die gee3t is ook in de kerk machtig geworden. Bij sommige kerkgenootschappen kan dat voor alsnog geen kwaadintegendeel, de Dordtsche Synode en hare leer hebben bij de invoering der democratie op kerkelijk gebied bij de eerste verkiezing veel gewonnen. Maar in de Waalsche kudde is juist het omgekeerde gebeurd. Daar schijnt de zuurdeesem van het liberalisme zeer diep doorgedrongen te zijn. .Althans bij de vor ming eerst van het twaalftal voor den nieuwen herder, later van het engere viertal zijn niets dan liberale leeraren gekozenen ergernis bovenaan staat steeds Réville, de Rotterdamsche predikant, de rationalist, de spiritualist, de na turalist, of hoe ge hem verder nog noemen wilt. Kan men dit dulden? Wel mag een Gagnebin, in heilig vuur ontstoken, een beroep doen op de synode, wel mag hij den vloek des he mels op allen nederroepen die tot zulk een schan daal aanleiding geven! Mais après? zal de sy node, die Réville zoolang te Rotterdam liet prediken, hem onbevoegd verklaren het in Am sterdam te doen En wat de levenswijze van Réville en zijne moraliteit betreft, zullen zij grond opleveren om hem af te doen zetten? Ach, mocht het zoo zijn want kan Réville niet geweerd worden, dan zie ik geen ander middel om de beleedigde majesteit der rechtzin nigheid te wreken, dan dit: iemand volge het voorbeeld van dien orthodoxen Lutheraan (naar ik meen een slager, want die zijn veelal Lu- thersch), die een nieuwberoepen liberalen dominé schriftelijk bedreigde met peesaftnijding, indien hij het hart had den preekstoel te bestijgen. In dit geval is het bij de bedreiging gebleven maar dat zou nu niet meer baten; er moet gehan deld worden. Ge ziet, waarde Redacteur, hoe fel wij be stookt wordeneerst door het materialisme, thans door het rationalisme en de religion na turelle! Nu ten slotte nog eenige woorden over een onderwerp van minder eeuwig belang, de Neder- landsche Oosterspoorweg-maatschappij, die Am sterdam over Naarden, Hilversum, Nijkerk en Apeldoorn met Duitschland verbinden moet. Éen kenmerk dreigt die maatschappij met het eeuwige gemeen te hebben; ik vrees zeer, dat men van haar zal kunnen zeggen dat zij nooit begonnen is. Yier millioen heeft zij aanvankelijk noodig; maar geloofwaardige personen houden 't er voor, dat er hoogstens voor vier ton zal worden in geschreven, en in die veronderstelling moet men nog al de heeren, die hun naam aan de zaken verleend hebben, vrij hoog taxeeren. Het spijt mij voor 't schoone Gooiland, zoo de onder neming niet tot stand komt; maar of het wel verstandig is geweest, eerst het tronen Amster dam-Nijkerk alleen te willen exploiteeren, komt mij twijfelachtig voor. De Amsterdammers zijn al te veel geneigd om den kat uit den boom te zien, en als hun dan het uitzicht wordt ge geven op groote winsten van een spoorweg, die op ongeveer niets uitloopt, en door streken die grootendeels tot buitenverblijf dienen van hee ren uit Utrecht en Amsterdam, dan geloof ik dat men moeite zal hebben de noodige milli- oenen te krijgen. N'en déplaise den heer J. H. Burlage, makelaar, scherpschutter en dichter, wien dit onderwerp voor eenige dagen be zield heeft om een sirenenzang in het Han delsblad aan te heffen, ten einde de abso lute zekerheid te betoogen van een interest van ten minste 5 pCt. Het spijt mij ook voor de oorspronkelijke concessionarissen, die het uitzicht verhezen op de vijftien volgefourneerde aandeelen plus de vijftien duizend gulden elk (deze laatste som was uit modestie weggelaten uit de dienaangaande verspreide berichten), welke zij voor de overdracht der concessie enz. hadden bedongen. Better luck another time! Met achting en vriendschap t. t. Q. N. ACADEMIENIEUWS. Leiden, 8 Dec. Bevorderd tot doctor in de rechten de heer L. J. E. H. Gerodts, geb. te Hasselt (België), met Stellingen. BEROEPEN ENZ. Nederlandsche Hervormde Kerk. Beroepen: te Paesens: W. M. Langenberg te Geldermalsente Barneveld: K. E. Creuz- berg te Maarsen; te Ylaardingen: H. M. M. Rappard te Sexbierum; te Wijngaarden: den heer B. J. W. Buning, hulppred. te Buurse; te Giesen Oudkerk: C. De Wilde Czn. te Poortvliet; te Ouderkerk aan den Amstel: A. C. J. Yan Maasdijk te Katwijk aan Zee; te Stavenisse: G. C. Boomer te Ritthem; te Woudsend: N. Warmolst te Ee; te Hemelum: H. Braam te Daarle. Aangenomen: naar Polsbroek: door H. Klomp te Maartensdijknaar Deersumdoor H. Blauwstein te Dragten. Bedankt: naar Hierdendoor A. S. Jou- stra te Slijk Ewijk; naar Ouddorp: door H. J. Den Boer te Oosterwolde; naar Oldebroek: door H. Box te Waarder; naar Vlissingen: door D. llijnders, te Hazerswoude; naar Anjum: door G. D. Kruyff te Oudewater; naar St.