A°. 1868: 11 December. BINNENLAND. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf ö.OO. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommersn 0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagenuitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels 0.75iedere regel meerf 0.124 Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels 0.90iedere regel meer0.15 SCH DAGBLAD. Leiden, lO December. De begrootingsdiscussiën, die gisteren in de Tweede Kamer zijn aangevangen en heden wer den voortgezet, betreffen ontegenzeglijk een der meest gewichtige onderwerpenhet onder wijs. Aan de eene zijde staat de tegenwoordige regeering, die, overtuigd van de noodzakelijkheid ran algemeen onderwijs en het behoud onzer nationale gemengde school, niet gedoogt dat op de wet van 1857 een smet wordt geworpen, omdat zij van de toepassing van die wet de intellectueel? welvaart van ons vaderland ver wacht: aan de andere zijde de antirevoluti onaire en streng R. Katholieke partij waarbij zich ook enkele conservatieven voegen die sinds eenigen tijd al meer en meer oppositie tegen de wet van 1857 heeft gemaakt, en zonder te zeggen wat zij wil, zich tot nu toe bepaald heeft tot het opperen van tallooze grieven tegen die wet. Er is vóór eenige dagen door een tegen stander der onderwijswet met eenige minach- ting gezegd, dat de liberalen dwepen met die wet. Wij erkennen het gaarne: wij dwepen met het beginsel dier wetwij dwepen met de gemengde school, waar kinderen van ver schillende gezindten naast elkander gezeten zijn waar ware verdraagzaamheid wordt geleerden godsdiensthaat, de meest jammerlijke, de meest onverdedigbare en de meest onchristelijke soort van tweedracht tusschen burgers wordt tegen gegaan wij dwepen met die gemengde school, want reeds meer dan een halve eeuw heeft zij bestaan en oneindig veel nut gestichten wij zien in haar het eenige middel om armoede, ge paard met onzedelijkheid, tegen te gaan. Kos teloos onderwijs wordt nu gegeven aan zoo- velen, die bestonden er geene staatsscholen daarvan verstoken zouden blijven. Gelegenheid om goed onderwijs te genieten wordt thans aan allen gegeven wat zonder gemengde school eene onmogelijkheid is. Thans gelooven wij niet, dat er nog groot gevaar voor die school is, maar de tijd kan spoedig genoeg komen, en dan zal ieder voor stander dier school, naar zijne vermogens, moe ten zorgen, dat ons land bewaard blijve voor eene reactie, die ons terug zou voeren tot tij den, die zeker geen verstandig mensch terug verlangt. LEIDEN, 10 December. Algemeen koestert men de hoop, dat de ge beurtenissen in het Oosten den vrede niet zullen verstoren. De groote mogendheden schijnen in deze zaak éene lijn te trekkenzij trachten aan den eenen kant Turkije tegen te houden, en voor het oogenblik te verhinderen dat deze al te strenge maatregelen tegen Griekenland neemtzoodat dan ook de Porte besloten schijnt te hebben om vóór den I7den December niets tegen dezen staat te ondernemen. Aan den anderen kant trachten zij Griekenland te bewe gen om toe te gevende gezanten van Enge land, Frankrijk en Rusland hebbeD zich met dit doel te Athene bij den minister van bui- tenlandsche zaken vervoegd. Zoolang Rusland, Frankrijk en Engeland het eens zijn in deze quaestie, moet alle vrees voor oorlog verdwijnen. Een telegram uit Londen meldt dat het minis terie definitief is samengesteld. Drie van de welsprekendste redenaars hebben er zitting in Gladstone, Bright en Lowe voor de eerste maal maakt thans ook een R.-Katho liek deel van een Engelsch kabinet uitde lord-kanselier voor Ierland, lord O'Hagan. Het is verder voor de eerste maal, dat Bright als minister optreedt het is een bewijs van de samensmelting van de verschillende fractiën der liberale partij, en tevens eene erkenning van de eerlijke, onbaatzuchtige politiek, die Bright steeds gevolgd heeft. De optreding van Lowe in dit ministerie is een ander bewijs voor de toenadering der liberalenLowe toch is, gelijk men zich herinneren zal, een der felste bestrijders van de Reformbill geweest, zoowel van die, welke door Gladstone, als van die, welke door Dis raeli is voorgedragen. In zijn beginselen stemt hij echter geheel met Gladstone overeen. Lord Russell heeft wegens zijn leeftijd voor een portefeuille bedankt. Het Staatsblad (n°. 