N". 2716. Woensdag A°. 1868. 16 December. BUITENLAND. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels 0.75iedere regel meerf 0.12' Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels ƒ0.90 iedere regel meer0.15 BINNENLAND. - I LEIDEN, 15 December. De insurgenten te Cadix hebben zich over gegeven, zoo meldde gisteren en bevestigt heden de telegraaf. Voorstanders van de republiek en voorstanders van de vroegere regeering hadden zich daar vereenigd, om eene omwenteling in de bestaande orde van zaken te brengen. Ook op andere plaatsen is de toestand gespannen en vereenigen zich de vijanden der voorloopige regeering; op actie is reactie gevolgd. De stil stand in handel en verkeer, die op elke revo lutie volgt, maakt tal van ontevredenen deze voegen zich bij de voorstanders der vroegere regeering, en doen aan de nieuwe regeering oumogelijke eischen. Scheen het, bij den aanvang der revolutie, als zouden alle partijen het spoe dig eens worden over den vorm, dien zij aan de nieuwe regeering zouden geven, thans dreigt de oneenigheid op dit punt al het schoone, wat de revolutie heeft gebracht, te vernietigen, door de herstelling der Bourbons in de band te vverkèn. Half Januari zullen de Cortes bijeenkomen om over den regee rings vorm te beslissen. Het nu de vraag, of de voorloopige regeering krachtig genoeg is, om tot dien tijd haar ge zag staande te houden. Te Arnhem heeft zich thans ook eene afdeeling van het Anti-dagbladzegel-verbond ge constitueerd. Zij telt 23 leden en zal met Ja nuari optreden. Yoorloopig zijn tot bestuurders gekozen de heeren B. F. baron; Van Yerschuer voorzitter; Mr. H. H. Yan Cappelle, secretaris, en H. II. T. Hoyer, penningmeester. Zaterdag werd te Utrecht door Z. Exc. graaf Schimmelpenninck totNyenbuis, 'sKonings commissaris bij den Ned. Weerb. Bond, aan de permanente afdeeling van het centraal comité, namens Z. M., het pracht-stamboek voor den bond overhandigd. Dit uitstekend vorstelijk ge schenk in formaat grand aigle en gebonden heel lederen band in Nassauer blauw, is van Oranje moiré-zijden schutbladeren voorzien en verguld op snede. De besteekbanden dragen de natio nale kleuren met het Oranje daarboven. De vergulding van den rug en de beide platten zijn, met uitzondering van den titel op het voorplat, geheel uit de band bewerkt, zoo ook het basreliëf en de afrondiüg der kanten. Op de eerste bladzijden van het boek het telt in het geheel ruim 800 folio's staat in goud druk het gedicht van Mr. Burlage van den 26sten October jl., voorafgegaan van den titel //Stamboek", die mede in gouden letteren prijkt. Het geheel is prachtig met zilver versierd. Aan de acht hoeken der beide platten zijn sierlijke wapentropheën in zilver aangebracht, terwijl aan de bovenzijde de vaandel-medaille in zilver en aan de onderzijde het Nederlandscbe wapen, mede in zilver, geplaatst zijn en fraai zilveren sloten het boek te zamen binden. Zaterdag werd te Utrecht in't Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen eene verga dering gehouden door hen, die eene conserva tieve //algemeene kiesvereeniging" voor de ver kiezing van leden der Tweede Kamer en der prov. staten wenschen opgericht te zien. Er waren vele personen uit alle oorden des rijks bijeengekomen, die een reglement voorloopig hebben aangenomen, waarvan de redactie nog nader in eene vergadering in April definitief zal worden vastgesteld. Daar men openbaarheid wil, zal dat reglement, zoodra doenlijk, aan alle bladen ter opname worden medegedeeld. De rechtbank te Maastricht heeft op eene door den heer H. Pijls ingestelde vorde ring den heer J. Russel, uitgever van //l'Ami du Limbourg," wegens laster veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van 14 dagen en eene boete van f 25 en do kosten. Het kiescollege der Ned. Herv. gemeente te Groningen heeft uit het vroeger vermelde zestal van predikauten, het volgende drietal op gemaakt Dr. A. Kuijper, te Utrecht; P. Yan Son, te Warmond, en J D. Beman Brouwer, te Harderwijk. De Yeend. Courant deelt uit een brief van De B., van Middelstum naar Chicago ver trokken, van den Ssten Augustus j.l., als eene bijdrage tot de landverhuizingsgescbiedenis en hare resultaten het volgende mede: //Ons huis bevat 6 flinke