- Jansga: door C. W. Schoorel te 's-Heer Abts- en Sinoutskerkenaar Ouderkerk: door C. P. De Meijer te Kockengennaar Schraarddoor C. W. Wijckgram, te Buitenpost; naar Maas tricht door C. J. Yan Lindonk. Christel. Afgesch. Geref. Kerk. Aangenomen: naar 's-Gravenhage.door P. Dijksterhuis te Arnhem. Bedankt: naar Schiedam: door W. H. Gis pen te Kampen. HANDEL. Rotterdam, 7 Dec. Jarige Tarwe 20 ets., Winter-Gerst 20 ets., Paardenboonen 25 ets., Bruineboonen 25 ets., Erwten 25 ets., Kana riezaad 50 ets. lager en Koolzaad 20 ets. hooger. Meekrap. Bij zeer flauwe stemming en ruime aanbiedingen vonden slechts enkele partijtjes tot lagere prijzen koopers. TOONEELNIEUWS. Rotterdam. Woensdag 9 December 1868: Ersfce Gastvorstellung des Herrn Grimminger. //Lohengrin," von Wagner. Aanvang te half acht. OFFICIEELE BERICHTEN. In de maand November zijn binnen deze ge meente geboren 118 kinderen, als56 zoons en 62 dochters. Overleden 69 personen, als10 mannen, 16 vrouwen, 31 zoons^en 12 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 6. Vol trokken 29 huwelijken. GEMENGDE BERICHTEN. De massa musschen, die het vruchtbare noor delijk Italië oplevert, is ongeloofelyk groot. De tafels der officieren, onderofficieren, soldaten en burgers zijn er steeds rijkelijk mede voorzien. Men teelt ze daar werkelijk stelselmatig voort. De gevels der huizen zijn van honderden gaten voorzien, die nauw aan den ingang zijn en dan wijder worden, waarin men de musschen laat nestelen. Men vindt kerkmuren, die duizenden dier gaten bevatten. Opmerkelijk vooral zijn de vierkante torens, van 1.2 el breed en lang, waarin een man met handen en voeten gemak kelijk kan opklimmen. Deze torens bestaan enkel uit musschennesten. Ze zijn vast geplaatst op de kruisingspunten der wegen, te midden der geheel naakte onmetelijke vlakten, waarin men een geheelen dag kan rondloopen, zonder eene woning te zien, zonder iets anders te ont dekken dan rijst en koorn. Een man onderhoudt zoo'n toren, heeft er den sleutel van en verza melt er zijn buit. Deze torens zijn van de tijden afkomstig, toen men de musschen had uitge roeid, en de insecten dus het koorn verdelgden. Toen vond men zich verplicht, de musschen met meer zorg te behandelen. Eene goede les voorwaar! STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. De naam van den advocaat te Arnhem, die op de door den Hoogen Raad opgemaakte candi- datenlijst voorkomt, is niet Stoop, maar G. Evertz Pz. De gisteren aangevangen behandeling van het w. o. tot vaststelling der begrooting voor den aanleg van staatsspoorwegen, dienst 1869, werd voortgezet. De beraadslagingen betroffen hoofdzakelijk het vragen van inlichtingen naar verleende con- cessiën voor den aanleg van spoorwegen en naar de plannen welke bij de regeering bestouden omtrent het werkelijk tot stand komen daarvan, terwijl overigens veel gesproken werd over aan hangige aanvragen om concessie en de redenen welke het toestaan dier aanvragen belet of ver traagd hebben. Aan dit debat hebben zeer vele leden deel genomen, en ook de ministers van binnenl. zaken en van oorlog. Artikelen 19 werden zonder discussie goed gekeurd. ADVERTENT1EN. Tot onze droefheid overleed heden, in den aanvalligen leeftijd van ruim een jaar ons jongste kindje. G. J. DERENS. Rotterdam, 7 Dec. 1S68. Ten voordcele van het Evangelisch Lutlicrscli Wees- en Oudcliedenhuis, zullen op Vrijdag den llden December a. s. 's avonds ten half 8 uur, in de Stads-Gehoorzaal, daartoe door den Gemeenteraad afgestaan, aan alle vrienden en vriendinnen van verlatene Wee zen en hulpbehoevende OudeD, aangeboden wor den enkele bladzijden uit zijn levensboek door J. E. EVCKEL. Toegangkaarten a ft.— van af heden ver krijgbaar bij de Boekhandelaren SCHREUDER en YAN BAAK, en op den avond der lezing aan de Gehoorzaal. Mede kan men tot en met den lOden De cember a. s. bij voornoemde Boekhandelaren plaatsen bespreken a 10 cents. J. E. INCKEL. Bij acte van den E. A. H. Kantonrechter, te Legden dd. 31 October 1868 ten zelfden dage geregistreerd is aan ieder der minderjarigen ISAAC VAN DER KAMP en JACOB YAN DER KAMP beiden gedomicilieerd te Legden verleend handlichting //tot het doen van aan- //nemingen tot bouwen of herstellen van wonin- //gen of andere werken van welken aard ook, //tot het drijven van handel in bouwmaterialen //en alles in den ruimsten zin wat tot het be- //drijf van aannemer van werken betrekking heeft, //tot de geheele ontvangst en uitgave van en //beschikking over zijn inkomsten. Hiervan geschiedt openbaarmaking ter vol doening aan art. 486 B. W.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 3