149) bevat het Kon. be sluit van den 3den December 1868, houdende invoering van postzegels, hoofdzakelijk strek kende ter frankeering van dagbladen en verder gedrukte stukken. Artikel 1 luidt: Er zullen, te rekenen van 1 Januari 1869, postzegels van een en twee cents, hoofdzakelijk strekkende ter frankeering van dag bladen en verder gedrukte stukken, worden ingevoerd. Artikel 2. Zij dragen het rijkswapen en het opschrift Nederland benevens de aanduiding der geldswaarde. Elk der beide nieuwe soorten zullen voorts iü verschillende kleuren worden gedrukt, na melijk zwart, die van een cent; oker-geel, die van twee cents. Artikel 3. Gedrukte stukken, door de afzen ders vau postzegels voorzien, kunnen door hen of van hunnentwege worden gestoken in de postbussen, die door onzen minister van finan ciën tot het ontvangen van gefrankeerde druk werken zullen worden aangewezen, onverminderd het bepaalde bij het volgende artikel. Artikel 4. Drukwerken, bij grootere hoeveel heden te gelijker tijd verzonden wordende, of die wegens hun vorm en omvang niet geschikt zijn om in de bij het vorig artikel vermelde postbussen te worden gestoken, zullen door of vanwege de afzenders, ook al zijn zij van post zegels voorzien, op de kantoren moeten bezorgd en in handen van de ambtenaren der postad ministratie afgegeven worden. Artikel 5. Indien de waarde der postzegels, waarmede de drukwerken door de afzenders zijn voorzien, minder bedraagt dan het verschuldigde frankeergeld, worden zij aan het gewone brief port ten laste der geadresseerden onderworpen. Het gemelde briefport zal mede worden toe gepast op drukwerken, die in andere dan de bij artikel 3 bedoelde bussen zijn gestoken, al zijn zij van postzegels tot een voldoend bedrag ter frankeering op den voet van drukwerk voorzien. Ook in Duitschland heeft de storm van Maandag-nacht hevig gewoed. De telegraafdienst was bijna overal verstoord. Te Berlijn, waar de storm Maandag-middag te 1 uur het hevigst woedde, werd veel schade aangebracht. Te Nie- derlahnstein bij Coblenz ontstond tijdens de storm brand en in een oogenblik waren 9 huizen vernield. Te Paderborn had men Maandag nacht eerst een hevig onweder gehad, daarop volgde de storm, die tot 's morgeus te 10 uren aan hield. Te Fritzlar in Hessen-Kassei is Maandag morgen de toren der domkerk ingestort en heeft een aantal personen, die de vroegmis bij woonden, onder de puinen begraven. 16 lijken zijn er reeds gevonden. 10 personen worden nog vermist. De N. Rott. Courant deelt heden nog de volgende berichten uit ons land, van de ver woestingen, door dien storm veroorzaakt, mede Onder Ruurlo werd een man, over een put gebogen om water te scheppen, door een hevigen windstoot er in geduwd en moest het, ofschoon spoedig door de buren weer opgetrokken, wei nige uren later met het leven betalen. Te Hengelo is de molen van den heer Reu- dink letterlijk omgewaaidgeen stuk is er van blijven staan, terwijl van een anderen molen de geheele kap is afgerukt. Te Vriezen veen is de molen aan de Kerk steeg in brand geraakt en totaal afgebrand. Op den IJsel bij Kampen zijn beneden de brug drie schepen losgeraakt, die alle tegen de IJselbrug kwamen en daar zoodanig zijn ge havend, dat de turfpraam en eene Texelsche vi8schersschuit spoedig zonkenvan laatstge noemde schuit heeft men met moeite den schip per en diens jongen met een touw tegen de brug opgehaald. In de nabij Delden gelegen Twickelsche- en andere bosschen zijn honderden zware eike- en dennestammen ontworteld. Ook de naburige veldmolen werd geheel omgeworpen, terwijl het dak, een gedeelte van den muur en de ramen van het schoolgebouw te Deldener Esch, als mede het dak van het station van den staats spoorweg werden vernield. Uit Bommel schrijft men, dat volgens gerucht bij het zinken van een schip op de Waal ver scheidene personen zouden omgekomen zijn dit gerucht vereischt echter nog bevestiging. Uit Ylaardingen wordt gemeld: Het bericht van den Moerdijk, in de N. R. Courant voorkomende, dat twee vaartuigen, ver moedelijk alhier te buis behoorende, zonder volk en onttakeld aan zijn komen drijven, heeft zich ten deele bevestigd. Het vaartuig van den heer

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1