ming ran hunne bediening door lichaamsge breken. Z. M. heelt aan den met verlof hier te lande teruggekeerden kap'i -kwartieren. van het leger in Ned. Indië F. K. L. Gosenson, op het daartoe door hem gedaan verzoek, met 1 Dec. 1868, wegens ongeschiktheid tot het gaan hervatten van den werkelIjken dienst, ten gevolge van lichaams gebreken, een eervol ontslag verleend uit Zr. Ms. militairen dienst, met toekenning van pen sioen. De minister van justitie heeft eene circulaire aan de procureurs-generaal bij de verschillende provinciale gerechtshoven toegezonden, waarin de minister hunne aandacht vestigt op een feit, dat onlangs heeft plaats gehad. Een rijksveld wachter namelijk heeft een veroordeelde, die tot het ondergaan van gevangenisstraf opgeroepen was, eene vrijwillige verschijning ontraden met het doel om later salaris te kunnen berekenen voor de gevangenneming. De minister geeft zijn voornemen te kennen, om, gelijk reeds bij dezen veldwachter is geschied, in't vervolg geen salaris voor gevangennemingen te verleenen aan dezulken, die öf rechtstreeks öf zijdelings een dergelijken raad mochten hebben gegeven. De Thermometer van Fahrenheit teekende al hier Vrijdag des namiddags te 5 uren 48°, Wind: Z. W., des avonds te 8 uren 49', te 10 uren 51°, Zaterdag 's morgens te 5 uren 51°, te 8 uren 52°, 's namiddags te 12 uren 54°, te 4 uren 54°. BUITENLAND. Belgie. Te Brussel had dezer dagen iets plaats dat algemeene belangstelling heeft opgewekt. Een jong meisje, Elisabeth Sprimont, was tot 8 dagen gevangenisstraf veroordeeld wegens hoon. Korten tijd later verscheen Marie Spri mont hare zuster, voor dezelfde rechtbank, be schuldigd van valschheid in openbare geschrif ten gepleegd in het register van het huis van verzekering te Brussel, door zich aldaar voor hare zuster uit te geven. Elisabeth Sprimont, de veroordeelde, was de eenige steun van hare oude gebrekkige moeder van 64 jaar. Marie daarentegen had een lamme hand en kon niet werken. Om hare moeder voor ellende te be waren, had zij het treffend besluit genomen om voor hare zuster de gevangenisstraf op zich te nemen. //Dura lex sed scripta." De rechtbank was genoodzaakt de wet toe te passen en ver oordeelde Marie Sprimont tot drie maanden gevangenisstraf. Het openbaar ministerie, de toepassing der straf eischende, heeft haar aan bevolen aan de genade des konings. De presi dent betuigde zijn leedwezen, dat hij een ver- oordeelend vonnis moest uitspreken. Het arme meisje had acht dagen gevangenisstraf en veer tien dagen preventieve gevangenis doorstaan. Een adres, ten haren behoeve door haar advo caat opgesteld, was onmiddellijk met handtee- keningen overdekt. Er wordt eene inzameling ten haren behoeve gedaan; ook de //Indépendance" verklaart zich bereid giften te ontvangen. Frankrijk. Eergisteren vroeg in den ochtend had er op het kerkhof Montmartre bij Parijs een groote toeloop van nieuwsgierigen plaats. Tegen elf uren was hun aantal nog veel groo- ter geworden, en de autoriteiten gaven toen bevel om het kerkhof te ontruimen. Aan deze eerste uitnoodiging werd door allen voldaan, uitge zonderd door drie, die gearresteerd werden. Nadat het kerkhof ontruimd was,bleven eenige honderden personen, waarvan velen uit nieuwsgierigheid, zich voor het kerkhof bewegen. Tegen drie uren wilde een aantal lieden met zeker vertoon voor het kerkhof blijven wandelen. Deze werden door de politie uiteengedreven, zonder dat eenige an dere wederstand geboden werd dan van eenige gearresteerde weerspannigen. Te Parijs had nie mand eenig vermoeden omtrent eenige voor vallen. 's Middags is het kerkhof uit voorzorg gesloten In strijd met de beweringen van de //Fi garo," die de arrestatiën begroot op 30U, bedroeg het aantal personen, die op dien dag te Parijs in hechtenis zijn genomen, slechts 62, met in begrip van kinderen, schooljongens en personen, die hunne vertering bij de wijnverkoopers niet betaald hadden. Het meerendeel der gearres teerden zal worden losgelaten. Engeland. De liberale bladen bevelen lord Kimberley of lord Argyle als minister van bin- nenlandsche zaken aan; den heer Childers wen- schen zij belast te zien met de portefeuille van financiën, den heer Göschen met die van koop handel, lord Clarendon of lord Granville met die van buitenlandsche zaken, en den heer Card- well met die van oorlog. Het stoomschip //Nova Scotia" is te Green- Castle aangekomen. Verscheidene aanklachten van omkooping bij de verkiezingen zijn reeds ingekomen bij het nieuwe gerechtshof, hetwelk verleden jaar is ingesteld tot het behandelen van zaken, op de verkiezingen betrekking hebbende. Vroeger was het zeer kostbaar een parlementslid aan te klagen van omkooping; dit is nu zeer gemak kelijk gemaakt. De //Times" waarschuwt het publiek, om, indien er nu vele dergelijke aan klachten inkomen, daaruit niet het gevolg te trekken, dat de uitbreiding van het kiesrecht de omkooping heeft vermeerderd. Toen voor eenige jaren het //Divorce Court" werd ingesteld en vele echtscheidingen in het eerste jaar wer den aangevraagd, ging eene huivering van deugd zame verontwaardiging door het geheele