanders werd weer sproken. Sterker voorbeeld van partijschap is zeker moeilijk te geven. Niet ten onrechte noemt het Volksblad het gebeurde met dit amendement eene curieuze bijdrage van de toepas- ng onzer staatsrechterlijke instel lingen. Voor dat zonderlinge amendement stemde nog eene minderheid van 22 leden. Onder deze was ook de genoemde vertegenwoordiger van Leiden. De voorstanders der nationale volks school weten dus, wat zij van dezen vertegen woordiger hebben te wachten. LEIDEN, 19 December. De overeenstemming der mogendheden in de Turksch-Grieksche quaestie laat nog steeds, naar men meldt, niets te wenschen over, al zijn er te Weenen ook geruchten in omloop van eene mobielmaking der Russische troepende partijen zelve zijn echter nog allesbehalve tot toegeven gezind. Turkije is vast besloten, zoo meldt de tele graaf, om niet langer te dreigen, maar aan zijne bedreigingen uitvoering te geven. Uit St.-Petersburg wordt gemeld Een Russisch agentschap te Konstantinopel meldt de afbreking der commercieele betrek kingen tusschen Turkije en Griekenland en dat op de Grieksche schepen in de Turksche havens beslag zal worden gelegd na expiratie van den termijn, in het ultimatum gesteld. De uitbarsting van vijandelijkheden tusschen Griekenland en Turkije is echter dan nog twijfelachtig. Een telegram uit Florence deelt het volgende mede: Volgens de //Correspondence Italienne" heeft het Grieksche gouvernement twee oorlogs schepen naar Syra gezonden, om de Turksche vloot te sommeeren deze haven vrij te laten. Een Frausch korvet en een Engelsch schip zijn mede naar Syra vertrokken, terwijl ook een Russisch korvet hen scheen te volgen. Volgens andere berichten kruiste een Turksche admiraal met vijf schepen voor Syra, in afwach ting van orders uit Konstantinopel; hij heeft echter de twee Grieksche schepen de haven van Syra laten binnen loopen. Terwijl het thans blijkt, dat niet van Turksche zijde het eerste schot is gelost, maar het Griek sche schip Enosis begonnen is te vuren, zou de kommandant der Turksche zeemacht eerst instructiën afwachten, alvorens dwangmaatre gelen tegen de Enosis te nemen. De //Patrie" zegt dat de ministerieele veran dering in Frankrijk van gisteren moet beschouwd worden als bevorderlijk voor de eenheid in het bestuur der binnenlandsche aangelegenheden en voor eene vredelievende buitenlandsche politiek. Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis alhier opgenomen van 156 tot 176 volwassen personen en van 85 tot 98 kinderen. Met ingang van den lsten Januari 1869 zijn benoemd tot plaatsvervangende leden van den geneeskundigen raad van Zuid-HollandDr. J. C. G. Evers, hoogleeraar alhier; Dr. P. M. Mess, te 's-Gravenhage; Dr. C. J. Snijders, te 's-GravesandeDr. C. J. Vaillant Jr., te Schie dam P. J. Haaxman, apotheker te Rotterdam; G. J. Jacobson, oud-apotheker, te Schiedam Mr. J. De Bruijn Kops, te 's-Gravenhage. De mail uit Oost-Indië en China is den 17den December te Suez aangekomen. Door het bestuur van het departement Beverwijk van de maatschappij //Tot Nut van 't Algemeen" is in eene Dinsdag gehouden vergadering lezing gedaan van eene circulaire van het hoofdbestuur, waarbij de departemen ten worden uitgenoodigd om, naar aanleiding van de pogingen, die van verschillende zijden in den laatsten tijd zijn aangewend tot onder mijning van de neutrale school, zich uit te spreken over dit gewichtig punt, ten einde, zoo mogelijk, langs dien weg eene krachtig aaneen gesloten poging te kunnen doen tot bescher ming van eene der dierbaarste volksbelangen. In verband daarmede werd tevens medegedeeld eene missive van het departement Winterswijk aan de verschillende departementen, houdende een concept-antwoord op de bovengemelde cir culaire van het hoofdbestuur, waarin wordt voorgesteld om, bij de betuiging van volle ad- haesie aan de gevoelens, door het hoofdbestuur ontwikkeld, gezegd bestuur nadrukkelijk uit te noodigen, om het oogenblik tot het doen van den beraamden stap niet te willen verschuiven, maar daartoe met den meesten spoed over te gaan. Met algemeene stemmen, ook die der aanwe zige Katholieke leden besliste de vergadering ten gunste van de neutrale school, met opdracht aan het departementaal bestuur om in den geest van het departement Winterswijk aan het hoofd bestuur de meening der vergadering kenbaar te maken. Eergisterenavond te 6 uren hadden vier landbouwers van Oud-Beierland het onge luk, met een rijtuig met twee paarden bespan nen, in het water te geraken. Door tegenwoor digheid van geest gelukte het den voerman de paarden in bedwang te houden; zij allen zijn er met den schrik en een nat pak afgekomen. Aangaande den gelukkigen winner van den hoogsten prijs van 250,000 florijnen in de Oostenrijksche loterij-leening wordt nader ge meld, dat het is de heer Simons, oud-militair op de citadel van Antwerpen, ridder der Mili taire Willemsorde 4de kl. en gepens. kommies, welke betrekking hij 32 jaar vervulde; hij is gehuwd en heeft twee zonen, waarvan de een onderofficier is bij de artillerie. Te Roermond iseergisterenochtend uit het gevangenhuis een persoon, die zich aldaar in voorloopig arrest bevond, ontsnapt, op eene wijze die bij het publiek nog onbekend is. Aan de maréchaussee en de politie is het gelukt, den ontsnapte reeds in den namiddag bij het dorp Vlodrop in te halen en weder gevankelijk binnen te brengen. Z. M. heeft op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan B. Van Galen, als kapit. bij de dd. schutt. te Gouda, onder vergunning om de uniform der schutterij met de aan zijn rang verbonden onderscheidingsteekenen te blijven dragen en bij de dd. schutt. aldaar benoemdtot

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1