kamers en 4 slaapkamers, waarbij de pastorie te Middelstum achter moet staan. De bouworde is veel sierlijker. De kerk bevat ruim 500 zitplaatsen en is te klein om de men- schen te bevatten. Daarom wordt er eene nieuwe gebouwd, 95 vt. lang, 46 vt. breed en 32 vt. hoog. De kosten van pastorie, kerk en grond, ad f 20,000, worden bij inteekening gevonden, waartoe een arbeider zelfs 20 en een dienst meid 10 dollars kan bijdragen. Mijn traktement is 100 dollars per maand. Hier is ook eene afge scheiden gemeente, die grootendeels uit Gronin gerlanden bestaat. In het maatschappelijke gaat het de menschen hier zeer goed. Boerenarbei ders verdienen 2, metselaars 5 doll. H. T. mag hier niet wezen, ofschoon hij al 50 doll, over- verdiend heeft. Tjaakje H. dankt God, dat zij hier is, waar zij reeds in het huwelijk trad; B. en A. gaat het goed; B., ofschoon zwak, verdient het geheele jaar door 1% doll. Siewer de Y. heeft reeds een eigen huis; Derk N. insgelijks, Klaas M., van Stedum, ook, en geld bovendien; men zegt wel 300 doll. De huizen bouwt men hier van hout, dat bepleisterd wordt. Ik heb er honderden gesproken, die zich verblijd den hier te zijn gekomen. H. D. is pleegsman, evenals J. M.; beiden hebben hun brood, en bij oppassendheid zal bet hun goed gaan. Toch komen er menschen in Amerika, die er niet passen, b. v. verloopen heertjes en gevluchte schoolmeesters, zooals P., die maar 10 doll, in de maand verdient. Omdat het hier goed is, hoop ik, dat gij een nieuwen predikant moogt hebben gekregen, die een voorstander van de emigratie is, want duizenden moeten er komen uit Holland. Chicago is een van de beste plaat sen voor den arbeid. In de beide laatste jaren zijn er 28,000 huizen, meest van hout, gebouwd. D., S., H. en J. K. gaat het best; zij boerken er fiks op aan. O, als men bij u maar hart in 't lijf had, wat konden er hier een boerenzoons aan den slag komen, die nu op den dood van A. of B. moeten wachten, om tegen veel geld op zich zelf te komen." Op dezen toon praat de schrijver voort, over het algemeen een zeer gunstig verslag gevende van den toestand der Nederl. landverhuizers in Amerika, voor zoo veel den stand der landbouwers, der handwerks lieden en vooral dien der daglooners betreft. Z. M. heeft aan den maj. C. Schiffer van Bleiswijk, kommandant van het 2de bat. rust. schutterij in de prov. Zuid-Holland, verleend den personeelen rang van luitenant-kolonel. Z. M. heeft, op verzoek, met het einde der loopende maand eervol ontslag verleend aan den heer Mr. P. G. E. H. baron De Bieber- stein Rogalla Zawadsky, als schoolopz. in het vierde schooldistrict der provincie Limburg, en met 1 Jan. 1869 benoemd tot schoolopz. in dat district de heer G. C. H. Guillon te Roermond. Z. M. heeft met 1 Januari 1869 herbenoemd tot burgemeesters: van Amersfoort Mr. A. G. Wijers; van Bunschoten W. Beukers, secr. dier gemeente; van Jaarsveld en Lopik S. J. Yan Nooten, secr. dier gemeente; van Rhenen H. Mensovan Utrecht Mr. N. P. J. Kien. Bij de Tweede Kamer zijn gisteren ingeko men een wetsontwerp //tot wijziging der be grooting van Nederlandsch Indië voor 1867," en wel van het eerste hoofdstuk, betreffend© de uitgaven in Nederland een //tot bekrachtiging eener overeenkomst tot wijziging der concessie voor den aanleg en de exploitatie van den spoorweg van Samarang over Soerakarta naar Djokjokarta;" en een //tot wijziging van hoofdstuk YII C staats- begrooting voor 1867." De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maandag des namiddags te 5 uren 48°, des avonds te 8 uren 48°, te 10 uren 48°, Wind Z. W. Dinsdag 's morgens te 5 uren 48°, te 8 uren 48°, 's namiddags te 12 uren 52°, te 4 uren 49°. Duitschland. Uit Paderborn wordt gemeld, dat in de nabijgelegen badplaats Lippspringe in den nacht van 11 op 12 dezer brand ia ont staan, waardoor 22 woonhuizen, 6 schuren en het nieuwe badhuis zijn vernield; 120 personen zijn van have en dak beroofd. Zij behooren tot de behoeftigste klasse der bevolking. De oorzaak van den brand is onbekend. Jl. Zondag, bij gelegenheid van den ver jaardag van den koning van Saksen, is graaf Yon Bismarck naar Dresden gereisd. Oostenrijk. Te Pesth is gisteren (Maandag)

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1