VOLKSVOORLEZINGEN, BROODBARKERIJ. Publieke Verkooping Schüngel; en met ingang van 6 Jan. 1869, herbenoemd als lid der directie van het vrij entr. te Schiedam, J. Loopuyt. Z. M. heeft op verzoek eervol ontslagen den luit-kol. der art. van het leger in Ned. Indië J. Niemantsverdriet, thans met verlof hier te lande, met toekenning van pens.; H. Von Rönn, als Ned. consul te Port-Elisabeth, en als zooda- Dig benoemd A. Ebden. Z. M. heeft aan J. E. Feldberg, te Ouden dijk, en aan A. Bunnik, te Bodegraven, ver gunning verleend tot het aannemen en dragen van het kruis //Fidei et Virtuti", hun door den paus toegekend. Zooals bekend is, verlaten de nachtegalen ons geregeld in 't laatst van September. In de vorige week echter hoorde men nabij de stad Groningen bij herhaling een nachtegaal, die een uitmuntenden slag had. Kenners volg den dezen vogel, en thans is hij inwoner van Groningen. De Thermometer van Fahrenheit teekende al hier Donderdag des namiddags te 5 uren 48°, Wind: Z. W., des avonds te 8 uren 47®, te 10 uren 46°, "Vrijdag 's morgens te 5 uren 45°, te 8 uren 45°, 's namiddags te 12 uren 51°, te 4 uren 48°. BUITENLAND. Duitschland. Het Pruisische huis der afge vaardigden heeft definitief de Rijn-scheepvaart- akte aangenomen, waarvoor de overeenkomst tusschen Pruisen, Baden, Beieren, Frankrijk, Hessen en de Nederlanden, den 17den October tot stand was gekomen. Oostenrijk. De Oostenrijksche delegatie heeft het budget van oorlog grootendeels aangenomen, volgens de voorstellen der commissie. De heer Czartorisky heeft uit naam van zijne Poolsche landgenooten gesproken ten gunste van de be williging der regeeringsvoorstellen, terwijl hij nadruk legde op de noodzakelijkheid, dat het leger strijdvaardig moest wezen bij de tegen woordige Europeesche verwikkelingen. Engeland. De Londensche bestuursraad der maatschappij tot het leggen van den Franschen transatlantischen kabel verklaart de beschuldi gingen, die in de //National-Zeitung" van Ber lijn door eenige Fransche aandeelhouders gepu bliceerd, voor geheel uit de lucht gegrepen las terlijke praatjes. De maatschappij bezit degelijk het recht om den kabel op do kust van den staat New-York aan land te brengen en de te genspraak daartegen is leugenachtig. De Fran sche minister van binnenlandsche zaken, de heer Pinard, heeft in den //Moniteur" officieel bekend gemaakt, dat het kapitaal volledig door echte vertrouwbare aandeelhouders volgeteekend is zoodat het bericht van het tegendeel geheel valsch ishet bericht alsof de concessionarissen der maatschappij een hooger bedrag voor kos ten van de vervaardiging van den kabel zouden berekend hebben, dan de maatschappij werkelijk betalen zou, is schandelijke laster en zoodra zij, die deze praatjes hebben uitgestrooid, bekend worden, zullen gerechtelijke maatregelen tegen hen genomen worden. De vervaardiging van den kabel gaat snel voort; bijna 500 mijlen zijn reeds in gereedheid gebracht. Aanstaanden Dins dag zal volgens de statuten de algemeene ver gadering van aandeelhouders te Londen gehou den worden. Met het inladen van den kabel op den Great Eastern zal in Januari een begin ge maakt worden. Rïïmenie. In de kamer van afgevaardigden heeft de minister-president het programma van het nieuwe ministerie blootgelegd. Hij zeide: //Wij willen den eeuwenouden band, die ons aan de Porte verbindt, met de volkomenste trouw in stand houden wij willen de strengste onzijdigheid in acht nemen, zoowel ten opzichte van onze algemeene betrekkingen tot de waar borgende mogendheden, als ook ten opzichte van onze betrekkingen als goede naburen tot de aangrenzende staten. Ons openbaar recht is geworteld in de tractaten, welke, zoo lang wij onze neutraliteit bewaren, ons onze autonomie waarborgen. HANDEL. OVERZICHT DER WEEK. Koffie. Vast; de omgang bepaalde zich deze week geheel voor behoeften. Suiker. Ruwe en Geraffineerd. De markt verkeert in eene vaste stemming zonder dat eenige omzettingen zijn bekend geworden. Tliee. Vast, doch zonder handel. Rijst. Zeer stil. In ongepeld Java had een kleine verkoop plaatsin gepeld was de omgang zeer gering. Specerijen. Zonder handel. Vruchten. Verlaten. Tin. Van Banca werd nog het een en an der tot 59.25 en van Billiton werden 1000 blokken tot 58.75 omgezet. Huiden. Zonder handel. 