land, en men zeide algemeen, dat huiselijke deugden meer en meer verdwenen. Dit was echter niet het geval, en het zoogenaamde bewijs bewees niets. Waarschijnlijk zal hetzelfde nu weder plaats hebben, en zal de verslagene partij in vrome verontwaardiging de handen opheffen en weeklagen over de zonde van dit geslacht. Het is daarom goed óp dergelijke beschuldigin gen voorbereid te zijn, en de feiten zeiven te doen spreken. Spanje. De heer Cipriano del Mazo is benoemd tot buitengewoon gezant in Nederland. In eene nieuwe circulaire van den minister Sagasta wordt den gouverneurs aanbevolen, om nauwlettend te waken voor eerbiediging van het recht van vereeniging, maar misbruiken tegen te gaan. Men moet niet vergeten, zegt de minister, dat elke aanval op de wettigheid door het straf wetboek wordt gestraft. INGEZONDEN. De Vereeniging //Harmonie" alhier, geeft, blijkens de advertentie, op Dingsdag 8 De cember a. s. eene buitengewone voorstel ling, en wel een der laatste tooneel-pro- ducten van den Heer A. Ruyscb, dat, in een betrekkelijk korten tijd, reeds een tweeden druk heeft beleefd. TJit verkregen inlichtingen is ons gebleken, dat deze voorstelling niets te kort doet aan de gewone voorstellingen door de ver eeniging in het wintersaisoen te geven, waar door dan ook leden zoowel als niet-leden tegen een geringen prijs (eerstgen. natuurlijk iets minder) toegang bekomen. Het goede dat deze vereeniging sedert haar bijna 7-jarig bestaan gewrocht heeft, de vele genotvolle avonden aan leden en geïntrodu- ceerden verschaft, de merkbare vooruitgang in de uiterlijke welsprekendheid der werkende le den, en bovenal de altijd hoogst kiesche en ze delijke stukken door haar opgevoerd, zijn ons een spoorslag dien kring van beminnaars der uiterlijke welsprekendheid en van het tooneel aan ieders ondersteuning aan te bevelen, terwijl we zeker zijn, dat niemand zich de geringe en tree beklagen zalte meer daar de voorstelling door een Bal wordt besloten. ACADEMIENIEUWS. Utrecht, 4 December. De tot buitengewoon hoogleeraar in de scheikunde benoemde profes sor E. Mulder aanvaardde heden zijn hoog- leeraarsambt aan deze academie met het houden eener oratie over de methode te volgen //bij scheikundig onderzoek." T00NEELNIEUWS. Botterdam. Maandag den 7 December 1868 //Alessandro Stradella", Musik von Flotow. OFFICIEELE BERICHTEN. BURGEMEESTEE en WETHOUDERS vak LEYDEN doen te weten, dat de Gemeente raad, ingevolge art. 265 der wet van 29 Junij 1851 Staatsblad n°. 85), in zijne vergadering van heden, het suppletoir kohier van de plaat selijke directe belasting voor het jaar 1868 heeft vastgesteld en dat kohier alsnog ter Secretarie dezer gemeente, gedurende acht dagen, voor een ieder ter lezing is nedergelegd; terwijl bin nen dien tijd elke op dat kohier aangeslagene, krachtens de 5de zinsnede van bovengenoemd wetsartikel, zijne bezwaren tegen den aanslag, bij verzoekschrift op ongezegeld papier, bij Ge deputeerde Staten dezer provincie kan inbrengen. Leyden, 3 December 1868. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Zitting van heden. De beraadslagingen over het Vde Hoofdstuk werden voortgezet bij art. 80 Vide afdeeling, waterstaat en publieke werken. Over dezen be langrijken post der begrooting tot een bedrag van f576,800 uitgetrokken, waarin o. a. de. werken tot vorming der Nieuwe Merwede ver vat zijn, had eene langdurige en uiteenloopende gedachten wisseling plaats over de bekende klacht, dat ten gevolge der uitvoering dier werken, eene kunstmatige verhooging van den waterspiegel heeft plaats gehad, die aan de eigenaren der landerijen aan den rechteroever van de Nieuwe en Oude Merwede en van de Maas eene groote schade heeft berokkend en blijft berokkenen, en dat door de aangelegde werken belangrijke waterschappen aan grooter gevaar van door braak en overstrooming waren blootgesteld. Een en ander leidde den heer Geertsema tot het doen van het hier na te melden, met 43 tegen 22 stemmen, aangenomen voorstel: De Kamer gehoord de inlichtingen van den minis ter van binnenl. zaken acht het wenschelijk dat eene commissie worde benoemd om de be zwaren te onderzoeken die tegen de werkeQ tot vorming der Nieuwe Merwede zijn gerezeD en de middelen aan te wijzen, waardoor die zouden kunnen worden weggenomen. Artt. 8183 werden vervolgens zonder dis cussie voorbijgegaan. Art. 83: verbetering van den waterweg van Zwolle naar zee enz. uitgetrokken tot een be drag van f 200,000, gaf aan verschillende leden tot menige opmerking of vraag aanleiding naar de inzichten des ministers omtrent het Zwol- sche Diep, waarvan de tegenwoordige toestand met opzicht tot den waterweg toch op den duur onhoudbaar was. De minister van binnenl. zaken was reeds bedacht en zou op verbetering van dien toe stand bedacht blijven. Nogtans wilde de heer Gratama stemming over het artikel, dat daarop met 57 tegen 2 stemmen werd goedgekeurd. Art. 84: verbetering van den Eotterdamschea waterweg in de provincie Zuid-Holland enz. f 1,132,000.00, deed eenige inlichtingen vragen die door den minister gegeven werden.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2