91eekrap. Met weinig handel; de prijzen zijn iets flauwer. Indigo. Vast doch stil door gebrek aan voorraad. Potasschen, Geheel als voren. Katoen. Met geregelden handel, tot vaste prijzen. Wol. Zonder handel. Petroleum. Door lagere noteeringen van Amerika en het arrivement van 4 schepen, met circa 15000 vaten, belangrijk gedaald en dispo nibel thans tot f25.75, f 25.50 te koop. Oliën. Raapolie cont. f 35.75, f 35.50. Mei ƒ36.25. Dec. ƒ37.50, ƒ37.75. Lijnolie cont. ƒ34.75. Mei 33. Patentolie cont. ƒ40, 39. Mei 40.75. Naj. ƒ42.25. Granen. De stemming blijft voortdurend flauw. Rogge iets lager. Gerst aangeboden. Meel. lste qual. ƒ16.25, ƒ16.50; 2de qual. 13, ƒ14; 3de qual. ƒ10, ƒ11; Keizersmeel ƒ22, 26. ACADEM1EN1EUWS. Naar wij vernemen is de heer Louis Boos- ten, van Maastricht, doctor in de philosophie en de letteren, benoemd tot hoogleeraar te Yperen. [Hdbl.) Utrecht, 3 December. Prof. Kerckhoff heeft zijn professoraat in de scheikunde aan deze hoo- geschool aanvaard met het houden eener oratie over //Chemische Verbinding," in het groot audi torium. Leiden, 4 Dec. Bevorderd tot doctor in de beide rechten de heer A. J. Van Randwijck, geb. te Assen, met Stellingen. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Zitting van heden. De behandeling van het Vde Hoofdstuk der staatsbegrooting werd voortgezet met de her vatting der beraadslagingen over de IVde af- deeling (Medische politie) in het algemeen. Daaraan namen deel de heerenWesterhoff, die zijne ontevredenheid te kennen gaf over de vruchten die het geneesk.-staatstoezicht tot dus verre opleverde en de weinige waarde in het licht stelde van de sterfte-statistiek in het ver slag van dat toezicht over 1866De Bosch Kemper, die den minister in overweging gaf tot het welzijn der maatschappij evenals in Duitschland gezondheids-instellingen op te rich ten; de minister van binnenlandsche zaken, die aanvoerde dat niets verzuimd werd tot ver betering der volksgezondheid, maar na verloop van een jaar waren de vruchten van den nieu wen staat van zaken nog niet duidelijk zicht baar. Naar de verbetering van de sterfte-statis tiek werd ijverig gestreefd. Bij art. 53 van deze afdeeling drong de heer Westerhoff ten sterkste aan dat te 's-Graven- hage de vestiging van den adjunct-inspekteur nevens den inspecteur niet langer zou besten digd worden. De Vde afdeeling (verdere uitgaven betrek kelijk het binnenlandsch bestuur) werd alleen besproken door den heer De Bruijn Kops om er op te wijzen dat de resultaten van de uit gave van het statistisch jaarboek vanwege het dep. van binnenl. zaken niet voldoende waren en dus niet het voorgestelde nut opleverden. Aan de algemeene beschouwingen over de Ylde afdeeling, die geruimen tijd de Kamer bezig hielden, namen een aantal leden deel, die verschillende waterstaatsbelangen en bij som migen de daarmede in verband staande juridieke quaestien, al naarmate de provinciën die zij vertegenwoordigden daarbij betrokken waren, bespraken. De minister van binnenl. zaken be antwoordde de verschillende sprekers, waarna verschillende hunner repliceerden. De discussiën zijn gevorderd tot artikel 80 (verbetering der Merwede-killen enz.) ADVERTENTIEN. Voor de belangstelling ons betoond bij de geboorte onzer Dochter betuigen wij onzen har- telijken dank. J. A. STOK. AVie genegen rnogten zijn om aan een hoog bejaard echt- paar, in behoeftige omstandig heden verkeerende, dat op het St.-Nicolaasfeest zijn GOjarige Echt vereen! ging viert, eene kleine verrassing te helpen bereiden, gelieven daartoe eene bijdrage te zenden aan A. RUTGERS A7"AN DER LOEFF. BIJEENKOMST DER op MAANDAG 7 Dec., 's avonds te 8 uren, in dc STADS-GEHOORZAAL. Spreekbeurt te 9 uren, te vervullen door den Heer Mr. O. A. VA81 II191EL. Doorloopende toegangkaarten zijn a 40 cta. verkrijgbaar bij den Baron VAN HEEMSTBA, op het Bapenburg, en des avonds aan het Lokaal. UIT de HAND te KOOP, om met 1° Mei 1869 of eerder te kunnen aanvaarden, eene solide en welbeklante BROOD BAKKERIJ, met daaraan gebouwde SCHUUR, waarin een dorschvloer, berging voor 8 koe hooi en stal ling voor koeijen en 2 paarden, met ERVE en voor- en achtergelegen TUISl, te Haarlemmer meer. Te bevragen bij den Notaris J. L. VAN DEB MOEB aldaar, in het Kruisdorp. Brie ven franco. Cop dag tot 2© February 1869), aan de Houtkooperij van M. J. A7REEBURG in de Noordbuurt te Soeterwoude, op Donder dag den 10 December 1868 des voormiddags ten 10 ure, van de onderstaande HOUTWAREN, voornamelijk bestaande in: Eiken-, Beuken- en Ypen- Platen en Planken, dito, dito Ribben en Palen, Ypen- en Esschen-Stammen en Top- hout, A7uren-, Dennen- en Greenen-Platen, Plan ken, Ribben, en andere houtwaren meervoorts ongeveer 60 vaam droog Ypen-, Beuken-, Eiken en ander brandhout en hetgeen verder ten ver koop zal worden aangeboden.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 3